Co Lepsze – Królik Czy Świnka Morska? Podobieństwa, Różnice Oraz Wszystko Co Powinieneś Wiedzieć Przed Zakupem

Większość z nas lubi małe, futerkowe zwierzątka. Króliki i świnki morskie, mimo, że są do siebie podobne oraz mają wspólne cechy – opieka nad nimi znacząco się od siebie różni. Dieta, zachowanie oraz instynkty obu tych gatunków ma swoje różnice, których nie należy ignorować.

Króliki mają bogatszą osobowość i są lepszymi zwierzętami do towarzystwa. Mają one również bardziej złożone potrzeby, dlatego świnki morskie wymagają mniej odpowiedzialności niż króliki. Jeśli dysponujesz czasem wolnym i potrafisz przestrzegać harmonogramu, króliki są doskonałym towarzystwem. Świnki morskie są mniej wymagającymi zwierzętami rodzinnymi.

Króliki są bardziej towarzyskie w stosunku do ludzi i wymagają znacznie więcej przestrzeni. Świnki morskie znacznie lepiej radzą sobie z co najmniej jednym towarzyszem, są spokojniejsze i łagodniejsze. Oba są roślinożercami o podobnej diecie oraz potrzebują dużo czasu na ćwiczenia i zabawę.

Zarówno króliki, jak i świnki morskie są czasochłonnymi zwierzętami domowymi. Niestety większość ludzi błędnie spodziewa się, że nie wymagają one poświęcania dużej ilości czasu po tym jak się je sprowadzi do domu. Ważne jest, abyś przed podjęciem decyzji dowiedział się o wspólnych zachowaniach i wymaganiach pielęgnacyjnych obu tych gatunków zwierząt. W ten sposób będziesz mógł wybrać zwierzaka, który lepiej pasuje do Twojego stylu życia.

Świnka morska spędzająca czas w swojej klatce.

Pielęgnacja Królika A Pielęgnacja Świnki Morskiej

Króliki i świnki morskie zaliczane są do tej samej kategorii zwierząt, i pewnie dlatego ludzie mają tendencję do myślenia, że ich zachowanie i opieka nad nimi są dokładnie takie same. Prawdę mówiąc, króliki i świnki morskie mają wiele wspólnego ale mają one jednak pewne wyraźne różnice, które mogą mieć decydujące znaczenie przy podjęciu finalnej decyzji.

Podobieństwa Między Królikami I Świnkami Morskimi

Opieka nad królikami i świnkami morskimi jest dość podobna. Oba zwierzaki mają dietę opartą na roślinach i mają podobne zachowania. Zarówno królik jak i świnka morska są bardzo towarzyskie. Ilość czasu jaką im będziesz musiał poświęcić na opiekę jest bardzo podobna.

Są Małymi Zwierzętami Łownymi

Ponieważ króliki i świnki morskie to małe zwierzęta łowne, będą naturalnie o wiele bardziej płochliwe niż zwierzęta typowo domowe jak pies czy chociażby kot. Dopóki nie poznają Cię lepiej, będą miały instynkt uciekania i chowania się. Ich naturalnym odruchem będzie uniknięcie zostania złapanymi. Oczywiście będziesz mógł stworzyć bliską więź z każdym z tych gatunków, ale minie sporo czasu czasu, zanim naprawdę zdobędziesz ich zaufanie.

Królik relaksujący się w swoim wybiegu

Muszą Mieć Wyspecjalizowaną Dietę

Zarówno króliki, jak i świnki morskie mają wrażliwe układy pokarmowe. Potrzebują bardzo specyficznej diety, aby zachować zdrowie przez długi czas. Dokładne proporcje pokarmu w ich diecie będą się różnić między sobą, ale oba potrzebują nieustannego dostępu do siana oraz codziennie dostawać świeże warzywa liściaste.

