Czy Żółwie Mogą Mieszkać Z Innymi Zwierzętami?

Żółwie to długowieczne stworzenia. Dlatego też wiele osób chciałoby urozmaicić im troszkę ich życie wprowadzając do ich środowiska inne gatunki zwierząt. Ilu ludzi, tyle pomysłów – tylko czy mieszanka gatunków będzie dobra dla żółwia?

Żółwie mogą mieszkać wspólnie z innymi zwierzętami. Jednakże trzeba pamiętać, że każde zwierzę może być chwilami agresywne, skore do zabawy, ciekawskie, lub też zachorować.

Czy żółwie lubią towarzystwo innych żółwi?

Wiele osób uważa, że parka będzie szczęśliwsza niż jeden samotny żółw zamknięty w terrarium. Niekoniecznie mają rację. Na wolności, żółwie na ogół są samotnikami niemalże od urodzenia. One po prostu nie ciągną do towarzystwa innych żółwi.

Jest to całkiem normalne, że niektórzy chcą mieć więcej jak jednego żółwia. Też taki jestem. Jednak trzeba być rozważnym i podejść do tego z głową. Nie wszystkie gatunki żółwi będą się że sobą lubiły.

Jeśli Twój żółw zaczyna się zakopywać a przebywa na co dzień z innym zwierzęciem, koniecznie polecam przeczytać artykuł „Dlaczego Żółw Się Zakopuje?”

Na co trzeba zwrócić uwagę gdy chce się mieć wiele żółwi

Idealnie by było gdyby wszystkie nasze żółwie się że sobą lubiły i żyły w zgodzie. Nie zawsze tak się dzieje gdyż samce lubią być dominujące czy nawet agresywne w stosunku do innych samców.

Oto kilka uwag by zminimalizować agresję/próby dominowania:

  • Upewnij się, że żółwie są tego samego gatunku – zmniejszy to ryzyko przenoszenia się chorób i pasożytów.
  • Upewnij się, że terrarium jest wystarczająco duże – nie mogą się gnieść że sobą.
  • Nigdy nie wkładaj dwóch samców że sobą – będą ze sobą walczyć o dominację, zachowywać się agresywnie i zrobią sobie krzywdę.
  • Nie powinno się także trzymać jednego samca i jednej samicy razem. Samiec mógłby zacząć dominować lub okazywać agresję wobec pojedynczej samicy. Natomiast samiec przebywający z dwoma/trzeba samicami już nie sprawia tyle kłopotów.
  • Jeśli żółwie są podobnego rozmiaru, nie powinno być problemu. Gdy jeden żółw jest większy od drugiego – będzie chciał dominować.

Na początku koniecznie trzeba obserwować zachowanie żółwi. Nawet gdy weźmiesz posiedzę punktu pod uwagę, coś mogło by poczuje nie tak. Żółwie to stworzenie terytorialne więc instynktownie będą dążyły do agresji gdy coś będzie nie po ich myśli. Także jeśli nie jesteś pewny czy się że sobą dogadają – rozdziel je na jakiś czas.

W środowisku naturalnym, żółwie zawsze szukają nowego terytorium gdy jest to konieczne. Jednakże przebywając w zamkniętym obszarze (terrarium, zagroda) nie jest możliwe przeniesienie się. Trzeba wziąć pod uwagę, że w ten sposób zmuszamy je do wspólnego życia że sobą – czy im się to podoba czy nie. Tak więc skoro stworzyliśmy im te warunki powinniśmy bacznie obserwować czy nasze zwierzaki mają się dobrze, czy się dogadują i czy będą bezpieczne że sobą. Powinniśmy reagować na każdy zauważony problem i reagować w jak najkrótszym czasie.

Czy można trzymać żółwie z innymi zwierzętami?

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziesz już miał jakieś zwierzątko. Wielu ludzi chce trzymać różne gatunki zwierzaków pod jednym dachem ale niestety mają nikłe pojęcie jak bardzo te gatunki się od siebie różnią i oddziałują na siebie. Żółwie nie są szczególnie towarzyskie wobec innych gatunków zwierząt.

Mimo wszystko najbardziej popularni współlokatorzy dla żółwi wodno-lądowych to ryby. Napisałem osobny artykuł jak przygotować terrarium aby żółw mógł żyć z rybami. Dla żółwia jest to najbezpieczniejsze połączenie.

A teraz wracając do reszty zwierzaków…

Zwierzęta bywają urocze i kochane ale w rzeczywistości:

  • Mogą się nawzajem zranić,
  • Mogą się wdawać w walki,
  • Mogą przenosić różne choroby,
  • Jedne mogą bać się drugich,
  • Mogą się wzajemnie drażnić chociażby swoją obecnością.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że istnieją wyjątki od reguł. Często można natrafić na super popularny filmik, w którym przykładowo żółw się świetnie bawi z psem czy innym zwierzakiem. Tak się może przytrafić ale to w cale nie oznacza, że wszystkie żółwie i psy będą najlepszymi przyjaciółmi.

