Akwarystyka to całkiem poważne hobby. Nie jest to specjalnie trudne, ale jest wiele rzeczy, które każdy akwarysta powinien poznać, zanim zaczniesz robić to dobrze. W związku z tym może być nieco dziwne, że twoje ryby pozostają w jednym konkretnym miejscu i możesz zadać sobie pytanie „Dlaczego moje ryby pływają tuż pod powierzchnią wody?”.
Ryby moga pływać uprzy powierzchni wody z powodu braku tlenu w wodzie. Jednak może to być również temperatura, parametry wody, a nawet choroba.
Jak widzisz, istnieje kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę, a większość z nich może być dość istotna. W tym artykule postanowiłem napisać o wszystkim co powinieneś wiedzieć, abyś mógł podjąć odpowiednie kroki.
Normalne przyczyny sprawiające, że ryby pływają przy powierzchni wody:
Nie zawsze jest się czym martwić. Ryby potrafią być fascynującymi stworzeniami, z własnymi indywidualnymi osobowościami i nawykami.
Zanim zaczniesz zbytnio martwić się o zdrowie swojej obsady, ważne jest, aby najpierw rozważyć inne wyjaśnienia. Na szczęście istnieje wiele powodów, dla których rybki mogą przebywać w górnej części Twojego akwa, którymi nie powinieneś się martwić.
Spanko
Niektóre ryby śpią blisko powierzchni wody, gdzie czują się bezpieczniej. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz ryby labiryntowe, takie jak Bojowniki i Prętniki Karłowate (Gourami).
Ryby labiryntowe muszą mieć możliwość oddychania powietrzem, więc często sypiają przy powierzchni. W praktyce, jeśli masz takie ryby, zaleca się umieszczenie w akwarium dekoracji lub pływających roślin – zarówno po to, aby zapewnić im komfort, jak i sprawić, by czuły się bezpieczniej.
Jeśli widzisz rybę unoszącą się na powierzchni wody z zamkniętymi oczami, prawdopodobnie właśnie ucina sobie drzemkę.
Godzina karmienia
Innym całkowicie normalnym powodem gromadzenia się ryb w górnej części zbiornika jest czas karmienia. Jeśli właśnie dodałeś pokarm do wody, ryby naturalnie wypłyną na powierzchnię, aby go zjeść.
Czasami, nawet jeśli nie karmisz ryb, mogą one pływać na górze i pozostać tam przez jakiś czas. Może to być spowodowane wyczuwaniem pokarmu lub nadzieją, że nakarmisz ją wcześniej niż zwykle.
Możesz mi wierzyć, lub nie, ale ryby potrafią nabyć taki nawyk. Jak wyczują, że jesteś blisko akwarium lub „popukałeś” w pokrywę – będą myślały, że jest pora na jedzonko.
Eksploracja
Ryby są ciekawskimi stworzeniami i często mogą odkrywać różne części swojego akwarium – w tym powierzchnię. Jeśli widzisz rybę pływającą w górnej części zbiornika, prawdopodobnie po prostu bawi się lub bada otoczenie.
Możesz to zauważyć częściej, jeśli masz nową rybę, która nie miała jeszcze czasu na zadomowienie się w zbiorniku. Nowe ryby mają tendencję do spędzania długich okresów czasu na eksploracji i przyzwyczajaniu się do nowego domu, zanim przyzwyczają się do bardziej znanej rutyny.
Jest to całkowicie normalne zachowanie. Eksploracja jest dobrym znakiem – Twoja ryba jest szczęśliwa i czuje się komfortowo w swoim środowisku. Przestraszona lub zdenerwowana ryba będzie miała tendencję do chowania się i pozostawania w jednym miejscu.
Reagowanie na zmiany w akwarium
Ryby są bardzo wrażliwe na zmiany w ich środowisku, a nawet lekka zmiana temperatury wody może spowodować, że podpłyną do górnej części zbiornika.
Jeśli niedawno wprowadziłeś zmiany w akwarium, takie jak dodanie nowych roślin lub dekoracji, ryby mogą pływać do góry, aby zobaczyć, co się zmieniło.
To samo dotyczy większych zmian, takich jak przerwa w dostawie prądu lub podmiana wody. Za każdym razem, gdy w akwarium zachodzi nagła zmiana, możesz zauważyć, że ryby podpływają do góry, aby to zbadać.
