Dlaczego Żółw Nie Chce Jeść? (8 Przyczyn + Sprawdzone Rozwiązania)

Żółwie są oportunistycznymi zwierzętami. To znaczy, że chętnie zjedzą to znajdą oraz to co uznają za jedzenie. Problem zaczyna się gdy tracą apetyt. Może to być tylko przejściowy okres lub coś poważniejszego.

Żółwie nie będą chciały zjadać swojego pokarmu najczęściej gdy czują się zestresowane, przestraszone lub będą w ciąży. Tracą apetyt także gdy mają zanieczyszczoną wodę, złe warunki, nieodpowiednią dietę lub początki choroby.

W tym artykule omówię najczęstsze przyczyny utraty apetytu u żółwi. Jest to sprawa, której nie można bagatelizować i powinno się jak najszybciej znaleźć przyczynę.

Trzymanie żółwi w nieodpowiednich warunkach nie pozwalają na zdrowe i naturalne zachowania
Trzymanie żółwi w nieodpowiednich warunkach nie pozwalają na zdrowe i naturalne zachowania

Niewłaściwa Temperatura wody

Żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi, oznacza to, że nie wytwarzają ciepła w organizmie, więc polegają na temperaturze otoczenia, aby móc ogrzać swoje ciało.

Jeśli temperatura wody nie jest wystarczająco ciepła, Twój żółw nie będzie chciał jeść. Przez to także nie będzie mógł prawidłowo trawić pokarmu. Odpowiednia temperatura wody będzie się różnić w zależności od gatunku.

Dla żółwi wodno-lądowych, prawidłowa temperatura wody to 24-27°C. Spożywają one posiłki tylko we wodzie. Jeśli utrzymasz prawidłową temperaturę wody, to twoje żółwie powinny niedługo znowu zacząć jeść. Jeśli będzie niewłaściwa, mogą nie chcieć pływać we wodzie lub wychodzić na wyspę.

Natomiast dla żółwi lądowych, odpowiednia temperatura na wybiegu powinna mieć około 20°C oraz około 30°C bezpośrednio pod lampą grzewczą.

Dwa żółwie lądowe wygrzewające się

Niewłaściwa Temperatura do wygrzewania się

Kamień lub platforma do wygrzewania jest miejscem, w którym żółwie otrzymują większość ciepła dla swojego ciała, jak również niezbędne dla nich promienie UVB.

Jeśli temperatura na wyspie jest zbyt niska lub zbyt wysoka, Twój żółw nie dosyć, że nie będzie chciał wyjść z wody, to przestanie jeść i będzie narażony na problemy zdrowotne. Jeśli w akwarium będzie miał zbyt zimno, być może instynktownie spowolni swój metabolizm i będzie przygotowywał się do brumacji (hibernacji).

W zależności od gatunku żółwia, który posiadasz, temperatura w obszarze wygrzewania również będzie się różnić. Prawidłowo temperatura wody powinna mieć około 21-24°C a platforma do wygrzewania się około 32-35°C. Różnica pomiędzy temperaturą wody a temperaturą na wyspie powinna mieć około 5.5-8.5°C.

Więcej o tym jest napisane w moim artykule „Dlaczego żółw nie wychodzi na wyspę?

Karmienie żółwia niewłaściwym pokarmem

Żółwie potrafią zjeść wiele różnych pokarmów. Ale jak to bywa, zdarzy się, że będą preferowały jeść jakieś jedno ulubione jedzenie ponad inne.

Żółwie lądowe oraz wodno-lądowe mają zupełnie inne diety i potrzeby żywieniowe. Dokładniejszy spis możesz znaleźć w moich dwóch obszerniejszych artykułach:

  1. Co jedzą żółwie lądowe?
  2. Co jedzą żółwie wodno-lądowe?

Z tego co zaobserwowałem, żółwie zawsze będą wolały upolować żywą zdobycz, dopiero na drugim miejscu będzie mięso, granulki, a na końcu owoce i warzywa.

Jeśli przez kilka miesięcy będziesz karmił swojego żółwia wodno-lądowego tylko żywymi pokarmami i mięsem, a potem spodziewasz się, że będzie zje granulki lub warzywa, to niestety tak się nie stanie. Ciężko będzie go nakłonić do jedzenia czegokolwiek innego. A przynajmniej na ten moment.

