Dlaczego Żółw Nie Wchodzi Na Wyspę?

Wygrzewanie się jest jedną z najważniejszych codziennych aktywności żółwi. Powinny one się wygrzewać nawet do kilku godzin dziennie. Dzięki temu ich skorupa może zdrowo się rozwijać. Bez odpowiednio przygotowanego miejsca oraz lampy grzewczej, Twój żółw może zachorować. A ze wszystkich żółwi, te wodno-lądowe najbardziej potrzebują wygrzewania by móc cieszyć się pełnym zdrowiem.

Jeśli temperatura (wody lub wyspy) jest za niska, żółw będzie ospały i nie będzie chciał wyjść się wygrzać. Różnica pomiędzy temperaturą wody i wyspy musi być odpowiednia. To właśnie dysproporcja temperatur jest główną zachętą żeby pójść się wygrzać. Jeśli woda jest cieplejsza niż powinna, lub powietrze nad wyspą zbyt chłodne, żółw nie odczuje potrzeby wyjścia na wyspę.

Jaka powinna być odpowiednia Temperatura Wody Dla Żółwia Wodno-Lądowego?

Temperatura wody dla dorosłych żółwi powinna mieć 21-24°C. Dla młodych żółwi powinna być nieco wyższa czyli 25.5-26.5°C. Natomiast temperatura na platformie do wygrzewania się musi mieć co najmniej od 32 do 35°C.

Temperatura jaka panuje na wyspie stanowi najważniejszy element środowiska w którym żyje żółw. Jeśli temperatura jest nieodpowiednia, żółw nie będzie chciał się wygrzewać. Zbyt niska temperatura „rozleniwia” żółwie i sprawia, że będą bardziej ospałe niż aktywne. Gdy robi się zimno, metabolizm żółwi zaczyna spowalniać, przygotowując je do brumacji (hibernacji). Natomiast gdy temperatura wody jest wyższa niż powinna, żółw nie będzie chciał z niej wyjść.

Temperatura wody oraz ta nad wyspą powinny się znacząco od siebie różnić. Gdy coś jest nie tak, żółw nie wykaże żadnego zainteresowania wejściem na wyspę czy wyjściem z wody.

Jaka Powinna Być Wyspa Dla Żółwia Wodno-Lądowego?

  • Musi być ono całkowicie suche oraz łatwo dostępne. Jeśli żółw z łatwością nie będzie w stanie się wspiąć, zniechęci się i zaniecha prób. Ten punkt jest szczególnie istotny jeśli posiadasz młode żółwie.
  • Na platformie do wygrzewania powinno być przynajmniej 5.5-8.5°C goręcej niż temperatura wody.
  • Przed wejściem na wysepkę powinna być pochyła rampa ułatwiająca żółwiowi wejście.
  • Jeśli zamierzasz zrobić rampę i platformę z materiałów znalezionych w domu, upewnij się, że są naturalne bądź organiczne. Nigdy nie używaj tworzyw sztucznych oraz chemikaliów (np. farby czy lakiery). Jeśli planujesz użyć metali, sprawdzaj regularnie czy nie rdzewieją.
  • Powinno być ono dobrze zabezpieczone. Kiepsko zbudowana lub łatwo rozpadająca się platforma/wyspa nie będzie zachęcała żółwia do częstych odwiedzin.
  • Platforma powinna być szczelnie zabudowana. Wbrew pozorom żółwie są całkiem zręcznymi uciekinierami i potrafią się wspinać. Obszar między ścianą akwarium a wyspą czy platformą musi być tak zbudowana by żółw nie wpadł w żadną szczelinę i się nie zablokował.
  • Lampa ze światłem UVB powinna być zamontowana bezpośrednio nad miejscem do wygrzewania. Upewnij się, że nie jest ona zbyt blisko podłoża. Mogłaby przez to poparzyć żółwia. Dodatkowo, musi być na tyle daleko od wody aby żółw jej w żaden sposób nie ochlapał wodą – żarówka mogłaby wybuchnąć od namoczenia powodując… katastrofę.
  • Żółwie są samotnikami i lubią prywatność. Nie lubią gdy się im przeszkadza, a w szczególności podczas wygrzewania. Mogą się zrazić do wygrzewania gdy się im często będzie przerywać.
Jeden ze sposobów zbudowania wyspy dla żółwia nad akwaterrarium. Źródło: Reddit

Co się stanie gdy żółw nie będzie się wygrzewał?

Żółwie żyjące dziko oraz w oczkach wodnych mogą wygrzewać się dzięki promieniom słonecznym. Te udomowione są zależne od specjalnych lamp UVB. Jest to istotna rzecz ponieważ dzięki temu żółwie wytwarzają witaminę D. Witamina D jest potrzebna by przyswajać wapń niezbędną do budowania mocnych kości i skorupy. Gdy żółw się nie wygrzewa, jego skorupa może ulec deformacji, mogą mieć problemy z układem kostnym, układem trawiennym, itp.

