Jak Radzić Sobie Z Agresywnymi Królikami? Czyli Zaprzyjaźnianie Się Z Agresywnym Królikiem
Zaprawdę, spokojny królik, odpowiednio zsocjalizowany, nie powinien gryźć, jeśli w ogóle. Niemniej jednak, mimo miłej natury twojego królika, mogą pojawić się okoliczności, które mogą wywołać atak. Nie obawiaj się, bo takie zdarzenia nie oznaczają, że nie sprawdziłeś się w roli opiekuna ani że twój królik nagle zmienił się w wojowniczą bestię. Taki incydent jest raczej okazją do zapoznania się z usposobieniem królika i poinstruowania go o właściwym postępowaniu.
Króliki mogą przejawiać tendencje agresywne w odpowiedzi na strach lub podczas obrony swojego domu. Inne czynniki, takie jak znużenie czy dyskomfort, również mogą powodować takie zachowanie. Niemniej jednak, niezależnie od przyczyny, są kroki, które możesz podjąć, aby rozwiązać problem i zapobiec atakowaniu innych przez królika.
Obserwacja języka ciała królika może ułatwić identyfikację źródła agresji. Mając taką wiedzę, możesz pracować z królikiem, aby złagodzić jego negatywne zachowanie. Naucz królika, że ludzkie ręce nie stanowią zagrożenia i zapewnij mu bezpieczne i przyjemne miejsce zamieszkania. Czasami zwykła sterylizacja królika może złagodzić jego agresywne skłonności. Niemniej jednak wszystkie króliki mogą nauczyć się zachowywać bardziej przyjaźnie wobec ludzi.
Spis treści:
Czy ugryzienie przez królika jest powodem do zmartwień?
Króliczki mają potężne szczęki i zęby, które potrafią zadać zaskakująco głębokie rany, biorąc pod uwagę ich niewielki rozmiar. Te silne szczęki okazały się przydatne w walce z niektórymi drapieżnikami na wolności, gdy zostały złapane w pułapkę.
Na szczęście ukąszenia zajęczaków rzadko powodują trwałe obrażenia u ludzi. Mimo że mogą powodować krwawienie i znaczny ból, ukąszenia tych zwierząt rzadko przenoszą choroby. Siekacze królików mogą zadawać głębokie rany kłute, ale ich cięcia są czyste, co zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji. Jeśli ktoś nie ma osłabionego układu odpornościowego, nie ma powodów do obaw związanych z pogryzieniem.
Dowiedz się więcej o aktywności królika w artykule „Czy królik to zwierzę nocne? Czy hałasuje w nocy?”
Jeśli zostałeś ugryziony przez królika, zazwyczaj wystarczy udzielenie podstawowej pierwszej pomocy. Oczyść i zdezynfekuj ranę, przykryj ją bandażem i obserwuj miejsce wkłucia, żeby nie doszło do zakażenia. Rana powinna zachowywać się jak każde inne drobne skaleczenie i szybko się zagoić.
Szczypanie a gryzienie
Lekkie uszczypnięcie przez królika różni się od ugryzienia. Uszczypnięcie oznacza szybkie ukąszenie zębami, które nie powoduje przerwania skóry. Mocne uszczypnięcie może pozostawić czerwony ślad na skórze, ale nie świadczy o agresywnym zachowaniu.
Królik może uszczypnąć, gdy:
- Czuje się zirytowany i chce, żebyś sobie poszedł. Kiedy głaszczesz królika, a on woli robić coś innego, może Cię uszczypnąć, żeby powiedzieć, że nie ma na to ochoty, zwłaszcza jeśli trzymasz go na rękach.
- Utrudniasz im drogę eksploracji. Jeśli królik chce się gdzieś udać, ale ty mu przeszkadzasz, może cię uszczypnąć, żeby zasygnalizować, że musisz się przesunąć. Grzeczne króliki mogą cię delikatnie szturchnąć nosem, zamiast używać zębów.
