Czy Żółwie Mogą żyć z rybami?
Być może zawsze marzyłeś o żółwiu lub już takiego posiadasz i zastanawiasz się jak by tu urozmaicić ten mały ale jakże przepiękny wodny ekosystem. Pewnie nie jeden raz rozmyślałeś czy jest to możliwe aby żółw i ryby mogły ze sobą koegzystować w jednym, dużym akwarium. Jest sporo zwolenników jak i przeciwników trzymania żółwia lub żółwi wraz z rybami.
Trzymanie żółwia i ryb w akwarium jest jak najbardziej możliwe. Trzeba zwrócić uwagę na cztery główne czynniki, które pozwolą zapewnić im godne warunki oraz upewnić się, że nie zrobią sobie nawzajem krzywdy. Te czynniki to kompatybilność gatunkowa, rozmiar i warunki w akwarium oraz system filtracji.
Gdy łączymy żółwie oraz ryby, bardzo istotnym jest aby odpowiednio dobrać gatunki jak i rozmiary, które osiągają. Niestety nie wszystkie zwierzęta będą dla żółwia odpowiednie, o czym pisałem już w poprzednim artykule – Czy żółwie mogą mieszkać z innymi zwierzętami?
Przykładowo, żółw czerwonolicy będzie próbował upolować mniejsze od siebie rybki, takie jak gupiki. Z kolei takie oczniki (pielęgnica pawiooka) z natury są rybami agresywnymi i terytorialnymi, które będą próbowały gryźć żółwia.
Zatem nim połączysz ze sobą żółwia i ryby, usiądź na chwilkę, przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, które gatunki ryb będą najbardziej odpowiednie.
Czytając mój artykuł otrzymasz szczegółowy wgląd na poszczególne czynniki, które pozwolą na stworzenie idealnego środowiska wewnątrz Twojego akwarium.
Jak trzymać żółwia z rybkami w jednym akwarium?
Wiele gatunków żółwi wodnych będzie próbowało zjeść rybki, które wrzucimy do ich środowiska. Nawet po starannym przygotowaniu istnieje szansa, że Twój żółw zje kilka a nawet wszystkie rybki. A ugryźć potrafi. I to nawet o wiele większego zwierzaka od siebie.
Istnieją jednak cztery czynniki, którymi powinieneś się zająć aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że żółw i rybki będą żyć ze sobą w zgodzie i harmonii.
Tymi czynnikami są:
- Kompatybilność gatunków,
- Rozmiar akwarium,
- Warunki wewnątrz akwarium, oraz
- System filtracji.
Przyjrzyjmy się teraz dokładnie każdemu z tych czynników.
1. Kompatybilność gatunków
Ogólną zasadą przy dobieraniu i mieszaniu ze sobą gatunków w danym środowisku jest wzięcie pod uwagę osiągany przez nie rozmiar. Powinno się unikać gatunków, które znacznie się od siebie różnią wielkością. Tę zasadę powinieneś stosować ze wszystkimi zwierzętami, nie tylko dobierając do siebie żółwie i ryby.
Żółwie wodno-lądowe są wszystkożerne oraz oportunistyczne – to znaczy, że mogą też zjeść rybkę lub wszystkie na raz. Kliknij tutaj a przeczytasz co mogą jeść a czego powinny unikać.
Przykładowo żółwie, które uwielbiają się wygrzewać, takie jak żółwie malowane (Chrysemys picta), świetnie mogą się dogadywać z żółwiami czerwonolicymi (Trachemys scripta elegans). Oczywiście zakładamy, że żółw malowany jak i czerwonolicy będą podobnego lub takiego samego rozmiaru. Większy żółw czerwonolicy mógłby chcieć skubać lub nawet próbować zjeść o wiele mniejszego od siebie żółwia.
Podobnie działa ta zasada podczas dobierania do siebie różnych gatunków ryb. Oczywiście, zachowanie rybek także ma ogromny wpływ na efekt końcowy naszego dobierania ze sobą gatunków. Rybki, które są mniejsze zazwyczaj są na tyle zwinne aby uciec przez ewentualnymi atakami żółwia.
