Śmierdząca i mętna woda w akwarium – przyczyny i sposoby na nieprzyjemne zapachy!

Cuchnące akwarium może być bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza jeśli znajduje się w miejscu, w którym najczęściej przebywasz. Być może zastanawiasz się, „dlaczego moje akwarium śmierdzi?” i czy możesz coś zrobić, żeby rozwiązać ten problem.

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu w akwarium to gnijące ryby, resztki pokarmu, rybie kupy, obumarłe rośliny, zanieczyszczone podłoże i nieczyszczony system filtracji. Częste podmiany wody i usunięcie przyczyny brzydkiego zapachu pomogą ci rozwiązać problem.

Jeśli w Twoim akwarium unosi się okropny zapach, który nie chce zniknąć, skorzystaj z mojego poradnika. Pomogę Ci ustalić jego przyczynę i najlepszy sposób postępowania.

Co powoduje nieprzyjemny zapach w akwarium?

Wszystkie akwaria mają lekki zapach, ale zdrowe akwarium nie powinno mieć specjalnie silnej lub nieprzyjemnej woni. Jeśli w twoim akwarium unosi się obezwładniający smród, który jest ziemisty, „rybi”, siarkowy lub po prostu nieprzyjemny, zwykle oznacza to jakiś problem.

Niektóre z głównych przyczyn powstawania nieprzyjemnego zapachu w akwarium to:

  • Martwe ryby
  • Niezjedzony pokarm dla ryb
  • Rybie odchody
  • Gnijące rośliny
  • Brudny, zatkany filtr
  • Uzdatniacze wody
  • Algi

Zdechłe ryby

Smutne jest to, że jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnych zapachów w akwarium są martwe ryby. Kiedy ryba umiera, jej ciało szybko się rozkłada i wypuszcza olej/tłuszcz do wody. W zbiornikach słonowodnych i słodkowodnych z ciepłą wodą rozkład następuje znacznie szybciej.

Rozkładająca się ryba nie tylko brzydko pachnie, ale może też doprowadzić do powstania warstwy powierzchniowej w Twoim akwarium. Niestety, przez kilka dni możesz nie zauważyć, że któraś z Twoich rybek odeszła, zwłaszcza jeśli są małe lub zginęły za dekoracjami akwarium.

Zawsze warto sprawdzać akwarium przynajmniej raz dziennie, czy nie brakuje w nim rybek. Szukaj ich za filtrami, roślinami, dekoracjami i innymi miejscami, w których mogły utknąć.

Jeśli ryba zdechnie, jak najszybciej ją wyjmij i niezwłocznie podmień wodę. Rozkładające się ryby mogą prowadzić do podwyższonego poziomu amoniaku w akwarium, zwłaszcza jeśli pozostawały martwe przez dłuższy czas.

Zbiornik z wysokim poziomem amoniaku może być przyczyną śmierci ryb i może wymagać od ciebie ponownego przeprowadzenia procesu podmiany wody.

Nadmiar pokarmu

Choć ważne jest, by karmić ryby w wystarczającej ilości, by były zdrowe, przekarmianie może być równie szkodliwe, jak niedokarmianie. Podawanie rybom zbyt dużej ilości pokarmu może prowadzić do wystąpienia takich problemów zdrowotnych, jak zaparcia, choroby pęcherza pławnego czy stłuszczenie wątroby.

Nadmiar pokarmu przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych zapachów wody. Cały pokarm, którego ryby nie jedzą, opada na dno, co sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych. Gdy kolonie bakterii rozrastają się, uwalniają cuchnące gazy, które wydzielają siarkowy zapach (jak gnijące jaja).

Rybie kupy

Duża ilość rybich odchodów w zbiorniku może powodować nieprzyjemne zapachy i podwyższony poziom amoniaku. Jest to częste w akwariach o zbyt dużym zagęszczeniu ryb lub w małych zbiornikach, w których żyją duże gatunki ryb.

Filtr i pożyteczne bakterie mogą pomóc w przetworzeniu części tych odpadów, ale nie są w stanie usunąć ich wszystkich. Ważne jest, aby przestrzegać regularnego harmonogramu pielęgnacji zbiornika i upewnić się, że twoje akwarium jest wystarczająco duże w stosunku do liczby oraz wielkości ryb, które w nim żyją.

