Jak Dbać i Sprzątać Terrarium Dla Żółwia Lądowego?
Dbanie i sprzątanie terrarium może być czasochłonne na początku waszej przygody z hodowaniem żółwia lądowego. Jednak z czasem każdy nabiera wprawy i jest w stanie zrobić to szybko, skutecznie a przede wszystkim bezpiecznie dla żółwia.
Dowiesz się jak dbać i czyścić terrarium lub wybieg dla żółwia lądowego. Co powinno się robić codziennie, a jakie czynności powinniśmy wykonywać co miesiąc.
Sprzątanie terrarium lub wybiegu żółwia lądowego obejmuje codzienną wymianę jedzenia oraz wody na świeże oraz miejscowe czyszczenie odchodów i resztek. W skali miesiąca należy wymienić całość lub część podłoża oraz porządnie wyczyścić i zdezynfekować kamienie, kryjówki lub inne elementy.
Pamiętaj! Zawsze, gdy masz do czynienia z żółwiami, ich terrarium lub wybiegiem, powinieneś używać rękawiczek lub natychmiast po skończonej pracy umyć ręce. Żółwie są nosicielami i mogą przenosić bakterie takie jak Salmonella – zachowaj proszę ostrożność.
Codzienna pielęgnacja
Codzienna pielęgnacja terrarium dla żółwia lądowego pozwala zadbać o czystość oraz dobry stan zdrowia naszego pupila. Kontrola ta polega na usuwaniu z podłoża wszelakich odchodów i moczanów (biały osad, który żółwie wydalają) oraz wyrzuceniu starego jedzenia. Należy również umyć miskę na wodę i tackę na pokarm. Oraz obowiązkowo uzupełnić świeżą wodę i położyć jedzenie na płaskim naczyniu lub tacce.
Dokładniejsze czyszczenie
Raz na miesiąc należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie, podczas którego usunięte zostanie ściółka a terrarium dokładnie wyczyszczone. Należy również wyczyścić wszystkie skały, kamienie oraz kryjówki, które znajdują się w środku.
W celu ułatwienia czyszczenia warto wyłożyć dno plastikową okładziną. W ten sposób drewniane terraria unikną kontaktu z wodą oraz innymi płynami. A to mogło by przyczynić się do gnicia i utrudnić jego czyszczenie.
Natomiast jeśli posiadasz szklane terrarium, ścielenie dna czymkolwiek nie będzie konieczne.
Dobrze jest tą płachtę wymienić raz na parę czyszczeń lub w miarę potrzeb, ponieważ z czasem ulega ona zniszczeniu. Żółwie często kopią w podłożu i mogą ją uszkodzić swoimi pazurami.
Warto również sprawdzić żarówki, grzewcze i UVB, aby upewnić się, że są czyste i działają prawidłowo.
Ściółka wyłożona Ziemią
Podłoże z ziemi powinno być całkowicie usunięte i wymieniane co 2-3 tygodnie. 2-3 tygodnie to optymalny okres czasu, ponieważ później jest o wiele trudniej zauważyć odchody na tle gleby. A przez to można przeoczyć jej śladowe ilości.
Istnieje świetny lifehack, który pozwoli wydłużyć czas wymiany gleby o kilka miesięcy. Mianowicie, chodzi o zaproszenie do terrarium prosionków. Są one pożytecznymi istotami, które żywią się martwą materią organiczną – odchodami i starymi resztkami.
Można znaleźć w ogrodzie lub kupić w sklepach internetowych. Niekiedy sprzedawcy dołączają proszki wspomagające. Można nimi posypać glebę, by robaczki zaczęły pracować pełną parą.
Gdy prosionki się już zadomowią, nie trzeba będzie co miesiąc gruntownie czyścić terrarium (oczywiście codzienną pielęgnację trzeba jak najbardziej wykonywać). Pozwoli to także lepiej odwzorować naturalne środowisko żółwi. Mając w zanadrzu prosionki, gleba może wytrzymać nawet i sześć miesięcy. Mimo to, nadal powinno się co najmniej raz w miesiącu porządnie wyczyścić większe elementy, takie jak kamienie czy kryjówkę.
