Akwarium Dla Żółwia – Jakie wybrać? Jak urządzić? (Praktyczne wskazówki)

Jeżeli myślisz o adopcji lub kupnie żółwia lecz niezbyt wiesz od czego powinieneś zacząć – ten post jest przygotowany specjalnie dla Ciebie. Stworzenie środowiska w którym żółw będzie mógł sobie żyć powinien być pierwszym krokiem. Jeszcze zanim przyniesie się go do domu.

Żółwie wymagają akwarium, które będzie dopasowane do ich wielkości oraz potrzeb. Powinno być odpowiednio oświetlone, ogrzane, przefiltrowane oraz czyste. Powinno mieć łatwo dostępną wyspę do wygrzewania się oraz odpowiednią ilość wody w której będzie mógł jeść, pływać oraz spać.

W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji, które niekoniecznie są prawidłowe. Dlatego też powstał ten artykuł. Dowiesz się jakie akwarium będzie odpowiednie, jaką wielkość powinien mieć, jaką temperaturę powinien mieć żółw we wodzie jak i na wyspie oraz jaką wybrać filtrację oraz jak utrzymać idealne warunki dla żółwia wodno-lądowego.

Ogólnie o Akwariach dla żółwi

Większość żółwi wodno-lądowych potrzebuje mieć dostęp do części wodnej by pływać oraz lądowej do wygrzewania się i odpoczynku.

Dlatego akwarium dla żółwia powinno być:

  • Szczelne.
  • Wystarczająco głębokie by żółw mógł się cały zanurzyć.
  • Wystarczająco mocne by utrzymać przynajmniej 200 litrów wody.
  • Być bez górnej pokrywy.

Ponadto, dobrze wyposażone akwarium dla żółwia musi mieć odpowiednie lampy (grzewczą oraz UVB), system filtracji wody i wystarczającą powierzchnie lądową (wyspa/platforma). Wyspa lub platforma także musi być odpowiednio skonstruowana aby żółw mógł bez wysiłku na nią wejść. Zła konstrukcja lub różnica temperatur może zniechęcić żółwia do wychodzenia na wyspę.

W zależności od preferencji, może być wykonane ze szkła lub akrylu. Akwaria akrylowe są znacznie lżejsze i cechują się znaczną przejrzystością ale są za to droższe i łatwiej je zarysować. Natomiast akwaria szklane są tańsze, powszechnie dostępne, wytrzymalsze lecz o wiele cięższe i bardziej kruche.

Nad akwarium powinna być siatka lub podobny materiał zapobiegający ewentualnej ucieczce. Pomaga to także ułatwić cyrkulację powietrza i pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał lamp wygrzewających.

Ogólnie rzecz biorąc, akwarium jest najdroższą rzeczą w całej tak zwanej wyprawce dla żółwia. Warto zatem wybrać mocniejszy i większy model już na samym początku.

Jaki rozmiar Akwarium jest dla żółwia odpowiedni?

Żółwie wodno-lądowe są aktywnymi zwierzętami, które potrzebują dużej przestrzeni do swobodnego życia. Optymalna wielkość akwarium to 200-400 litrów dla dorosłego osobnika w zależności od gatunku. W praktyce, na każde 2.5cm długości karapaksu żółwia powinno przypadać około 38 litrów wody.

Jako odpowiedzialni właściciele żółwi, powinniśmy starać się odwzorować ich naturalne środowisko.

Gatunek żółwia (dorosły osobnik)Litraż
Błotny230 – 270 litrów
Czerwonolicy230 – 300 litrów
Malowany200 litrów
Terapena karolińska260 litrów
Ostrogrzbiety200 – 300 litrów
Ozdobny300 – 450 litrów
Żółtobrzuchy200 – 380 litrów
Żółtolicy200 – 300 litrów
Tabela przedstawia optymalną wielkość zbiornika wodnego dla dorosłego żółwia danego gatunku. Proszę pamiętać, że samice są z reguły większe od samców.

Te najpopularniejsze, żółwie czerwonolice osiągają średnio 15-20 centymetrów długości. Akwarium posiadające przynajmniej 230 litrów wody będzie w sam raz dla nich.

Jako ciekawostka, Wikipedia podaje, że były przypadki w których czerwonolicy był w stanie osiągnąć 40cm długości!

Żółw ostrogrzbiety zazwyczaj osiąga między 10-16cm (samiec), podczas gdy samica może urosnąć nawet do 16-25 centymetrów. Zbiornik 300 litrowy byłby dla nich w sam raz.

