Czym Karmić Żółwia Wodno-Lądowego?

Każdy z nas chciałby zapewnić jak najlepsze warunki swoim zwierzakom dlatego często warto zaczerpnąć wiedzy z różnych źródeł. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć pomyłek oraz zapewnić naszym żółwią odpowiednią dietę i zdrowie. Nic tak nie cieszy jak oglądanie zdrowego i rosnącego w siłę żółwia, pływającego po swoim terrarium.

Co Jedzą Żółwie Wodno-Lądowe?

Żółwie wodne oraz wodno-lądowe są wszystkożerne co sprawia, że jedzą wszystko to co potrafią znaleźć. Młode żółwie wodno-lądowe jedzą głównie pokarm zwierzęcy, taki jak dżdżownice, owady, małe rybki. Dorosłe żółwie jedzą dodatkowo rośliny wodne, które są w stanie znaleźć.

Co może jeść żółw wodno-lądowy:

  • Robaki
  • Dżdżownice
  • Ryby
  • Małe zwierzęta
  • Węże
  • Ślimaki
  • Traszki
  • Żaby
  • Granulaty dla żółwi

W zależności od gatunku, dieta żółwi wodno-lądowych nieco będzie się od siebie różnić. Ogólnie rzecz biorąc te żółwie są wszystkożerne więc na wolności są w stanie zjeść wszystko co uda im się znaleźć. Mimo tego, każdy gatunek ma swoje własne preferencje i upodobania, które się wykształciły w oparciu o otoczenie w którym pierwotnie żyły. Z tego artykułu dowiesz się co lubią jeść żółwie wodne, czy też wodno-lądowe, co jedzą młode żółwie wodno-lądowe oraz jakiego pokarmu trzeba unikać by nasze żółwie mogły żyć w zdrowiu.

Co jedzą żółwie wodno-lądowe na wolności?

Dla żółwi żyjących na wolności głównym źródłem białka są insekty, dżdżownice i mięczaki, a także ryby. Zjadają także każdą roślinność jaka są w stanie znaleźć. Instynktownie potrafią odróżnić rośliny dla nich jadalne od tych niebezpiecznych i toksycznych.

Jak już wcześniej wspomniałem, żółwie wodno-lądowe, w zależności od środowiska w którym żyją, są w stanie z łatwością zadowolić głód wszystkim co uznają za jadalne. Z chęcią będą polowały na robaki i dżdżownice a nawet i mniejsze od siebie ryby – jeśli tylko będą na tyle szybkie by złapać je w swój pysk.

To Cię zaciekawi: niektórzy hodowcy z powodzeniem trzymają żółwia i ryby w tym samym terrarium. Napisałem o tym osobny artykuł.

Bardzo wiele zawdzięczają swojemu instynktowi, który doskonale im podpowiada co mogą, a czego nie mogą zjeść. Dzięki temu, są w stanie ocenić czy dana roślina będzie dla nich trująca lub czy będą mogły zjeść inne napotkane zwierzątko.

Czy żółwie wodne jedzą tylko rośliny?

Tylko niektóre żółwie wodne są wyłącznie roślinożerne. Przykładem żółwia roślinożernego jest zielony żółw morski. Jak jego nazwa mówi, żyje on wyłącznie w morzach oraz żywi się głównie trawami morskimi, glonami, algami i inną morską roślinnością.

Nawet jeśli przeważająca ilość gatunków żółwi wodnych jest wszystkożerna, to większość z nich nie jest w stanie często znajdować pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Co za tym idzie, przez większość czasu jedzą rośliny.

Czy Żółwie Wodne są mięsożerne?

Jest tylko parę gatunków żółwi wodnych które jedzą wyłącznie zwierzęta. Większość żółwi z gatunku żółwiakowatych (tych z miękkimi skorupami) do nich należą. Potrafią zjeść niemalże każde mięso jakie są w stanie napotkać.

