Jak Rozpoznać Płeć Żółwi Lądowych I Wodnych? (Ze Zdjęciami!)

Określenie płci żółwia domowego to nie lada wyczyn, a w szczególności jeśli nie kupiono go od hodowcy, który wylęgał je w środowisku o kontrolowanej temperaturze. Podczas inkubacji jaj, temperatura decyduje o tym, czy embrion stanie się samcem czy samicą. Samce rodzą się w chłodniejszych temperaturach, a samice w cieplejszych[1].

Jak Rozpoznać Płeć Żółwia Wodno-Lądowego?

Samca lub samicę żółwia wodno-lądowego można łatwiej odróżnić dzięki kilku kluczowym cechom. Żółwie wodne są dimorficzne, dlatego samice zawsze będą znacznie większe od samców.

Pazury

Samiec

Samica

Samice żółwi często mają na przednich łapach pazury, które są krótkie i wąskie. Z kolei samce mają znacznie dłuższe pazury na przednich łapach. Dzieje się tak dlatego, że samce używają swoich pazurów, gdy próbują zwabić samice do rozmnażania. Podczas godów samce chwytają swoimi długimi pazurami również górne części ciała samic.

Niestety, długość pazurów nie są cechą uniwersalną dla wszystkich żółwi wodno-lądowych, ale jeśli użyjesz tej wiedzy w połączeniu z innymi rzeczami, które opiszę poniżej, powinno Cię to doprowadzić na dobry trop.

ogon

Samiec

Samica

Kolejna charakterystyczną cechą odróżniającą płeć żółwia to kloaka, czyli ogon. Samice żółwi mają krótkie i chude ogony, podczas gdy samce mają długie, grube ogony. U samców ujście (kloaka) znajduje się bliżej końca ogona. Natomiast u samic otwór kloaki znajduje się bliżej podstawy, niż na końcu ogona.

Oczywiście najłatwiej jest określić płeć żółwia patrząc na długość jego ogona. Do tego najlepiej mieć przynajmniej dwa żółwie tego samego gatunku.

Rozmiar i Kształt skorupy

Płeć można odróżnić patrząc na kształt oraz długość skorupy. Do tego żółw musi być w pełni dojrzały. Niestety aby to nastąpiło żółw musi mieć przynajmniej 2-3 lata.

Przykładowo, samce żółwi czerwonolicych osiągają dojrzałość płciową w momencie, gdy osiągają 10cm długości (w wieku od dwóch do pięciu lat). Samice osiągają dojrzałość płciową, gdy osiągną 15-17.5cm długości (co może trwać od pięciu do siedmiu lat).

Jeśli mowa o kształcie, spodnia część skorupy czyli plastron u samców jest wklęsły a u samic płaski. Takie kształty umożliwiają samcom żółwi łatwiejsze dosiadanie samic podczas godów, a samicom dają więcej miejsca do wewnętrznego przechowywania jaj

Mimo wszystko, najlepszym sposobem na odróżnienie płci jest posiadanie dwóch żółwi tego samego gatunku, w podobnym wieku.

Nie zaszkodzi również zapytać o zdanie innych posiadaczy żółwi, hodowców lub weterynarza podczas wizyty kontrolnej.

Jak Rozpoznać Płeć Żółwia Lądowego?

Tak jak w przypadku żółwi wodno-lądowych, aby wiarygodnie wykorzystać wielkość skorupy jako czynnik do określenia płci żółwia lądowego, musi on osiągnąć wielkość dorosłego osobnika.

Skorupa

Samiec

Samica

Patrząc na spód skorupy żółwia można łatwo odróżnić samca od samicy. Plastron u samców jest wklęsły (czyli skierowany do wewnątrz). Samice mają plastron zupełnie płaski. Dzieje się to tak ponieważ pozwala ona samcom dopasować się do skorupy samicy podczas kopulacji.

U żółwi lądowych cecha ta jest bardzo powszechna. Jest również obecna u żółwi błotnych i niektórych półwodnych żółwi wodnych.

Łuski pod szyją

Samiec

Samica

Jeśli weźmiesz żółwia do ręki i delikatnie odwrócisz go na plecy, popatrz na jego plastron. Tuż pod jego szyją powinny być dwie wystające łuski. Samce mają łuski pod szyją o wiele bardziej widoczne. Są rozwarte i wystające na boki. Walczące samce mogą sobie nimi zrobić krzywdę. U samic te łuski są znacznie mniejsze. Nie wystają na zewnątrz tylko są złączone.

Łuski odbytowe

Samiec

Samica

Popatrz w miejsce z którego wychodzi ogon i przyjrzyj się łuskom odbytowym. Różnica w wielkości jest dość znaczącą pomiędzy obiema płciami. Otwory u samców będą znacznie większe i szersze w porównaniu z tymi u samic, które są mniejsze i kształtem przypominają jajko. Samica musi mieć otwór na tyle szeroki aby mogła komfortowo złożyć jaja. Samiec natomiast musi mieć na tyle szeroką przestrzeń aby mógł swobodnie operować przyrodzeniem podczas kopulacji.

W przypadku niektórych ras żółwi może to być jedyna rzecz, której możesz użyć do określenia płci żółwia. Ogon samca zawsze będzie dłuższy i to jest najbardziej pewna rzecz, której należy wypatrywać.