Dlaczego Żółw Się Zakopuje?
Żółwie mogę zaskoczyć nie raz. Jeśli Twój żółw zaczął kopać a przy tym robić bałagan dookoła próbując się schować – nie masz się czym martwić. Jest to całkiem normalna rzecz a żółw ma na to dobry powód.
Żółwie się zakopują by wyregulować swoją temperaturę ciała, przygotować się do hibernacji lub uciec przed drapieżnikami. Niektóre gatunki kopią jamy, aby zapaść w sen zimowy. Robią to instynktownie i potrzebują tego by czuć się komfortowo i być w pełni zdrowym.
Gdy tylko zauważysz, że Twój żółw zaczyna podkopywać teren w swoim terrarium, być może jest to czas na umożliwienie mu wykopania wymarzonej norki.
W tym artykule poznasz także więcej powodów, dla których Twój żółw lub żółwie mogą czuć potrzebę zakopania lub schowania się. Opiszę także jak można mu w bezpieczny i zdrowy sposób pomóc.
Żółwie Się Zakopują Aby Wyregulować Swoją Temperaturę Ciała
Najczęstszym powodem, dla którego żółwie czują potrzebę zakopania się pod ziemią to chęć wyregulowania swojej temperatury. Tak jak inne gady, żółwie są zmiennocieplne. Muszą polegać na otaczającym je środowisku by się ogrzać lub schłodzić. Dlatego też na łonie dzikiej natury można spotkać żółwie które wylegują się w słońcu na kamieniach lub ukrywają w krzaczkach podczas upałów.
Natomiast udomowione żółwie, mimo, że mogą polegać na naszej opiece, nie zmieniły swoich pierwotnych instynktów. Jeżeli nie będą czuły się w pełni bezpieczne w warunkach, które im przygotowaliśmy, będą szukamy sposobów by poczuć się bardziej komfortowo – czyli gdzie by się tu mogły ogrzać bądź też ochłodzić.
W większości przypadków, żółwie się zakopują w celu ochłodzenia ciała. Robią to bardzo instynktownie. Skoro w naturze słońce grzeje od góry, to udając się w dół powinno być chłodniej. Nawet jeśli w ich terrarium nie ma słońca, to i tak będą czuły potrzebę zejścia niżej, aż pod powierzchnię.
Czy żółwie zakopują się Ze strachu lub gdy czują zagrożenie?
Wiele gatunków żółwi czuje silna potrzebę zakopania się gdy czują strach lub że ich życie jest zagrożone. W dziczy, takie zachowanie ratuje je przed losami, dużymi ptakami, kotami i nawet psami.
Nam ludziom często się wydaje, że miejsce, w terrarium które im przygotujemy jest w sam raz a nawet jeszcze lepsze. A dla małego, przestraszonego żółwia, nawet usłyszenie szczekającego psa sąsiada w oddali będzie wystarczającym powodem do paniki. Nie wspominając sytuacji, gdy w naszym domu już jakiś inny zwierzak sobie swobodnie grasuje. Taki żółw podąży za swoim instynktem i będzie chciał się za wszelką cenę zakopać, kopiąc i niszcząc to co dla niego wcześniej starannie przygotowaliśmy.
By zapobiec zniszczeniu tego co już przygotowaliśmy wewnątrz terrarium lub kopania w nieodpowiednich miejscach, musisz ustalić przyczynę niepokoju twojego żółwia i ja usunąć. Jeżeli będzie to niemożliwe, postaraj się to zminimalizować źródło tej przyczyny. Możesz zasłonić kawałek terrarium, tak by ograniczyć pole widzenia żółwia, jeśli przykładowo pies albo kot chodzą po pokoju. Możesz także wyciszyć pomieszczenie lub okno, jeżeli problem stanowi hałas z zewnątrz. Zapach również może być problemem. Żółw może czuć zapach psa albo kota i czuć potencjalne zagrożenie.
Nawet gdy usuniesz przyczynę strachu, nadal powinieneś znaleźć i umożliwić żółwiowi wykopanie norki, w której będzie mógł się schować i czuć bezpiecznie.