Rozkładające się rośliny

Inną częstą przyczyną śmierdzącej wody w akwarium są gnijące rośliny. Martwe rośliny, pozostawione w stanie rozkładu, mogą sprawić, że woda w akwarium stanie się mętna i będzie miała bardzo nieprzyjemny zapach. Łatwo jest sprawdzić, czy masz gnijącą roślinę, ponieważ zmieni ona kolor na brązowy i pokryje się śluzowatym nalotem.

Upewnij się, że jak najszybciej pozbędziesz się martwych roślin i wszelkich gnijących liści.

Zabrudzony system filtracji

Chociaż filtry pomagają w oczyszczaniu wody, wymagają regularnej konserwacji, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. Wszystkie zanieczyszczenia i odpady, które zasysa Twój system filtrujący, muszą być usunięte, w przeciwnym razie sprawią, że Twój zbiornik będzie miał okropny zapach.

Będziesz wiedział, że filtr wymaga czyszczenia, gdy tylko go otworzysz. Często także widać z daleka, że wlot jest zatkany całym tym wessanym brudem. Nie tylko będzie śmierdziało, ale w komorze i na wkładach filtracyjnych będzie się gromadził brązowy osad. Ten osad to mieszanka rybiej kupy, niezjedzonego pokarmu i martwych roślin, więc może mieć bardzo silny smród!

Uzdatniacz wody

Uzdatniacze wody są nieodzowne do usuwania chloru, chloraminy i metali ciężkich, ale niektóre z nich mogą mieć niemiły zapach. Woń ta jest najbardziej widoczna, kiedy po raz pierwszy dodasz uzdatniacz do wody, ale w końcu ustępuje.

Glony / Algi

Pojawienie się glonów może mieć niezbyt przyjemny zapach, zwłaszcza jeśli są to glony niebiesko-zielone. Glony są zwykle spowodowane zbyt dużą ilością światła, przekarmieniem ryb i nadmiarem składników odżywczych w wodzie.

Zgniłe algi również mogą mieć fatalny zapach, dlatego powinieneś je od razu usunąć za pomocą skrobaczki lub gąbki. Glony mogą oblepić dowolną powierzchnię w akwarium, w tym podłoże, szkło, dekoracje i rośliny.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z akwarium?

Brzydki zapach w akwarium może sprawić, że hodowla rybek stanie się mniej atrakcyjna. Nikt przecież nie lubi przebywać w pobliżu śmierdzącego zbiornika. Poza tym, chciałoby się widzieć swoje rybki, a nie zatykać nos!

Na początek będziesz potrzebował paru rzeczy:

  • Odmulacz do żwiru
  • Duże wiadro
  • Gąbeczka akwarystyczna lub szczotka do czyszczenia
  • Środek do uzdatniania wody
  • Siatka na rybki
  • Wkład filtracyjny z węgla aktywnego
  • Zestaw do badania wody akwariowej

Czyszczenie akwarium krok po kroku

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów można osiągnąć poprzez gruntowne czyszczenie. Obejmuje to odmulenie substratu, oczyszczenie elementów wystroju akwarium, wyczyszczenie filtra i dodanie do niego węgla aktywnego.

Proces ten może trochę potrwać (kilka godzin, jeśli Twoje akwarium jest bardzo brudne), ale w końcu uzyskasz czysty zbiornik wolny od nieprzyjemnych woni.

Krok 1: Używając gąbki akwarystycznej lub szczotki do czyszczenia, usuń ze zbiornika wszystkie dekoracje i wyczyść je w wiadrze ze starą wodą (wodą z akwarium, które właśnie czyścisz!). Jeżeli w akwarium znajdują się martwe rośliny lub rozkładające się ryby, usuń je za pomocą siatki. Przetrzyj szybę akwarium, aby pozbyć się glonów i zanieczyszczeń. Są do tego przeznaczone specjalne rękawice lub myjki na magnes.

Krok 2: Odkurz podłoże, używając odmulacza do piasku (długa rurka z pompką). Usuniesz w ten sposób nadmiar pokarmu, kupy i inne zanieczyszczenia, które opadły na dno zbiornika. Nie zapomnij o narożnikach!