Lecz nawet te wyłącznie mięsożerne są w stanie jeść rośliny gdy nie są w stanie nic dla siebie upolować. Istnieją nawet przypadki, gdzie widziano skorpuchy sępie zjadające żołędzie. Uważa się, że było to spowodowane tylko i wyłącznie głodem.

Co jedzą żółwie w Jeziorach?

Żółwie żyjące w jeziorach mają do dyspozycji różnorodność roślin naziemnych i wodnych. Zjadają przeróżne owady, soczyste dżdżownice, ryby, małe zwierzęta, a nawet ptaki. W jeziorach żółwie są w stanie znaleźć mnóstwo pokarmu by świetnie prosperować.

Ogólnie rzecz biorąc, większość żółwi na świecie można znaleźć właśnie w jeziorach i stawach. Natomiast, o jaki pokarm chodzi zależy od regionu na którym dany gatunek żółwi występuje.

Niektóre gatunki, na przykład żółwie hełmiaste, sporadycznie razem polują a po udanych łowach dzielą się upolowanym ptakiem. Oczywiście nie oznacza to, że nie próbują upolować w pojedynkę np. kaczki.

Tak więc stawy i jeziora, posiadające różne ekosystemy i inne rodzaje mieszkańców, to świetne miejsca do życia dla żółwi.

Czy żółwie żują pokarm?

Żółwie zębów nie posiadają więc nie są w stanie żuć pokarmu tak ludzie. Większość żółwi odgryza kawałek pokarmu jednym kęsem i połyka go w całości. Gryzie kolejny raz, połyka, i tak aż do najedzenia się. Używają przednich łap do przytrzymania pokarmu.

Wbrew pozorom, większość żółwi potrafi ugryźć. A te najbardziej agresywne gatunki, jak na przykład skorpucha jaszczurowata, jest w stanie z łatwością odgryźć palca.

Jest jednak parę gatunków żółwi, które mają nieco inny sposób żywienia się.

Żółw ostrogrzbiety, żółw diamentowy i żółw wonny zgniatają i mielą upolowane mięczaki.

Natomiast żółwie matamata często czyhają w ukryciu na przepływające ryby. W tedy otwierają pysk i wsysają wodę razem z rybą by połknąć ja w całości.

Czy żółwie wodne mogą jeść to co ludzie?

Żółwie wodne mogą jeść niektóre produkty co my. Mogą jeść ugotowane wcześniej mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe (wcześniej pokrojone). Surowe mięso niesie ryzyko zarażenia salmonellą oraz może szybciej zacząć gnić zanim żółw zdecyduje się za nie zabrać.

Oczywiście musimy unikać podawania żółwiom produktów wysoko przetworzonych.

Co jedzą duże żółwie wodne ?

Żółwie wodne o dużych rozmiarach są w stanie upolować i zjeść nieco większe zwierzęta jak na przykład ryby, ptaki, gryzonie i inne mniejsze od nich gady. Większe żółwie także są w stanie ugryźć więcej. Dzięki temu są w stanie w całości zjeść mniejsze zwierzęta i owady. Małe oraz średniej wielkości żółwie muszą się bardziej natrudzić by zjeść posiłek.

Czym karmić Małego Żółwia Wodno-Lądowego?

Młode żółwie wodno-lądowe oraz te świeżo wyklute powinny jeść nie częściej niż raz lub dwa razy dziennie. Powinno się je karmić głównie pokarmem odzwierzęcym takim jak dżdżownice i małe owady, małe rybki czy skorupiaki. Mogą także zjadać granulat stworzony specjalnie dla małych żółwi. Gdy już podrosną, będą mogły jeść więcej pokarmów roślinnych.

Malutkie żółwiki nie będą jeszcze w stanie same sprawnie polować na terenie swojego akwaterrarium, lecz jeśli na czas karmienia się je przeniesie do mniejszego kontenera – świetnie sobie poradzą.

Co Lubią żółwie wodno-lądowe?

Żółwie wodno-lądowe są wszystkożerne, mimo tego zawsze będą preferowały pokarm pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Jedzą rośliny tylko gdy są głodne i nie mogą niczego upolować. Nie mają konkretnych preferencji co do jedzenia. Jeśli jest okazja by upolować inne zwierzątko – po prostu to zrobią.