Polecany artykuł: „Co Jedzą Króliki? (Wszystko O Diecie Królików Domowych)”

Muszą Mieć Wyspecjalizowanego Weterynarza

Niestety, z królikiem i świnką morską nie będziemy mogli się przejść do pierwszego lepszego weterynarza. Są to zwierzęta wymagające nieco innej opieki oraz specjalistycznej wiedzy, dlatego zawsze trzeba takiego szukać. Najczęściej są to weterynarze specjalizujący się w leczeniu małych zwierząt lub zwierząt egzotycznych.

Warto wiedzieć: Przeczytaj tutaj jakie gałązki są dla królików najlepsze.

Mają Podobne Zachowania

Mimo, że mowa ciała królika i świnki morskiej się od siebie różni, istnieje wiele podobieństw. Na przykład, obie robią urocze podskoki, kiedy są szczęśliwe. U świnek morskich nazywa się to „popcorning”, a u królików – „binky.”

Królicze „Binky”
„Popcorning” Świnek Morskich

Zauważysz też, że wiele z ich nieśmiałych zachowań jest bardzo podobnych, ponieważ nieufnie podchodzą do nowych przedmiotów i obwąchują je. Króliki nieco łatwiej zrozumieć, dzięki temu, że mają większe uszy. Króliki wyrażają uszami wiele emocji, czego nie zobaczysz u świnek morskich. Świnki morskie są jednak bardziej wokalne i często możesz poznać ich uczucia, słuchając ich pisków.

Potrzebują Codziennego Ruchu I Czasu Na Zabawę

Zarówno króliki, jak i świnki morskie nie powinny być pozostawiane w klatce przez cały dzień. Oba gatunki potrzebują sporej przestrzeni oraz czasu do zabawy i zdrowej dawki ruchu. Potrzebują też codziennej porcji socjalizacji. Ogólnie rzecz biorąc, wymagają dużo uwagi, aby były szczęśliwe.

Nie Lubią Być Trzymane Na Rękach

Króliki i świnki morskie są zwierzętami, które nie lubią być trzymane na rękach. Mówię poważnie. Jest to sprzeczne z tym, co wielu ludzi myśli, ponieważ uważają, że małe zwierzęta będą milutkie i łatwe do wzięcia na ręce. Zwierzęta te zdecydowanie wolą obcowania z nimi, gdy wszystkie cztery łapki będą mogły mieć na podłodze.

Przytulające się króliczki

Powinny Być Trzymane W Domu

Niegdyś króliki były trzymane na zewnątrz w różnych chatach lub klatkach. Ale w ostatnich dekadach zdaliśmy sobie sprawę, że króliki domowe mogą żyć bezpieczniej i zdrowiej, jeśli są trzymane jako zwierzęta domowe. Podobnie jest ze świnkami morskimi – powinny być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Tym sposobem są także chronione przed drapieżnikami i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi panującymi na zewnątrz.

To Delikatne Zwierzęta

Z królikami i świnkami morskimi trzeba obchodzić się dużo delikatniej w porównaniu do innych, większych zwierząt domowych. Gdy są obchodzone lub trzymane nieprawidłowo, istnieje szansa, że mogą doznać przypadkowych obrażeń w postaci złamanych kości. W poważnych przypadkach mogą nawet zostać sparaliżowane, jeśli będą traktowane zbyt brutalnie.

Są Zwierzętami Społecznymi

Króliki i świnki morskie od wieków były zwierzętami stadnymi. Teraz, jako zwierzęta domowe radzą sobie najlepiej, gdy mają towarzystwo tego samego gatunku. Jeśli nie jest to możliwe, będziesz musiał poświęcić swojemu zwierzakowi dużo dodatkowej uwagi. One naprawdę potrzebują jak największej ilości socjalizacji.

