Węgiel Aktywny Do Akwarium – Czy Każdy Filtr Wody Go Potrzebuje?

Zastosowanie węgla aktywnego w akwarium może być niezwykle korzystne. Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś tego środka, zapewne zastanawiasz się, co on robi i w jaki sposób może przysłużyć się Twoim rybom.

Węgiel aktywny jest materiałem bardzo porowatym i chłonnym, który może usuwać toksyny z wody w akwarium, w tym nieprzyjemne zapachy, przebarwienia i chlor. Może poprawić jakość i przejrzystość wody, co ułatwi utrzymanie zdrowego akwarium.

Z przyjemnością udzielimy Ci szczegółowych informacji na temat węgla w akwarium, a nasz szczegółowy przewodnik przybliży Ci wszystko, co należy wiedzieć. Zatem zaczynajmy!

Czym jest węgiel aktywowany?

Węgiel aktywny lub węgiel drzewny (activated carbon) to rodzaj węgla, który jest wykorzystywany do filtracji chemicznej w akwariach jako środek usuwający zanieczyszczenia z wody. Może on wyeliminować wiele różnych zanieczyszczeń, w tym taniny, chloraminę, chlor i przykre zapachy.

Stosowanie węgla aktywnego w akwarium może znacznie poprawić jakość i przejrzystość wody, utrzymując ją na możliwie najwyższym poziomie.

Z czego składa się węgiel aktywowany?

Węgiel aktywny jest wytwarzany z materiałów bogatych w węgiel, takich jak łupiny orzechów kokosowych, węgiel brunatny, drewno, torf i bambus. Najpopularniejszym źródłem węgla używanym w akwariach jest węgiel bitumiczny, ale dość popularny jest też węgiel na bazie kokosa.

Jak działa węgiel aktywny w akwarium?

Węgiel aktywny składa się z maleńkich porów o dużej chłonności, które adsorbują wiele rozpuszczonych zanieczyszczeń, takich jak chloramina i chlor, taniny (które zabarwiają wodę) i fenole (które powodują nieprzyjemne zapachy). Dzięki niemu woda w akwarium nie będzie z czasem żółknąć.

Ważne jest, żeby zrozumieć, że istnieje kilka ważnych toksyn, których węgiel aktywny nie usuwa. Przede wszystkim nie usuwa amoniaku, azotynów i azotanów. Dlatego nie pomaga w usuwaniu toksyn podczas zakładania akwarium. Podmiany wody lub inne metody muszą być stosowane w przypadku podwyższonego poziomu amoniaku, azotynów lub azotanów.

Metale ciężkie, takie jak ołów czy miedź, również nie są usuwane. Jeżeli w twojej wodzie znajdują się metale ciężkie, użyj preparatu uzdatniającego wodę przed umieszczeniem jej w akwarium. 

W przeciwieństwie do zwykłego czarnego węgla, węgiel aktywny jest wypełniony tlenem, który rozszerza miliony maleńkich porów pomiędzy atomami węgla. Każda warstwa i otwór przyciąga i wiąże zanieczyszczenia, w tym organiczne substancje chemiczne i niektóre związki nieorganiczne.

Węgiel aktywny jest używany nie tylko w hodowli ryb – jest również stosowany do oczyszczania gazów i płynów w wodzie pitnej, kontroli zanieczyszczeń, przetwórstwie żywności i napojów oraz w wielu innych dziedzinach.

Rodzaje węgla aktywowanego

Węgiel aktywny występuje w kilku różnych rodzajach, ale nie wszystkie są najlepszym wyborem dla akwarium.

Najpowszechniejsze rodzaje węgla aktywnego to:

  • Węgiel aktywny granulowany
  • Węgiel aktywny w postaci perełek
  • Węgiel aktywny wytłaczany
  • Sproszkowany węgiel aktywny.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie w akwarium granulowanego węgla aktywowanego. 

Sproszkowany węgiel aktywny może być groźny, jeśli nie jest umieszczony w torebce na media, ponieważ może dostać się do skrzeli ryb. Po przeprowadzeniu dokładnej sekcji, niektórzy akwaryści odkryli pył węglowy w skrzelach i tkankach płetw swoich martwych ryb.