Czy można zmusić żółwia do wygrzewania się pod lampą?

Zmuszanie żółwia do czegokolwiek nigdy nie jest dobrym pomysłem. Może się wystraszyć oraz bardzo szybko zrazić do wygrzewania, mimo, że bardzo tego potrzebuje. Jeśli na siłę położysz żółwia pod lampą UVB, on po prostu będzie chciał uciec z powrotem do wody. Najlepszym sposobem jest zadbanie o odpowiednie warunki oraz wykazać się cierpliwością.

Jak długo żółwie się wygrzewają?

W zależności od danego gatunku, żółwie wygrzewają się do kilku godzin dziennie lub dłużej w zależności od ich potrzeb. Lampa grzewcza powinna być włączona przynajmniej 8 godzin dziennie by naśladować naturalny rytm dnia.

Jeśli robią to przez większość dnia, widocznie mają taką potrzebę. Natura obdarzyła te zwierzęta w instynkty, dzięki którym one są w stanie zadecydować jak długo mają się wygrzewać i kiedy przestać.

Nie mniej jednak, może się zdarzyć, że zauważysz diametralną zmianę w zachowaniu swojego żółwia. Jeżeli wyda Ci się, że żółw wygrzewa się zbyt długo lub za krótko (albo wcale), powinieneś go przez jakiś czas uważniej obserwować. Być może wszystko będzie z nim w porządku a być może przyczyna będzie leżeć gdzieś głębiej w jego zdrowiu.

Jaka lampa grzewcza dla żółwia jest najlepsza?

Żarówka grzewcza dla żółwia powinna być dopasowana do warunków oraz ilości żółwi. Dla 1-2 żółwi lampa grzewcza o mocy 50-75W w zupełności wystarczy. Natomiast żarówka 100W będzie odpowiednia jeśli terrarium jest duże i żyją w nim dwa lub więcej żółwi. Najważniejsze by temperatura na wyspie miała 32-35°C.

Jaka żarówka UVB jest odpowiednia dla żółwia?

Oprócz żarówki grzewczej, żółwie potrzebują żarówki UVB, która umożliwia im prawidłową syntezę witaminy D3.

Żarówka emitująca 5% UVB oraz 30% UVA, o mocy 13W powinna się doskonale sprawdzić we większości żółwich akwaterrariach.

Dlaczego żółw wyciąga tylną łapę podczas wygrzewania?

Podczas wygrzewania, żółw wyciąga łapy aby wystawić jak najwięcej ciała na źródło ciepła. Dzieje się tak, ponieważ są zwierzętami zmiennocieplnymi – nie potrafią wytworzyć własnego źródła ciepła. Są zależne od zewnętrznych źródeł ciepła takich jak słońce czy chociażby lampa grzewcza. Tym sposobem absorbują ciepło, które później mogą wykorzystać.

Żółwie często wyciągają łapy gdy się wygrzewają na wyspie w terrarium lub na zewnątrz do słońca.

Dlaczego żółw ma otwarty dziób podczas wygrzewania się?

Jeżeli Twój żółw ma otwarty dziób podczas wygrzewania się, to znaczy, że jest mu za gorąco. Powinieneś nieco obniżyć temperaturę na wyspie i upewnić się, że nie przekracza ona 35°C. Większość zwierząt otwiera paszcze gdy jest im za gorąco. Zwierzęta regulują w ten sposób temperaturę swojego ciała.

Dlaczego żółw ma zamknięte oczy podczas wygrzewania?

Gdy wygrzewające się żółwie czują się bezpieczne, mają w zwyczaju zasypiać. Jest to najczęściej krótki i bardzo płytki sen, każdy drobny ruch lub dźwięk może je łatwo wybudzić.

Jednakże, warto zawsze obserwować i mieć na uwadze wygląd żółwia. Gdy zauważysz, że żółw ma spuchnięte oczy, ziewa gdy wychodzi z wody, ma jakiekolwiek wydzieliny, lub jest ospały, powinieneś niezwłocznie udać się na wizytę do weterynarza specjalizującego się w gadach.

Czy żółw może wygrzewać się zbyt długo?

Żółwie instynktownie wiedzą jak długo powinny się wygrzewać pod lampą lub na słońcu. Jeżeli jednak żółw woli siedzieć całymi dniami na wyspie i nie wchodzi do wody, warto się zastanowić nad przyczyną i zacząć uważnie go obserwować. Podnieś temperaturę wody o parę stopni i zobacz jak się żółw będzie zachowywał. Być może jest zbyt chłodna.

Żółwie wodno-lądowe mogą wygrzewać się nawet do kilku godzin dziennie, ale nie robią tego całymi dniami. We wodzie powinny zjadać swoje jedzenie a także spać. Jeśli żółw nadal nie będzie chciał wejść do wody, mimo podniesienia temperatury, mocno sugeruję udać się do weterynarza specjalizującego się gadami.