Krok 3: Wyłącz filtr akwariowy, odłącz go od sieci, przenieś do wiadra i otwórz go. Używając starej wody z akwarium, usuń zanieczyszczenia z wnętrza filtra i wyczyść jego wkład. Zanurz media w wodzie i wyciśnij je kilka razy. Nigdy nie używaj wody z kranu, ponieważ zabije ona pożyteczne bakterie znajdujące się w mediach filtracyjnych.

Krok 4: Wyczyść dopływ i odpływ systemu filtracyjnego, aby usunąć wszelkie osady. Upewnij się też, że wirnik nie jest zatkany.

Krok 5: Złóż system filtracyjny z powrotem i umieść go w akwarium, a następnie przeprowadź częściową podmianę wody w zbiorniku (około 25%).

Krok 6: Napełnij wiadro czystą wodą, która została uzdatniona przy pomocy uzdatniacza wody akwariowej. Używaj tylko uzdatnionej wody, ponieważ miejska woda z kranu zawiera chlor i chloraminę, które są toksyczne dla życia wodnego.

Krok 7: Dodaj do czystego filtra węgiel aktywny. Umieść go za wkładem mechanicznym.

Krok 8: Użyj zestawu do testów akwarystycznych, aby sprawdzić parametry wody i upewnić się, że wszystko jest tak, jak powinno być. Poziom amoniaku i azotynów powinien wynosić zero, a poziom azotanów nie powinien być wyższy niż 20ppm.

Mętna woda? Brzydki Zapach? Jak temu zapobiec?

Najlepszym sposobem na usunięcie brzydkiego zapachu z akwarium jest zapobieganie jego powstawaniu! Zastosowanie odpowiednich działań prewencyjnych pomoże Ci na dobre pozbyć się przykrego zapachu z wody.

Nie przekarmiaj ryb

Ryby są oportunistami, więc nigdy nie odmawiają jedzenia. Choć ważne jest, by podawać rybom różnorodny pokarm, aby były zdrowe, zbyt duża ilość pokarmu będzie miała negatywny wpływ na ich samopoczucie i jakość wody.

Jak wspomniałem wcześniej, zbyt duża ilość pokarmu może powodować wzdęcia, problemy z trawieniem i stłuszczenie wątroby. Nadmiar pokarmu może również prowadzić do rozwoju kolonii bakterii w podłożu, które mogą powodować nieprzyjemny zapach.

Karm ryby tylko taką ilością pokarmu, jaką są w stanie zjeść w ciągu dwóch lub trzech minut. Resztki pokarmu usuwaj za pomocą siatki, aby utrzymać podłoże i zbiornik w czystości. Większość ryb wymaga karmienia tylko dwa razy dziennie, więc staraj się nie podawać im więcej pokarmu.

Nie przeciążaj akwarium

Choć kuszące może być wypełnienie zbiornika wieloma różnymi rybami, musisz uważnie obserwować stan zarybienia. Zawsze lepiej jest niedoładować zbiornik niż go przeładować.

Stosuj zasadę „jeden centymetr ryby na litr wody”, aby obliczyć liczbę ryb, które może pomieścić Twój zestaw. Pamiętaj, żeby kierować się wielkością dorosłych ryb!

Zbiorniki ze zbyt dużą liczbą ryb będą miały duże przeciążenie biologiczne, co może prowadzić do złej jakości wody i podwyższonego poziomu amoniaku, a także okropnych zapachów. W przepełnionych akwariach znacznie trudniej jest utrzymać odpowiednie parametry wody i jej dobrą jakość.

Szybko usuwaj martwe ryby

Niestety, martwe ryby są nieuniknioną częścią życia akwarysty. Choć usuwanie rozkładających się ryb ze zbiornika nigdy nie jest przyjemne, ważne jest, by robić to możliwie jak najwcześniej. Unikniesz dzięki temu pogorszenia się jakości wody.

Zdechła ryba będzie wyciekać do wody oleje i białka, co może prowadzić do powstawania powierzchniowej warstwy szumowin, nieprzyjemnych zapachów i skoków amoniaku. Co parę godzin sprawdzaj, czy w akwarium nie ma chorych lub martwych ryb, żebyś mógł szybko interweniować. Jak już doprowadzisz zbiornik do porządku, nie będziesz musiał robić tego tak często.