Takie zachowanie jest całkowicie normalne i dopóki ryba wraca do swojego zwykłego miejsca po kilku minutach, nie musisz się martwić.
Niepokojące powody, przez które ryby trzymają się górnej części akwarium
Chociaż te, które omówiliśmy powyżej, są całkowicie naturalnymi czynnikami, istnieją również pewne niepokojące powody.
Oto niektóre z najczęstszych z nich.
Niedobór tlenu
Jednym z najpoważniejszych powodów, dla których ryby pozostają na szczycie akwarium, jest brak tlenu w wodzie.
Podobnie jak ludzie, ryby również potrzebują tlenu. Jedyna różnica polega na tym, że pobierają tlen z wody, a nie z powietrza.
Jeśli woda w Twoim akwarium nie ma wystarczającej ilości tlenu lub jeśli akwarium nie jest odpowiednio napowietrzane, może to powodować stres u ryb. Z czasem może to również doprowadzić do uduszenia. Jest to poważny problem, który może szybko uśmiercić ryby.
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby sprawdzić czy w akwarium brakuje tlenu:
- Spójrz na powierzchnię wody. Jeśli jest pokryta cienką warstwą glonów, oznacza to, że woda nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Filtr z deszczownicą mógłby zwiększyć ruch tafli wody – to też pozwala ją bardziej dotlenić.
- Sprawdź temperaturę wody. Jeśli woda jest zbyt ciepła, będzie zawierać mniej tlenu. Idealna temperatura wody dla większości ryb wynosiokoło 24 stopnie celsjusza. Oczywiście ryby tropikalne, takie jak Bojowniki, potrzebują cieplejszej wody, podczas gdy złote rybki mogą tolerować niższe temperatury.
- Sprawdź poziom amoniaku i azotynów w wodzie za pomocą zestawu do testowania wody. Jeśli poziomy te są zbyt wysokie, może to spowodować brak tlenu w wodzie.
Choroby
Jeśli twoje ryby cały czas przesiadują tuż pod powierzchnią wody i wykazują nienormalne zachowania, takie jak apatia lub letarg, może to być oznaką choroby. Czasami mogą nawet unosić się na górze i pozostawać na boku.
Istnieje wiele różnych chorób, które mogą wpływać na ryby. Ważne jest, aby zapoznać się z powszechnymi chorobami występującymi u ryb i zawsze zwracać uwagę na wszelkie oznaki chorób.
Jeśli podejrzewasz, że Twoje ryby mogą być chore, najlepszym sposobem postępowania jest zabranie ich do weterynarza specjalizującego się w leczeniu ryb. Będzie on w stanie zdiagnozować problem i zalecić najlepszy sposób leczenia.
Skrajna temperatura wody
Jak wspomniałem wcześniej, ryby są bardzo wrażliwe na zmiany w ich środowisku, a jednym z najważniejszych czynników jest temperatura wody.
Jeśli woda w akwarium jest zbyt gorąca lub zbyt zimna, może to spowodować, że twoje ryby staną się zestresowane i ostatecznie umrą. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest zainstalowanie w akwarium niezawodnego termometru akwarystycznego.
Oczywiście, jeśli woda w twoim akwarium jest poza zalecanym zakresem, ważne jest, aby podjąć działania w celu rozwiązania problemu.
Choroby, które powodują, że ryby pozostają na górze zbiornika
Istnieje wiele różnych chorób, które mogą powodować, że ryby pozostają na górze zbiornika.
Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że nie mogą one prawidłowo oddychać lub pływać, gdy cierpią na te choroby. Ostatecznie, nieleczone choroby te mogą nawet spowodować śmierć Twojego ukochanego zwierzaka.
Oto niektóre z najczęstszych:
Aeromonas hydrophila
Aeromonas hydrophila to bakteria, która atakuje ryby. Nie jest zbyt powszechna w akwariach słodkowodnych, ale zdarza się. Objawia się różnymi symptomami, w tym letargiem, utratą apetytu i trudnościami w pływaniu.
