Zielona Woda W Akwarium – Przyczyny i Sposoby Na Pozbycie Się Alg

Czy to, co dzieje się w Twoim akwarium, przypomina zupę brokułową? Zielona, mętna woda w akwarium to powszechny problem, którego nie należy się obawiać.

Akwarium zielenieje przez zakwit alg. Te mikroorganizmy żywią się światłem i zawiesiną składników odżywczych w wodzie. Nagły wzrost jednego z tych parametrów jest najczęstszym powodem ich szybkiego wzrostu.

Zielone glony są mało atrakcyjne. Ale dzięki kilku poprawkom w sposobie pielęgnacji, w krótkim czasie będziesz miał znowu krystalicznie czystą wodę!

Co powoduje, że woda w akwarium staje się zielona?

Zielona woda w akwarium jest spowodowana przez jednokomórkowe, swobodnie pływające organizmy algowe zwane fitoplanktonem. Mimo, że algi te nie są prawdziwymi roślinami, mają wiele takich samych cech. Wykorzystują fotosyntezę do tworzenia własnego pokarmu ze światła. Algi produkują również tlen, którym oddychają ryby (my w sumie też…).

Glony zawiesinowe różnią się od glonów zielonych i innych form, które przyczepiają się do twardych powierzchni. W stawie lub akwarium łatwo jest usunąć te formy. Ale glony zawieszone w wodzie to już inna historia.

Bez regularnych podmian wody, problemy z nagromadzaniem się alg będą powracać. 

Nadmiar światła

Przyczyną numer jeden zielonej wody w akwarium jest zbyt duża ilość światła. Algi to organizmy zdolne do fotosyntezy. Im więcej światła, tym szybciej nastąpi zakwit glonów.

Bezpośrednie światło słoneczne padające na akwarium jest jeszcze skuteczniejsze niż pozostawienie włączonego światła. Moc światła w Twoim akwarium może nie być odpowiednia dla roślin i alg. Zwłaszcza jeśli używasz żarówek. Natomiast naturalne światło słoneczne ma idealne spektrum dla fotosyntezy.

Wysoki poziom składników odżywczych

Wzrost alg jest napędzany nie tylko przez światło, ale także przez składniki odżywcze. Gdy tak się dzieje, to na ogół poziom azotanów i fosforanów jest zbyt wysoki. Azotany są końcowym efektem cyklu azotowego w akwarium.

Zaczynając od amoniaku (NH3+), pożyteczne bakterie w systemie rozkładają go na azotyny (NO2-). Ten z kolei jest dalej rozkładany na azotan (NO3-). A azotan nie przechodzi nigdzie dalej, chyba że masz rośliny lub algi, które mogą go wchłonąć.

Jeżeli nie podmieniasz wody, poziom azotanów wzrośnie, co przyczyni się do rozwoju glonów.

Fosforany pochodzą z pokarmu dla ryb. Większość z nich przelatuje przez ciała ryb, które je jedzą. Kiedy rybie odchody ulegają rozkładowi, fosforany dostają się do wody jako pożywka dla glonów.

Nadmiar ryb

Kolejnym czynnikiem wpływającym na niską jakość wody jest zbyt duża ilość ryb. Ryby wydzielają jako odpady nie tylko dwutlenek węgla, ale także amoniak. A amoniak jest jeszcze lepszym paliwem dla glonów niż azotany.

I czym więcej masz ryb, tym więcej musisz ich karmić. Rybie odchody i resztki jedzenia jeszcze bardziej zwiększają poziom fosforanów. W ten sposób rosną wszelkiego rodzaju algi.

Czy zakwit wody w akwarium jest szkodliwy dla ryb?

Zielona woda w akwarium nie jest szkodliwa dla ryb. Mroczne warunki, jakie stwarza zakwit alg, są dla wielu ryb korzystniejsze. Zielona woda jest ciemniejsza, dzięki czemu ryby czują się bezpiecznie i są mniej widoczne.

Zielone algi wodne metabolizują dwutlenek węgla, uwalniając tlen, tak jak robią to rośliny. Wykorzystują również amoniak, azotyny i azotany jako nawóz, utrzymując bezpieczne dla ryb warunki wodne. Te jednokomórkowe organizmy zjadają również najmniejsze narybki.

