Dlaczego Regularna Podmiana Wody W Akwarium Jest Tak Istotna? Jak Często To Robić?

Podmiany wody to coś, z czym muszą sobie radzić wszyscy akwaryści. Stara woda w zbiorniku zawiera odpady azotowe i inne zanieczyszczenia. Dlatego należy ją usunąć i zastąpić czystą wodą. Ale jak często powinieneś podmieniać wodę w akwarium?

Wymiana wody powinna być wykonywana raz na dwa tygodnie w przypadku zbiorników, w których znajdują się wyłącznie ryby i które nie są nadmiernie obsadzone. Istnieje wiele sposobów na mniejsze lub rzadsze podmiany wody. Obejmuje to trzymanie mniejszej liczby ryb, rzadsze podawanie pokarmu i dodawanie żywych roślin.

Pamiętaj, że należy podmieniać wyłącznie 20-30% objętości zbiornika. Bardzo zanieczyszczone akwaria wymagają większych podmian tj. 30-50% objętości.

Jak często powinieneś wymieniać wodę w akwarium? Czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Opracowanie harmonogramu podmian wody w akwarium nie jest sztuką ścisłą. Należy je wykonywać regularnie. Jednak dokładna ilość wody i pora zależy od paru czynników.

Z grubsza rzecz biorąc, większość akwarystów posiadających akwaria, w których żyją wyłącznie ryby, powinna wymieniać wodę średnio co dwa tygodnie. Będzie to jednak zależeć od tego, czy posiadasz gęsto zarybiony zbiornik, który jest niedostatecznie lub nadmiernie filtrowany, czy trzymasz w nim egzotyczne organizmy, takie jak rośliny lub koralowce, i tak dalej!

Jak Przygotować Wodę?

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę parametry wody w zbiorniku ORAZ wodę, którą będziesz dodawać do zbiornika podczas podmian wody.

Gdy twój zbiornik ustanowi cykl azotowy, pożyteczne bakterie przekształcą szkodliwe toksyny w mniej szkodliwe substancje (np. azotany). Nadal jednak musisz usuwać wysokie poziomy nagromadzonych substancji chemicznych (takich jak azotany) i toksyn poprzez podmiany wody.

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć jakość wody, którą dodajesz do akwarium. O ile nie używasz czystej wody z odwróconej osmozy, musisz poznać swoją wodę z kranu przed wykonaniem podmiany wody. 

Zestawy do testów akwarystycznych pomogą Ci zrozumieć ważne parametry wody wodociągowej, takie jak pH, amoniak, azotyny, azotany i GH/KH. Po ustaleniu wartości bazowej dla wody z kranu, możesz dostosować parametry wody, aby idealnie pasowały do tego, czego potrzebujesz dla swojego akwarium. 

PH odnosi się do kwasowości wody w Twoim akwarium. Prawidłowa równowaga pH musi być ustalona w twoim zbiorniku, aby zwierzęta mogły się dobrze rozwijać. Weź pod uwagę wiele czynników, w tym kamienie lub inne twarde materiały, które mogą wpływać na równowagę pH w akwarium. Niektóre rośliny lub ryby preferują określone poziomy pH. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, zalecamy testowanie wody w zbiorniku co kilka dni po podmianie wody. 

KH (twardość węglanowa) i GH (twardość ogólna) zależą od poziomu pH. Im wyższy poziom pH, tym wyższy poziom GH. Brak równowagi w tych parametrach może być szkodliwy dla niektórych zwierząt hodowlanych… więc zwróć szczególną uwagę na te parametry po podmianie wody.

Odchlorowywanie wody

Woda prosto z kranu zawiera chlor, który NIE jest przyjazny dla kolonii bakterii w Twoim akwarium. Chlor może również niszczyć rośliny i być śmiertelny dla rybek.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, musisz odchlorować wodę za pomocą dechloratora przed dodaniem jej do akwarium, aby zapobiec wyrządzeniu krzywdy zwierzętom (np. stopieniu liści roślin, uszkodzeniu skrzeli ryb i zniszczeniu pożytecznych bakterii). 