Może ona spowodować m.in. martwicę płetw (pojawiająca sie biaława linia na płetwach) czy czyraki (zaczerwienienie płetw, mięśni, guzy wypełnione krwią i ropą, wytrzeszcz oczu oraz owrzodzenia).
Choroba ta zwykle bierze się z zanieczyszczonej wody, dlatego ważne jest, aby zachować czujność i utrzymywać akwarium w czystości. Jest to szczególnie ważne, jeśli niedawno kupiłeś nowe ryby lub rośliny.
Jeśli uważasz, że Twoje ryby mogą być zarażone Aeromonas hydrophila, najlepszym sposobem postępowania jest zabranie ich do weterynarza specjalizującego się w leczeniu ryb. Nieleczona choroba może doprowadzić do śmierci.
Choroba kolumnowa (flawobakterioza)
Choroba kolumnowa (Columnaris) to kolejna infekcja bakteryjna, która atakuje skórę i płetwy ryb. Jest ona powszechniejsza i jest wielu doświadczonych hodowców, którzy widzieli ją już wcześniej.
Podobnie jak Aeromonas hydrophila, bakteria powstaje w brudnej lub zanieczyszczonej wodzie. Może również powodować szereg różnych objawów, w tym stan zapalny, wrzody i gnicie płetw.
Jeśli zauważysz u swoich ryb białe plamy na ciele i trudności z pływaniem, może to być choroba kolumnowa. Najbardziej oczywistym objawem są białe plamy, ponieważ żadna ryba nie powinna ich mieć. Nieleczona choroba może być śmiertelna.
Przywry
Przywry to pasożyty, które mogą zaatakować skórę, skrzela i płetwy ryb. Pasożyty te są zwykle wprowadzane do akwarium przez nowe ryby lub rośliny.
Jeśli twoje ryby często się drapią, mają mętne oczy lub chudną, mogą mieć przywry. Ryby mogą mieć również trudności z oddychaniem i wydawać się łapczywie łapać powietrze.
Jest to poważny problem, ponieważ nieleczony może szybko doprowadzić do śmierci. Jeśli podejrzewasz, że twoje ryby mają przywry, powinieneś natychmiast zabrać je do weterynarza.
Ospa Rybia / Ichtioftirioza (Ichthyophthiriasis)
Rybia ospa jest infekcją pasożytniczą, która powoduje powstawanie białych plam na ciele ryb. Może również powodować, że Twoje ryby stają się apatyczne i mają trudności z pływaniem. Może również powodować problemy z oddychaniem.
Choroba ta jest bardzo zaraźliwa, dlatego ważne jest, aby podjąć działania, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy. Upewnij się, że przenosisz ryby do osobnego zbiornika kwarantannowego, aby móc podać im niezbędne leki.
Zapalenie pęcherza pławnego
Zapalenie pęcherza pławnego, jak sama nazwa wskazuje, jest stanem, który wpływa na pęcherz pławny. Jest to organ, który pomaga rybom utrzymać wyporność – aby móc utrzymać się w bezruchu na różnych głębokościach.
Istnieje wiele przyczyn zaburzeń pęcherza pławnego. Może to być spowodowane infekcją, guzami, zaparciami, a nawet genetyką. Schorzenie to może być również spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak zmiany temperatury wody, słaba jakość wody lub złe parametry wody.
Jeśli twoja ryba ma zaburzenia pęcherza pławnego, możesz zauważyć, że unosi się do góry nogami lub ma trudności z pływaniem. Może również pływać w dziwny sposób, na przykład poruszając ciałem z boku na bok.
Jest to poważny stan i powinieneś jak najszybciej zabrać rybę do weterynarza.
Dlaczego rybki łapczywie wdychają powietrze?
Jeśli twoje ryby wypływają na powierzchnię akwarium łapczywie łapiąc powietrze, może to być oznaką wielu różnych dolegliwości.
Najczęstszym i najbardziej oczywistym powodem jest brak tlenu. Chociaż jest to mniej oczywiste, może to być również oznaką zaburzeń pęcherza pławnego, jak wspomniałem powyżej. Wreszcie, mogą to być również pasożyty skrzelowe, które są maleńkimi pasożytami żyjącymi na skrzelach ryb.
Co więc powinieneś zrobić, jeśli twoje rybki non-stop przebywają w górnej części akwarium?