Glony pływające to tak naprawdę problem estetyczny. Mętne akwarium zwyczajnie źle się prezentuje. Sprawia wrażenie brudnego i zaniedbanego. Ponadto o wiele trudniej jest dostrzec i podziwiać swoje ryby.

Jak skutecznie oczyścić zieloną wodę w akwarium (3 różne metody krok po kroku)

Trzema najlepszymi metodami oczyszczania zielonej wody jest użycie sterylizatora UV, środka algowego i/lub filtracja okrzemkowa. Każda z tych trzech metod jest równie skuteczna, dlatego zalecam wybranie tylko jednej z nich.

  • Sterylizatory UV to większa inwestycja. Ale są też bardziej dokładne w oczyszczaniu zbiornika z zielonych glonów wodnych.
  • Algicydy akwariowe działają w ciągu kilku dni. Jednak w zależności od marki mogą być niebezpieczne dla żywych roślin.
  • Filtry okrzemkowe są również znakomite. Ich efektywność zależy jednak od tego, jak dobrze twój filtr przerabia wodę w zbiorniku. Jeśli twój filtr nie jest zbyt wydajny, zawsze będą widoczne obszary we wodzie, które nie zostaną przefiltrowane. Mając słaby filtr, duża część wody może nigdy do niego nie trafić. Wtedy zielone algi wodne mogą przetrwać i dalej się rozwijać.

Czego będziesz potrzebować: 

  • Sterylizator UV (dla Metody Usuwania Sterylizatora UV)
  • Ziemia okrzemkowa (do metody usuwania ziemi okrzemkowej)
  • Algicyd akwarystyczny (dla metody algicydowej w akwarium)

Metoda ze sterylizatorem UV

Sterylizatory UV były kiedyś czymś nazbyt specjalistycznym dla wszystkich poza hodowcami stawów i raf koralowych. Jednak w ostatnich latach stały się one tak kompaktowe i niedrogie, że stanowią idealne rozwiązanie dla każdego.

Krok 1: Wyciągnij urządzenie z pudełka i przeczytaj dokładnie instrukcje dotyczące instalacji żarówki UV.

Krok 2: Wybierz miejsce w akwarium, w którym urządzenie będzie miało duży przepływ wody. Powinno być również łatwo dostępne. Jednocześnie nie powinno być tak widoczne, żeby odciągało uwagę od piękna Twojego akwarium.

Zalecam umieszczenie sterylizatora UV w pobliżu rury wlotowej filtra lub grzałki. Wielu akwarystów woli ukrywać zanurzony sprzęt za pomocą roślin akwariowych. Zwróć uwagę, by rośliny nie zostały wciągnięte do wlotu sterylizatora. Może to zablokować przepływ wody, a nawet spowodować przegrzanie i przepalenie pompy.

Krok 3: Sprawdź, ile dni urządzenie pracuje. Sterylizatory UV mogą zabić zakwit glonów w ciągu zaledwie tygodnia. Trzeba jednak pozwolić im działać przez cały ten czas.

Krok 4: Kiedy zielona woda zniknie, odłącz urządzenie. Sterylizatory UV są wszechstronnymi zabójcami. Promieniowanie UV niszczy wszystko, co znajdzie się w środku, w tym pożyteczne bakterie.

Metoda z użyciem ziemi okrzemkowej

Wkłady filtrujące absorbujące krzemiany działają dzięki zastosowaniu ziemi okrzemkowej. Ten proszek to tak naprawdę martwe szkielety okrzemek, czyli innej formy organizmów planktonicznych.

Szkielety okrzemek są tak drobne, że tworzą siatkę, przez którą przepływa woda. Przepuszczają one jednak zielone algi wodne i inne drobne cząsteczki.

Jeżeli Twój filtr może pomieścić niestandardowe wkłady, ziemia okrzemkowa jest wspaniałym rozwiązaniem do odfiltrowywania zielonej wody.

Krok 1: Dodaj ziemię okrzemkową do worka z mediami. W zależności od marki Twojego filtra, możesz potrzebować specjalnie zaprojektowanego worka na media.

