Jak Urządzić Terrarium Dla Żółwia Lądowego? (A Także O Wybiegach Zewnętrznych)
Tak jak w przypadku opieki nad jakimkolwiek zwierzakiem, twoim pierwszym priorytetem powinno być stworzenie odpowiedniego środowiska dla nowego pupila. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy hodują żółwie, ponieważ zwierzęta te są często wyjątkowo przystosowane do życia w swoim naturalnym środowisku.
Postaram się pomóc Ci przygotować odpowiednie środowisko życia dla żółwia, które będzie spełniało wszystkie jego potrzeby. Oczywiście będziesz musiał dostosować niektóre z tych zaleceń do potrzeb konkretnego gatunku, który hodujesz, ale ogólnie rzecz biorąc większość żółwi będzie się dobrze rozwijała, jeśli będzie miała do dyspozycji ten sam podstawowy rodzaj wybiegu.
Podstawy Budowy Wybiegu Dla Żółwi Lądowych
W dalszej części artykułu zajmiemy się bardziej szczegółowymi aspektami budowy terrarium dla żółwi, ale zacznijmy od przeglądu podstawowych rzeczy, które powinieneś zrozumieć i którymi powinieneś się zająć. Oczywiście, różne gatunki żółwi pochodzą z różnych środowisk i mają nieco inne potrzeby, więc będziesz musiał dostosować te zalecenia do potrzeb swojego pupila. Jednak wszystkie żółwie mają kilka wspólnych potrzeb.
- Żółw będzie potrzebował bezpiecznego siedliska, które utrzyma go w bezpiecznym zamknięciu. Musi ono uniemożliwiać wejście do środka osobom niepowołanym, innym zwierzętom domowym lub dzikim zwierzętom, które mogłyby wyrządzić krzywdę Twojemu pupilowi. Utrzymanie żółwia w zamknięciu bywa jest trudne, a wykluczenie obcych zwierząt (np. łasice, kuny, lisy, koty czy jastrzębie) z zewnętrznych wybiegów także może być kłopotliwe.
- Wybieg musi być wystarczająco duży, aby zapewnić żółwiowi odpowiedni poziom ciepła oraz wystarczająco dużo miejsca do aktywności fizycznej i wykonywania naturalnych zachowań. Obejmuje to takie czynności jak poszukiwanie pożywienia, kopanie, zakopywanie się i chowanie się do kryjówek.
- Musisz utrzymywać wybieg w odpowiednim zakresie temperatur dla danego gatunku. W niektórych przypadkach temperatury panujące w pomieszczeniu lub na zewnątrz będą odpowiednie (głównie w lecie na zewnątrz). W innych przypadkach będziesz musiał dodać lampę grzewczą, aby zapewnić zwierzęciu możliwość osiągnięcia odpowiedniej temperatury ciała.
- Większość żółwi wymaga albo regularnego dostępu do naturalnego, niefiltrowanego światła słonecznego, albo pomieszczenia wyposażonego w specjalistyczne żarówki, które imitują promienie słoneczne. Niezapewnienie jednej z tych opcji prawie zawsze prowadzi do długotrwałej choroby.
- Wybieg dla żółwia wymaga odpowiedniego podłoża lub pokrycia terenu, a także parę dodatkowych elementów wyposażenia, które są mu niezbędne do prawidłowego rozwoju. Oznacza to przede wszystkim bariery wizualne i kryjówki.
- Niektóre gatunki żółwi żyjące na pustyni mogą przez całe życie nie pić wody w postaci płynnej – większość potrzebnej im wody pozyskują z pożywienia. Jednak większość osobników chętnie napije się wody, aby zaspokoić swoje potrzeby nawodnienia, jeśli zostanie im ona zaoferowana. Dodatkowo wiele żółwi lubi od czasu do czasu przejść przez płytką kałużę lub się w niej wymoczyć.
- Po stworzeniu wybiegu i umieszczeniu w nim żółwia, będziesz musiał dbać o jego czystość i sprawność. Niektóre z tych czynności należy wykonywać codziennie, a inne co tydzień, co miesiąc lub co rok.
Jakie Powinny Być Wymiary Terrarium Dla Żółwia?
Większość żółwi lądowych może być trzymane w terrariach o wymiarach 2,5mx1.5m. Ściany terrarium powinny być co najmniej 30 cm wyższe od długości Twojego żółwia stojącego na tylnych nogach. Ściany wybiegu również powinny być zakopane na co najmniej 30 cm pod powierzchnią ziemi, aby zapobiec przekopaniu się na zewnątrz.