Nie Są Odpowiednimi Zwierzątkami dla Małych Dzieci

Królik i świnka morska to delikatne zwierzątka i wymagają specjalistycznej opieki. Przez to, nie są dobrym wyborem, by dać je dziecku. Jeśli w domu są dzieci, to osoba dorosła powinna być odpowiedzialna za opiekę. Natomiast interakcje z dziećmi powinny być nadzorowane, aby zapobiec ewentualnym urazom.

Przeczytaj także: Czy Królik Nadaje Się Dla Dzieci?

Trzy świnki morskie, prawdopodobnie szukające okazji by narozrabiać 🙂

Różnice Między Królikami A Świnkami Morskimi

Choć króliki i świnki morskie mają ze sobą wiele wspólnego, istnieją spore różnice w opiece nad nimi, które trzeba wziąć pod uwagę. Będziesz musiał zaplanować ilość miejsca, jaką możesz zapewnić swojemu zwierzakowi, a przede wszystkim zmniejszyć swoje oczekiwania co do jego czystości.

Króliki Mają Dłuższą Żywotność

W zależności od rasy, większość królików ma przewidywaną długość życia od 8 do 12 lat, jeśli są dobrze pielęgnowane. Z kolei świnki morskie mają przewidywaną długość życia od 5 do 8 lat. W obu przypadkach będziesz musiał sobie uświadomić, że przyjdzie Ci opiekować się swoim nowym zwierzakiem przez wiele lat. Decydując się na królika domowego, będziesz musiał mocno wziąć pod uwagę, że jest to bardzo długie zobowiązanie.

Króliki Są Mniej Hałaśliwe

Choć króliki potrafią wydawać kilka różnych odgłosów, ich dźwięki są tak ciche, że ledwo je słychać. Króliki komunikują się głównie za pomocą języka ciała, co sprawia, że są bardzo cichymi zwierzętami.

Natomiast świnki morskie mogą wydawać wiele różnych pisków i trylów w zależności od tego, jak się czują. Będą piszczeć podekscytowane, kiedy będą szczęśliwe i nerwowo trylować, kiedy będą przestraszone. W zależności od tego, jak czuje się Twoja świnka morska, może być całkiem głośna.

Króliczek siedzący na trawniku

Króliki Są Większe Niż Świnki Morskie

Większość ludzi nie ma pojęcia, jak duże są króliki. Nawet królik karłowaty zazwyczaj osiąga wagę ~1.5kg, podczas gdy większość dorosłych ras waży około 2.5kg. Istnieją nawet pewne olbrzymie rasy królików, które mogą osiągnąć wagę 4.5kg lub nawet więcej!

W odróżnieniu od królików, świnki morskie są znacznie mniejsze. Większość świnek morskich przeciętnie waży od 0.5 do 1kg.

Króliki Potrzebują Więcej Przestrzeni

Ze względu na ich większy rozmiar, króliki potrzebują też o wiele więcej miejsca niż świnki morskie. Nie tylko potrzebują bardzo dużego wybiegu, ale także potrzebują całego pokoju, w którym będą mogły codziennie korzystać. Świnki morskie również potrzebują o wiele więcej przestrzeni, niż można sobie wyobrazić. Zasadniczo jednak odpowiedniej wielkości kojec dla królika będzie zarazem odpowiedniej wielkości wybiegiem dla świnki morskiej.

Królik Jest Łatwiejszy Do Nauczenia Korzystania Z Kuwety

Nauka kuwetowania świnki morskiej nie jest niemożliwa, ale nie przychodzi im to tak łatwo jak królikom. Bywa tak, że niektóre świnki morskie nigdy nie zostaną wytresowane. Z kolei króliki nie są tak łatwe do nauki kuwetowania jak koty, ale większość z nich może nauczyć się korzystać ze swojej kuwety przy odrobinie dodatkowej zachęty. A zwłaszcza jeśli królik został wykastrowany lub wysterylizowany.

Napisałem osobny artykuł o tym jak nauczyć królika korzystania z kuwety. Polecam się z nim zapoznać.