Przed odchlorowaniem wody upewnij się, że wiadro zostało odpowiednio wyczyszczone. Następnie wlej dokładną ilość wody, którą planujesz dodać do akwarium, do wiadra, z którego będziesz czerpać wodę. Następnie dodaj zalecaną ilość dechloratora zgodnie z instrukcjami na butelce. 

Podmiany wody w akwarium słodkowodnym i słonowodnym

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, jaki rodzaj wody akwariowej posiadasz. Zbiorniki słodkowodne i słonowodne mają różne harmonogramy pielęgnacji. Dotyczy to również akwariów roślinnych, jak i raf koralowych.

Zbiorniki słonowodne wymagają częstszych podmian wody. Wynika to z faktu, że organizmy morskie są bardziej wrażliwe na odpady azotowe niż organizmy słodkowodne. Szczególnie koralowce i inne bezkręgowce.

Ocean jest jednym z najbardziej stabilnych środowisk na Ziemi. Znacznie bardziej niż rzeki, gdzie ulewy, powodzie i minerały mogą zmienić parametry wody w krótkim czasie.

W morzu zmiany zachodzą w skali od setek do tysięcy lat. Gwałtowny wzrost zanieczyszczenia szybciej szkodzi zwierzętom słonowodnym.

Liczebność ryb

Liczba ryb żyjących w akwarium ma zdecydowanie największy wpływ na jakość wody. Podobnie jak wielkość każdej ryby.

Jedną z podstawowych reguł dotyczących pojemności akwarium jest zasada jednego centymetra dorosłej ryby na jeden litr wody. Jest ona powtarzana od dziesięcioleci. I naprawdę ma wartość, o ile masz do czynienia z małymi rybami.

Problem pojawia się, gdy próbujesz ją przeskalować. Masa ciała ryby ma takie samo znaczenie jak jej długość. Dziesięć rybek o długości 2,5cm nie równa się jednej rybie mierzącej 25cm długości. Chodzi tutaj głównie o ich wpływ na obciążenie biologiczne zbiornika.

Zawsze zalecam zaniżanie obsady akwarium. Mocno zarybione zbiorniki wymagają częstszych podmian wody, ponieważ więcej ryb wytwarza więcej amoniaku. Oznacza to wyższy poziom azotynów i azotanów.

Mniejsza liczba ryb oznacza również, że każda z nich ma więcej miejsca do pływania. Jest to bardzo ważne dla gatunków terytorialnych, takich jak pielęgnice, bojowniki, gurami i niektóre sumy.

Faktem jest, że możesz zrekompensować nadmierną ilość ryb w akwarium poprzez częstsze podmiany wody. Jednak ryby pozostaną zestresowane i ciasne, nawet jeśli jakość wody jest odpowiednia.

Rozmiar akwarium

Wielkość akwarium nie ma tak dużego wpływu na to, jak często powinieneś podmieniać wodę. Zasadniczo, w większym akwarium będziesz wymieniać wodę rzadziej.

Dotyczy to jednak tylko zbyt małych zbiorników. Poniżej znajdziesz tabelę dokumentującą podstawowe wytyczne dotyczące częstych podmian wody w zależności od objętości akwarium:

Objętość akwarium
Częstotliwość podmiany wody
Do 20 litrówRaz w tygodniu
40 – 120 litrówRaz na 2 tygodnie
150 – 300 litrówRaz na 2 tygodnie
300 – 500 litrówRaz na 2-4 tygodni
Ponad 500 litrówRaz na 2-4 tygodni

Mniejsze zbiorniki mają zwykle większe obciążenie biologiczne w porównaniu z większymi, ponieważ masa ciała ryb jest większa w stosunku do objętości wody. Musisz więc częściej podmieniać wodę. Jeśli jednak obsadzisz akwarium zbyt małą ilością ryb, będziesz wymagać mniejszej liczby podmian wody.