Aby uniknąć ucieczki i zrobieniu sobie krzywdy, radzę trzymać wszystkie dekoracje na które żółw mógłby się wspiąć z dala od boków terrarium lub wybiegu.
Szklane terrarium: Są dostępne w różnych rozmiarach i mogą być odpowiednie dla małych i średnich żółwi. Jednak nawet największe akwaria dostępne w handlu nie będą odpowiednie dla dużych ras żółwi (np. Sulcata), dlatego przemyśl to przynajmniej dwa razy. Niestety, akwaria dużych rozmiarów potrafią zaskoczyć ceną.
Drewniane terrarium: Są najłatwiejsze do zbudowania i rozbudowy. Nie są tak łatwe do czyszczenia jak szklane lub plastikowe, ale są bardzo wytrzymałe. Naturalne drewno jest bardziej przyjazne dla żółwi niż metal, plastik czy szkło.
Mając te podstawowe wskazówki, powinieneś być w stanie określić, co będzie najlepsze dla Twojego żółwia. Dla pojedynczego żółwia stepowego lub innego małego gatunku sugerujemy najmniejszy rozmiar terrarium o wymiarach 90cm x 150cm.
Pierwsza Ważna Decyzja: Czy Lepiej Jest Trzymać Żółwia W Domu Czy Na Zewnątrz?
W przeciwieństwie do wielu innych popularnych gadów domowych, takich jak węże czy jaszczurki, które często muszą być trzymane w domu, żółwie często najlepiej rozwijają się w środowisku zewnętrznym. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musisz ustalić jest to, czy chcesz trzymać swojego pupila w domu czy na zewnątrz.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli to tylko możliwe, preferowane jest trzymanie żółwi na zewnątrz. Oczywistym jest, że hodowcy żyjący na północnych szerokościach geograficznych nie mogą tego robić dla żadnego gatunku, a nawet ci żyjący w bardziej umiarkowanych rejonach nie będą w stanie trzymać tropikalnych gatunków na zewnątrz. Jeśli jednak mieszkasz w klimacie zbliżonym do tego, w którym żyje Twój zwierzak, powinieneś przynajmniej rozważyć utrzymanie go na zewnątrz.
Zalety Trzymania Żółwia Na Wybiegu Zewnętrznym:
- Łatwiej jest zapewnić zwierzęciu dużo przestrzeni na zewnątrz aniżeli w środku mieszkania.
- Dostęp do naturalnego światła słonecznego zmniejsza potrzebę stosowania specjalnych lamp oświetleniowych i jest pomocne w zapewnianiu długotrwałego zdrowia.
- Przepływ powietrza na zewnątrz pomoże zapobiec nieprzyjemnym zapachom, które są typowe dla hodowli w domu.
- Dodatkowo łatwiej można hodować jadalne trawy i zioła, którymi żółw może się żywić.
Wady Trzymania Żółwia Na Wybiegu Zewnętrznym:
- Żółwie trzymane na zewnątrz są bardziej narażone na ataki drapieżników, zwierząt domowych i gryzoni.
- Z czasem wiele rodzajów wybiegów gnije lub niszczeje, co powoduje potrzebę ich wymiany (głównie mowa tu o drewnianych elementach).
- Istnieje możliwość, że żółw ucieknie, a uciekające żółwie są zazwyczaj bardzo trudne do znalezienia.
- Może zaistnieć konieczność dostosowania się do warunków pogodowych (ulewy, susza czy nadmierne upały).
Przed podjęciem decyzji dokładnie przemyśl sprawę i skonsultuj ją z weterynarzem lub doświadczonymi hodowcami, których znasz.
Zapewnienie Żółwiowi Wybiegu
Jeśli zamierzasz trzymać swojego żółwia na zewnątrz, prawdopodobnie będziesz musiał zbudować wybieg od podstaw. Z drugiej strony, hodowcy, którzy zamierzają trzymać swojego pupila w domu, zazwyczaj (choć nie zawsze) kupują odpowiednie konstrukcje lub szerokie terrarium – przynajmniej na początku.
Poniżej omówimy każdą z opcji.