Kroki, które powinieneś podjąć, zawsze będą zależeć od przyczyny konkretnej:
Temperatura wody
Jeśli woda jest zbyt zimna, może to być spowodowane wadliwą grzałką lub przeciągiem w pomieszczeniu. Jeśli woda jest zbyt ciepła, może to być spowodowane zbyt ciepłym pomieszczeniem lub bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na zbiornik w określonych porach dnia.
Po znalezieniu źródła problemu możesz podjąć kroki w celu jego usunięcia. Jeśli woda jest zbyt zimna, musisz dodać grzałkę do zbiornika i upewnić się, że temperatura znajduje się w stałym zakresie. Bądź też, podkręcenie temperatury, jeżeli jest regulowana.
Jeśli woda jest zbyt ciepła, być może będziesz musiał przenieść akwarium w chłodniejsze miejsce (nigdy nie podnoś akwarium z wodą!) lub dodać na chwilę okład z lodu z boku zbiornika.
Być może podczas podmiany wody, wlałeś zbyt zimną, lub zbyt ciepłą?
Brak tlenu
Jeśli uważasz, że przyczyną przebywania ryb w górnej części zbiornika może być brak tlenu, ważne jest, aby natychmiast podjąć odpowiednie działania. Może to bardzo szybko zabić ryby, więc musisz działać szybko.
Oto kilka najlepszych rozwiązań, które możesz wdrożyć:
- Zwiększ napowietrzanie. Niski poziom napowietrzenia jest jedną z najczęstszych przyczyn niedotlenienia wody w akwarium. Powinieneś natleniać wodę, instalując pompę powietrza i kamień napowietrzający.
- Podmień wodę. Częściowa podmiana wody może pomóc zwiększyć poziom tlenu w akwarium.
- Dodaj rośliny wodne. Rośliny wodne produkują tlen, więc dodanie większej ilości roślin do zbiornika może pomóc zwiększyć poziom tlenu.
- Przeprowadź cykl bez ryb. Jeśli zakładasz nowy zbiornik, musisz przeprowadzić cykl bezrybny przed dodaniem ryb. Pomoże to w ustanowieniu niezbędnych bakterii w zbiorniku, które przekształcą amoniak w azotyny, a następnie w azotany.
- Powinieneś także sprawdzić temperaturę wody. Upewnij się, że nie jest zbyt ciepła. Jeśli tak, możesz obniżyć temperaturę, dodając do zbiornika kostki lodu.
- Użyj zestawu testowego do wody słodkiej. Na koniec powinieneś sprawdzić poziom amoniaku i azotynów w wodzie za pomocą zestawu testowego. Jeśli poziomy te są zbyt wysokie, spowoduje to brak tlenu w wodzie.
Choroby
Jeśli uważasz, że Twoje ryby mogą być chore, najlepszym sposobem postępowania jest zabranie ich do weterynarza specjalizującego się w leczeniu ryb. Będzie on w stanie zdiagnozować problem i zalecić najlepszy sposób leczenia.
Zapobieganie problemom, które powodują, że ryby ciągle spędzają czas pod powierzchnią wody
Czy słyszałeś kiedyś powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Mówiąc najprościej, żadne lekarstwo nie jest tak dobre, jak zapobieganie chorobie.
Oto kilka wskazówek, których możesz przestrzegać, aby zapobiec problemom z tego artykułu:
- Regularne podmiany wody. Pomoże to utrzymać wysoką jakość wody i zapobiegnie gromadzeniu się toksyn, które mogą powodować problemy zdrowotne.
- Konserwacja akwarium. Obejmuje to regularne czyszczenie zbiornika i filtrów. Ważne jest również usuwanie martwych roślin i ryb ze zbiornika.
- Poddaj kwarantannie nowe ryby. Gdy dodajesz nowe ryby do akwarium, ważne jest, aby poddać je kwarantannie przez pewien czas. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób na inne ryby.
- Zawsze sprawdzaj temperaturę wody, poziom amoniaku i azotynów oraz poziom tlenu w zbiorniku. Utrzymując te poziomy w prawidłowym zakresie, możesz zapobiec wielu różnym problemom.
- Bacznie obserwuj zachowanie ryb i ich otoczenie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, ważne jest, aby natychmiast podjąć działania.