Aby zmniejszyć to ryzyko, najlepiej jest używać węgla aktywnego w postaci granulatu lub węgla w postaci większych granulek. Pamiętaj, żeby zawsze wypłukać węgiel z popiołu, kurzu i innych zanieczyszczeń, zanim wrzucisz go do akwarium.

Gdzie umieścić węgiel aktywny?

Węgiel aktywny dość szybko straci swoją skuteczność, jeśli będzie narażony na kontakt z dużą ilością zanieczyszczeń z akwarium. Dlatego węgiel powinien być umieszczony w filtrze po mechanicznych środkach filtrujących. Pamiętaj, że jeśli nie utrzymujesz zbiornika w czystości i w filtrze gromadzą się zanieczyszczenia, węgiel aktywny nie będzie skuteczny. 

Jak węgiel aktywny w akwarium wpływa na ryby?

Stosowanie węgla aktywnego ma kilka zalet dla ryb, w tym:

  • Oczyszcza wodę w akwarium
  • Usuwa nieprzyjemne zapachy
  • Usuwa chlor i chloraminę

Poprawia klarowność wody

Główną zaletą węgla aktywnego jest jego wpływ na klarowność wody w zbiorniku. Węgiel usunie garbniki, które mogą być spowodowane przez drewno bagienne, rozkładające się rośliny i odchody ryb.

O ile garbniki pochodzące z drewna lub liści migdałecznika indyjskiego mogą być korzystne dla ryb, o tyle przebarwienia spowodowane gnijącymi roślinami i odpadami organicznymi mogą być szkodliwe, ze względu na to, że oba te czynniki mogą prowadzić do skoku amoniaku lub wysokiego poziomu azotanów.

Filtracja chemiczna w akwarium słonowodnym lub słodkowodnym zapewnia dodatkową warstwę ochronną, która pomaga utrzymać dobrą jakość wody.

Usuwa przykre zapachy

Węgiel aktywny znajdujący się w akwarium może pomóc w usuwaniu fenoli, co pozwoli Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Fenole powstają zazwyczaj w wyniku rozkładu żywych roślin, odchodów ryb i niezjedzonego pokarmu.

Z czasem fenole mogą osiągnąć wysoki poziom i doprowadzić do senności ryb. W akwarium słonowodnym fenole mogą być szczególnie nieprzyjemne, ponieważ mogą hamować wzrost bezkręgowców.

Chociaż nadal będziesz musiał przeprowadzać regularną pielęgnację zbiornika, nie będziesz musiał robić tego tak często, jeśli użyjesz wkładów węglowych.

Eliminuje chlor i chloraminę

Węgiel aktywny usuwa z wody pewne toksyny, takie jak chlor i chloramina, które są zabójcze dla ryb. Jest on często stosowany przez akwarystów, którzy używają w swoich zbiornikach wody pochodzącej z odwróconej osmozy, ponieważ pomaga utrzymać membrany w nienaruszonym stanie.

Część hodowców ryb używa węgla zamiast uzdatniaczy wody do odchlorowania wody w akwarium.

Należy pamiętać, że węgiel aktywny nie usuwa amoniaku, azotynów ani azotanów z wody w akwarium. Aby ryby były zdrowe, konieczne jest dokonywanie podmian wody i utrzymywanie akwarium w czystości.

Jak przygotować węgiel aktywny do użytku w akwarium?

Przed umieszczeniem węgla aktywnego w akwarium powinieneś go wyczyścić, żeby usunąć z niego kurz i zanieczyszczenia. Rolą węgla aktywnego jest usuwanie zanieczyszczeń, a nie dodawanie ich do wody!

Krok 1: Wyjmij węgiel z opakowania i umieść go w siateczce (o ile nie jest już z nim dołączony).

Krok 2: Przelej woreczek ciepłą, odchlorowaną wodą lub wodą z akwarium. Usunie to wszelkie zanieczyszczenia. Jeżeli węgiel jest w formie granulek, być może będziesz musiał płukać go przez kilka minut.

Krok 3: Po usunięciu ewentualnych zabrudzeń, dodaj węgiel aktywny do swojego systemu filtracyjnego (filtry kanistrowe, filtry zasilane prądem itp.), najlepiej tuż za mechanicznymi środkami filtrującymi.