Zapewnienie Zewnętrznego Wybiegu Dla Żółwia
Jeśli chcesz zbudować zewnętrzny wybieg, postaraj się wybrać miejsce zarówno nasłonecznione, jak i zacienione, a także stosunkowo płaskie (łagodne zbocza są w porządku – mogą być nawet pomocne w rejonach o dużej ilości opadów).
Jeśli chodzi o wielkość wybiegu, postaraj się, aby był on tak duży, jak tylko pozwoli na to przestrzeń i budżet. Jednak w minimalnym stopniu będziesz chciał zapewnić małym gatunkom około 5-10m² przestrzeni, a dużym żółwiom nawet o 5-10 razy więcej.
Następnie musisz zdecydować, z jakiego materiału wykonasz ściany pomieszczenia. Bloki betonowe, lub drewno są dobrymi opcjami. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, pamiętaj, aby ściany wybiegu sięgały poniżej poziomu gruntu na co najmniej 30-45cm (w przypadku bardzo dużych gatunków może to nie wystarczyć). Pomoże to zapobiec podkopaniu tunelu i rzecz jasna ucieczkę na wolność.
Musisz także zdecydować, czy chcesz zrobić klapę do wybiegu, czy pozostawić je otwarte. Jeśli Twój żółw jest mały, rozsądnie będzie dorobić jakiś dach. Bardzo duże żółwie często pozostają bezpieczne w otwartych wybiegach. Nie mniej jednak, zawsze istnieje ryzyko pojawienia się jakiegoś drapieżnika. Na ogół dobrym rozwiązaniem jest siatka druciana, ale istnieją też inne opcje, na przykład pleksa lub plastik falisty. Będziesz musiał po prostu rozważyć korzyści płynące ze światła słonecznego i bezpieczeństwa i podjąć najlepszy możliwy wybór.
Zapewnienie Terrarium Dla Żółwia Lądowego (Wewnątrz Domu)
Większość hodowców, którzy trzymają żółwia w domu, kupuje lub buduje terrarium. Najlepszą opcją jednak jest zbicie ścian z drewnianych desek lub, jeśli masz dostęp i fundusze, szerokie i duże plastikowe wanienki lub miski. Idealnie jakby były płaskie i szerokie. Oczywiście płaskie na tyle aby żółw nie uciekł.
Szklane akwaria w rozmiarach niezbędnych do utrzymania żółwi często są bardzo duże, ciężkie i drogie, podczas gdy wanny dla żółwi będą lżejsze i tańsze.
Zrobienie wybiegu z drewna jest również bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala na większą swobodę w budowaniu niż robienie wybiegu że szkła.
Oczywiście w domu mało kto może sobie pozwolić aby zapewnić swojemu pupilowi tak dużo miejsca ile potrzebuje. Mimo to powinieneś postarać się zapewnić mu jak najwięcej przestrzeni.
Małym gatunkom powinno się wygospodarować około 2,5m x 1.5m przestrzeni. Natomiast duże gatunki często będą potrzebowały jej znacznie więcej.
Nie musisz się zbytnio martwić o potrzeby swoich żółwi, gdy już zdecydujesz o tym, gdzie umieścić ich siedlisko w swoim domu – najważniejsze będą Twoje potrzeby i życzenia. Z pewnością jednak trzeba przemyśleć swoje decyzje i uniknąć umieszczania terrarium z żółwiem w miejscach narażonych na działanie szkodliwych oparów (np. niektóre garaże) lub w miejscach o ekstremalnych temperaturach (np. niektóre piwnice lub bardzo nasłonecznione pomieszczenia).
Odpowiednie Warunki Oraz Temperatura Dla Żółwia Lądowego
Gdy już przygotujesz wybieg, powinieneś skupić uwagę na ustawienie odpowiedniej temperatury. Bez względu na to, jaki gatunek żółwia hodujesz, musisz ustalić zakres temperatur wewnątrz terrarium. W ten sposób twój żółw będzie mógł zdecydować, jaka temperatura jest dla niego najlepsza w danym momencie. Kiedy będzie chciał się ogrzać, może przenieść się do cieplejszej części wybiegu. A gdy będzie chciał się schłodzić, będzie mógł wejść do kryjówki lub zakopać się (mogą też chcieć hibernować będąc zakopanymi).