Gupiki (pawie oczka) są z natury szybkie i mają duże szanse na przetrwanie w akwarium z żółwiem. Jednakże generują dużo odpadów i ich hodowla wymaga odpowiedniej filtracji. A ich ozdobne ogony są często celem dla żółwi i mogą zostać bez ogona.
Niestety nie wszystko będzie takie hop siup. Niektóre sprawy trzeba dokładnie przemyśleć.
Tak więc postarajmy się odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie…
Które gatunki ryb mogą żyć z żółwiami w jednym akwarium?
Większość gatunków żółwi traktuje ryby jako pożywienie. Możesz śmiało przypuścić, że Twój żółw będzie chciał zjeść rybki, które mu wpuścisz do wody. Może się także zdarzyć, że w ciągu jednej nocy pożre całą szkółkę rybek.
Z drugiej strony, większe gatunki ryb mogą stanowić zagrożenie dla mniejszych od nich żółwików.
Aby uniknąć potencjalnych prób zjedzenia siebie nawzajem, musisz ostrożnie dobrać rybki do gatunku żółwia, którego już posiadasz lub zamierzasz nabyć. Ogólnie rzecz biorąc, idealnie jest wybrać ryby, które są średniego rozmiaru. Ani niezbyt małe, ani za duże.
Jeśli już kupujesz rybki, które są małe, wybierz te szybkie i zwinne. Będą mogły łatwo uciec przed żółwiem gdy ten zadecyduje, że ma na nie ochotę.
Dodatkowo, powinieneś zrobić jedną lub więcej kryjówek dla ryb aby mogły się przed nim schronić. Gęsta roślinność, rurki PVC, jaskinie, konary czy kamienie i inne podobne rzeczy mogą zapewnić rybkom doskonałe schronienie.
Natomiast złote rybki są zazwyczaj duże i powolne. Nie będą w stanie uciec i będą łatwiejszym celem dla żółwia.
Najlepsze gatunki ryb, które mogą być z żółwiem to:
- Neonki
- Brzanka wysmukła
- Danio pręgowany
- Molinezja ostropyska
- Kirysek
- Glonojady
Cały myk polega na dobraniu rybek, które są na tyle zwinne by bez problemu mogły uciec lub które będą spędzały większość czasu z dala od żółwia.
Neonki, Danio, Molinezje oraz Brzanki są z reguły szybkie i powinny być w stanie utrzymać się z daleka od żółwia. A ryby takie jak Kiryski i inne ryby denne, wraz z glonojadami, prawdopodobnie będą bezpieczne.
2. Rozmiar akwarium – jak stworzyć odpowiednie warunki dla żółwia i ryb
Aby móc hodować żółwia wraz z rybkami będziesz potrzebował dużego akwarium. Na tyle duże żeby zapewnić podstawowe potrzeby wszystkich stworzeń zamieszkujących w środku. Ponadto, system filtracyjny także musi być na tyle mocny by przefiltrować wodę wraz ze wszystkimi odpadami, które nasi mali mieszkańcy wygenerują. Woda musi być zawsze czysta.
Gdy się łączy różne gatunki zwierząt w jednym akwarium, automatycznie zwiększa się nakład pracy na zainstalowany filtr wody.
Istnieje parę sposobów by się uporać z tym problemem:
- Wybierz wystarczająco duże akwarium,
- Zainstaluj mocne pompy wody,
- Używaj wysokiej jakości filtrów,
- Dodaj kolejny system filtracji,
Osoby, które hodują żółwia i ryby w tym samym akwarium bardzo często popełniają ten sam błąd i kupują zbyt małe akwarium.
Za małe środowisko do życia generuje stres oraz agresję. Dodatkowo, dając zwierzętom małą przestrzeń do życia, zwiększasz ryzyko przegrzania się filtrów. To niestety może doprowadzić do rozrostu grzybów, bakterii i kiepskich warunkach do życia.
Jak duże akwarium jest wymagane by trzymać w nim żółwia i ryby?
By odpowiednio dobrać wielkość akwarium musisz wziąć pod uwagę rozmiar żółwia. Akwarium nigdy nie będzie za duże ale bardzo często ludzie wybierają zbyt małe akwarium.