Żółwie malowane, jako jedne z mniejszych gatunków, osiągają 12-15cm długości. Akwarium 200 litrowe będzie w sam raz dla pojedynczego malowanego żółwia średniej wielkości,

Z kolei żółwie terapene są bardziej lądowe niż wodne. Zazwyczaj przesiadują na lądzie. Dla nich najlepiej się sprawdzi długie akwarium o pojemności 260 litrów.

Samce żółtobrzuche często osiągają około 13–23 cm długości. Samice z kolei rosną do 20-33cm długości (źródło).

Natomiast żółtolice często osiągają od 12.5cm do 20cm długości (źródło). Rekordowy osobnik mierzył prawie 30cm długości.

Jak duże akwarium dla dwóch żółwi?

Dla każdego kolejnego żółwia dodawanego do akwarium powinno się zwiększać przestrzeń o dodatkowe 20 litrów wody (0.1 m² dodatkowej przestrzeni użytkowej). Im więcej żółwie dostaną przestrzeni, tym lepiej.

Mniejsze akwaria jedynie ograniczają naturalne zachowania żółwi. Żółwie żyjące na zbyt małej przestrzeni są zmuszone się do niej dostosować. Gdy żyją na małej przestrzeni, nie rosną tyle ile powinny. Woda szybciej się zanieczyszcza. Żółwie są bardziej zestresowane i narażone na zachorowania.

czego potrzebuje żółw wodno-lądowy w akwarium?

Żółwie potrzebują odpowiedniego oświetlenia, ogrzewania oraz filtracji wody. Dobrze jest odczekać przynajmniej 3 dni po urządzeniu akwarium lub wybiegu. Każdy sprzęt powinien poprawnie działać zanim wsadzi się żółwia do środka.

Żółwie potrzebują:

  1. Lampy UVB.
  2. Lampy grzewczej.
  3. Wyspy lub platformy do wygrzania się.
  4. Grzałki do wody.
  5. Filtra wody z pompą.

Żółwie by prawidłowo rosnąć oraz mieć zdrową i mocną skorupę, muszą być w stanie poprawnie wchłaniać wapń. Podobnie jak u większości gadów.

Dzięki ekspozycji na światło UVB, żółwie mają o wiele więcej witaminy D we krwi. Pomaga ona absorbować wapń. To znacznie obniża ryzyko infekcji skorupy oraz chorób układu kostnego.

Większość żarówek UVB nie wytwarza ciepła, dlatego dodatkowa lampa grzewcza jest konieczna. Taka lampa często jest skierowana w jeden punkt dzięki czemu wytwarza się mały obszar ze znacznie wyższą temperaturą.

Mimo, że żółwie wodno-lądowe spędzają większość dnia we wodzie, potrzebują mieć miejsce w którym przez parę godzin będą mogły się wygrzać i odpocząć. Instynktownie będą chciały utrzymywać swoją optymalną temperaturę ciała 28°C.

Wyspa jest konieczna ponieważ żółwie nie są w stanie wygrzewać się będąc we wodzie. Musi być na niej sucho i być na tyle duża aby żółw mógł swobodnie na nią wejść i na niej przebywać.

Lampa grzewcza także ogrzewa powietrze nad wodą, które również musi mieć odpowiednią temperaturę.

Natomiast grzałka do wody powinna być na tyle mocna, by utrzymywać temperaturę wody w granicy 25-28°C. Musi być odpowiednio przymocowana lub ukryta by żółw nie był w stanie jej zdemontować/uszkodzić.

Trzeba także wspomnieć, że żółwie generują sporo odpadków. Odpowiednio mocna pompa wraz z filtrem wody to konieczność. Cyrkulacja wody musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie by wewnątrz akwarium było czysto. Brudna woda jest bardzo częstą przyczyną różnych chorób i infekcji żółwi.

Zawsze polecam używać filtra dwa razy mocniejszego niż pojemność wody w akwarium. Jeśli masz akwarium o pojemności 100l – wybierz filtr, który posiada moc przerobową 200l. Szczególnie jeżeli planujesz trzymać ryby razem z żółwiem.

Jak urządzić akwarium dla żółwia wodno-lądowego?

Teraz, gdy masz już wyobrażenie o wielkości i potrzebnym wyposażeniu, możesz zacząć myśleć o wystroju. Ta część przygotowania akwarium przynosi najwięcej frajdy. Jest tak wiele sposobów, aby to zrobić!