Żółw powinien zjadać mieszankę żywej zdobyczy, mięsa, granulatu, owoców i warzyw. Jeśli dasz mu tylko to, co lubi najbardziej, nie będzie jadł niczego innego. Zróżnicowana dieta to podstawa by żółw był zdrowy i prawidłowo się rozwijał.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wzięcie puszki z tuńczykiem i wyjęcie z niej całej ryby. Zostaw wodę z wnętrza puszki i włóż kilka granulek karmy do środka i zostaw je tam na jakiś czas. Jak już granulki wchłoną wszystko, spróbuj nakarmić nimi żółwia.

Koniecznie wybierz tuńczyka we wodzie. Te w oleju mogłyby zaszkodzić.

Ze względu na zapach ryb, żółw będzie myślał, że granulki są mięsem. Rób tak przez jakiś czas i obserwuj reakcje żółwia. Od czasu do czasu spróbuj karmić żółwia tylko normalnym granulatem.

Jeśli żółw je zje, to powinieneś być w stanie podawać mu normalną dietę. Jeśli je zignoruje, powtarzaj tę czynność z puszką tuńczyka, aż do skutku. Nie powinno to potrwać dłużej niż kilka tygodni.

Po tym, jak żółw zacznie jeść granulki, powinieneś zacząć podawać mu bardziej zróżnicowaną dietę, a żywe zwierzęta tylko co jakiś czas jako przysmaki.

Żółw może czuć się przestraszony w nowym otoczeniu i odmawiać jedzenia na czas oswojenia się
Żółw może czuć się przestraszony w nowym otoczeniu i odmówić jedzenia na czas oswojenia się

Stres

Żółwie bardzo łatwo się stresują. Mogą być zestresowane przez nadmierne hałasy, zwierzęta znajdujące się w pobliżu, przez niewłaściwe obchodzenie się z nimi oraz wiele innych rzeczy.

Jeśli Twój żółw jest zestresowany, istnieje spora szansa, że przestanie jeść, dopóki się nie uspokoi. Będą również zachowywać się nieco inaczej niż zwykle. Zazwyczaj można to zaobserwować z powodu braku aktywności. Kiedy większość żółwi jest zestresowana, to albo próbują wydostać się z akwarium, albo zaniechają jakichkolwiek zachowań. Czyli najzwyczajniej w świecie nie robią nic.

W takim przypadku należy, w miarę możliwości, wyeliminować wszystkie potencjalne źródła stresu.

Co może stresować Twojego żółwia?

  • Głośne hałasy – muzyka, dzieci, zwierzęta, ruch uliczny.
  • Kot lub pies, który zawsze próbuje dostać się do zbiornika lub jakiekolwiek inne zwierzę.
  • Branie żółwia na ręce i podnoszenie go do góry jest bardzo stresujące.

Jak już wyeliminujesz wszystkie potencjalne źródła stresu, żółw powinien wkrótce zacząć jeść i zachowywać się tak jak powinien.

Żółw może być przestraszony

Jeśli niedawno nabyłeś swojego żółwia, to bardzo normalne jest, że nie będzie jadł podczas pierwszych dni w nowym domu. Nie zdziw się, jeżeli będzie chciał się schować lub zakopać.

Przeprowadzka do nowego domu (akwarium) często jest bardzo stresująca dla żółwi. Z małego, ciasnego zbiornika, który dzielą z wieloma żółwiami, przeniosą się do nowego, przestronnego zbiornika, w którym będą mogły żyć same. Niestety we większości sklepów zoologicznych, żółwie są trzymane w fatalnych warunkach oraz kiepskiej diecie.

Jeśli tak jest w przypadku Twojego żółwia, musisz dać mu czas na uspokojenie i oswojenie się. Po około tygodniu Twój żółw powinien przyzwyczaić się do nowego środowiska i zacząć normalnie funkcjonować. W tym przypadku nie możesz nic zrobić, upewnij się tylko, że codziennie oferujesz mu świeże jedzenie. Gdy już uzna, że jest bezpieczne – zacznie w końcu jeść.

Wychodzenie z hibernacji i odwodnienie

Kiedy żółw wychodzi z hibernacji, może wykazywać niewielkie zainteresowanie jedzeniem przez kilka pierwszych dni, dopóki nie napije się i nie nawodni.