Aby stworzyć gradient temperatur na wybiegu zewnętrznym, musisz uwzględnić obszary bezpośrednio nasłonecznione (najlepiej po jednej stronie wybiegu) i obszary zacienione (najlepiej po przeciwnej stronie). Jednak w przypadku trzymania zwierząt w domu, wystarczy umieścić lampy grzewcze na jednym końcu terrarium.
Najlepszym źródłem ciepła są lampy grzewcze, ale sprawdzą się także promienniki ciepła. Niezależnie od tego, które z nich wybierzesz, będziesz musiał monitorować temperaturę używając termometru. Temperatury, do których będziesz dążył różnią się w zależności od gatunku, ale generalnie będziesz chciał, aby miejsce do wygrzewania się (najcieplejsze i bezpośrednio pod lampami grzewczymi) miało temperaturę pomiędzy 32-43°C. Temperatura powinna stopniowo spadać w miarę oddalania się od miejsca wygrzewania, a chłodniejsza strona terrarium powinna mieć około 21°C.
Pamiętaj, aby wyłączać urządzenia grzewcze na noc. Dzięki temu będziemy mogli odwzorować naturalny cykl dzień-noc w temperaturze i natężeniu światła. Bardzo polecam automatyczne wyłączniki czasowe do lamp grzewczych. One znacznie ułatwiają stwarzanie jak najlepszych warunków środowiskowych. Dodatkowo ich cena jest niewygórowana.
Odpowiednie Oświetlenie Dla Żółwia Lądowego
Jeśli trzymasz swojego żółwia na zewnątrz i ma on regularny dostęp do naturalnego światła słonecznego, nie będziesz potrzebował żadnego dodatkowego oświetlenia. Jednak prawie wszystkie żółwie hodowane w pomieszczeniach wymagają oświetlenia o pełnym spektrum, które emituje promienie w części UVB.
Jest konieczne, ponieważ zdrowie i rozwój żółwi są zależne od promieni UV. Potrzebują tego aby prawidłowo metabolizować wapń zawarty w ich diecie. Ekspozycja na promieniowanie UVB pozwala zwierzętom na produkcję witaminy D, która z kolei jest używana do wykorzystania wapnia. Kiedy żółwie są pozbawione tego światła, mogą rozwinąć wiele problemów metabolicznych i kostnych, które często są nieodwracalne.
Na szczęście, lampy wytwarzające promieniowanie UVB są powszechnie dostępne na rynku. Musisz po zwyczajnie zdecydować, czy wolisz żarówki rtęciowe (które wytwarzają promienie UVB i ciepło), czy świetlówki (które wytwarzają tylko promienie UVB, ale znikome ilości ciepła). To oczywiście będzie miało wpływ na wybór lamp. Jeśli używasz żarówek rtęciowych, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował dodatkowych lamp grzewczych; jeśli wybierzesz lampy fluorescencyjne, będziesz musiał również zakupić lampę grzewczą.
Zauważ, że wszystkie te lampy zazwyczaj mają zalecaną przez producenta odległość – musisz trzymać je w odpowiedniej odległości od zwierzęcia (np. 30cm od podłoża), aby zapewnić dobrą absorpcję UVB. Upewnij się, żeby lampy były wystarczająco daleko -nie możemy dopuścić do oparzenia zwierzęcia. Niestety te lampy się zużywają po jakimś czasie i wytwarzają mniej promieni UVB. Wymaga to kupowanie nowych lamp co parę miesięcy.
Jeśli chodzi o moc, 300W to dobra średnia. Bezpieczniejsze mogą być ceramiczne emitery ciepła lub panele grzewcze na podczerwień, które zmniejszają ryzyko poparzenia.
Podobnie jak w przypadku lamp grzewczych, lampy UVB także należy wyłączać na noc. Pomoże to zapewnić żółwiowi regularny cykl dnia i nocy.
Odpowiednia Wilgotność Dla Żółwia Lądowego
Utrzymanie prawidłowej wilgotności w terrarium z wydzieleniem strefy wilgotnej i suchej, jest niezbędne dla zachowania zdrowia żółwi, zwłaszcza tych młodszych.
Poziom wilgotności dla żółwi greckich powinien wynosić 50-60%. Poziom wilgotności dla żółwi stepowych również powinien wynosić około 50-60%. Wilgotność możesz utrzymywać poprzez stałe napełnianie naczynia z wodą oraz spryskiwanie ciepłą wodą żółwia i jego środowiska, średnio co drugi dzień lub w razie potrzeb. Użyj higrometru (miernika wilgotności), aby śledzić poziom wilgotności.