Żółwie są aktywnymi zwierzętami, które także szybko rosną. Dzisiaj może być wielkości kapsla a za miesiąc już może być kilka razy większy.
Aby dobrać wielkość akwarium musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmiar żółwia.
Sprawdzoną zasadą jest, że żółw powinien mieć 38 litrów wody na każde 2.5cm długości jego skorupy. I to jest akceptowalne minimum.
Tak więc:
- Akwarium 120 litrów dla żółwia o długości 15cm
- Akwarium 200 litrów dla żółwia mającego od 15cm do 20cm
- Akwarium od 280 litrów do 500 litrów dla żółwi mających powyżej 20cm
Większe akwarium zawsze będzie lepsze. Moim zdaniem lepiej jest dołożyć więcej pieniędzy na kupno większego akwarium już na starcie niż za jakiś czas kupować nowe.
Rybkom natomiast powinno się dobierać około 4 litry wody na każde 2.5cm długości ich ciała. Przykładowo, dla dwudziestu gupików mających około 2.5cm długości każdy, powinno się zapewnić przynajmniej 75 litrów wody. A dla dziesięciu ryb o długości 12cm, przynajmniej 190 litrów.
Żółwie, tak jak i ryby, potrzebują dużo wody do pływania. Idealnie woda powinna być głęboka na dwukrotność długości żółwia. Przykładowo, 20 centymetrowy żółw czerwonolicy powinien mieć wodę o głębokości 40cm. A 10 centymetrowy żółw czerwonolicy powinien mieć wodę głęboką na 20cm. Istne minimum to woda o głębokości przynajmniej takiej samej jaką ma skorupa żółwia. Czyli dla żółwia mającego 10cm długości absolutne minimum powinno być akwarium z wodą na głębokość 10cm.
Oczywiście pamiętajmy, że żółwie wodno-lądowe potrzebują mieć wyspę, na której będą mogły się wspiąć, odpocząć i się wygrzać przy lampie grzewczej. Czasem może się zdarzyć, że żółw nie będzie chciał tam wychodzić i się wygrzewać o czym napisałem osobny artykuł.
Aby zmierzyć ilość wody w akwarium dla ryb, musisz zmierzyć długość, szerokość, głębokość i pomnożyć je ze sobą.
Przykładowo, jeśli masz akwarium o długości 100cm, szerokości 50cm oraz nalaną w nim wodę na wysokość 50cm, to pomieści ono 250 litrów wody.
100cm x 50cm x 50cm / 1000 = 250 litrów
Trzeba pamiętać, że żółw potrzebuje wyspy, na którą będzie mógł wychodzić i się wygrzewać. Tak więc do akwarium nie możemy nalać wody aż po brzegi.
3. Warunki wewnątrz akwarium – Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla żółwi oraz ryb?
Warunki wewnątrz akwarium również powinny być dostosowane do potrzeb poszczególnych gatunków. Temperatura wody oraz poziom pH powinny być jak najbardziej zbliżone do poziomu, którego zwierzęta potrzebują.
Tak więc najlepsza temperatura wody oraz jej pH dla żółwi oraz ryb to około 25 stopni Celsjusza oraz 7.4-7.5 pH. Taka kombinacja powinna być odpowiednia dla obu gatunków.
Większość ryb tropikalnych zachowuje dobre zdrowie gdy temperatura wody waha się pomiędzy 23.5 a 26.5 stopni Celsjusza. Żółwie natomiast czują się najlepiej gdy temperatura wody wynosi między 23.5 a 30 stopni Celsjusza.
Z kolei woda powinna mieć PH między 5.5 a 7.5 dla ryb słodkowodnych oraz 8.0 wzwyż dla ryb słonowodnych. Dla żółwi najlepsza woda to taka, która ma PH na poziomie pomiędzy 7.4 a 7.8.
4. System filtracji – Jaki typ filtra oraz pompy jest odpowiedni?
Mając w akwarium żółwia razem z rybami, spotęguje to problem z brudzeniem się wody. Zwierzęta będą wytwarzały o wiele więcej odchodów a do tego będziemy potrzebowali o wiele mocniejszy filtr aby utrzymać wodę w czystości.