Zwłoki ryb mogą utknąć za filtrami, roślinami, dekoracjami, grzałkami itp., więc pamiętaj o regularnym sprawdzaniu tych miejsc. Warto też używać osłony lub pokrywy na zbiornik, jeśli masz skaczące ryby, takie jak bojownik.

Przycinaj żywe rośliny

Żywe rośliny mogą wyglądać olśniewająco w akwarium, ale nie są już tak atrakcyjne, gdy gniją lub zarastają. Zgniłe rośliny wytwarzają nieprzyjemny zapach w akwarium i powodują wysoki poziom azotanów, które mogą być szkodliwe dla życia wodnego.

Przycinaj gnijące liście roślin (będą wyglądały na brązowe i oślizgłe), aby pobudzić nowy wzrost i utrzymać zbiornik w czystości. Jeśli w Twoim akwarium znajdują się martwe rośliny, natychmiast je usuń.

Wykonuj częste podmiany wody

Podmiany wody są istotną częścią hodowli ryb, ponieważ pozwalają utrzymać stabilne parametry wody i jej dobrą jakość. Nieodpowiednia pielęgnacja zbiornika doprowadzi do zabrudzenia wody, nieprzyjemnych zapachów, wahań składu chemicznego wody i zestresowania ryb. Zwiększa też prawdopodobieństwo zachorowania.

Dąż do częściowej (około 25%) podmiany wody raz w tygodniu – upewnij się, że używasz uzdatnionej wody do ponownego napełnienia akwarium. Podmiana wody może być konieczna częściej, jeśli Twoje akwarium jest zbyt bogato obsadzone lub Twoje ryby produkują dużo odpadów.

Przynajmniej raz w tygodniu sprawdzaj parametry wody w akwarium za pomocą zestawu do testowania wody.

Czyść regularnie podłoże

Niejedzony pokarm, rozkładające się rośliny i odchody ryb mogą zalegać w podłożu, co może prowadzić do rozwoju bakterii beztlenowych. Jest to częste w przypadku drobnego piasku i żwiru, ponieważ zawierają one małe kieszonki, pomiędzy które mogą wpadać zanieczyszczenia.

Bakterie beztlenowe mogą sprawić, że akwarium zacznie cuchnąć jak zgniłe jaja i spowodują wysoki poziom amoniaku, więc trzeba zapobiegać ich rozwojowi, regularnie czyszcząc podłoże za pomocą odmulacza do żwiru.

Odmulanie podłoża pomaga oczyścić je z rybich odchodów, pokarmu i materii roślinnej, a także zapobiega tworzeniu się martwych stref.

Regularnie czyść filtr

Regularna konserwacja filtra nie tylko utrzymuje prawidłowe działanie systemu filtracji, ale również zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Z czasem filtry mogą zatkać się brązowym szlamem i innymi zanieczyszczeniami, które mogą mieć cuchnący zapach.

Filtr należy czyścić co 2-3 tygodnie. Podczas konserwacji sprzętu akwarystycznego używaj starej wody ze zbiornika, aby nie zabić pożytecznych bakterii.

Jeśli wymieniasz wkłady filtracyjne, nie wyrzucaj ich wszystkich naraz, bo zniszczysz kolonie dobrych bakterii, które są potrzebne do usuwania odpadów organicznych i azotowych.

Używaj węgla aktywnego

Węgiel aktywny to świetny sposób na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z akwarium, ponieważ skutecznie pochłania fenole (przyczyny nieprzyjemnego zapachu z akwarium) znajdujące się w wodzie. Węgiel aktywny usuwa również taniny (przebarwienia), metale ciężkie i chlor.

Węgiel aktywny jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania i eliminowania silnych zapachów w akwarium. Możesz kupić węgiel aktywny do filtrów w naszym sklepie zoologicznym.

Umieść węgiel w swoim filtrze, najlepiej za wkładem mechanicznym.

Węgiel aktywny z czasem traci swoją chłonność i skuteczność, więc będziesz musiał go wymieniać co dwa do czterech tygodni.

Wyeliminuj glony

Zakwit glonów w akwarium może powodować nieprzyjemny zapach i sprawiać, że zbiornik wygląda nieestetycznie. Aby zachować zdrową i pozbawioną zapachu wodę, powinieneś podjąć kroki w celu usunięcia lub zmniejszenia ilości glonów w akwarium.