Pamiętaj, żeby nie używać wody z kranu do mycia nowego lub użytego wcześniej wkładu, ponieważ może on nasiąknąć chlorem. Ponadto, warto przyłożyć stary węgiel do ucha po jego wypłukaniu, żeby sprawdzić, czy nadal jest aktywny.

Kiedy węgiel aktywny jest wilgotny, powinien wydawać trzaskający dźwięk (wilgoć pomaga w procesie aktywacji). Węgiel, który nie jest już efektywny, nie będzie wydawał żadnego dźwięku!

Jak prawidłowo użyć węgla aktywnego w akwarium?

Jak już wspomniałem, węgiel aktywny jest idealny do usuwania organicznych substancji chemicznych z wody. Oprócz poprawy filtracji wody, istnieje kilka dodatkowych zastosowań.

Poprawia jakość i czystość wody

Jednym z głównych zastosowań węgla aktywnego w akwarium słonowodnym lub słodkowodnym jest poprawa jakości i czystości wody. Dodając węgiel do filtra akwariowego, pozbędziesz się przebarwień, brzydkich zapachów i innych nieczystości.

Pozwoli Ci to utrzymać czyste i zdrowe środowisko dla Twoich rybek, a także sprawi, że woda stanie się czystsza. Dzięki temu możesz czerpać więcej radości, ponieważ będziesz mógł lepiej widzieć swoje ryby.

Usuwa środki lecznicze z akwarium

Filtracja węglowa jest bardzo przydatna w procesie oczyszczania wody akwariowej z leków, zwłaszcza jeśli przypadkowo podałeś zbyt dużą dawkę lub nie musisz już podawać leków swoim rybom. 

Jednocześnie oznacza to, że musisz usunąć węgiel z systemu filtracji, zanim zastosujesz jakiekolwiek środki w wodzie akwariowej.

Zwiększa skuteczność odpieniaczy białek

Dodanie węgla do akwarium może zwiększyć skuteczność odpieniaczy białek, gdyż pomaga w usuwaniu organicznych protein. Odpieniacze białek nie są zwykle konieczne w akwarium słodkowodnym, ale mogą być bardzo przydatne w akwarium słonowodnym lub w stawie na zewnątrz.

Ich działanie polega na pompowaniu do wody drobnych pęcherzyków powietrza, które pomagają usuwać odpady organiczne, dzięki czemu akwarium jest czyste i pozbawione warstwy powierzchniowej. Odpieniacze białek są bardziej wydajne, gdy są używane razem z węglem.

Węgiel aktywny pomaga w usuwaniu drobniejszych, mniej złożonych substancji organicznych, podczas gdy odpieniacz białek zajmuje się większymi organami.

Jak długo węgiel aktywny działa w akwarium? 

Aktywowany węgiel wystarcza zazwyczaj na dwa do czterech tygodni, więc po tym czasie należy go wymienić.

Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpłynąć na długość działania węgla aktywowanego, między innymi ilość zanieczyszczeń w akwarium, jakość węgla i jego umiejscowienie.

Duża ilość zanieczyszczeń

Jeżeli w twoim akwarium znajduje się wiele zanieczyszczeń, to dość szybko dojdzie do przesycenia węgla. Istnieje ograniczona ilość powierzchni, na której zanieczyszczenia mogą się przyczepić do węgla. 

Raz nasycony węgiel akwariowy przestaje być skuteczny i nie przynosi żadnych korzyści dla twojego akwarium.

Węgiel aktywowany niskiej jakości

Tani lub niskiej jakości węgiel aktywny ma zazwyczaj wyższą zawartość fosforanów i popiołu niż węgiel wysokiej jakości, a także szybciej się dezaktywuje. Możesz sprawdzić, czy używany przez Ciebie węgiel jest dobrej jakości, patrząc na zawartość popiołu, melasy i jodu.

Niewłaściwe umiejscowienie węgla

Węgiel w akwarium powinien być umieszczony wewnątrz filtra akwariowego, zaraz po filtrze mechanicznym. Dzięki temu będzie on oczyszczał wodę zaraz po jej dostaniu się do filtra, a jednocześnie będzie wolny od zanieczyszczeń.

Umieszczenie węgla w niewłaściwym miejscu może powodować gromadzenie się brudu i zanieczyszczeń, co prowadzi do szybszej dezaktywacji i mniejszej absorpcji.

Jak wymieniać węgiel aktywny w filtrze akwariowym?