- Próbują w ten sposób Cię pielęgnować. Króliki czasami delikatnie uszczypną się nawzajem podczas pielęgnacji, żeby wyeliminować splątanie lub zmatowienie. Twój królik może zrobić to samo z Tobą, wierząc, że Ci pomaga. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy podczas zabiegów pielęgnacyjnych na twoim ubraniu natrafią na szew.
Jak nauczyć swojego królika, żeby nie szczypał
Chociaż uszczypnięcie nie jest zachowaniem agresywnym, większość ludzi woli, żeby ich króliki przestały to robić. Aby to osiągnąć, trzeba tresurę królika, żeby zrozumiał, że jego zachowanie jest bolesne. Głośne „Auć” lub „Ała” może pomóc królikowi w rozpoznaniu jego przewinienia. Jeśli królik uszczypnie cię, żeby zasygnalizować, że masz się ruszyć lub odejść, możesz pozostać w jego obecności nieco dłużej, żeby pokazać mu, że to zachowanie nie przyniesie pożądanego rezultatu.
Być może będziesz musiał pokazać swojemu królikowi, że to Ty jesteś najwyższym szczeblem i że to Ty ustalasz zasady. Króliki mają ustalone sposoby wskazywania hierarchii między sobą, w tym siadanie jeden na drugim. Rzecz jasna, nie możesz usiąść na swoim króliku, ale żeby zasymulować to zachowanie, możesz położyć rękę na jego głowie i delikatnie nacisnąć, kiedy źle się zachowuje, żeby pokazać swój autorytet.
Większość charakterystycznych zachowań opisałem w artykule „Mowa Ciała Królika Oraz Zachowanie (Praktyczny Poradnik)” ale przytoczę tu kilka najważniejszych punktów, które są związane z agresją.
Język ciała agresywnych królików, na który należy uważać
Kiedy królik staje się agresywny, zauważysz zmiany w jego języku ciała. Uszy spłaszczą się pod kątem 45º, a ogon uniesie się do góry. Ich nos prawdopodobnie będzie szybko drgał. Jeśli królik staje się agresywny, bo się boi, może się od Ciebie odchylić, ale jeśli jest terytorialny, może się ku Tobie pochylić.
Boksowanie
Ten rodzaj agresywnego zachowania królików polega na tym, że królik wstaje na tylnych łapach i podnosi przednie łapy, żeby zamachnąć się na każdego, kto się zbliży. Uszy będą podniesione, a większość ciężaru ciała będzie spoczywała na palcach, a nie na piętach. Królik może też warczeć i prychać.
Jest to zachowanie, które można zaobserwować, gdy króliki próbują bronić swojego terytorium. Możesz to zauważyć, jeśli wejdziesz do pomieszczenia, w którym przebywa królik, lub jeśli próbujesz przedstawić królika swojemu psu. Może to z pozoru wyglądać bardzo słodko, ale w rzeczywistości królik jest bardzo zdenerwowany i gotowy do walki.
Terytorialne zachowania
Jeśli królik przejawia terytorialne i agresywne zachowania – cofnie uszy i będzie ostrzegawczo warczał na Ciebie. Bardzo rzadko zdarza się, żeby królik zaatakował kogoś znienacka, więc zwracaj uwagę na te sygnały, kiedy wkładasz ręce do klatki królika. W przeważającej części przypadków króliki są agresywne tylko w stosunku do innych królików, ale czasami również w stosunku do ludzi.
Warczenie i prychanie
Warczący królik oznacza dokładnie to, czego można się spodziewać. Twój królik jest zły i daje Ci ostrzeżenie. Warczenie królika nie brzmi dokładnie tak samo jak psa, ale nie różni się zanadto. Kiedy królik warczy, zazwyczaj również rzuca się na to, co go denerwuje, próbując to coś przegonić czy wystraszyć.
Rzucanie się w Twoją stronę
Jeśli królik czuje się osaczony i nie ma możliwości ucieczki, może rzucić się na kogoś. Niektóre króliki mogą być bardzo agresywne i rzucać się na ludzi, którzy wkraczają na ich terytorium, próbując w ten sposób zmusić intruzów do odejścia. Często u królików rzucanie się jest ostrzeżeniem. Nie chcą wyrządzić Ci krzywdy, lecz dać do zrozumienia, że mogłyby, gdybyś się nie oddalił. Temu zachowaniu prawie zawsze towarzyszy warczenie.