Podłoże z włókna kokosowego
Włókno kokosowe powinno być codziennie wybiórczo czyszczone (tzn. tam gdzie są odchody lub inny brud). Raz na 2-3 tygodnie powinien być wymieniany w całości lub w przypadku sporego zabrudzenia. Można także co cztery tygodnie wyjąć całe podłoże i zalać go wrzącą wodą. W ten sposób go wysterylizujemy oraz nieco przedłużymy jego żywotność. Jeśli będzie się to robić regularnie i dokładnie co cztery tygodnie, możemy go używać do pięciu czy sześciu miesięcy.
Środki dezynfekujące
Do czyszczenia terrarium zalecane jest użyć środka dezynfekującego bezpiecznego dla zwierząt. Stosowanie roztworu takiego jak F10 lub jakiegokolwiek innego stworzonego z myślą o zwierzętach. F10 jest środkiem dezynfekującym, który zabija bakterie, grzyby i wirusy i jest również stosowany przez większość weterynarzy. Przy czyszczeniu należy zwrócić szczególną uwagę na narożniki, które mogą być zakurzone w wyniku nagromadzenia się podłoża czy zabrudzeń..
Aby dogłębnie wyczyścić kryjówkę, kamienie i inne urządzenia zalecamy namoczyć je w roztworze F10 lub innym bezpiecznym środku dezynfekującym, a następnie dokładnie wypłukać.
Stanowczo odradzamy Państwu stosowanie mydła do czyszczenia terrarium czy wyposażenia. Może się zdarzyć sytuacja, że gdzie nie gdzie mogą zostać pozostałości po mydle, które mogą być szkodliwe dla żółwia.
Wybieg zewnętrzny
Wybieg zewnętrzny mniej sprzątania, ponieważ bardziej przypomina ich naturalne środowisko. Z pomocą także przyjdą naturalnie występujące robaczki i inne żyjątka, które żywią się wyrzuconym jedzeniem i kupami po żółwiu. Jednak mimo to codzienne sprzątanie jest bardzo dobrą praktyką, aby wybieg, miska na wodę i miejsce na pokarm były zawsze czyste.
Warto dodać, że wybieg zewnętrzny nie wymaga tyle sprzątania do terraria trzymane w domu, ale będzie on wymagał znacznie więcej konserwacji.
Co mieć na uwadze przy sprzątaniu wybiegu dla żółwia lądowego?
- Siatka druciana – upewnij się, że jest nienaruszona. Chroni przed dostaniem się drapieżników do środka.
- Bezpieczeństwo wybiegu – czy nadal jest bezpieczny? Czy są w nim nowe uszkodzenia, które mogłyby umożliwić ucieczkę żółwia lub przedostanie się drapieżników?
- Wysokość oraz głębokość ścian – Żółwie uwielbiają się wspinać oraz są świetnymi kopaczami. Czy ściany są wyższe niż długość Twojego żółwia? Czy ściana jest wkopana w ziemię na przynajmniej 30cm?
- Monitoring lub kamerka – Czy jest potrzebna? Czy jest w dobrym stanie i obejmuje cały wybieg?
- Rośliny – Czy obecne są w dobrym stanie? Czy warto wprowadzić coś nowego dla żółwia? Czy wciąż zapewniają ochronę przed wiatrem lub słońcem?
- Podłoże – Czy jest takie jakie powinno? Czy warto by ją nieco zmieszać z piaskiem, aby umożliwić lepszy drenaż?
- Wilgotność – Czy ją regularnie kontrolujesz? Czy jest na odpowiednim poziomie dla Twojego gatunku żółwia?
- Temperatura w dzień i w nocy – Czy jest na odpowiednio wysoka? Czy żółw ma się gdzie schować gdy jest zbyt gorąco? Jeśli jest zbyt zimno lub za gorąco – żółw nie będzie jadł oraz przestanie być aktywny.
Żółw wymaga sporo uwagi. Nawet przy wybiegu zewnętrznym powinno się mu poświęcać czas oraz obdarowywać opieką. Żółw może i przebywa z środowisku przybliżonym do jego naturalnego ale pamiętajmy, że jest otoczony ścianami.
Drenaż ziemi jest szczególnie istotny jeśli był długi okres deszczowy lub dopiero spodziewacie się obfitych opadów deszczu. Żółwie lądowe nie potrafią pływać. Jeśli drenaż jest kiepski, może się wezbrać woda.
Pamiętaj także, że żółw, który przebywa na stale wilgotnym podłożu, może nabawić się problemów zdrowotnych, takich jak chociażby gnicie skorupy.