Czy Żółwie Zapadają W Sen Zimowy? (Wodne & Lądowe)
Większość zwierząt, które hibernują, najzwyczajniej w świecie idzie spać. Z żółwiami jest nieco inna sprawa. Żółwie podczas swojej hibernacji potrafią robić wiele ciekawych rzeczy. Jedne potrafią przez wiele miesięcy oddychać pod wodą, a jeszcze inne śpią w lecie. Przyjrzymy się w jaki sposób żółwie zapadają w sen zimowy i czym takim się różnią od innych zwierząt zamieszkujących naszą planetę.
Czy Żółwie Hibernują?
Żółwie hibernują w okresie zimy. Większość żółwi wodnych hibernuje w wykopanej dziurze na dnie jeziora, oczka wodnego lub akwaterrarium. Z kolei większość żółwi lądowych zapada w sen zimowy pod ziemią po wcześniejszym wykopaniu dla siebie nory.
Warto zaznaczyć, że żółwie się zakopują z wielu różnych powodów i są w tym całkiem niezłe.
Hibernacja jest stanem, w który zapadają niektóre ssaki i gady podczas chłodnych okresów lub zimowej pory roku. Żółwie zapadają w brumację. Spowalniają swoją przemianę materii, dzięki czemu zużywają o zdecydowanie mniej energii niż normalnie, oraz nie potrzebują jedzenia oraz wody. Nie śpią twardym snem lecz w pewnym stopniu czuwają co się dzieje dookoła ich.
Jak Długo Żółwie Hibernują?
Żółwie hibernują przez 2-4 miesiące. Niektóre gatunki hibernują nawet przez pół roku. Zaczynają brumację w okresie października i listopada, i mogą w niej trwać aż do późnego marca. Wszystko zależy od warunków pogodowych.
Oczywiście, żółwie hodowlane nie są zdane na pogodę i warunki panujące na zewnątrz. My jako hodowcy sami im musimy zapewnić warunki oraz odpowiednie miejsce do hibernowania.
Gatunki, które zazwyczaj zapadają w hibernację:
- Żółw Terrapene
- Żółw Stepowy
- Żółw Śródziemnomorski
- Żółw Obrzeżony
- Żółw Pustynny
- Żółw Norowy
- Żółw Teksaski
- Żółw Leśny
- Żółw Cętkowany
- Żółw Czerwonolicy
- Skorpucha Jaszczurowata
Zanim jednak podejmiemy decyzję czy będziemy hibernować naszego żółwia…
Tylko w pełni zdrowe zwierzęta powinno się hibernować. Podczas hibernacji, system immunologiczny zwierzęcia w znaczącym stopniu zwalnia. Nawet żółw, z którym tylko odrobinkę jest coś nie tak, najprawdopodobniej zdechnie podczas hibernowania lub krótko po jej zakończeniu.
Żółwia trzeba dokładnie obejrzeć pod kątem zdrowotnym. Jeśli zauważymy jakąkolwiek oznakę choroby, powinniśmy odwiedzić weterynarza. Nawet jeśli wydaje się nam, że żółw jest w pełni zdrowy, trzeba się skonsultować z weterynarzem i się upewnić, że wszystko jest tak jak należy.
Oznaki choroby żółwia:
- Opuchnięte oczy
- Wydzielina z nosa.
- Opuchnięte uszy
- Niedowaga
- Ciężkie oddychanie (żółw często otwiera pysk)
- Wydzielina ropna
- Jakiekolwiek oznaki zakażenia pasożytami
- Jakiekolwiek rany lub gnicie skorupy
- Żółwie wodne w nocy nie chętnie siedzą w wodzie
- Silny zapach, stany zapalne, wydzielina spod ogona
- Wewnątrz pyska: pojawiające się małe plamy krwi, purpurowe zabarwienie lub żółta i lepka substancja
W jaki sposób żółwie zapadają w sen zimowy?
Hibernacja i brumacja to czas snu różnych zwierząt, gdy na zewnątrz robi się zimno. Ssaki stało-cieplne mogą hibernować, natomiast zmiennocieplne gady przechodzą w stan brumacji by przetrwać bez pokarmu przez parę miesięcy.
Istnieje zasadnicza różnica między hibernacją a brumacją. Żółwie podczas brumacji mogą stawać się aktywne w cieplejsze dni – wykopują się na powierzchnię i wygrzewają się w promieniach słońca.