Dla młodych żółwi poziom wilgotności powinien być znacznie wyższy niż dla dorosłych – nawet do 60-75%.
Podłoże Oraz Niezbędne Elementy
Przygotowanie prawidłowego mikroklimatu wewnątrz terrarium jest bardzo istotne. Wybór odpowiedniego podłoża zachęca żółwie do wielu rzeczy. W naturze spędzają one dużo czasu na ziemi, szczególnie w norach lub pod ściółką z liści. Oznacza to, że postrzegają one środowisko w znacznie inny sposób niż większe zwierzęta.
Żółwie są stale narażone na to, co nazywamy mikroklimatem, gdzie środowisko, zwłaszcza wilgotność i temperatura, różni się znacznie o kilka centymetrów od ziemi. Na przykład, kiedy słońce jest w górze, ale niedawno padało, możesz czuć się ciepło. Ale dla żółwia ziemia będzie mokra, co sprawi, że jego bezpośrednie środowisko będzie wilgotne i ciepłe.
Innym przykładem jest pustynia, na której żyje wiele gatunków żółwi. Z naszej perspektywy może być ciepło i sucho, ale wewnątrz nor, gdzie często przebywają żółwie pustynne, będzie chłodno i nieco wilgotno. Dobre podłoże dla żółwi powinno być w stanie odtworzyć rodzaj mikroklimatu, jakiego doświadczają one w swoich rodzimych siedliskach.
Jakie Cechy Powinno Mieć Podłoże Dla Żółwia Lądowego?
- Zatrzymuje Wilgoć
Żółwie potrzebują wysokiego poziomu nawodnienia, aby zdrowo rosnąć. Otrzymują wodę przez picie, ale mogą również wchłaniać wilgoć z powietrza i podłoża przez skórę. Dlatego ważne jest, aby ściółka zatrzymywała wilgoć przez długi czas. Lepsza retencja wilgoci pomaga również w utrzymaniu wilgotności, której żółwie, zwłaszcza młode, potrzebują dużo, aby zdrowo rosnąć i zapobiec piramidowaniu.
Jednocześnie problemem staje się, gdy ściółka pozostaje mokra przez zbyt długi czas. Niektóre gatunki, które żyją w lasach, takie jak żółwie żabuti (żółwie leśne) i żółwie podługowate (żółtogłowe), mają dużą tolerancję na wilgoć, ale gatunki lubiące suchość, takie jak żółw pustynny (sulcata) lub żółw stepowy, mogą mieć problemy ze zbyt dużą ilością wilgoci.
Zbyt dużo wilgoci w podłożu może zamienić je w wylęgarnię bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów. Mogą one prowadzić do problemów takich jak gnicie skorupy czy infekcje dróg oddechowych. Podściółka, która nie odprowadza prawidłowo wody, będzie również rozwijać pleśń, co stanowi problem dla właściciela. Dobra ściółka powinna być w stanie zatrzymać dużo wilgoci, ale tylko na tyle, aby wyschła po kilku godzinach. Podściółka powinna również mieć możliwość prawidłowego odpływu, aby nie tworzyły się na niej kałuże wody.
- Można Łatwo W Nim Kopać
Wiele żółwi uwielbia kopać w swojej ściółce. Niektóre gatunki są nawet znane z tego, że potrafią wykopywać nory w podłożu. Dlatego też dobre podłoże powinno łatwo się uginać, jeżeli żółwie w nim kopią, ale jednocześnie mieć na tyle mocną strukturę, aby nie zapadło się natychmiast po tym, jak się w nie wkopie.
Jakie Podłoże Dla Żółwia Lądowego Jest Odpowiednie?
- Mieszanka ziemi, piasku oraz gliny (1:1:1) – jest to doskonała mieszanka dla żółwi, ponieważ najwierniej przypomina ich naturalne środowisko. Umożliwia żółwiom kopanie i zakopywanie się, czyli zachowania, które często przejawiają w naturze. Worki z ziemią, piaskiem do piaskownic oraz glinę można znaleźć w większości dobrych centrów ogrodniczych lub sklepów z narzędziami. Można również użyć naturalnej ziemi z własnego ogrodu lub działki.