Nawet najwyższej jakości węgiel z czasem traci swoją skuteczność, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, kiedy i jak go wymieniać. Zazwyczaj węgiel należy wymieniać co miesiąc, ale może być to konieczne wcześniej, w zależności od tego, ile węgla używasz, jaka jest jego jakość i ile zanieczyszczeń znajduje się w Twoim akwarium.

Pamiętaj, że czyszczenie węgla aktywnego po jego dezaktywacji nie zwiększy jego skuteczności ani go nie reaktywuje.

Krok 1: Wyjmij z akwarium wkład węglowy lub torebkę siatkową zawierającą węgiel. Nie usuwaj biologicznego wkładu filtracyjnego, ponieważ jest on potrzebny do rozwoju pożytecznych bakterii!

Krok 2: Wyrzuć wkład filtrujący lub opróżnij węgiel z torebki siatkowej. Wyczyść nowy węgiel pod odchlorowaną wodą lub wodą ze zbiornika (usunie to zabrudzenia).

Krok 3: Umieść nowy wkład węglowy z powrotem do filtra akwariowego. To wszystko!

Mity Powstałe O Węglu Aktywnym

Ponowne ładowanie węgla aktywnego

Historii o ładowaniu węgla aktywnego jest mnóstwo. Niektóre z nich podają nawet instrukcje krok po kroku, które zazwyczaj zakładają pieczenie węgla w piekarniku. Te opowieści to mity. Temperatura i ciśnienie wymagane do naładowania zużytego węgla aktywnego nie mogą być osiągnięte w kuchence. W przypadku konieczności wymiany węgla aktywnego lepiej jest po prostu kupić nowy węgiel w sklepie rybnym. Pamiętaj, żeby nieużywany węgiel aktywowany przechowywać w szczelnym pojemniku, bo w przeciwnym razie może on adsorbować zapachy i substancje chemiczne z powietrza.

De-Absorpcja

Być może słyszałeś, że kiedy węgiel aktywny osiągnie swoją pojemność, zacznie wymywać niektóre zaadsorbowane substancje z powrotem do wody. To nie jest prawdziwe stwierdzenie. Chociaż jest to technicznie możliwe, de-adsorpcja wymaga zmian w chemii wody, które po prostu nie występują w akwarium.

Jednak proces tworzenia niektórych węgli aktywnych może powodować obecność fosforanów w produkcie końcowym. W takim przypadku fosforan obecny w węglu aktywnym może przedostać się do wody w akwarium. Niektóre produkty z węglem aktywnym posiadają informację, że nie zawierają fosforanów.

Jeżeli masz problemy z utrzymującym się podwyższonym poziomem fosforanów i nie możesz znaleźć innej przyczyny, usuń całkowicie węgiel aktywny. Wykonuj normalne czynności pielęgnacyjne w akwarium przez kilka miesięcy i sprawdź, czy fosforan pozostaje podwyższony. Jeśli pozostanie wysoki, węgiel prawdopodobnie nie był przyczyną podwyższonego fosforanu. 

Najczęściej zadawane pytania:

Czy wegiel aktywowany może zaszkodzić lub zabić ryby? 

Węgiel aktywny nie zaszkodzi rybom ani ich nie zabije. Może jednak zwiększyć ilość fosforanów w Twoim akwarium, co może doprowadzić do rozwoju glonów i zielonej wody.

Co więcej, jeżeli użyjesz węgla aktywnego o niskiej jakości, może on spowodować wzrost pH. W określonych przypadkach poziom pH w Twoim akwarium może gwałtownie wzrosnąć, co może być szkodliwe dla zdrowia Twoich ryb.

Czy węgiel aktywny wpływa na pH w akwarium?

Tak, węgiel aktywny może wpływać na pH w akwarium, jeśli zawiera dużą ilość popiołu. Kiepskiej jakości węgiel często zawiera dużo popiołu, co wpływa negatywnie na poziom pH wody. Najlepiej jest używać węgla wypłukanego kwasem, ponieważ proces ten usuwa popiół.

Czy węgiel aktywny wpływa na twardość wody w akwarium? 

Nie, węgiel aktywny nie ma wpływu na twardość wody w akwarium. Węgiel usuwa jedynie zanieczyszczenia organiczne i określone związki nieorganiczne.