Żółwie zapadają w sen zimowy zazwyczaj na początku jesieni. Chłodniejsze powietrze stopniowo spowalnia ich metabolizm, sprawiając, że potrzebują coraz to mniej pokarmu oraz tlenu. Podczas ciepłych dni, serca żółwi biją około 40 razy na minutę. Natomiast w zimie ich serca bija bardzo, bardzo wolno, nawet raz na 10 minut.
Żeby zapaść w sen zimowy, żółwie szukają odpowiedniego miejsca gdzie będą mogły się zakopać. Chłodne podłoże pomaga jeszcze bardziej spowolnić metabolizm oraz zapewnia pewnego rodzaju izolację przed zamarznięciem.
Żółwie mogą przeżyć długi okres o ile temperatura nie zacznie sięgać zera. Jednakże, muszą zapobiegać gromadzeniu się kwasu mlekowego w ich płucach. Na szczęście zwolniony metabolizm także temu procesowi zapobiega.
W jaki sposób hibernują żółwie lądowe?
Żółwie terrapane i inne wodno-lądowe, które jednak bardziej preferują ląd, zadowolą się kupką liści lub miękka ziemią pod stosem ściętej trawy.
Natomiast w hodowli, takie żółwie mogą hibernować wewnątrz lub na zewnątrz. Żółwie te mają zwyczaj szukania czegoś miękkiego co okrywa podłodze lub grunt. Często są to liście, przerośnięte chwasty lub skoszona trawa.
Okres brumacji zazwyczaj rozpoczyna się w październiku lub gdy temperatura spada do około 10°C. W tedy żółwie, które żyją na zewnątrz zaczynają spowalniać metabolizm.
Żółwie także potrzebują izolacji od otoczenia oraz w miarę bezpiecznego schronienia by uchronić się od ataków gryzoni czy chociażby kotów.
Bardzo często, gdy żółw się zakopuje w ziemi czy pod liśćmi, zostawia swój tył z ogonem na wierzchu. Oczywiście łapki i otwory w skorupę ma zasypane bądź zakryte.
Jeśli miałbyś takiego hibernacji żółwia na zewnątrz i chciałbyś zapewnić mu dodatkowa ochronę, mógłbyś go bardziej obsypać liśćmi. Jeśli chodzi o ściętą trawę, nie warto jej używać ponieważ zwiększa ryzyko pojawienia się pleśni. Najlepszym rozwiązaniem po prostu są liście. Powinno się także usunąć wszelkie patyki oraz gałęzie.
Jesienią, powinno się dokładać liści ponieważ część może zostać zdmuchnięta przez wiatr lub zgnić.
Niektóre Żółwie ignorują liście i szukają miękka gdzie ziemią jest w miarę miękka. Jeśli znajdą miejsce które im odpowiada – zakopią się.
Jeżeli temperatura na zewnątrz spadnie do zera – trzeba żółwika niezwłocznie przynieść do domu. Koniecznie jest zrobi dzień w dzień mieć to na uwadze ponieważ żółw najnormalniej w świecie by zamarzł na śmierć. Należy go w tedy trzymać w specjalnie urządzonym pudełku.
Czy żółwie wodne hibernują?
Żółwie Wodne zapadają w hibernację będąc zanurzone pod wodą, zakopane w błocie na dnie jeziora, stawu lub oczka wodnego. Na ogół żółwie wodne lubią mieć wybór pomiędzy spaniem we wodzie a spaniem w wilgotnych liściach.
Gdy się hibernuje żółwie wodne w domu, warto stworzyć mu specjalne pudło i pozwolić mu wybrać. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie pudła z tymi dwoma środowiskami. Idealnie do tego się sprawdzi membrana do oczek wodnych. Jedną część wypełnia się mokrymi liśćmi, a drugą wypełnia się wodą tak by żółw mógł się cały zanurzyć.
Na przykład żółwie malowane potrafią się zakopać jeden metr poniżej dna jeziora, które jest głębokie na parę metrów.
Jak można pomóc żółwiowi Przy Hibernacji?
Jeśli chcemy hibernować żółwia w warunkach domowych, idealnym dla tego rozwiązaniem jest stworzenie hibernakulum.