Dlaczego królik atakuje?
Króliki nie atakują cię ot tak, bez powodu. Zawsze będzie jakiś powód takiego zachowania. Czasem będzie to oczywiste (kiedy królik czuje się osaczony i chce uciec), ale innym razem będziesz musiał wykonać trochę pracy detektywistycznej, żeby ogarnąć, o co temu futrzakowi w ogóle chodziło…
Hormony
Jeśli wciąż nie poddałeś swojego królika zabiegowi kastracji lub sterylizacji, to jest to właśnie bardzo prawdopodobny powód. Króliki niekastrowane są znane z tego, że są bardziej terytorialne i szybciej używają swoich zębów do rozwiązywania problemów.
Zarówno samce, jak i samice królików mogą wykazywać zachowania terytorialne z powodu buzujących hormonów, ale to samice są zwykle bardziej agresywne. W naturze to właśnie samiczki chronią swoje młode. Mają silniejszy instynkt, by trzymać obcych z dala od swojego terytorium. Jest to szczególnie istotne, jeśli twój królik jest w trakcie budowy gniazda, niezależnie od tego, czy jest to ciąża prawdziwa, czy urojona.
Właściciele królików, którzy przygarnęli je, gdy były młode, czasami opisują zmianę w zachowaniu jako „kliknięcie”. Jednego dnia królik jest miły, przyjazny i milusi. Następnego dnia będzie nastroszonym gimnazjalistą, atakującym każdego, kto się do niego zbliży.
Terytorialność
Króliki to stworzenia z natury bardzo terytorialne. Będą walczyć, by chronić swoją przestrzeń. Na szczęście dla większości królików te agresywne zachowania są znacznie ograniczone, gdy poddasz je kastracji lub sterylizacji. Istnieją jednak króliki, u których jest to po prostu część ich charakteru. Nadal będą przejawiać te zachowania terytorialne na pewnym poziomie.
Bronią swojej przestrzeni
Króliki terytorialne, które czują, że ich przestrzeń jest naruszana, stają się agresywne. Są to króliki, które zaatakują twoją rękę, jeśli sięgniesz do ich klatki, ale będą absolutnie przeszczęśliwe, jeśli będziesz je głaskał w jakimś innym miejscu.
Choć zdarza się to znacznie rzadziej, czasami króliki przypisują sobie znacznie większy obszar, na przykład cały salon. Mogą myśleć, że ich zadaniem jest zwalczanie każdego, kto narusza ich przestrzeń.
Być może pachniesz innymi zwierzętami?
Czasami przyjazne króliki stają się nagle bardzo agresywne i terytorialne, jeśli przychodzisz do domu z zapachem innych zwierząt. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy przychodzisz do domu po tym, jak głaskałeś wcześniej inne króliki lub zwierzęta (np. psa sąsiada).
W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest przebranie się w inne ciuchy, a nawet wzięcie szybkiego prysznica.
Królik może być przestraszony i czuć się osaczony
Bywa, że króliki rzucają się na siebie, bo są przestraszone i próbują się bronić. Dla większości królików pierwszym ruchem, gdy się przestraszą, będzie zastygnięcie w bezruchu lub ucieczka i schowanie się. Ale kiedy zagrożenie nie znika i królik czuje się osaczony, może w ostateczności zaatakować.
Niektóre króliki boją się być trzymane na rękach. Mogą tak reagować na ludzi, którzy za każdym razem je podnoszą. Mogą też gryźć i zachowywać się agresywnie po tym, jak wydarzy się coś bardzo strasznego, np. gdy uruchomi się odkurzacz.
Królik chce Cię odstraszyć swoim atakowaniem
Jeśli Twój królik przestraszy się i zaatakuje Cię, co sprawi, że się przestraszysz i wycofasz. Wyrobi to w nim nawyk agresywnego zachowania.