Pod warunkiem, że nie zawiera ona żadnych substancji odżywczych, nawozów, kompostu ani pestycydów. Podczas spryskiwania, woda wsiąka, utrzymując wilgoć w dolnej części, co z kolei zapewnia pewną wilgotność, która jest niezbędna żółwia. - Włókna kokosowe – są pozyskiwane z łupiny orzecha kokosowego. Jedynie musisz upewnić się, że kupujesz czyste włókna, aby były one bezpieczne dla Twojego żółwia. Są w 100% naturalne i organiczne, więc jeśli zostanie połknięte przez żółwia, są całkowicie nieszkodliwe. Oczywiście, w przeciwieństwie do zwykłej ziemi, którą możesz wziąć z ogrodu, są one droższe. Przed użyciem trzeba je namoczyć, aby zmiękły i spulchniły się.
- Ściółka cyprysowa lub kora do storczyków – to prawdopodobnie dwie najlepsze opcje dla większości żółwi, zwłaszcza tych, które pochodzą z wilgotnych terenów. Ściółka cyprysowa jest o wiele tańsza niż kora do storczyków, ale kora storczyków generalnie wygląda lepiej i ma przyjemny zapach. Istnieje mała szansa, że żółw będzie chciał zjeść ten rodzaj podłoża (co może prowadzić do zadławienia się lub zapchania), ale tego typu problemy są zazwyczaj rzadkie.
Odradzane podłoża:
- Kora lub drewniane zrębki/wióry – może i wyglądają ładnie i są opłacalną naturalną opcją, jeśli masz dostęp do ich dostaw z niekomercyjnego źródła. Wadą wiórów z drewna lub kory, oprócz możliwości połknięcia przez żółwia pleśni, grzybów lub bakterii wprowadzonych do pomieszczenia na wiórach, jest to, że podobnie jak w przypadku piasku, połknięcie wiórów z drewna lub kory może spowodować poważne zatory w przewodzie pokarmowym żółwia, a ostre kawałki kory mogą nawet przebić ściany jelita.
- Podłoża jadalne (lucerna, siano, granulki dla królików itd.) – Raczej są odradzane. Ze względu na to, że żółwie często mogą chcieć posmakować i zjeść to co znajdą na ziemi, niektórzy hodowcy decydują się na stosowanie całkowicie jadalnych podłoży, takich jak siano z lucerny lub granulki dla królików. Lucerna czy granulki dla królików są bogate w duże ilości białka. Nadmiar jest szkodliwy dla żółwi. Są bardzo odwadniające oraz mają związek z grzybiczymi infekcjami oczu i dróg oddechowych. Dodatkowo, wiele z tych substancji gnije, jeśli dopuści się do ich zamoczenia, doprowadza to do rozwoju grzybów lub bakterii.
- Gazeta – Jest niepolecana ponieważ żółwie na niej mają problem z przyczepnością na tak gładkiej powierzchni. Nogi będą im się rozjeżdżać co wpłynie na nieprawidłowy rozwój. Ponadto, mogą próbować ją zjeść, co może prowadzić do zablokowania układu trawiennego.
- Cedrowe lub sosnowe wióry – W terrarium będzie lampa grzewcza a te wióry są wysoce toksyczne po podgrzaniu oraz wydzielają szkodliwe opary. Istnieje także poważne ryzyko zatkania przewodu pokarmowego lub trawiennego w przypadku połknięcia.
- Włókna konopi – Chociaż są używane przez wielu hodowców, nie są polecane. Zdarza się, że włókna mogą być sztywne i ostre co może doprowadzić do przebicia układu pokarmowego po połknięciu lub nabicia się na nie podczas wędrówek. Często bywa on przyczyną poważnych obrażeń i śmierci.
Rośliny Do Terrarium Dla Żółwia
O tym jakie rośliny są odpowiednie dla żółwi lądowych napisałem w osobnym artykule, który obejmuje całość ich diety. Nie mniej jednak, warto i tu wspomnieć o niektórych roślinach, które można żółwiowi zasadzić wewnątrz wybiegu. Można je także hodować osobno gdzieś w doniczkach jeśli posiadasz nad wyraz żarłocznego żółwika.
Uprawa roślin przyjaznych dla żółwi we własnym ogrodzie to świetny sposób na zapewnienie sobie dużego zapasu różnorodnych roślin. Nawet podczas burzy, gdy utkniecie w domu, możecie wyskoczyć na minutkę, i zebrać co trzeba.