Nie zostawiaj światła w akwarium włączonego przez długi czas (nie dłużej niż 8 godzin) i ogranicz ilość składników odżywczych w wodzie. Algi rozwijają się w środowisku o wysokim poziomie fosforanów, dlatego karm ryby oszczędnie i regularnie podmieniaj wodę.

Jeśli zbiornik z rybkami jest umieszczony w pobliżu okna, przez które wpada bezpośrednie światło słoneczne, warto przenieść go w ciemniejsze miejsce. Możesz też usuwać glony ręcznie, używając skrobaczki, gąbki lub siatki.

Niektóre glony można zabić za pomocą preparatów do usuwania glonów zawierających siarczan miedzi.

Regularnie testuj wodę w akwarium

Powinieneś regularnie badać wodę w akwarium za pomocą zestawu do testów, żeby kontrolować jej parametry, ponieważ w ten sposób zwrócisz uwagę na wszelkie problemy z wodą. Na przykład, jeśli zauważysz, że w Twoim akwarium zaczyna wzrastać poziom amoniaku, może to być spowodowane martwą rybą lub zgniłą rośliną.

Dobrze urządzone akwaria powinny mieć badane parametry co kilka dni, ale codzienne badanie jest zalecane w przypadku akwariów nieklimatyzowanych lub dopiero co oczyszczonych, ponieważ są one bardziej podatne na wahania chemii wody.

Wyczyściłem zbiornik ale dalej nieprzyjemnie pachnie. Co robić?

Po pierwsze, zdejmij osłonę, ponieważ pod pokrywą mogą znajdować się jakieś zanieczyszczenia, których nie zauważyłeś. Sprawdź, czy na zewnątrz zbiornika nie ma brudnych miejsc lub martwych ryb (niektóre gatunki ryb są znanymi skoczkami!).

Jeśli twoja pokrywa i akwarium są czyste, najlepszym sposobem na usunięcie cuchnącego zapachu jest użycie węgla aktywnego. Węgiel jest bardzo porowaty i chłonny, więc szybko wchłonie nieprzyjemne zapachy z akwarium.

Czy jeśli woda w akwarium bardzo śmierdzi, to może zaszkodzić rybom?

Chociaż śmierdzące akwarium samo w sobie nie zaszkodzi rybom, może ono wskazywać na jakiś problem dotyczący jakości środowiska wewnątrz akwarium. Może to zaszkodzić rybom, a nawet je uśmiercić.

Na przykład bakterie beztlenowe spowodowane zanieczyszczonym podłożem mogą prowadzić do złej jakości wody i podwyższonego poziomu amoniaku. Oba te czynniki mogą sprawić, że ryby będą bardzo chore, a w końcu doprowadzą do ich śmierci.

Nigdy nie powinieneś unikać nieprzyjemnego zapachu z akwarium – zawsze staraj się zidentyfikować jego przyczynę.

Czy można się czymś zarazić lub zachorować jeśli woda jest brudna / śmierdząca?

Zła jakość wody nie sprawi, że na coś zachorujesz, ale fakt ten może oznaczać, że w Twoim akwarium już dzieje się coś złego. W takiej sytuacji powinieneś uważać, zwłaszcza jeśli masz otwarte rany lub skaleczenia na rękach.

Mycobacterium marinum rozwija się w niechlorowanej wodzie. Jest znana z wywoływania infekcji u ludzi, w tym dość paskudnej choroby zwanej ziarniniakiem akwariowym.

Możesz się nią zarazić przez ukąszenia lub zranienia powstałe podczas pracy z rybami, ale najbardziej prawdopodobne jest, że zarazisz się nią podczas czyszczenia zbiornika mając uszkodzoną skórę (ranę).

Głównym objawem zakażenia Mycobacterium marinum są zmiany skórne. Zmiany te mogą być bolesne lub całkowicie bezbolesne i zwykle tworzą się w skupiskach na dłoniach/palcach.

Większość przypadków tej choroby można leczyć antybiotykami, ale jeśli zakażenie jest szczególnie ciężkie, może być konieczna operacja. 

Pamiętaj, że ten rodzaj infekcji jest dość rzadki, więc może zostać błędnie zdiagnozowany jako coś innego, np. cellulitis lub infekcja grzybicza.