Wsyp tyle, żeby worek tworzył barierę o grubości około centymetra. Staraj się nie przepełniać filtra, ponieważ może to spowodować, że woda będzie przepływać obok mediów.

Krok 2: Przepłucz i ręcznie wyciśnij napełniony woreczek w niewielkiej ilości wody akwariowej. W ten sposób usuniesz drobny pył, który mógłby podrażnić skrzela ryb.

Krok 3: Umieść wkład z ziemią okrzemkową w komorze filtracyjnej. Zostaw go na 1-2 tygodni. Wkład będzie powoli nabierał zielonego koloru, ze względu na zatrzymanie w nim glonów.

Metoda z wykorzystaniem algicydu akwarystycznego

Spośród powyższych metod, algicyd akwarystyczny jest zdecydowanie najprostszy. Chemiczne traktowanie zielonkawej wody przywróci jej krystaliczną czystość w ciągu zaledwie paru dni.

Jedynym minusem jest to, że jeśli w Twoim akwarium glony rosną szczególnie intensywnie, środek algowy może spowodować więcej problemów. Gdy algi obumrą, zaczną się rozkładać. Bakterie rozłożą je na amoniak i inne zanieczyszczenia. Jednocześnie będą zużywać tlen, by napędzić swój proces.

Jeśli wszystkie glony obumrą w tym samym czasie, poziom amoniaku może gwałtownie wzrosnąć. Sterylizatory UV i filtry okrzemkowe działają wolniej. Jest to zaleta, ponieważ nie wpływają one na jakość wody.

Bądź więc przygotowany na dużą wymianę wody, jeśli stosujesz jakikolwiek środek chemiczny do walki z zielenicami.

Krok 1: Przetestuj stan wody. Jeśli poziom amoniaku lub innych związków azotowych jest wysoki, podmień wodę. Potem sprawdź jeszcze raz. Nie chcemy przecież, żeby jakość wody w akwarium uległa pogorszeniu (przez nagłe obumarcie glonów).

Krok 2: Dodaj algicyd w dawce zgodnej z instrukcją na butelce.

Krok 3: Ponownie zastosuj dawki zgodnie z zaleceniami producenta. Zalecam również codzienne wykonywanie testów wody.

Jeśli poziom amoniaku wzrośnie, podmień wodę. Następnie dodaj tyle algicydu, żeby stężenie wróciło do zalecanego poziomu.

Krok 3.5: Obserwuj liście i kolor wszystkich żywych roślin, które hodujesz. Dziury, utrata koloru i brązowienie to oznaki, że algicyd może je zabijać. 

Wiele producentów twierdzi, że ich aglicydy są bezpieczne dla zbiorników z roślinami. Jednak rośliny wodne bardzo różnią się pod względem reakcji na środki chemiczne.

Metoda Całkowitego Zaciemnienia Akwarium

Ze względu na to, że nadmiar światła napędza zakwit zielonych alg wodnych, pomyśl, co się stanie, gdy zabraknie światła. Otóż zgadłeś… populacja alg nie będzie w stanie dalej fotosyntetyzować, co spowoduje stopniowe obumieranie. Oto, jak możesz to osiągnąć.

Jak zrobić zaciemnienie:

  1. Jeśli masz ryby, karm je regularną ilością pokarmu. Nie przesadzaj z karmieniem. Jeśli jest to akwarium z krewetkami, możesz nawet pominąć ten krok.
  2. Wyłącz CO2, jeśli go używasz.
  3. Nie dodawaj żadnych nawozów dla roślin podczas zaciemnienia.
  4. Zwiększ dopływ tlenu. W razie potrzeby zainstaluj nową pompę powietrza.
  5. Zakryj zbiornik ciemnym kartonem, tkaniną lub czymś podobnym. W zbiorniku musi być całkowicie ciemno.
  6. Pozostaw zbiornik w ten sposób na co najmniej 3 dni. Niektórzy akwaryści zalecają 5 dni.
  7. Odsłoń połowę zbiornika i pozostaw w ten sposób na 30 minut. Pozwól rybom na adaptację.
  8. Zdejmij całkowicie okrycie i odczekaj kolejne 30 minut, zanim włączysz światło w akwarium.
  9. Wyczyść sprzęt, ponieważ obumarłe cząstki mogą go łatwo zanieczyścić.
  10. Wykonaj podmianę wody, aby pozbyć się ogromnego bioloadu, który nagle pojawił się w zbiorniku. Chodzi o to, że martwe algi w słupie wody mogą powodować skoki amoniaku. Jeśli jest to akwarium z rybami, może to być podmiana wody o 50%. Jeśli jest to akwarium z krewetkami, podmieniaj wodę o 10-15%. Duże podmiany wody mają wpływ na wylinki krewetek.
  11. Zmień czas świecenia na max 4-5 godzin przez najbliższy tydzień.