Jak już wiadomo, większość gatunków żółwi potrzebuje głębokiej wody do pływania. Kamienie lub żwir mogą być używane jako podłoże, choć jest wiele zwolenników, którzy nic nie dają na dno, aby łatwiej było je czyścić. Żwir oczywiście powinien być z większych kamyczków – tak aby żółwiowi nie przyszło do głowy go zjeść.

Rośliny wodne mogą być jak najbardziej używane, choć mogą zostać… zjedzone. Paprocie jawajskie, anubiasy i anacharisy są świetnymi dodatkami, które dodają naturalnego klimatu wewnątrz akwarium.

Część lądowa ich zbiornika nie jest tak ważna jak część wodna. Część lądową może stanowić jakiś duży, płaski kamień, drewno dryfujące lub najzwyklejsza plastikowa wyspa dla żółwi.

Warto także zapewnić żółwiowi kryjówki. Instynktownie będą szukać miejsca do schowania się. Napisałem osobny artykuł dlaczego żółw się zakopuje. Polecam go przeczytać.

Od czego zacząć zakładanie akwarium dla żółwia?

  1. Jeśli chcesz użyć podłoża takiego jak piasek lub żwir oraz inne podwodne dekoracje, powinieneś najpierw je dodać.
  2. Wypełnij zbiornik wodą z kranu wystarczająco głęboko, aby umożliwić nurkowanie. Woda powinna być około dwa razy tak głęboka, jak długość skorupy żółwia.
  3. Po napełnieniu zbiornika użyj przyjaznego dla ryb środka de-chlorującego, aby usunąć chlor i chloraminy z wody wodociągowej.
  4. Dodaj wyposażenie: pływającą wyspę, grzałkę akwariową oraz pompę i filtr.
  5. Po uruchomieniu pompy i grzałki, następnym krokiem jest napowietrzenie zbiornika.
  6. Gdy już woda przejdzie jeden pełny cykl przez pompę i filtr, zamontuj żarówkę wygrzewającą oraz UVB.
  7. Monitoruj temperaturę powietrza i wody i upewnij się, że utrzymują się one stale w docelowych temperaturach.
  8. Po zakończeniu dojrzewania wody w akwarium, możesz wpuścić swojego żółwia.
  9. Obserwuj je uważnie przez pierwsze kilka dni. Sprawdzaj czy zachowuje się w porządku oraz czy nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Dojrzewanie wody w akwarium

Dojrzewanie wody to proces, w którym bakterie rozkładają toksyczny amoniak pochodzący z odchodów żółwia. Amoniak ten jest przekształcany w azotyny, a następnie w azotany, które są znacznie mniej toksyczne.

Aby rozpocząć cykl, należy dodać do wody niewielką ilość pokarmu dla żółwi. Będziesz musiał użyć zestawu do testowania akwarium, aby monitorować poziom amoniaku, azotanów i azotynów w zbiorniku raz dziennie.

Po kilku dniach do dwóch tygodni, powinieneś zobaczyć duży skok w poziomie amoniaku, a następnie skok w azotanów. Jest to znak, że bakterie zaczynają się rozwijać w filtrze i rozkładać odpady. Po kilku tygodniach, poziom amoniaku i azotanów powinien spaść do zera.

Po zakończeniu cyklu akwarium powinno pozostać poniżej następujących wartości docelowych przez pięć dni:

  • Amoniak powinien być na poziomie 0 cząstek na milion.
  • Azotyny poniżej 0,5 cząstek na milion.
  • Azotany poniżej 40 cząstek na milion.

Dojrzewanie dużego zbiornika wymaga czasu i cierpliwości, ale jest to konieczne dla zdrowia twojego żółwia.

Jak czyścić Akwarium żółwia?

Powszechnym mitem dotyczącym akwariów z żółwiami jest to, że nie musisz ich czyścić, jeśli używasz filtra akwariowego. Jest to nieprawda! Filtr pomoże utrzymać wodę w czystości z dnia na dzień, ale nadal muszą być czyszczone.

Mętna woda jest oznaką brudnego akwarium. Brudne akwaria mogą wprowadzić szkodliwe bakterie do żółwia. Jest to nie tylko szkodliwe dla ich zdrowia, ale również zwiększa ryzyko przeniesienia salmonelli pomiędzy Twoim zwierzęciem a Tobą.

Regularna wymiana wody, usuwanie resztek pokarmu i stosowanie wydajnej pompy sprawi, że woda w akwarium żółwia będzie czysta.