Ludzie bardzo często używają filtry, które są zanurzane we wodzie w akwarium. One niestety są zbyt słabe i nie dadzą sobie rady z taką ilością wody i odpadów.
Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są tak zwane filtry kanistrowe. Są o wiele bardziej wydajne oraz montuje się je na zewnątrz aby zaoszczędzić miejsce wewnątrz akwarium.
Filtry kanistrowe zapewniają kilku poziomową filtrację wody. Woda wówczas przechodzi najczęściej przez trzy do pięciu różnych filtrów oddając z powrotem do akwarium czystą i przefiltrowaną z brudu wodę.
Powiązane pytania:
Czy żółwie mogą przebywać z krabami i skorupiakami?
Żółwie i kraby nie będą żyły że sobą w zgodzie. W przyrodzie, żółwie wodne zjadają algi, trawę morską, krewetki, kraby oraz inne skorupiaki. Jeśli coś jest mniejsze i wolniejsze od żółwia to on będzie próbował to zjeść. Nie przetrwają długo w akwarium. Żółwie to oportunistyczne gady. Z drugiej strony, jeśli krab przerośnie żółwia to istnieje duża szansa, że zrobi mu krzywdę.
Czy żółwie mogą żyć z żabami?
Żółwie i żaby nie powinny być trzymane w jednym akwarium. Którekolwiek zwierze będzie większe, z całą pewnością będzie próbowało zjeść to mniejsze. Żółwie czerwonolice często zjadają żaby i małe ryby znalezione w stawach. A w szczególności gdy dorosną.
Czy małe żółwie mogą żyć z rybami?
Małe żółwie, takie jak żółw mułowy czy żółw wonny, mogą żyć z rybami pod warunkiem, że nie będą od nich mniejsze. Ryby, które są większe od żółwia mogą próbować ugryźć lub nawet zjeść mniejsze od siebie żółwie. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, wybierz ryby, które nie będą stanowiły potencjalnego zagrożenia dla żółwi. Małe glonojady oraz małe i zwinne rybki będą najlepszą opcją.
Czy żółwie akwariowe zjadają ryby?
Żółwie trzymane w akwariach, tak jak wszystkie inne żółwie, chętnie będą próbowały jeść ryby. Szczególnie jeśli rybka będzie mniejsza i wolniejsza. Wiele gatunków żółwi wodno-lądowych żywi się świeżymi rybami. By zwiększyć szanse na przetrwanie ryb żyjących w środowisku żółwia, musisz dobierać rybki, które są na tyle zwinne aby mogły uciec przed nim uciec. Powinieneś także zadbać aby rybki miały wiele kryjówek i miejsc gdzie będą mogły się schować.
Czy powinno się wsadzać żółwie i ryby do tego samego akwarium?
Jest wielu zwolenników jak i przeciwników trzymania żółwia i ryb w tym samym akwarium. Jedni mówią, że to tylko stresuje ryby. Drudzy natomiast twierdzą, że w naturze tak się przecież jest.
Jeśli zdecydujesz się połączyć te dwa gatunki, zawsze wybieraj ryby, które będą mniejsze i bardziej zwinne od żółwia. Zapewnij także rybkom wiele kryjówek.
Akwarium musi być przystosowane zarówno pod żółwia jak i ryby. Zapewnij większe akwarium niż ten, które spełnia podstawowe wymagania żółwia. A także o wiele mocniejszy system filtracji by mieć pewność, że woda będzie czysta.
Jeżeli zadbasz o wszystko o czym wspomniałem wyżej w tym artykule, połączenie ryb z żółwiem powinno Ci się udać. Dużo oczywiście będzie zależeć od charakteru żółwia oraz od twojego szczęścia. Słyszałem o sytuacjach w których żółw żył z rybami w zgodzie przez dłuższy okres czasu i w ciągu jednej nocy zjadł całą szkółkę rybek. Także mam nadzieję, że Tobie się uda stworzyć im wspaniałe środowisko do wspólnego koegzystowania w szczęściu, zdrowiu i harmonii.