Czy żółwie śpią pod wodą?
Tak jak większość zwierząt, żółwie potrzebują snu. Nie mniej jednak sen żółwi nieco różni się od snu innych zwierząt.
Żółwie mogą spać pod wodą. Większość gatunków żółwi wodno-lądowych jest w stanie to robić nawet 4 do 6 godzin. Nie wszystkie jednak są do tego zdolne. Niektóre gatunki żółwi nie mogą być pod wodą nawet przez pięć minut.
Czytając dalej dowiesz się jak długo rzeczywiście potrafią spać będąc zanurzone. W jaki sposób są w stanie oddychać pod wodą. Które gatunki nie są w stanie nawet zanurkować oraz kilka częstych błędów popełnianych przez właścicieli żółwi, które jedynie stwarzają zagrożenie dla życia tych gadów.
Jak długo żółwie mogą być pod wodą?
Czas jaki żółwie wodno-lądowe mogą spędzić pod wodą zależy w głównej mierze od tego co w niej robią. Czasem jest to tylko 20 minut, a czasem może być to 4-6 godzin.
Jeśli żółw wskakuje do wody by sobie popływać po akwarium lub oczku wodnym, 20 minut pod wodą to będzie jego maksimum. Jeśli zamierza spać pod wodą, może sobie drzemać nawet do kilku godzin.
Mimo wszystko, do prawidłowego rozwoju, żółw powinien wygrzewać się na wyspie nawet i do kilku godzin dziennie. Może się tak zdarzyć, że żółw nie będzie chciał wychodzić na wyspę i się wygrzewać. Może to być spowodowane złymi warunkami lub zwiastować pewnie problemy zdrowotne.
Natomiast jeśli mówimy o brumacji, czyli takim żółwim odpowiedniku hibernacji, to mogą siedzieć pod wodą nawet kilka miesięcy.
Napisałem osobny artykuł o hibernacji oraz brumacji żółwi. Dowiesz się z niego mnóstwa szczegółów.
W normalnych warunkach żółwie są w stanie utrzymać powietrze w płucach na około 20 minut. Jednak gdy śpią, przełączają się w „żółwi tryb oszczędzania energii.” Dzięki temu ich zapotrzebowanie na tlen oraz składniki odżywcze drastycznie się obniżają, pozwalając im spać pod wodą przez tak długi czas.
Gdy żółwie hibernują, ich zapotrzebowanie energetyczne drastycznie obniża się do minimum. Dzięki temu okres 20 minut wydłuża się aż do 2 miesięcy. Lecz niestety dwa miesiące to często zbyt mało by przetrwać długą i srogą zimę.
Bardzo często przez rozpoczęciem hibernacji, żółw będzie chciał znaleźć wygodne miejsce do zakopania się. Żółwie się zakopują aby uniknąć ataku drapieżników oraz zbyt niskich temperatur podczas mroźnych miesięcy.
Na szczęście żółwie mają pewną tajną broń, która pozwala im w pewnym sensie oddychać pod wodą oraz wydłużyć okres 2 miesięcy jeszcze bardziej.
Czy Żółwie Oddychają Odbytem?
Żółwie posiadają niezwykłą umiejętność jaką jest oddychanie pod wodą przez swój odbyt.
Odbyt żółwia składa się z ogona, który posiada kloakę.
Kloaka to taki mały otwór, który współgra z układem trawiennym, rozrodczym oraz wydalniczym żółwia. Znajduje się pod ogonem i jest także używany do oddychania pod wodą.
Kloaka działa na podobnej zasadzie co płuca. Gdy żółw jest pod wodą, kloaka działa jak mała pompa, która wciąga wodę do środka i pobiera zawarty w niej tlen. Później wypuszcza zużytą wodę na zewnątrz i powtarza cały proces od początku.