Można nawet wygospodarować jeden kwietnik, który będzie całkowicie poświęcony na rośliny dla żółwia – niczym mały ogródek kulinarny dla gada.
Kolejnym ciekawym pomysłem jest wyhodowanie paru roślin na parapecie. Jest to genialne rozwiązanie dla roślin, które nie są wytrzymałe, ale dodatkowo wzbogacą dietę waszego pupila.
14 Jadalnych Roślin Dla Żółwia Lądowego:
- Bodziszek (Geranium)
- Melisa Lekarska
- Babka
- Smużyna Płożąca
- Aloes
- Opuncja (koniecznie ją oporządź z kolców!)
- Mniszek
- Koniczyna
- Gazania
- Nasturcja
- Funkia
- Róża
- Hebe
- Fiołek (Bratek)
To tylko niektóre z dostępnych opcji. Niezależnie od tego, jakie rośliny wybierzesz, musisz być pewien, że są one bezpieczne do spożycia. Oznacza to unikanie stosowania wszelkiego rodzaju pestycydów lub nawozów chemicznych. Mogą one zostawiać śladowe ilości pierwiastków na liściach i kwiatach – co za tym idzie, mogą narazić Twojego żółwia na zatrucie się nimi.
Miska Na Wodę I Namaczanie Się
Jak już wcześniej wspomniałem, niektóre żółwie – w szczególności gatunki zamieszkujące pustynie – w naturze mogą nigdy nie pić wody. Jednak zawsze dobrze zapewniać zwierzęciu naczynie z czystą, świeżą wodą – by w razie potrzeby mógł skorzystać.
Ze względu na swoją budowę fizyczną, żółwie wymagają stosunkowo szerokich i płytkich naczyń na wodę. Naczynie powinno być na tyle duże, aby zmieścić całego żółwia. W ten sposób będzie mógł się porządnie namoczyć. Pamiętaj jednak, że większość żółwi kiepsko pływa. Powinieneś za wszelką cenę unikać pozostawiania ich w głębokim pojemniku z wodą lub sytuacji kiedy po ulewnych deszczach zrobią się głębokie kałuże.
Do nieszczęścia, dla dużych osobników wystarczy kilka centymetrów głębokości, dla małych wystarczy zaledwie jeden centymetr.
Najlepszym wyborem dla żółwi są ceramiczne lub nierdzewne zbiorniki wodne, ale nie zawsze są one dostępne lub przystępne cenowo. Szczególnie jeśli masz większego żółwia. W takich przypadkach możesz także użyć czegoś takiego jak plastikowy spodek od doniczki. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że kiepskiej jakości pojemniki na wodę nie wytrzymają tak długo, jak te bardziej wytrzymałe opcje, dlatego trzeba będzie je regularnie wymieniać.
Inne Wyposażenie Terrarium
W przeciwieństwie do wielu innych gadów, żółwie nie wymagają zbyt skomplikowanego wyposażenia wewnątrz terrarium czy na wybiegu. Wręcz, trzeba uważać aby nie przedobrzyć, zważywszy na to, że żółwie są duże i niezbyt atletyczne.
Żółwiom należy zapewnić kryjówki oraz tak zwaną barierę wizualną – szczególnie, jeśli trzymasz w domu inne zwierzęta.
Istnieje kilka różnych rodzajów kryjówek, które można żółwiowi zapewnić. A wybór będzie w dużej mierze podyktowany Twoimi upodobaniami estetycznymi oraz oczywiście wielkością żółwia. Jeśli chcesz mieć naturalnie wyglądające kryjówki, dobrym wyborem będą kamienie, drewno, korzenie, gałęzie lub bujną roślinność. A także kora korkowa, która świetnie wygląda oraz jest lekka. Przemyślanie ustawiona może stanowić doskonałą kryjówkę. Jej minusem niestety jest to, że nie jest szczególnie tania.
Jeśli nie zależy Ci na tym, aby kryjówka wyglądały naturalnie, możesz zaimprowizować I zbić z grubszych patyków coś w rodzaju tunelu lub po prostu z paru desek zrobić coś na wzór domku lub pudła. Kryjówką może być wszystko do czego żółw będzie w stanie komfortowo wejść. Odwrócona miska z wyciętym wejściem, przewrócona doniczka to tylko dwie z wielu dostępnych możliwości.