Jest to całkiem normalne zachowanie, ale celem jak zawsze powinno być jak najszybsze pobudzenie apetytu zwierzęcia. Rodzaj pokarmu oferowanego na tym etapie może mieć znaczenie, żółwie zazwyczaj chętniej przyjmują pokarm taki jak pomidory, które są soczyste i mają wysoką zawartość wody, niż suchy pokarm granulowany.

Żółwie lądowe, w przeciwieństwie do wodnych, jedzą głównie zielone warzywa.
Żółwie lądowe, w przeciwieństwie do wodnych, jedzą głównie zielone warzywa.

Brudna woda

Tak jak my nie lubimy jeść przy stole, który jest bardzo brudny, tak samo żółwie wodno-lądowe nie lubią jeść w brudnej wodzie.

Brudna i zanieczyszczona woda jest jednym z największych problemów jeśli chodzi o hodowlę żółwi. Akwarium powinno być czyszczone co tydzień. Jeśli to zaniedbasz, to zrobi się brudne, aż w końcu Twój żółw przestanie chcieć jeść. Może się także nabawić wielu innych problemów zdrowotnych.

Jedynym rozwiązaniem jest czyszczenie zbiornika. Niestety nie ma innego sposobu na obejście tego problemu ani żadnej magicznej pastylki oczyszczającej wodę.

Na szczęście istnieją dwa fajne metody, które ułatwiają utrzymywanie akwarium w czystości.

Pierwszą metodą, i moim skromnym zdaniem najlepszą, to karmienie żółwia w innym miejscu niż akwarium. Aby to zrobić, wystarczy wziąć żółwia i umieścić go w innym pojemniku, który jest wypełniony wodą, i karmić go w nim.

Po tym jak zjedzą, pozwól im tam zostać jeszcze przez 10 minut, a następnie włóż je z powrotem do akwarium. Jeśli masz więcej żółwi, należy pamiętać, aby wziąć je jeden po drugim, nigdy wszystkie na raz. Biorąc je wszystkie na raz, może się to zakończyć walką o jedzenie.

Jedynym minusem tej metody jest to, że musisz zacząć to robić, gdy twój żółw jest jeszcze malutki. Starsze żółwie są już przyzwyczajone do jedzenia w dużym akwarium. Jeśli przeniesiesz je w inne miejsce, mogą się przestraszyć i nie jeść.

Drugą najlepszą metodą, a zarazem bardziej pasywną, jest zaopatrzenie się w o wiele mocniejszy filtr do wody. Moc filtra do wody zazwyczaj wybiera się na podstawie ilości wody przepompowanej w ciągu jednej godziny. Ogólnie rzecz biorąc, filtr powinien przepompować całą wodę w akwarium przynajmniej raz na godzinę.

Jeśli chodzi o dobór filtra do akwarium z żółwiem, powinno się wybierać filtr trzy razy mocniejszy niż posiadana ilość wody. Albo przynajmniej dwa razy mocniejszy niż zalecany. Żółwie to brudasy i potrafią bardzo nabrudzić. Jeśli masz w akwarium 200 litrów wody, powinieneś dobrać filtr, który jest w stanie przepompować 600 litrów na godzinę (lub przynajmniej te 400l/h).

Żółwica może być w ciąży

Żółwie w ciąży zachowują się bardzo dziwnie, przestają jeść, wygrzewać się, próbują wszędzie kopać itp.

Jeśli Twój żółw jest w ciąży, nie możesz nic zrobić, aby zmusić go do jedzenia. W tym wypadku musimy się uzbroić w cierpliwość i zapewnić mu jedzenie. Jak poczuje się bezpiecznie to skorzysta z jedzonka.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chcesz wiedzieć, czy twój żółw jest naprawdę w ciąży, to dowiedzieć się, czy posiadasz samca lub samiczkę.

Warto wiedzieć, że żółwice mogą zajść w ciążę, nawet jeśli nie ma samca w pobliżu. Różnica polega na tym, że jaja nie zostaną zapłodnione, a więc nic się z nich nie wykluje. Więc nawet jeśli masz tylko samicę żółwia, ona nadal może złożyć jaja. W tedy trzeba będzie po prostu przeczekać aż wróci do normalności.