Uwaga: Monitoruj sytuację co jakiś czas! Jeśli zdecydujesz się na karmienie swoich rybek, możesz odsłonić zbiornik, aby nakarmić mieszkańców, a następnie ponownie go zakryć. Kiedy tylko jest to możliwe, nie włączaj światła nawet na krótką chwilę.

Ważne: W tym okresie zbiornik powinien być odpowiednio napowietrzany za pomocą dodatkowej głowicy lub innych urządzeń napowietrzających. Wstrzymaj tymczasowo dodawanie CO2 i płynnych nawozów, a mieszkańców karm oszczędnie. Ponadto, przez cały ten okres obserwuj z przerwami stan mieszkańców zbiornika i żywych roślin.

W okresie zaciemnienia rośliny mogą stać się ociężałe, ale stopniowo wrócą do normalnego stanu zdrowia, gdy tylko oświetlenie zostanie przywrócone.

Jak długo trwa proces pozbycia się glonów?

Czas, po jakim zniknie zakwit zielonych alg, zależy od metody, którą wybierzesz. Jeśli zdecydujesz się na użycie chemicznego środka glonobójczego, zajmie to średnio od 3 do 5 dni.

Oczyszczenie wody za pomocą sterylizatora UV może potrwać do tygodnia. Zależy to od wielkości zbiornika, mocy pompy i samego sterylizatora.

Filtr z ziemi okrzemkowej również potrzebuje około tygodnia. Konstrukcja i siła przepływu twojego filtra będą miały duży wpływ na skuteczność tej metody.

Jak zapobiegać rozkwitowi alg i zmętnienia wody w akwarium?

Zapobieganie powstawaniu alg jest słuszną ideą nie tylko z powodu estetycznych. Sytuacja, która sprzyja ich rozwojowi, stwarza również inne problemy dla każdego akwarysty.

Obniż poziom światła

Zbyt długie pozostawienie włączonego światła w akwarium to przepis na rozwój wszelkiego rodzaju glonów. Wszystkie rośliny uwielbiają światło, także algi.

Jeśli masz akwarium bez roślin, tygodniowa przerwa w dostawie światła może wystarczyć, aby całkowicie zlikwidować zieloną, mętną wodę. Na wypadek nagłego wzrostu stężenia amoniaku, pamiętaj o codziennych testach wody.

Nieco mniej skrajnym rozwiązaniem jest zastosowanie wyłącznika czasowego światła w akwarium.

Ustaw programator tak, aby światła w akwarium włączały się tylko na kilka godzin dziennie w porze karmienia. Im mniej godzin pracy, tym lepiej. 2-3 godziny rano, zaciemnienie po południu i 2-3 godziny wieczorem stanowią dobry początek.

Nie wystawiaj swojego akwarium na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Widmo słoneczne jest idealne dla fotosyntezy. Światło słoneczne niesie ze sobą również dużo ciepła, które może niebezpiecznie szybko podgrzać temperaturę wody.

Na koniec zastanów się, czy Twoje światło nie jest zbyt intensywne dla Twojego akwarium. Zbyt intensywne światło jest częstym problemem w mniejszych akwariach. Jeśli możesz, wyreguluj pokrętło natężenia światła. Albo wysokość światła, tak aby świeciło z większej wysokości.

Trzymaj mniej rybek akwariowych

Zbiornik słabo zarybiony to zdrowy zbiornik. Zawsze zalecam dodawanie mniejszej liczby ryb niż pozwala na to maksymalna pojemność zbiornika. Mniejsza liczba ryb oznacza więcej miejsca dla zwierząt, które masz. Oznacza też mniej amoniaku, rybich odchodów, resztek pokarmu i innych składników odżywczych dla glonów.