Kiedy już wyrobisz w sobie nawyk czyszczenia zbiornika żółwia, przekonasz się, że jest to łatwe. Każdego dnia usuwaj resztki jedzenia, opróżniaj i napełniaj miskę z wodą (jeśli Twojego gatunku żółwia to dotyczy) oraz usuwaj widoczne odpady. Każdego tygodnia wymieniaj 25% wody w zbiorniku z żółwiem wodnym na wodę z kranu z dodatkiem uzdatniacza do wody.

Jest to również dobry czas na sprawdzenie poziomu amoniaku i azotynów w wodzie. Co miesiąc wykonuj gruntowne czyszczenie zbiornika. Jest to bardziej skomplikowany proces, który obejmuje czyszczenie wszystkiego w akwarium i wymianę filtra pompy.

Nie należy płukać mediów filtracyjnych słodką wodą lub mydłem, ponieważ zabije to korzystne bakterie. Jeśli używasz wystarczająco silnej pompy, powinieneś mieć potrzebę wymiany filtra co 3-4 miesiące.

Wyjmij wszystkie skały i elementy dekoracyjne i umyj je białym octem lub roztworem wybielacza i wody w proporcji 1:10.

Najczęstsze problemy

Trzy najczęstsze problemy z akwariami dla żółwi to:

  • Używanie zbyt małego akwarium.
  • Nieregularne czyszczenie.
  • Używanie terrarium dla gadów, które nie jest przeznaczone dla żółwi.

Żółwie potrzebują więcej miejsca niż inne, podobnej wielkości węże lub jaszczurki. Im większy zbiornik, tym będą one zdrowsze. Pamiętaj, aby zapewnić co najmniej 38 litrów wody na każde 2.5cm długości skorupy żółwia.

Tak jak mały zbiornik szybko gromadzi odpady, brak czyszczenia spowoduje nagromadzenie się toksycznego amoniaku i azotynów, nawet gdy zbiornik jest prawidłowo wyregulowany.

Zanieczyszczony zbiornik będzie miał mętną wodę i film rozwijający się na powierzchni.

Wreszcie, niektórzy początkujący właściciele zakładają, że wszystkie zbiorniki dla gadów są odpowiednie. Może to być prawdą w przypadku niektórych gatunków lądowych, ale większość z nich potrzebuje pomieszczenia, które może pomieścić wodę.

Bardzo często dostępne na rynku akwaria lub różnego rodzaju pojemniki dla żółwi czy innych gadów jest zbyt mała dla dorosłych gatunków, a ponadto nie są one całkowicie wodoszczelne. Z tego powodu większość właścicieli żółwi woli trzymać je w akwariach.

Czy żółwie mogą być trzymane w akwarium?

Żółwie mogą z powodzeniem być trzymane w akwarium. Akwarium na ryby jest doskonałym wyborem, pod warunkiem, że posiada wszystkie niezbędne elementy ogrzewania, oświetlenia i wygrzewania. Należy pamiętać, że żółwie wodne są wszystkożerne i zjedzą większość ryb, z którymi żyją.

Czy dobrze jest umieścić żwir w akwarium dla żółwia?

Umieszczanie żwiru w żółwiu wiąże się z pewnym ryzykiem. Niektóre osobniki mogą przypadkowo połknąć żwir podczas karmienia lub pływania, co może spowodować blokadę w ich przewodzie pokarmowym.Jeśli używasz żwiru, używaj kawałków, które są zbyt duże, aby zmieścić się w ich ustach.

Krótkie podsumowanie

Żółwie to świetne i zabawne zwierzęta domowe dla każdego, kto jest gotów włożyć pracę w opiekę nad nimi.

Utrzymanie żółwia to satysfakcjonujące doświadczenie, ale wymagają początkowego wkładu finansowego na zakup dużego akwarium oraz wkładu czasowego.

Żółwie powinny mieć dostęp do 38 litrów na każde 2.5cm długości ich skorupy. Trzeba będzie dodać dodatkowe 0.1m² powierzchni na każdego dodatkowego osobnika. W przypadku akwarium lub wybiegu, nigdy ono nie będzie za duże. Żółwie będą potrafiły wykorzystać każdy dostępny centymetr.

Gatunki wodne są szczególnie kłopotliwymi zwierzętami domowymi. Ich zbiorniki wymagają regularnego czyszczenia.

Będziesz musiał wykonywać cotygodniowe częściowe podmiany wody, jak również comiesięczne dogłębne czyszczenie całego akwarium. Pamiętaj, że aby utrzymać czystą wodę, przed dodaniem żółwia należy ją poddać dojrzewaniu i zainwestować w wydajny filtr.