Niestety kloaka nie jest w stanie zapewnić tlenu przez nieograniczoną ilość czasu. Ilość tlenu jaka kloaka jest w stanie zaabsorbować jest niska. W normalnych warunkach, jeśli żółw przebywa w wodzie przez wspomniane 20 minut, kloaka jest odpowiedzialna tylko za 2-3 minuty. Jednakże podczas snu lub hibernacji sytuacja się zmienia diametralnie.
Podczas snu i hibernacji, metabolizm żółwi znacząco zwalnia. Tak więc ilość tlenu pobranego przez kloakę będzie wystarczająca dla żółwia by ten mógł przejść w stan hibernacji na długie miesiące.
Nie wszystkie żółwie, które mają kloakę, będą w stanie przebywać pod wodą.
Które żółwie mogą spać pod wodą? A które nie?
Rodzinę żółwi można podzielić na trzy rodzaje. Lądowe, wodno-lądowe oraz morskie.
Żółwie wodno-lądowe.
Te żółwie z całą pewnością mogą przebywać dłuższy czas pod wodą. Mogą w niej pływać, polować, spać oraz hibernować.
- Żółw Czerwonolicy
- Żółw Błotny
- Żółw Ostro-grzbiety
- Żółw Leśny
Żółwie lądowe.
One niestety nie mają żadnych predyspozycji do pływania czy chociażby krótkiego zanurkowania. Nie są w stanie oddychać pod wodą. Wpadając do niej mogłyby się w łatwo utopić.
- Terrapene („Box Turtle”)
- Żółw Stepowy
- Żółw Grecki
- Żółw Śródziemnomorski
- Żółw Gwiaździsty
Żółwie morskie
Żyją i śpią pod wodą przez większość swojego życia. Wbrew pozorom, one także potrzebują tlenu do przeżycia. Raz na jakiś czas wypływają na powierzchnię wody aby zaczerpnąć powietrza i wracają z powrotem do morskich głębin.
Chciałbym teraz omówić trzy częste błędy, które się zdarza się popełniać nowym właścicielom żółwi.
Trzy częste błędy popełniane przez Nowych właścicieli żółwi Wodnych
Brak wyspy lub miejsca na które żółw może wpłynąć
Mimo, że żółwie wodno-lądowe spędzają dużo czasu we wodzie, potrzebują mieć dostęp do świeżego powietrza. Potrzebują miejsca na które będą mogły wypłynąć lub się złapać pazurami aby mogły sobie odpocząć, w spokoju pooddychać oraz najchętniej wygrzać się pod lampą grzewczą.
Także mniej proszę na uwadze czy Twój żółw ma łatwy dostęp oraz czy łatwo jest mu się wspiąć na jakąś wysepkę, kamień lub kłodę.
Brak kryjówki dla żółwia
Większość żółwi lubi się schować gdy idą spać. Jest to ich naturalny instynkt.
Wielu nowych właścicieli żółwi nie wie o tym i myśli, że żółw po prostu nie oswoił się że swoim nowym otoczeniem. Jest to błędne myślenie. Wszystkie żółwie rodzą się z wieloma nabytymi instynktami, które pomagają im przetrwać i bronić się przed drapieżnikami. Nawet gdy nic im nie zagraża.
Błędem zatem jest nie zapewnienie im żadnego miejsca do schowania się. Żółwie mają psychologiczną potrzebę ukrycia się. W sytuacji kiedy się czegoś przestraszą, a nie znają z miejsca do schowania się lub chociażby jakiegoś zadaszenia, będą się bardzo stresowały co może znacząco wpłynąć na ich zdrowie.
Oczywiście nie mówię tu o takim jednorazowym zdarzeniu. Bardziej chodzi o sytuację tak się dzieje przez dłuższy okres czasu.
Dlatego zadbaj o jakąkolwiek kryjówkę dla swojej gadziny. W żadnym wypadku nie musi to być coś wygórowanego i drogiego.
Nawet widziałem świetne „wyspy” starannie zrobione z dwóch drewnianych mydelniczek z przyssawką.