Hibernakulum dla żółwia to dwa pudełka zrobione z nieco trwalszego materiału jak np. sklejka. Jedno pudło powinno być mniejsze a drugie większe. Zapewni to dodatkową ochronę przed zamarznięciem. Żółwia wsadza się do mniejszego pudełka, a to z kolei trafia do większego pudła. Pustą przestrzeń należy wypełnić czymś co zapewni izolację, np. pianką.
Natomiast to mniejsze pudełko, które jest przeznaczone dla żółwia, powinno się wypełnić odpowiednim podłożem, którym będzie mógł się okryć. Może być to słoma, podarta gazeta, liście, mech, włókna kokosowe lub torf. Do środka można także włożyć mały termometr, który z pewnością ułatwi monitorowanie temperatury.
Takie hibernakulum często wkłada się do lodówki, w której jest co najmniej kilka stopni Celsjusza na plusie. Można też go trzymać na zewnątrz, pod warunkiem, że temperatura nie spada do zera.
Oczywiście, jest kilka rzeczy, które można zrobić zanim nastąpi okres hibernowania. W lecie można podawać więcej witaminy A. Znajdziemy ją w zielonych liściastych warzywach a także w marchewkach. W trakcie hibernacji witamina A jest pobierana z organizmu.
Pod koniec lata, powinno się podawać więcej błonnika. W tym przypadku lucerna się świetnie nadaje ponieważ wzmacnia procesy trawienne. Chcemy żeby nasz żółw rozpoczęły hibernację z pustym żołądkiem. Ważne jest aby w przewodzie pokarmowym nie zalegało żadne niestrawione jedzenie.
Na miesiąc przed rozpoczęciem hibernacji, powinno się zrobić żółwiowi post. Niestrawiony pokarm może zacząć się rozkładać i gnić. To prowadzi do zakażeń bakteryjnych lub zapalenia płuc. Duże żółwie potrzebują około 6 tygodni na strawienie wszystkich zalegających resztek.
Podczas głodówki, trzeba żółwia nawadniać. Wskazane jest codzienne moczenie żółwia przez okolo 20-30 minut. Taki zabieg także pomaga w pozbyciu się resztek pokarmu w układzie trawiennym.
Ostatnim krokiem jest zmniejszanie temperatury. Stopniowo zmniejszaj temperaturę do około 10 stopni Celsjusza. Gdy przyjdzie odpowiednia pora, żółw rozpocznie swój sen zimowy.
Jak opiekować się hibernującym żółwiem?
Hibernującego żółwia trzeba sprawdzać przynajmniej raz na tydzień lub dwa tygodnie. Jeżeli u żółwia zauważy się początki infekcji lub choroby, powinno się go zabrać niezwłocznie do weterynarza. Takimi oznakami są trudności w oddychaniu, nietypowa wydzielina lub zmiana koloru skóry.
Gdy skóra żółwia stanie się sucha, dobrą praktyką jest wymoczenie go w letniej wodzie na około 2 godziny. Po skończeniu kąpieli, wsadzamy żółwia z powrotem tam gdzie aktualnie hibernuje.
Hibernującego żółwia idealnie jest trzymać w osobnej lodówce, która będzie specjalnie do tego przeznaczona. Lodówka powinna być wcześniej porządnie umyta oraz ustawiona na co najmniej 5°C. Bardzo istotne żeby lodówka stała w pomieszczeniu, w którym jest dodatnia temperatura. Gdyby było inaczej, temperatura wewnątrz lodówki mogła by także dodać poniżej 5°C. A to mogło by bardzo szybko doprowadzić do zamarznięcia naszego żółwia.
Czy mój żółw zdechł?
Podczas gdy żółw tkwi w bezruchu, ciężko jest oszacować jego stan zdrowia. Podczas brumacji, żółwie są nieaktywne i nie zawsze będą reagować na nasz dotyk. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest zostawić żółwia w spokoju o ile nie zaczniemy czuć nieprzyjemnego zapachu.
Na wolności żółwie hibernują przez całą zimę. Natomiast hodowlane żółwie będą zapadały w sen zawrze gdy temperatura nie będzie dla nich wystarczająca. Języki temperatura spadnie poniżej 10°C, żółwie instynktownie będą przełączały się w tryb hibernacji.