Rodzaje filtracji

Rodzaj stosowanej filtracji i mediów ma duży wpływ na cykl azotowy w twoim akwarium. Im skuteczniejszy filtr, tym rzadziej musisz podmieniać wodę.

Być może słyszałeś o „przeprowadzaniu pełnego cyklu” akwarium podczas zakładania nowego zbiornika. Cykl zachodzi, gdy pożyteczne bakterie kolonizują zbiornik. Bakterie te żyją w wodzie akwariowej, ale w największej liczbie występują w podłożu i filtrze.

Bakterie nitryfikacyjne zużywają amoniak i azotyny, przekształcając te niebezpieczne zanieczyszczenia w azotany. Azotany muszą następnie zostać usunięte przez Ciebie poprzez podmianę wody w akwarium. Lub przez rośliny, gdy zużywają go jako nawóz.

Dwa najpopularniejsze typy filtrów akwariowych to filtry zasilane i filtry kanistrowe. Oba wykorzystują nie tylko filtrację biologiczną. Ale także chemiczne i mechaniczne media filtracyjne. Najpopularniejszym medium chemicznym jest węgiel aktywny.

Nie usuwa on odpadów azotowych. Ale wiąże się z garbnikami. Jak również cząsteczki organiczne, które rozkładają się do amoniaku.

Media mechaniczne to wszystko, co fizycznie oddziela cząsteczki od wody. Nić bawełniana jest najbardziej powszechna. Można również stosować specjalne media, takie jak ziemia okrzemkowa.

Filtry podżwirowe i gąbkowe są również przydatne do utrzymania dobrej jakości wody. Lepiej jednak stosować je w zbiornikach specjalistycznych. Raczej nie jako główny filtr. Niektóre dobre zastosowania filtrów gąbkowych obejmują delikatną filtrację w zbiornikach kwarantannowych i zbiornikach do hodowli narybku.

Im bardziej zaawansowany system filtracji, tym mniej podmian wody będziesz potrzebować. Utrzymywanie czystości filtra oznacza jeszcze rzadsze podmiany wody!

Czy można zbyt często podmieniać wodę w akwarium?

Przeważnie trzeba przekonywać akwarystów do regularnych podmian wody. Ale czy można podmieniać wodę zbyt często? Tak, jak się okazuje. Czy wiesz co się stanie, jeśli będziemy wymieniać wodę częściej niż to konieczne?

Chemia wody i zbyt częste podmiany wody

Jednym z głównych błędów zbyt częstych podmian wody jest to, że wpływa to na skład chemiczny wody. Większość ryb ma określone wymagania dotyczące zasolenia, temperatury i pH.

Bez odpowiedniej regulacji, parametry wody w Twoim akwarium zaczną przypominać wodę z kranu. Uzdatniona woda w większości krajów ma wysoką zawartość rozpuszczonych minerałów i zasadowe pH (pH 7,0+). Niektóre ryby dobrze się w niej czują, w tym ryby żyworodne, takie jak gupiki i pielęgnice afrykańskie.

Większość ryb słodkowodnych preferuje jednak parametry kwaśne, obojętne lub lekko zasadowe (pH 5,5-7,3). Dotyczy to zwłaszcza żywych roślin. Nagłe zmiany chemiczne mogą być niebezpieczne, nawet jeśli pozostają w strefie bezpiecznej dla Twoich ryb.

Odczyn pH, na przykład, jest skalą logarytmiczną. Oznacza to, że jeśli przejdziesz z pH 5,0 do 6,0, oznacza to dziesięciokrotny wzrost zasadowości. pH 5,0 do 7,0 to stukrotny wzrost zasadowości, który jest śmiertelny, jeśli nastąpi zbyt gwałtownie.