Na wolności, jeśli żółw miałby wyraźny wybór, które zwierze upolować, najprawdopodobniej wybrałby to, które mu najłatwiej schwytać. Pomijając instynkty przetrwania, żółwie jak najbardziej mogą mieć różnego rodzaju upodobania. Jeden żółw może lubić jeść jedne rzeczy, a inny żółw z tego samego gatunku woleć jeszcze co innego.

Podsumowując preferencje i upodobania żółwi wodno-lądowych, na pierwszym miejscu będą zawsze pokarmy odzwierzęce (mięso, owady, ryby), później pokarmy gotowe w formie granulek lub pałeczek, a na samym końcu rośliny wodne (akwariowe).

Jak długo żółwie przeżyją bez jedzenia?

W normalnych warunkach zdrowy i dobrze karmiony żółw jest w stanie przeżyć bez jedzenia między 3 a 6 miesięcy. Młody żółw mógłby być w stanie przeżyć jedynie 1 do 2 miesięcy.

Gdy młode żółwie nie jest karmiony, lub gdy nie jest w stanie sam znaleźć pożywienia, zaczną tracić na wadze oraz ich skorupa zacznie się kurczyć. Tak się most też dziać gdy żółw nie może znaleźć żadnego mięsa i musi polegać wyłącznie na roślinności.

Jak często powinno się karmić żółwie?

Żółwia Wodno-Lądowego powinno się karmić przynajmniej raz na 2-3 dni. Można także karmić je codziennie mniejsza ilością pokarmu. Istotne jest by nie przesadzić z ilością jedzenia ponieważ żółwia można łatwo przekarmić. A to może doprowadzić do problemów zdrowotnych oraz chorób. Nadmiar jedzenia może prowadzić do piramidowania skorupy oraz innych nieuleczalnych chorób.

Jakie jedzenie dla żółwia Wodno-Lądowego jest najlepsze?

Dla żółwia wodno-lądowego najlepszy pokarm to pokarm odzwierzęcy. Świetnie się sprawdzają dżdżownice, owady, ryby. Mogą być zarówno żywe jak i suszone. Gotowe pokarmy powinny pochodzić od rekomendowanych marek i zawierać dużo wartości odżywczych.

Gdy kupujesz gotowy pokarm w postaci granulek czy pałeczek, zwróć uwagę by zawierały dużo białka. Taki pokarm to często stanowi zamiennik innych zwierzątek. Jeśli mowa o suszonych owadach, każde będą dobre. Jedyna rzecz warta uwagi to czy nie zawierają zbyt wiele chemii w składzie. Wiadomo, chemia nie jest wskazana.

Warto zapewnić żółwiowi różnorodność pokarmów. Z pokarmów granulkowych dobrymi składowo produktami niewątpliwie są „Zoo Med Natural Aquatic Turtle Food” oraz „Mazuri Aquatic Turtle Diet”. Obydwie karmy zawierają porządną ilość składników odżywczych, witamin i minerałów. Obydwie marki cieszą się także dobrymi opiniami co także jest na plus.

Gdy żółw zrzuca łuski ze skorupy – czyli gdy łuszczy się skorupa – warto zastanowić się nad kupnem „Hikari Wheatgerm Pellets Pond Fish Food.” Jest to karma stworzona dla ryb żyjących w stawach i oczkach wodnych ale zawiera o wiele więcej składników odżywczych niż typowa karma dla żółwi. Skorupa łuszczy się gdy żółw rośnie i to właśnie w tym okresie potrzebuje on bardziej odżywczego pokarmu niż normalnie.

Suszone owady są świetnym urozmaiceniem dla żółwi ale ich minusem jest to, że szybko brudzą wodę. Dobrze je podawać poza akwarium jeśli chce się zachować czystą wodę na dłużej.

Jakie jedzenie jest szkodliwe dla żółwi wodno-Lądowych?