Samice Mogą Składać Jaja Pod Ziemią
Samice żółwi mogą czuć potrzebę wejścia pod ziemię ze względu na chęć złożenia jaj. Starsze żółwie nie będą czuły takiej potrzeby, ponieważ będą już oswojone w środowisku, w którym żyją. Jednakże, młodsze żółwie lub te, które niedawno przeprowadzimy się do nowego środowiska, mogą wykazywać chęć zakopania się w celu złożenia jaj.
Może się wydawać, że żółw będzie chciał się zakopać całkowicie od ziemię. Podczas składania jaj, samice tworzą się w kształcie przypominająca dzwon. Na samym dnie będzie nieco szerzej i tam właśnie samica będzie chciała złożyć swe jaja. Niektóre żółwie będą bardziej zręczne i wydajniejsze w kopaniu niż inne. Tym drugim może zejść zdecydowanie dłużej. Nie mniej jednak, nie przeszkadzaj swojej żółwicy ani nie ulegaj pokusie pomocy. Ona sobie dwa radę świetnie sama.
Żółwie lubią się zakopywać dla zabawy
Nie jest wcale powiedziane, że żółwie muszą mieć konkretny powód by się zakopać. Wiele żółwi po prostu uwielbia kopać nory i czerpać żółwią przyjemność z leżenia w dziurze będąc pokrytym wilgotną i chłodną ziemią czy piaskiem. Zakopany pod ziemią żółw może być swoistym odpowiednikiem człowieka relaksującego się w gorącej kąpieli po ciężkim dniu pracy.
Jeżeli wydaje ci się, że Twój żółw kopie nory dla zabawy – pozwól mu na to. Jest to fajny i naturalny sposób na wprowadzenie trochę ruchu do jego życia. Pokopie sobie, zmęczy się i porządnie wyśpi. To także świetny sposób by żółw się bardziej oswoił, ze swoim otoczeniem, a co za tym idzie, będzie się czuł bezpieczniejszy i bardziej pewny siebie.
Czy żółw może się udusić pod ziemią?
Żółwie, które same się zakopują pod ziemią nie są narażone na uduszenie się. Jest to naturalne zachowanie dla wielu gatunków żółwi. Instynktownie są w stanie stworzyć bezpieczną jaskinię i w niej przebywać.
Żółw będzie kopał tak głęboko jak to będzie dla niego możliwe. Zazwyczaj kopią pod kątem 45 stopni. Gdy już będą usatysfakcjonowane głębokością, zakryją się ziemią i będą sobie tam siedzieć. Ziemia i piasek dookoła będą na tyle luźna, że tlen bez problemu dostanie się do środka.
Jeśli nora ma być kopana pod składanie jaj, Twój żółw będzie w niej przebywał dłuższy czas. Będzie się przebudzał i lekko poruszał w środku. Jest całkiem możliwe, że wyjście do jego nory raz będzie zaklejone ziemią, a raz otwarte. To także nic nadzwyczajnego.
Żółwica doskonale wie co ma robić. Także nigdy nie wykopuj jej z ziemi, a także nie poruszaj gleby przy wejściu ani nad norką. Może jej to bardzo przeszkadzać w odpoczynku a nawet zredukować dopływ tlenu do jej starannie wykopanej jamy.
Czy zakopany żółw może umrzeć z głodu lub odwodnienia?
Żółwie, które się zakopują na czas hibernacji, co jakiś czas się przebudzają, żeby napić się wody. Jeśli zauważysz, że Twój żółw się nie budzi, nie ma powodów do zmartwień – one potrafią o siebie zadbać.
Wiele gatunków żółwi żyjących w naturalnym środowisku jest w stanie przebywać pod ziemią nawet przez kilka miesięcy. Robiły to przez długie wieki i nie wiele się zmieniło przez ten czas.
Podczas hibernacji metabolizm żółwi spowalnia, a jego temperatura ciała spada. Dzięki temu jest w stanie znacząco obniżyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne.
Natomiast, jeżeli Twój żółw nie hibernuje, ale przebywa pod ziemią dłuższy czas, możesz śmiało sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Pamiętaj, aby zrobić to w miarę delikatny sposób i nie przeszkadzać mu zbytnio. Zrobisz to sprawdzając czy temperatura jest odpowiednia oraz czy podłoże blisko żółwia nie jest zbyt wilgotne. Gdyby było za bardzo „błotnisto” mogłoby się takiemu żółwiu ciężej oddychać.