Porozmawiajmy teraz o tych nieco bardziej popularnych zwierzętach domowych i czy mogłyby w jakimś stopniu koegzystować ze sobą.

Czy żółwie mogą być z psami?

Jeśli Twój żółw jest odgrodzony od psa to wiadome jest, że nie będzie żadnego problemu. Lecz jeśli są w stanie mieć ze sobą kontakt fizyczny to może być różnie – w zależności od charakteru psa.

Jeżeli Twój pies jest przyjazny i pewny siebie, możesz spróbować ich ze sobą zapoznać. A jeżeli bywa czasem za bardzo energiczny czy nawet lekko agresywny być może lepszym pomysłem będzie trzymać ich z daleka od siebie. Oczywiście radzę mieć ich na oku przez cały czas.

Niezależnie od jak dawna zwierzęta będą się ze sobą znały lub jaki charakterek ma Twój pies, zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Wbrew pozorom, psy są w stanie ochoczo zjeść takiego żółwia lub potraktować jak zabawkę i sobie go troszkę pogryźć. Niektóre gatunki psów na ogól są bardzo przyjazne i będą w stanie dogadać się z większością gatunków zwierząt, lecz większość psów nie stać na okazanie aż takiej przyjaźni.

Wygląd oraz sposób poruszania się żółwi może być dla psów bodźcem aktywującym pewne instynkty – a to się może skończyć źle dla twojego żółwia. Pamiętaj, że zwierzęta reagują instynktownie i mnie robią niczego naumyślnie.

Z drugiej zaś strony, żółw także może zrobić krzywdę psu. Żółwie potrafią ugryźć o czym pisałem w poście tutaj.

Jeżeli posiadasz małego psa, powinieneś szczególnie uważać na nich. Większość gadów ma zaskakująco mocne ugryzienie, które może wyrządzić małemu pieskowi dosyć sporą krzywdę. Nie lekceważ tego.

Ogólnie rzecz biorąc, ciężko stwierdzić czy żółw z psem się dogadają i czy będą żyli w zgodzie pod jednym dachem. Jedynym sposobem by się o tym przekonać to metoda prób i błędów. Żółw z psem nie są naturalnymi wrogami więc pozostaje obserwacja i nadzieja, że jednak się polubią.

Czy żółw może żyć z kotem?

Oswajanie żółwia z kotem działa na podobnej zasadzie jak z psami. Z tym, że jest jedna znacząca różnica. Koty, w porównaniu z psami, są o wiele bardziej zręczne i są z natury bardzo ciekawskie. Będą w stanie wtargnąć do zagrody żółwia oraz jego kryjówki. Dla żółwia może być to bardzo stresujące – wręcz przerażające.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz się stosować tak samo jak opisałem wyżej o psach ale musisz być o wiele bardziej ostrożny w trzymaniu kota z daleka od zagrody/terrarium żółwia. Kot może sobie chodzić po domu ale należałoby odgrodzić żółwia. Szczególnie jeśli posiadasz młode żółwie. Troszkę starszy żółw lądowy jest w stanie ugryźć kota i zrobić mu krzywdę jeśli tylko poczułby się zagrożony.

Jeśli posiadasz młodego kota, ten będzie chciał się wszystkim bawić co tylko jest w zasięgu jego wzroku lub jeśli tylko będzie się ruszało. Przez to może być bardzo zainteresowany żółwiem – będzie chciał go wąchać, dotykać łapą, popychać, przewracać, nawet i podgryźć.

O to kilka porad jeśli chodzi o trzymanie żółwia z kotem:

  • Nigdy nie pozwól by kot się kręcił koło młodych żółwi,
  • Nigdy nie pozwól aby młody kot był sam w pobliżu jakiegokolwiek żółwia,
  • Nie pozwól także aby kot i żółw zostali sami gdy nie miały wcześniej żadnej styczności że sobą,
  • Gdy kot i żółw trochę podrosną (w sensie nie będą młodymi) i będą ze sobą oswojeni, prawdopodobnie będą się ignorować i nie zrobią sobie krzywdy.
  • Jeśli kot jest szczególnie zabawowy, lub żółw wydaje się agresywny, koniecznie musisz ich rozdzielić i nigdy nie zostawiać samych w domu.

Czy żółwie mogą żyć z kurami?