Żółwie są w stanie zjeść wiele różnorodnych pokarmów lecz jest parę wyjątków o których trzeba pamiętać.

Szpinak – hamuje wchłanianie wapnia, które jest bardzo istotne dla żółwi, zarówno młodych jak i dorosłych.

Jedzenie zawierające kwas szczawiowy – jest to kwas toksyczny w wysokich stężeniach. Znajdziemy go w wielu rzeczach, które my ludzie jemy na codzień. Dla człowieka 15 gram jest już szkodliwe a dla żółwia wystarczy nie wiele bo wyrządzić mu krzywdę.

Niżej podam listę niektórych produktów oraz jak dużo zawierają tego kwasu na 100gram danego produktu.

Kwas szczawiowy można znaleźć w:

  • Szczypiorek – 1.48 g
  • Pietruszka – 1.70 g
  • Szpinak – 1.30 g
  • Fasola Szparagowa – 1. 35 g
  • Jeżyna – 1.45 g
  • Awokado – 1.60 g
  • Amarantus – 1.09 g
  • Maniok / Tapioka – 1.26 g
  • Portulaka – 1.31 g

Orzechy – zawierają dużą ilość kwasu szczawiowego lecz zawartość różni się w zależności od rodzaju orzecha. Zawierają także bardzo dużo białka i nie są wskazane dla żółwi.

Surowe mięso – jeśli już masz podawać żółwiowi kawałki z kurczaka czy czegoś innego, powinno się go wcześniej ugotować i pokroić na małe kawałki. Surowe mięso może zawierać różne bakterie i pasożyty.

Karaś chiński (złota rybka) – Jest kilka powodów dla których lepiej nie karmić żółwi tymi rybkami. Zawierają one dużo tłuszczu (niewskazane dla żółwi), oraz tiaminazę (blokuje wchłanianie witaminy B1).

Często zadawane pytania:

Czy żółwie mogą jeść chleb?

Żółwie nie posiadają odpowiednich enzymów trawiennych by móc bezpiecznie jeść chleb. Chleb dla żółwi nie jest odpowiednim pokarmem oraz nie posiada żadnych wartości odżywczych. Żółw zje kawałek chleba ale nie dlatego, że Jest dla niego dobry tylko dlatego, że potraktują to jako łatwą zdobycz. Jeśli Twojemu żółwiowi jednorazowo zdarzy się zjeść kawałek chleba, nic mu się nie stanie. Lecz przy większej ilości mogło by to doprowadzić do śmierci.

Czy żółwie mogą jeść trawę?

Żółwie jak najbardziej mogą jeść trawę. Większość gatunków żółwi jest w stanie na zjeść i bez problemu przetrawić. Zawiera ona odrobinkę wartości odżywczych, która żółwie wchłoną. W skrajnych przypadkach, gdy żółwie nie są w stanie upolować lub znaleźć pożywienia, trawa stanowi świetną alternatywę, która pozwoli im przetrwać na wolności.

Czy żółwie mogą jeść pokarm dla ryb?

Żółwie mogą zjeść pokarm dla ryb bez najmniejszych przeszkód. Jedzenie dla ryb często posiada więcej składników odżywczych i witamin niż pokarm dla żółwi. Większość karm dla ryb jest zrobiona z roślin. Jeśli Twój żółw jest wszystkożerny lub roślinożerny, możemy go nim nakarmić bez obaw. Oczywiście nie powinno ono stanowić głównego składniku ich diety.

Czy żółwie mogą jeść mrówki?

Żółwie żyjące na wolności często żywią się mrówkami. Jeśli chciałbyś nakarmić swojego żółwia mrówkami powinieneś zrobić to bardzo ostrożnie. Jeśli mrówek będzie zbyt wiele lub będą to mrówki z groźniejszych gatunków, będą mogły mu zrobić krzywdę. Ogólnie rzecz biorąc nie warto sobie tym zatracać głowy. Nie dostarczy im to wielu wartości odżywczych czy witamin.