Pojedynczy przypadek wystraszenia się i zaatakowania przez królika jest czymś, o czym możecie zapomnieć. Jednak jeśli będzie się to zdarzać często, królik nauczy się reagować agresją, nie zaś ucieczką. Królik nauczy się atakować ludzi, gdy tylko się zbliżą, żeby zostawić go w spokoju.
Jest znudzony
Zdarza się, że króliki rzucają się na siebie z powodu nudy. Jest to szczególnie częste, jeśli królik mieszka w zbyt małym wybiegu. Królik będzie się nudził, jeśli nie będzie miał wystarczająco dużo czasu lub miejsca na ćwiczenia. Może też być sfrustrowany, jeśli nie ma do dyspozycji zabawek.
Ponadto, króliki mogą się nudzić, gdy brakuje im odpowiedniej socjalizacji. Próbują w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Jeśli nie jesteś w stanie spędzać ze swoim królikiem wystarczająco dużo czasu, żeby był szczęśliwy, powinieneś rozważyć zdobycie dla niego towarzystwa. To może rozładować część tej znudzonej, niespokojnej energii i powstrzymać królika od gryzienia.
Trauma z przeszłości
Jeżeli zaadoptowałeś królika, najprawdopodobniej przybył on z pewnym bagażem emocjonalnym. W każdym razie, królik będzie czuł się porzucony i będzie musiał poradzić sobie w nowym, dla niego przerażającym środowisku. Niektóre króliki pochodzą z sytuacji, w których były mocno zaniedbywane lub musiały znosić bardzo stresujące otoczenie.
O oswajaniu królików w nowym domu możesz przeczytać klikając tutaj.
Jeśli Twój królik Cię atakuje, ale nie ma żadnego oczywistego powodu, może to być spowodowane czymś z jego przeszłości. Właśnie takie sytuacje są najtrudniejsze do wyjaśnienia, bo nie wiesz, gdzie leży ich źródło. Aby dowiedzieć się, co powoduje, że Twój królik rzuca się do ucieczki, musisz uważnie go obserwować i zwracać uwagę na pewien schemat. Jest coś, co sprawia, że Twój królik czuje się zagrożony. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się, co to jest, aby pomóc królikowi poczuć się znowu bezpiecznie.
Mogłeś niechcący przestraszyć swojego królika
Króliki są dalekowzrocznymi zwierzętami i mogą być zaskoczone przez wszystko, co porusza się zbyt szybko bezpośrednio przed nimi. Posiadają również tzw. martwy punkt bezpośrednio przed nosem. Oznacza to, że jeśli wykonasz jakikolwiek raptowny ruch tuż przed głową królika, królik może się nagle przestraszyć i Cię zaatakować.
Tak samo królik niepełnosprawny, który jest ślepy lub głuchy, może być bardzo łatwo spłoszony i bardziej skłonny do ataku. Będziesz musiał nauczyć się, jak postępować z królikiem, aby nie przestraszyć go.
Stres lub ból
Czasami króliki wydają się marudne lub agresywne, kiedy są zestresowane lub odczuwają ból. Jeśli nie wiesz, co powoduje, że Twój królik gryzie, powinieneś rozważyć zabranie go do weterynarza w celu sprawdzenia stanu zdrowia. Jest to szczególnie ważne, jeśli zauważysz odchylenia w sposobie zachowania, które mogą wskazywać na to, że Twój królik jest chory, np:
- Zmniejszony apetyt
- Zmniejszona aktywność
- Mniejsze kupy
Rozglądnij się też po otoczeniu królika, żeby sprawdzić, czy coś się ostatnio nie zmieniło. Możliwe, że w jego otoczeniu jest coś głośnego lub budzącego niepokój. Zastanów się, co mógłbyś zrobić, aby Twój królik znów poczuł się bezpiecznie i komfortowo.
Królik może być bardzo zachłanny w stosunku do jedzenia, bądź smakołyków
Czasami królik wcale nie jest agresywny. Jest po prostu przesadnie podekscytowany na punkcie jedzenia. Jest to prawdopodobna przyczyna, gdy Twój królik ma tendencję do gryzienia Cię w rękę, gdy wkładasz miseczkę z jedzeniem do jego wybiegu.
Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest odkładanie jedzenia od razu, żeby królik nie musiał czekać. Powinieneś wprowadzić pewnego rodzaju harmonogram, aby królik wiedział, kiedy może spodziewać się jedzenia. Nigdy nie odmawiaj królikowi jedzenia jako kary. Jest to nie tylko okrutne, ale może też prowadzić do poważnych problemów z układem pokarmowym, ponieważ zdrowie królika zależy od pracy jego jelit.
Królikowi może się wydawać, że Twój palec jest smakołykiem
Gdy Twój królik próbuje chwycić smakołyk z Twojej ręki, ale zamiast tego gryzie Cię w palec albo rękę, nie jest to zachowanie agresywne. To wina złej celności. Króliki nie dysponują dobrym wzrokiem z bliska, więc niektóre z nich nie mają też zbyt dobrego celu, gdy sięgają po smakołyki. Króliki, które z ekscytacją wyszarpują ci smakołyki z ręki, najczęściej popełniają ten błąd.
Aby nauczyć królika lepszego celowania przy braniu smakołyków, spróbuj przez jakiś czas podawać mu je na łyżce, zamiast z ręki. Gdy królik będzie lepiej radził sobie z braniem smakołyków, możesz powrócić do podawania mu jedzenia z ręki.
Metody, dzięki którym Twój królik przestanie gryźć
Po ustaleniu, dlaczego Twój królik zachowuje się tak, a nie inaczej, możesz spróbować pomóc mu poprawić jego zachowanie. Niektóre króliki są bardzo uparte. Będziesz musiał trochę popracować, żeby wyeliminować potencjalne czynniki wyzwalające. W większości przypadków musisz po prostu być cierpliwy dla swojego królika i pomóc mu poczuć się bezpiecznie i komfortowo w swoim domu.
Wysterylizuj lub wykastruj swojego królika
Jeśli Twój królik nie został jeszcze wysterylizowany, to jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić. Większość agresywnych zachowań u królików można naprawić po zabiegu. Dowiedz się więcej o tym, dlaczego tak ważne jest poddanie królika kastracji lub sterylizacji.
Nie oczekuj jednak, że ich zachowanie poprawi się od razu po zabraniu ich do domu. Hormony będą wciąż wydzielane jeszcze przez około miesiąc po zabiegu. Dlatego w kolejnych tygodniach Twój królik powoli zacznie się uspokajać.
Nawiąż dobre stosunki z królikiem, a nauczy się on Tobie ufać
Czasami króliki reagują agresywnie, bo się Ciebie boją. Twoim zadaniem jest nauczyć je, żeby się nie bały. Aby to zrobić, powinieneś zejść na ich płaszczyznę i nauczyć się szanować ich przestrzeń i poczucie wolności.
- Nie podnoś swojego królika. Trzymanie go na rękach może być dla królików bardzo stresujące. Dopóki nie zdobędziesz króliczego zaufania, nie powinieneś go podnosić.
- Usiądź na podłodze z kilkoma smakołykami i pozwól mu przyjść do Ciebie.
- Gdy podejdzie do Ciebie – daj mu nagrodę za bycie dzielnym króliczkiem.
Ta metoda pozwoli królikowi nauczyć się kojarzyć Cię z pysznymi smakołykami i jednocześnie buduje coraz to większe zaufanie.
Przekonaj je, że ręce są źródłem miłości
Króliki nie boją się ludzkich rąk. Strach przed naszym dotykiem jest czymś, czego musiały doświadczyć w pewnym momencie swojego życia. Musimy więc im na nowo pokaza , że nasze ręce są tu tylko po to, by dać im dużo miłości.
- Powoli przesuwaj rękę w stronę królika. Przestań, kiedy dłoń znajdzie się w odległości około 10-30 centymetrów (to będzie zależeć także od króliczka). Obserwuj język ciała królika pod kątem oznak agresji.
- Jeśli królik nie wykazuje żadnej agresji, spróbuj jeszcze bardziej zbliżyć rękę. Cały czas obserwuj jego zachowanie.
- Jeśli Twój królik zachowuje się dobrze i nie wygląda na skłonnego do agresji, pogłaszcz go po głowie, a następnie odsuń rękę.