Niski poziom odpadów azotowych jest również pomocny w niektórych przypadkach. Na przykład dla zbiorników rafowych zalecany jest poziom azotanów wynoszący 5-10 części na milion. Koralowce używają go do karmienia swoich symbiotycznych glonów (zooksantelli).

Jeśli wykonasz zbyt wiele podmian wody w zbiorniku rafowym lub roślinnym, wzrost wielu gatunków roślin i koralowców zostanie zatrzymany. Zwłaszcza jeśli hodujesz koralowce, które bardziej polegają na fotosyntezie niż na aktywnym odżywianiu.

Za każdym razem, gdy dodajesz wodę, powinna ona mieć taką samą lub zbliżoną temperaturę do temperatury wody w akwarium. Używanie wody z kranu, która jest bardzo gorąca lub zimna (+/- 5°F lub więcej) w porównaniu do temperatury twojego akwarium może stresować lub spowodować śmierć ryb.

Czy podmiany wody stresują ryby?

Podmiana wody w akwarium wywoła stres u ryb tylko wtedy, gdy wpływająca woda ma bardzo różne parametry. Zbyt zimna, zbyt zasadowa, zbyt słona itd. Ryby dostosują się do większości zmian chemicznych, ale zajmuje to od kilku godzin do kilku dni.

Częste, duże podmiany wody są najbardziej szkodliwe dla zdrowia ryb. Częste, małe podmiany wody powodują mniejszy stres i utrzymują środowisko stabilne w dłuższej perspektywie. Ponadto są one mniej pracochłonne.

Niski poziom azotanów, garbników, cząsteczek organicznych i innych „zanieczyszczeń” jest również korzystny. Zwierzęta nie żyją w ultra-czystych zbiornikach wolnych od glonów, biofilmu i innych oznak życia.

Dokonuj więc podmian wody, ale nie staraj się, aby Twój akwarium było nieskazitelnie czyste!

Małe, częste podmiany wody na poziomie 10-15% są najmniej stresujące dla ryb akwariowych. Większe podmiany wody (30-50%) powinny być wykonywane tylko w przypadku poważnych problemów. Takich jak wysoki poziom amoniaku lub chloru z nieoczyszczonej wody wodociągowej.

Czy podmiany wody usuwają pożyteczne bakterie?

Każda podmiana wody usuwa z systemu miliony bakterii. Jednak w akwarium żyją ich miliardy. Znajdują się one w znacznie większych ilościach w żwirze i filtrze akwariowym. 

Konserwacja filtra i używanie odmulacza do żwiru usunie niektóre z nich. Ale nie na tyle, aby wpłynąć na cykl azotu.

Ogólnie rzecz biorąc, podmiany wody usuwają NIEKTÓRE pożyteczne bakterie, ale nie wszystkie.

Jednym z wyjątków jest „wiosenne sprzątanie”. Co jeśli masz mocno zarybione akwarium i wyczyścisz filtr, porządnie odmulisz żwir i zrobisz dużą podmianę wody na raz? Może to zresetować cykl, powodując syndrom nowego zbiornika w akwarium.

Poziom amoniaku może wzrosnąć, ponieważ zginęło zbyt wiele bakterii. Gdy jedna ryba zdechnie, poziom amoniaku wzrośnie jeszcze bardziej, uruchamiając śmiertelną spiralę.

Uzupełnianie wody w akwarium

Uzupełnianie wody w akwarium ma miejsce, gdy poziom wody w akwarium staje się coraz niższy. Parowanie zachodzi nieustannie. Mniejsze zbiorniki parują szybciej niż większe, ponieważ mają większą powierzchnię w stosunku do objętości wody.

Niektórzy akwaryści traktują to jako znak, że nadszedł czas na podmianę wody. Kiedy wszystko, co musisz zrobić, to uzupełnić zbiornik uzdatnioną wodą z kranu. Nie powinieneś również dopuszczać do zbyt niskiego poziomu wody w akwarium.