Bariery wizualne to także istotny element w terrarium lub na wybiegu zewnętrznym. Mogą one przybrać formę czegokolwiek, o ile będą bezpieczne. Duże kawałki drewna dryfującego, sztuczne skały i żywe rośliny sprawdzają się w takich sytuacjach. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na posadzenie roślin, upewnij się, że są to gatunki nietoksyczne dla żółwi.
Pielęgnacja Terrarium Lub Wybiegu
Gdy już zbudujesz nowe mieszkanie dla swojego żółwia, należy o nie dbać i pielęgnować. Dokładne czynności, które musisz wykonywać, będzie się różnić w zależności od tego, jak je urządziłeś. O tym jak poprawnie czyścić i dbać o wybieg dla żółwia lądowego napisałem w osobnym artykule ale podam niżej parę ważniejszych punktów.
Do niektórych podstawowych czynności, które należy wykonywać należą:
- Codziennie należy sprawdzać wybieg. Zwróć uwagę na to, czy żółw wygląda zdrowo (nie musisz go podnosić lub bezpośrednio dotykać) i czy wszystko wydaje się być w dobrym stanie.
- Regularnie monitoruj temperaturę wybiegu. Najlepiej byłoby, gdybyś sprawdzał temperaturę w pomieszczeniu kilka razy dziennie, ale jeśli temperatura jest stabilna, wystarczy dwa do czterech razy w tygodniu.
- Codziennie czyść wybieg. Usuwaj niezjedzony pokarm, zrzucone łuski i skórę, odchody i mocz.
- Regularnie przeprowadzaj całkowitą wymianę ściółki. Dokładny czas wymiany podłoża zależy od wielu czynników, ale większość wybiegów wymaga całkowitej wymiany podłoża mniej więcej raz w miesiącu. W przypadku wybiegów zewnętrznych możesz utrzymywać je w czystości wymieniając warstwę podłoża dwa lub trzy razy do roku.
- Sprawdzaj wszystkie drzwiczki i inne ruchome części obudowy. Muszą działać bez zarzutu. W przeciwnym razie żółw skorzysta z okazji i ucieknie.
- Sprawdzaj stan wszystkich żywych roślin rosnących w terrarium. Podlewaj je, przycinaj lub wymieniaj w zależności od potrzeb.
- Codziennie opróżniaj, czyść i uzupełniaj miskę z wodą. Raz w tygodniu powinieneś także ją zdezynfekować – pamiętaj, aby ją dokładnie wypłukać i pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed ponownym włożeniem do środka.
Co się stanie, jeśli wybieg będzie za mały?
Przede wszystkim, żółwie będą nieszczęśliwe w małym wybiegu. Jak czuliby się Państwo zamknięci w swojej sypialni do końca życia? Pewnie, że przez kilka tygodni byłoby dobrze, ale po pewnym czasie zwariowałbyś. Żółwie mają tak samo.
Ludziom często jest trudno wyobrazić sobie żółwie z poczuciem przygody. Jednak w naturze żółwie są ruchliwe i chętne do odkrywania. Uwielbiają sprawdzać nowe miejsca i patrolować swoje tereny. W przypadku trzymania żółwi w niewoli, naszym obowiązkiem jest zapewnienie im wystarczającej przestrzeni, aby mogły robić to wszystko co powinny.
Żółwie trzymane w małych pomieszczeniach są zestresowane. Mogą przestać jeść i zacząć marnieć. Mogą spać za dużo lub za mało.
Na małej przestrzeni nie ma co robić. Znudzony żółw może nie mieć nic lepszego do roboty niż jedzenie. To z kolei może prowadzić do otyłości i wielu schorzeń spowodowanych przejadaniem się.
Wielu hodowców żółwi donosi, że ich żółwie próbują się wspinać i wychodzić z pomieszczenia przez cały dzień, każdego dnia. Na pierwszy rzut oka może to być urocze, ale w rzeczywistości jest to zły znak. Znudzone żółwie próbują uciec. To znak, że pomieszczenie jest zbyt małe i żółw jest zdesperowany, aby mieć coś do roboty.
Ponadto małe terraria/wybiegi są trudniejsze do utrzymania w czystości. Trudniej, ponieważ trzeba je czyścić znacznie częściej, aby zapobiec toksycznemu nagromadzeniu się bakterii. Wielu hodowców żółwi nie jest w stanie sprostać takiemu zapotrzebowaniu, dlatego higiena schodzi na dalszy plan i nagle żółw zaczyna chorować.