Jeśli koniecznie chcesz mieć dużo ryb, wybierz mniejsze gatunki. Małe rybki mają znacznie mniejszą masę w stosunku do swojej długości niż większe.

Nie przekarmiaj ryb

Kiedy widzisz zakwit glonów w naturze, prawie zawsze jest to znak, że mamy do czynienia ze środowiskiem bogatym w składniki odżywcze. Azotany i fosforany pochodzące z odpływów z gospodarstw rolnych powodują zieloną wodę w jeziorach i strumieniach.

W akwarium domowym te same składniki odżywcze napędzają wzrost glonów. Dlatego poświęć chwilę na czytanie etykiety ze składem jedzenia dla ryb. Unikaj pokarmów o wysokim poziomie fosforanów, jeśli nie masz żywych roślin.

Azotany i inne odpady azotowe powstają z resztek pokarmu, który się rozkłada. Są one ważnym składnikiem odżywczym dla glonów, ale są usuwane podczas regularnych podmian wody.

Jeżeli przypadkowo przekarmisz akwarium, staraj się nie zostawiać w nim pokarmu, bo zgnije. Gnijący pokarm jest również przyczyną powstawania białych alg. Zrób wtedy małą podmianę wody przy pomocy odmulacza do akwarium.

Dodaj żywe rośliny akwariowe

Nie ma lepszego sposobu na trzymanie glonów pod kontrolą niż dodanie im konkurencji! Rośliny akwariowe nie tylko zużywają te same składniki odżywcze, co glony. Rośliny ograniczają też ilość światła dostającego się do słupa wody.

Istnieją przecież setki roślin, które możesz umieścić w swoim akwarium. Jeśli chcesz tylko zwalczać glony, najłatwiejsze w utrzymaniu i najlepiej działające są rośliny pływające.

Rośliny zanurzone nie są tak skuteczne w wykorzystywaniu śladowych ilości składników odżywczych i niskiego poziomu dwutlenku węgla. Algi są prostszymi organizmami i rosną szybciej.

Rośliny pływające mogą pobierać z powierzchni całe potrzebne im światło i CO2. To, a także ich zdolność do tworzenia silnego cienia, czyni je doskonałym przeciwnikiem dla alg. Kilka doskonałych roślin powierzchniowych dla nowych akwarystów to lilie wodne, pływacz o czerwonych korzeniach, kaczeniec i rogatek.

W akwarystyce roślinnej chodzi o coś więcej niż tylko o zwalczanie glonów. Kilka nowych roślin może zainspirować Cię do zagłębienia się w świat wodnego ogrodnictwa!

Żyjątka żywiące się algami

Wierz lub nie, ale jest kilka słodkowodnych gatunków, które zjadają zielone algi. Pierwszym z nich są słodkowodne małże i omułki!

Te filtrujące mięczaki są planktivorami. Dlatego giną w 99% zbiorników z rybami: woda jest dla nich zbyt czysta. Ale zielone algi wodne są dla małży bogatym źródłem pożywienia.

Jedna małża na 20 litrów wody zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje obecność alg. Długotrwała hodowla małży jest jednak trudna. Kiedy algi znikną, małże będą głodować. Są też bardzo wrażliwe na nawet niski poziom amoniaku i azotynów.

Drugim popularnym żywicielem alg są rozwielitki (dafnie). Są to maleńkie skorupiaki, które pływają w słupie wody. Rozwielitki można kupić w dużych ilościach i w ciągu kilku dni zjedzą nagromadzone algi. Są też doskonałym pokarmem dla rybek akwariowych.

Należy więc dodać ich ogromną ilość (setki lub tysiące) na raz. W ten sposób ryby nie będą w stanie zjeść ich wszystkich od razu. Musisz też odłączyć filtr, ponieważ pchły wodne zostaną przez niego wessane.

Te niedogodności sprawiają, że pchły wodne można stosować tylko w małych zbiornikach z małą liczbą ryb. Ewentualnie w niefiltrowanych zbiornikach roślinnych (jak akwaria Walstad).