- Powtórz ten proceder parę razy, do momentu, w którym będziesz mógł zbliżyć się do królika z ręką bez obawy o pogryzienie.
- Z czasem możesz też zwiększyć liczbę pogłaskań, które dajesz swojemu królikowi.
- Po jakimś czasie, możesz sprawdzić, czy spodoba mu się przyjemny masaż szyi i grzbietu.
Poruszaj się spokojniej, tak aby nie przestraszyć królika
Jeśli Twój królik rzuca się i gryzie, kiedy jest spłoszony, spróbuj poruszać się trochę wolniej, żeby go nie przestraszyć. Nie próbuj też podchodzić do królika z ręką bezpośrednio przed nim. Zamiast tego trzymaj rękę z boku i nad głową, tak aby królik mógł ją zobaczyć i wiedzieć, kim jesteś. Niektórym królikom, zwłaszcza tym, które są częściowo ślepe, może pomóc, jeśli będziesz do nich cicho mówił, gdy będziesz się zbliżał.
Umyj ręce i zmień ubranie
Jeśli miałeś styczność z innymi zwierzętami i doszedłeś do wniosku, że Twój królik może być przez to agresywny, zadbaj o to, żeby umyć ręce i zmienić ubranie przed zajęciem się królikiem. Czasami króliki będą się zachowywały tak długo, aż nie weźmiesz prysznica i nie wsadzisz ubrań do kosza na pranie…
Zwróć uwagę na zachowanie swojego królika i zrób to, co konieczne, żeby go uspokoić. Wielu właścicieli królików używa dużej klatki dla psa, ponieważ jest ona wygodna i łatwa do czyszczenia. Królikowi jest również bardzo łatwo wskoczyć i wyjść z niej samodzielnie.
Pozwól królikowi samodzielnie opuszczać wybieg
Jeśli masz w zwyczaju podnosić swojego królika, aby wyciągnąć go z wybiegu na czas zabawy, powinieneś pozwolić mu samemu z niego wyjść. Może to oznaczać przeniesienie wybiegu tak, aby znajdował się na poziomie podłogi lub dodanie rampy, aby Twój królik mógł się swobodnie wydostać. Jeśli klatka otwiera się tylko od góry, powinieneś rozważyć zakup nowego wybiegu z dużym otworem z przodu.
Zapewnij królikowi wystarczającą ilość miejsca w wybiegu
Króliki nudzą się i frustrują, jeśli ich wybiegi są zbyt małe, co powoduje, że zachowują się zrzędliwie i agresywnie. Większość klatek dla królików sprzedawanych w sklepach zoologicznych jest dla nich za mała, więc jest to częsty problem.
Prawidłowo dobrany rozmiar wybiegu dla królika zapewni mu miejsce na trzy do czterech skoków na całej długości pomieszczenia. Szerokość powinna wynosić co najmniej jedną długość jego skoku, a królik powinien móc stanąć na tylnych łapach bez uderzania głową o górną część.
Ogólnie rzecz biorąc, dla średniej wielkości królika (ok. 2kg) powinieneś wybrać klatkę lub wybieg o wymiarach co najmniej 60cm x 120cm. Pamiętaj, że jeśli masz większego królika, będziesz musiał zapewnić mu więcej miejsca.
Sprzątaj wybieg królika, kiedy nie ma go w środku
Jeśli Twój królik jest bardzo terytorialny w stosunku do swojej klatki bądź wybiegu, będziesz musiał wypuścić go na zewnątrz, żeby sobie pozwiedzał dom, zanim zaczniesz ją czyścić. Zapewne będziesz też musiał poczekać na moment ich nieobecności, zanim wymienisz im jedzenie, wodę i wyczyścisz kuwetę.
Jest to zachowanie, które z czasem może się złagodzić, gdy królik przestanie postrzegać Cię jako zagrożenie. Na razie jednak będziesz musiał obejść te ich humory w jak największym stopniu. Niech klatka będzie dla Twojego królika bezpieczną przestrzenią, a Ty unikaj kontaktu z nim, chyba że jest w trakcie zabawy.