Jeżeli zdarzy się sytuacja, że trzeba będzie zbudzić żółwia że snu zimowego, powinno się przebieg żółwia w nieco cieplejsze miejsc oraz zwiększać stopniowo i powoli temperaturę otoczenia. Najlepiej jest to zrobić w przeciągu 24 godzin. Im bardziej się rozgrzeje, tym bardziej będzie pobudzony i skory do ruchu.
Oto parę sprawdzonych sposobów by upewnić się czy żółw żyje lub czy jest martwy.
1. Pobudzaj dotykiem
Żółwie podczas brumacji nie zapadają w głęboki sen. Wciąż czują i słyszą wszystko co się w okół nich dzieje. Zdrowy żółw będzie czuł jak się go dotyka, szturcha czy podnosi.
Zdrowy żółw, po podniesieniu go do góry, powinien lekko machać swoimi nóżkami. Możesz je podotykać. W ten sposób troszkę szybciej go rozbudzisz. Podczas takiej stymulacji, żółw będzie chciał się schować do skorupy. Może też wydać z siebie syczący dźwięk.
Pamiętaj, że podczas brumacji żółwie są mniej responsywne niż normalnie. Bądź cierpliwy i daj mu troszkę więcej czasu na robudzenie się i reakcję.
2. Uciskaj okolice kloaki
Jeśli żółw nie będzie reagował na stymulację dotykiem, zacznij naciskać okolicę jego kloaki oraz ogona.
Ten rodzaj nacisku będzie dla niego bardziej intensywny niż łapanie za nogi czy ogon. Będzie próbował uciec lub wydłużyć szyję.
Żółwia można także przesunąć lub przekręcić w inną stronę by sprawdzić czy będzie chciał się poprawić.
3. Powąchaj go.
Martwy żółw będzie się rozkładał. A rozkład ciała wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. Wszelakie bakterie zaczynają zjadać martwe tkanki i przez to wytwarzają się przeróżne, często przyprawiające o mdłości zapachy.
Odór może być wyczuwalny już następnego dnia lub dwóch w zależności od temperatury. Im cieplej tym ciało żółwia będzie się rozkładało.
4. Sprawdź czy żółw się unosi na wodzie
Martwy żółw wydziela w ciele gazy, które zwiększają jego wyporność na wodzie. Możesz to sprawdzić wkładając żółwia do wody w jakimś płytkim naczyniu lub nawet wiaderku.
Nie jest jednak to sprawdzony sposób ponieważ może nie mieć wystarczająco dużo gazów w sobie, a jeśli żyje to może najzwyczajniej w świecie mieć ochotę się unosić na wodzie.
5. Sprawdź czy oddycha
Ostatnią rzeczą jaką możemy zrobić to sprawdzić czy w ogóle oddycha. Powinieneś być w stanie zobaczyć drobne ruchy między ogonem i tylnymi łapami lub pomiędzy szyją a przednimi łapami.
Podobne Pytania:
Czy żółwie trzymane w domu hibernują?
Tak, żółwie hodowane w domach hibernują w taki sam sposób jak te żyjące na wolności. Wystarczy, że poczują jak temperatura w ich terrarium zacznie spadać. Aczkolwiek, jeśli będziesz utrzymywać stałą temperaturę wody i otoczenia, to żółw najprawdopodobniej nie będzie chciał hibernować.
Czy żółwi czerwonolicy hibernuje?
Żółwie czerwonolice, jak każde inne, będą hibernowały jeżeli warunki zaczną być temu sprzyjające. Gdy tylko temperatura zacznie spadać, żółwie z automatu zaczną spowalniać swoje procesy życiowe by rozpocząć hibernację.
Czy hibernujące żółwie mogą zamarznąć w zimie?
Żółwie żyjące na wolności zawsze wybierają miejsce do hibernacji, które jest wystarczająco ciepłe aby zapewnić sobie przeżycie. Na ogól, żółwie nie są w stanie przetrwać w temperaturze poniżej zera. Dlatego też miejsce do hibernacji wybierają głęboko pod ziemią lub w wykopanej norze na dnie stawu.
Czy żółwie czują zimno?
Żółwie są gadami zmiennocieplnymi. To znaczy, że nie są w stanie same wytworzyć ciepła aby przeżyć na mrozie. Muszą polegać na cieple dostarczanym z otoczenia żeby zapewnić sobie przeżycie. Muszą także odczuwać ciepło i zimno by być w stanie znaleźć idealne miejsce do wygrzewania się.