Jeśli posiadasz zwierzęta gospodarskie i zawsze marzyłeś by dołączyć żółwie, na przykład, w oczku wodnym, jest to jak najbardziej możliwe. Żółwie i kury zazwyczaj się sobą nie interesują. Oba gatunki się tolerują, są w stanie żyć obok siebie i nie wchodzić sobie w drogę. Myślę, że jest to dobra rzecz ponieważ nie sporzy nam to kłopotów w postaci zranionych zwierząt.

Jest tylko jedna rzecz na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Jeśli rzeczywiście masz małą fermę kurczaków i zamierzasz kiedykolwiek spożywać kury lub ich jajka – żółwie bardzo często są nosicielami salmonelli.

To oznacza, że powinieneś trzymać żółwie z daleka od miejsc w których jest przygotowywane lub spożywane jedzenie. Jeśli to zaniedbasz, jest duża szansa na przedostanie się salmonelli do jedzenia. A co za tym idzie – zarażenia się.

Tak więc mimo, że żółwie z kurami mogłyby żyć w całkowitej zgodzie – powinno się je trzymać z daleka od źródła jedzenia. A w tym przypadku tym źródłem są kury i ich jajka.

Czy żółw Może żyć z agamą brodatą?

Agama Brodata i żółw zazwyczaj się dogadują dobrze ponieważ oboje są z natury samotnikami. Zwłaszcza gdy mają dużo przestrzeni dla siebie w terrarium które dzielą. Nie są jakoś bardzo agresywnymi wobec innych zwierząt. Zwłaszcza gdy w okolicy nie grasują żadni drapieżnicy. Niemniej jednak, trzeba mieć ich na oku gdy będą miały ze sobą styczność. Istnieje również możliwość, że najlepszym rozwiązaniem będzie trzymać ich osobno.

Czy można trzymać żółwia z jaszczurką?

W większości przypadków, żółwie i jaszczurki są dla siebie nieszkodliwe i mogą bez przeszkód mieszkać że sobą pod jednym dachem. Jest tak ponieważ większość żółwi lądowych jest roślinożerna. A co za tym idzie, zwyczajnie nie są zainteresowane atakowaniem innych zwierząt.

Jednakże, trzeba mieć na uwadze, że niektóre żółwie lądowe są mięsożerne. Jeżeli włożysz jaszczurkę z takim żółwiem do jednego terrarium, istnieje duże ryzyko, że zostanie zjedzona. Gdy żółw będzie większy od jaszczurki, jest to bardziej niż pewne, że potraktuje ją jako posiłek.

Na ogół, mieszanka różnych gatunków gadów w jednym terrarium nie jest do końca dobrym pomysłem ze względu na możliwość przeniesienia szkodliwych bakterii. Nawet jeśli nie zrobią sobie nawzajem krzywdy, mogą zachorować.

Czy żółw może mieszkać z gekonem?

Pomimo, że gekony nie są agresywnymi gadami, zawsze istnieje szansa, że staną się terytorialne. Mogą ranić inne zwierzęta gdy walczą o zajęcie większej przestrzeni. W tym przypadku, gdy oba te gatunki zamieszkują jedno terrarium, istnieje większe prawdopodobieństwo, że gekon zostanie zraniony przez żółwia.

Ponadto, jak już wcześniej wspomniałem, żółwie i gekony mogą się nawzajem zarazić różnymi bakteriami czy wirusami. Tak więc, uważam, że nie jest dobrym pomysłem na trzymanie żółwia z gekonem. Jeśli chcesz by miały ze sobą styczność raz na jakiś czas, jest to jak najbardziej w porządku. Po prostu nie zostawiaj ich samych na dłuższy czas i obserwuj ich zachowanie i w jaki sposób na siebie reagują.

Parę słów na koniec

Podsumowując, żółwie są zazwyczaj spokojnymi stworzeniami i będą żył w zgodzie z większością innych gatunków. Jednak trzeba brać pod uwagę tych kilka wyjątków, które zostały przeze mnie wspomniane wyżej. Na pierwszym miejscu zawsze powinno być bezpieczeństwo i zdrowie naszych zwierząt.

Jeżeli dieta i naturalne środowisko naszego żółwia oraz innego gada są podobne, mogą być dobrym połączeniem do wspólnego dzielenia terrarium. Oczywiście pod warunkiem, że oboje będą miały wystarczająco dużo przestrzeni i będą się wzajemnie tolerować.

Jeżeli nasze zwierzęta są różne wiekowo (młody – stary), powinno się je trzymać osobno. Jeśli nasze zwierzęta nie są ze sobą oswojone, powinniśmy je bacznie obserwować i nie spuszczać z nich oczu podczas gdy ze sobą przebywają. A gdy będziesz miał nawet najmniejsze podejrzenie, że któreś ze zwierząt może zachorować, powinieneś natychmiast je rozdzielić i odwiedzić weterynarza.