Nie mniej jednak pamiętaj, że żółwie to całkiem dobrzy kopacze i świetnie sobie poradzą n własną rękę.
Czy żółwie hibernują zakopane pod ziemią?
Żółwie zakopują się pod ziemię podczas zapadania w hibernację (a dokładniej mówiąc – w sen zimowy). Większość gatunków żółwi potrzebuje snu zimowego do osiągnięcia dobrego stanu zdrowia. Jeśli twój żółw będzie skłonny do zapadnięcia w sen zimowy to zauważysz, że będzie podkopywał teren.
Zakopywanie się u żółwi jest mocno instynktownym zachowaniem więc umożliwienie im wykopania komfortowej norki jest najlepszym co można dla niego zrobić. Jeżeli w terrarium nie ma miejsca na tyle głębokiego by żółw mógł sobie coś wykopać, byłoby świetnie przebudować teren i powiększyć podglebie.
Nie powinno się przeszkadzać ani uniemożliwiać żółwiom zapadnięcia w sen zimowy. Jak już wspomniałem to jest coś co robią od wieków i coś czego potrzebują by być w pełni zdrowymi zwierzętami.
Jak pomóc żółwiowi bezpiecznie wykopać norę?
Przede wszystkim trzeba zacząć od samodzielnego zebrania lub zakupienia odpowiednich materiałów w sklepie. W otoczeniu żółwia powinno się znajdować wystarczająco dużo podłoża, aby mógł samemu wygodnie wykopać dziurę. Jeśli nie jesteś w stanie odtworzyć naturalnie wyglądającego środowiska, jest kilka sposobów by ułatwić mu wykopanie jamy.
Usypywanie wzniesienia
Jeśli nie możesz nasypać wystarczająco dużo ziemi, postaraj się usypać pagórek w jednym rogu. Żółwie nie są bardzo wybredne i na pewno ucieszą się z możliwości wkopania się w ziemistą górkę – oczywiście jeśli tylko będą mogły kopać w dół. Żółwie zazwyczaj kopią pod kątem 30-45 stopni.
Możesz ziemię nasypać do małej doniczki, niskiego pudełka czy kawałka małej kłody z wywierconą dziurą. Mógłbyś nawet użyć trochę wyższego pudła i ozdobić drogę w górę kamieniami, po których można się powspinać. Możliwości jest ogrom i nawet możesz to potraktować jako stworzenie małego placu zabaw dla swojego żółwika.
Materiałami, które można wykorzystać może być siano, liście, słoma, trawy, włókna kokosowe, zrębki bukowe, i wiele innych. Jeśli zamierzasz samemu zebrać niektóre z nich ze swojego ogródka lub okolicy, musisz być w 100% pewnym, że będą bezpieczne dla żółwia. Muszą być naturalne, czyste a przede wszystkim wolne od różnego rodzaju chemikaliów czy pestycydów.
Kryjówki
Każdy żółw powinien mieć dostęp do jakiegoś rodzaju „kryjówki”. Możesz taką kryjówkę wypełnić ziemią i miękkim mchem i pozwolić żółwiowi sobie w niej pokopać. Co prawda, nie będą one dla żółwi tak wspaniałe jak całkowite zakopanie się w ziemi, ale lepsze to niż pusty i płaski teren. Każda taka kryjówka to odrobina szczęścia więcej dla naszego pupila.
Wypełniaczem do kopania w takiej kryjówce może być specjalna mieszanka ziemi z piaskiem, mech torfowiec lub włókna kokosowe.
Przebywanie na zewnątrz
Jeżeli pogoda i temperatura na to pozwalają, można wziąć żółwia do ogrodu i pozwolić mu poszaleć na trawniku. Połóż go w miejscu, gdzie ziemia jest miękka lub przy stercie liści – oszaleje ze szczęścia.
Oczywiście musi być to okres, kiedy na zewnątrz jest podobna temperatura do tej w której przebywa żółw. Nie powinno się brać żółwia, gdy jest zimno i zbliża się okres zapadania w sen zimowy. Pamiętaj, by uniknąć wystawienia żółwia na wahanie temperatur. W zależności od gatunku – mógłby zachorować.