Wraz ze spadkiem poziomu wody rośnie stężenie soli, minerałów i zanieczyszczeń. Tylko cząsteczki wody są tracone na skutek parowania; wszystko inne w zbiorniku pozostaje na swoim miejscu. Stanowi to dodatkowe obciążenie dla biologii ryb akwariowych.

Wreszcie, gdy woda paruje, minerały mogą tworzyć białą skorupę wzdłuż linii wody. Kamień jest trudny do usunięcia, gdy utworzy kilka warstw na przestrzeni miesięcy i lat. Uzupełnij poziom wody w zbiorniku, gdy spadnie on o 10%. Lub mniej, jeśli masz na to czas!

Co się stanie, jeśli nie wymienisz wody w akwarium?

Co się stanie, jeśli nie wykonasz ani jednej podmiany wody? Ostatecznie skończyłoby się to śmiercią twoich ryb. W większości sytuacji tak właśnie jest.

Jest jednak jeden rodzaj akwarium, w którym możesz na zawsze zrezygnować z podmian wody! Są to zbiorniki z roślinami Walstad. Metoda ta została opracowana przez ekolog Dianę Walstad.

Zastanawiała się ona, dlaczego akwaria potrzebują tak wiele technologii, aby utrzymać zwierzęta przy życiu. I zastanawiała się, czy mogłaby na zawsze zrezygnować z podmian wody w akwarium. Przecież nie znajdziesz filtra kanistrowego podłączonego do naturalnego strumienia lub stawu.

W akwariach Walstad zamiast żwiru stosuje się intensywnie rosnące rośliny i podłoże glebowe. Filtry mogą być używane, ale nie są wymagane.

Odprowadzanie składników odżywczych/zanieczyszczeń odbywa się poprzez wzrost roślin. Bakterie i rośliny zużywają amoniak, azotyny i azotany. A gdy przycinasz rośliny, usuwasz zanieczyszczenia z systemu na dobre! Wszystko, co musisz zrobić, to uzupełnić zbiornik nową wodą w miarę jej odparowywania.

Jednak w przypadku akwariów innych niż Walstad, musimy wymieniać wodę półregularnie. W przeciwnym razie ryby mogą ucierpieć na zdrowiu.

Jak zmniejszyć częstotliwość podmian wody w akwarium?

Podmiana wody nadal pozostanie koniecznością dla każdego akwarysty. Ale jak zmniejszyć częstotliwość tego często przerażającego obowiązku?

Hoduj mniej ryb akwariowych

Najlepszym sposobem na zmniejszenie częstotliwości podmian wody w akwarium jest hodowanie mniejszej liczby ryb. To właśnie ryby są źródłem wszystkich zanieczyszczeń wody. Amoniak pochodzi z ich odchodów, a także z niezjedzonego pokarmu. Amoniak jest również źródłem azotynów i azotanów.

Gdy już poznasz pojemność swojego zbiornika, trzymaj w nim jak najmniej ryb. Liczba ryb będzie zależeć od Twoich upodobań. Ale im mniej ich masz, tym rzadziej będziesz musiał podmieniać wodę.

Dzięki temu rzadziej będziesz musiał przeprowadzać czyszczenie filtra. I tym mniej będziesz musiał radzić sobie z glonami i innymi problemami.

Zbiorniki z zaledwie kilkoma rybami nie muszą też wyglądać brzydko lub „pusto”. Minimalistyczne projekty, takie jak akwaria w stylu iwagumi, wyglądają fantastycznie z zaledwie garstką ryb! Dobrze przemyślane rośliny, skały, drewno dryfujące i wybór podłoża mogą z nawiązką zrekompensować mniejszą liczbę ryb.