Jedynie co bym radził to unikania materiałów, które łatwo można zepsuć lub stłuc. Żółwie to łobuzy i prędzej czy później coś rozwalą.
Brak podstawowej wiedzy o posiadanym gatunku żółwia
Moim zdaniem, najczęściej popełnianym błędem przez właścicieli jakichkolwiek zwierzątek domowych jest brak podstawowej wiedzy. Nie mówię, że każdy powinien stawać się ekspertem do spraw _______ (tu wstaw jakiekolwiek zwierzątko domowe), ale przynajmniej powinien poczytać i posiąść minimalna wiedzę o gatunku, którym się zamierza opiekować. Są to sprawy takie jak warunki w jakich powinien żyć, pożywienie jakie powinien zjadać/unikać oraz podstawowych potrzebach.
Poważnym błędem jest myślenie, ze wrzucenie żółwia do byle jakiego pojemnika, nalanie mu trochę wody i karmienie co się znajdzie pod ręką będzie wystarczające by cieszył się zdrowiem i długo żył.
Niestety gady nie są w stanie powiedzieć, że się źle czują lub gdy coś ich boli gdy są chore. One mogą miesiącami cierpieć w milczeniu. Taki piesek będzie w stanie nam zapiszczeć gdy go coś zaboli. Żółwia niestety trzeba bacznie obserwować.
A by wiedzieć czego się doszukiwać lub czy w 100% zdrowo wygląda potrzebna jest wiedza na ten temat lub chociaż dopytywanie się doświadczonych hodowców na grupach w mediach społecznościowych, ich stronach, a najlepiej podczas wizyty u wyspecjalizowanego weterynarza zajmującego się gadami.
Dlatego znajdziesz na mojej stronie pomocne artykuły o żywieniu, a także opiekowaniu się.
Ostatnie parę słów
Większość żółwi wodno-lądowych będzie przebywało lub spało pod wodą. Jeśli jakimś dziwnym trafem Twój żółw wodno-lądowy nie będzie chciał wchodzić do wody, coś może mu być nie tak. Być może problem będzie tkwił z wodą, być może trzeba będzie odwiedzić sprawdzonego weterynarza.
Inne Często zadawane pytania
Czy żółwie śpią schowane w skorupie?
Większość żółwi wodno-lądowych chowa się do skorupy gdy idą spać lecz nie wszystkie żółwie są w stanie do niej wejść. Na przykład, żółwie morskie, których skorupy są miękkie. Żółwie chowają się w skorupie gdy najczęściej gdy idą spać lub czują się zagrożone. Jest to także forma zabezpieczenia przed atakiem znienacka.
Kiedy żółwie śpią?
Większość żółwi jest aktywna wciągu dnia, a śpi w nocy. Za dnia także ucinają sobie drzemki podczas wygrzewania się. Jeśli posiadasz żółwia pewnie zauważyłeś, że podczas wygrzewania się lubi on wyciągać swoje łapy, zamknąć oczy i często leżeć bezruchu przez dłuższy okres czasu. W tedy najprawdopodobniej śpią.
Gdzie żółwie lubią spać?
Żółwie wybierając miejsce do spania kierują się poczuciem bezpieczeństwa. Instynkty im podpowiadają w którym miejscu powinno być na tyle bezpiecznie aby móc sobie odpocząć. Dotyczy to wszystkich żółwi. Te instynkty posiadają żółwie żyjące zarówno na wolności jak i te hodowlane. Najczęściej wybierają miejsca 'zadaszone’, przy kamieniach, w pniach drzew, wśród roślinności a nawet są w stanie wleźć do dziury i zakopać się pod ziemią.
Jak długo żółwie śpią?
Żółwie zazwyczaj śpią 4 do 6 godzin w ciągu nocy. A żółwie udomowione, trzymane w akwaterrariach maja w zwyczaju robić sobie godzinne drzemki podczas wygrzewania się.