Używaj mediów biologicznych w filtrze

Poziom amoniaku, azotynów i azotanów w akwarium zależy od tego, jak wydajny jest Twój system filtracji biologicznej. We wszystkich zbiornikach znajdują się pożyteczne bakterie, które intensywnie pracują nad tym, by woda była zdrowa dla ryb. Możesz jednak poprawić ich skuteczność, dodając więcej mediów biologicznych!

Biologiczne media filtracyjne są wykonane z lekkich materiałów o dużej powierzchni wewnętrznej. Najpopularniejszymi rodzajami są skała lawowa i porowate ceramiczne media biologiczne. A jeśli masz akwarium rafowe, żywa skała działa również jako miejsce do życia bakterii.

Wiele modeli filtrów zasilających i kanistrowych ma już w zestawie wkłady biologiczne. Ale zawsze możesz dodać więcej. Zwłaszcza w filtrach kanistrowych, które są zaprojektowane z dodatkową przestrzenią na niestandardowe dodatki.

Omówiliśmy dogłębnie bakterie nitryfikacyjne. Ale istnieje również drugi rodzaj, zwany bakteriami odazotowującymi. 
Bakterie odazotowujące zużywają azotany, uwalniając je w postaci azotu gazowego. Większość akwariów nie posiada wielu bakterii odazotowujących, ponieważ są one zabijane przez tlen.

Podłoże ceramiczne z bardzo drobnymi mikroporami pozwala jednak na hodowlę bakterii odazotowujących. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie pełnego cyklu azotowego.

Umieść rośliny w akwarium

Żywe rośliny to drugi najlepszy sposób na zmniejszenie liczby podmian wody.

Rośliny wykorzystują odpady azotowe jako pożywienie, zamykając je w swoich liściach i łodygach. Dlatego też zbyt częste podmiany wody utrudniają roślinom wzrost.

Rośliny zużywają dwutlenek węgla, uwalniając go w postaci tlenu, którym oddychają ryby. Zacieniają również wodę, obniżając poziom światła, dzięki czemu trudniej jest rosnąć glonom.

Ryby również czują się bardziej komfortowo przy słabszym oświetleniu.

Aby usunąć odpady zużywane przez rośliny, po prostu co jakiś czas je przycinaj. W ten sposób usuniesz z akwarium fosforany i odpady azotowe!

Szybko rosnące rośliny są najlepsze do utrzymania dobrej jakości wody. Należą do nich rogatek (Ceratophyllum demersum), jezierza mała (Najas guadalupensis) i rzęsa drobna (Lemna minor).

Rzadsze karmienie 

Odpowiednia kontrola składników odżywczych to jedna z najważniejszych czynności, jakich muszą nauczyć się akwaryści. Rzadsze karmienie jest tego ważną częścią.

Karmienie ryb jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w akwarystyce. Ważne jest jednak, aby dowiedzieć się, ile pokarmu potrzebują Twoje ryby. Większość ryb potrzebuje jeść tylko raz lub dwa razy dziennie. I tylko tyle pokarmu, aby mogły skończyć w ciągu około 3 minut.

Wszystkie ryby zjedzą więcej, jeśli im to zaoferujesz. Ale nadmiar pokarmu idzie do produkcji tłuszczu i dodatkowej kupy. Niezjedzony pokarm opada na dno i zostaje uwięziony między ziarnami żwiru. Gdzie gnije, powodując wzrost poziomu amoniaku, aż do następnej podmiany wody.

Jeśli masz problem ze zbyt dużą ilością niezjedzonego pokarmu, możesz dodać pokarm dla ryb dennych. Ślimaki są popularnym wyborem, choć ich liczba eksploduje, jeśli nie będziesz ich kontrolować. Ryby żyjące na dnie, takie jak Kiryski, Zbrojniki i Piskorek Kuhla, również zjadają resztki płatków.

Upewnij się tylko, że nadal otrzymują odpowiednią ilość pokarmu dla ryb. Wszystkie te ryby są aktywne i będą głodować, jeśli nie będą dobrze karmione.