Królika Jest Łatwiej Oswoić

Zarówno króliki jak i świnki morskie mają płochliwy charakter, jednak króliki są z reguły bardziej przyjazne. Zdobycie zaufania królika wymaga o wiele mniej czasu i wysiłku niż w przypadku świnki morskiej. Króliki zazwyczaj zaczynają nabierać zaufania w ciągu 2-3 dni, natomiast świnkom morskim może zająć kilka tygodni, zanim poczują się na tyle komfortowo, aby wychylić się z ukrycia.

Świnki morskie na wybiegu zewnętrznym

Świnki Morskie Podgryzają Palce

Świnki morskie podgryzają znacznie częściej niż króliki. Jeśli zobaczą palec, zazwyczaj próbują go skubnąć, aby sprawdzić, czy jest to jedzenie. Nie jest to ani poważne, ani agresywne ugryzienie, ale może trochę szczypać. Z drugiej strony, większość królików najpierw powącha palec, aby sprawdzić, czy jest to jedzenie. Istnieje pewna garstka królików, które skubią palce, ale nie jest to regułą w większości przypadków.

Króliki Są Bardziej Skłonne Do Agresji

Chociaż nie są one tak wielkimi skubaczami jak świnki morskie, króliki są bardziej skłonne do agresji i gryzienia. Nie znaczy to, że wszystkie króliki będą gryźć, jednak bardzo często zdarza się, że królik, który się boi lub jest terytorialny, wyrywa się i rzuca pazurami lub próbuje ugryźć.

Króliki Wydzielają Mniej Brzydkich Zapachów

Zarówno króliki jak i świnki morskie mają dobre zwyczaje w zakresie higieny i nie potrzebują kąpieli. Ponieważ jednak króliki mają lepsze nawyki korzystania z kuwety, mniej od nich śmierdzi. Moim zdaniem, królicza kupa jest również mniej obrzydliwa niż kupa świnki morskiej. Wydaje się ona bardziej zbita i nie ma prawie żadnego wyraźnego zapachu.

Króliki Muszą Być Kastrowane Lub Sterylizowane

Kastracja świnek morskich nie jest powszechną praktyką, natomiast w przypadku królików uważa się ją za niezbędną. U królików kastracja może zmniejszyć agresywne i terytorialne zachowania (jak np. pryskanie moczem) i może zapobiec częstym przyczynom raka. Szczególnie konieczna jest kastracja samic królików, ponieważ mają one duże szanse na zachorowanie na raka macicy.

Co Lepsze Królik Czy Świnka Morska?

Teraz, kiedy już wiesz, czego możesz się spodziewać po króliku, jak i śwince morskiej, nadszedł czas, aby zdecydować, który zwierzak będzie dla Ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że w obu przypadkach będziesz musiał zapewnić im dużo przestrzeni i uwagi. Jeśli teraz nie masz na to czasu, zawsze możesz poczekać z adopcją swojego małego zwierzątka do późniejszego okresu życia.

Kiedy Królik Jest Lepszym Wyborem?

Króliki są lepsze, jeśli lubisz mieć spokój w domu oraz masz dużo wolnej przestrzeni. Mogą być też świetne, jeśli chcesz mieć w domu towarzysza, ponieważ króliki mogą swobodnie mieszkać poza klatką, podobnie jak psy i koty.

Co należy rozważyć przed kupnem królika:

 • Króliki mogą mieć swobodny wybieg po mieszkaniu. Nie muszą być trzymane w klatce, więc kiedy są już wytresowane, możesz pozwolić im na swobodne życie w Twoim domu i spędzanie z Tobą więcej czasu.
 • Powinieneś zabezpieczyć swój dom przed królikami. Króliki lubią gryźć sznurki, meble i listwy przypodłogowe. Będziesz musiał poświęcić trochę czasu na przejrzenie swojego domu i przygotowanie go, aby Twój nowy króliczek nie zrobił sobie krzywdy.
 • Królik jest świetnym towarzyszem. Są łatwiejsze do oswojenia i budowania więzi z ludźmi. Jeśli chcesz mieć zwierzę do towarzystwa, ale nie możesz mieć kota lub psa, królik może być świetnym wyborem.
 • Króliki są cichymi zwierzętami. Czasem głośno tupią, kiedy się boją, ale poza tym są bardzo cichymi zwierzętami.
 • Lubisz mieć chłodniej w domu. Króliki preferują temperatury w okolicach 16ºC. Wprawdzie niska temperatura w domu nie jest konieczna, ale króliki będą szczęśliwsze, jeśli będziesz utrzymywać ją na niższym poziomie.
Dwie świnki morskie jedzące zieleninkę

Kiedy Świnka Morska Jest Lepszym Wyborem?

Świnki morskie są lepszymi zwierzętami domowymi dla osób, które mają mniej miejsca do dyspozycji, ale nadal chcą mieć towarzyskie zwierzątko. Jeśli poświęcisz im wystarczająco dużo czasu, mogą stać się bardzo przyjaznym i miłym towarzyszem.

Co należy wziąć pod uwagę przed kupnem świnki morskiej:

 • Masz w domu mało miejsca. Możesz przeznaczyć w pokoju miejsce dla swojej świnki morskiej. Wybierając świnkę morską nie będziesz musiał się martwić przerabianiem całego mieszkania w bezpieczne miejsce (np. chowanie wszystkich kabli).
 • Chcesz mieć nieagresywne zwierzątko. Świnki morskie rzadko bywają agresywne, więc nie musisz się martwić, że zostaniesz pogryziony.
 • Nie lubisz mieć porozrzucanej sierści w domu. Świnki morskie gubią sierść o wiele rzadziej niż króliki. Jeśli nie chcesz, by sierść była na wszystkim, to świnka morska będzie lepszym wyborem.
 • Chcesz adoptować parkę. W schroniskach o wiele częściej można znaleźć świnki morskie w parach niż króliki w parach. Oznacza to, że nie będziesz musiał przechodzić przez stresujący proces oswajania ze sobą dwóch zwierzaków.

Czy Można Trzymać Razem Królika I Świnkę Morską?

Dawniej trzymanie królików razem ze świnkami morskimi było bardziej powszechne. Ze względu na to, że kastracja królików była kiedyś bardziej niebezpiecznym zabiegiem, uważano za normalne łączenie ich ze świnką morską jako towarzyszem, a nie z innym królikiem. Jednak obecnie w dużej mierze wyszło to już z użycia i generalnie jest odradzane.

Kastracja królików jest teraz znacznie bezpieczniejsza niż kiedyś, więc łatwiej jest sprawić sobie drugiego królika. Istnieje także problem zachowań terytorialnych. Króliki mogą czasem atakować inne świnki morskie i je zranić.

Powody Dla Których Króliki I Świnki Morskie Nie Powinny Być Trzymane Razem

 • Mają one różne wymagania żywieniowe i nie powinny zjadać swojego pożywienia.
 • Króliki mogą umyślnie lub nieumyślnie skrzywdzić świnkę morską.
 • Niektóre choroby mogą być przenoszone z królików na świnki morskie.
 • Mowa ciała królików i świnek morskich różni się na tyle, że trudno będzie im się ze sobą dogadać.

Czy Zabawa Królika Ze Świnką Morską Pod Nadzorem Jest W Porządku?

Zanim pozwolisz swojemu królikowi i śwince morskiej spędzać razem czas, sprawdziłbym, jak się zachowują, gdy oddziela je kratka. Jest możliwe, że te dwa zwierzęta zaprzyjaźnią się i będą ze sobą pokojowo żyć. Należy jednak pamiętać, że króliki potrafią być bardzo agresywne, i nie można ryzykować zranienia drugiego zwierzątka. Ponadto, jeśli Twój królik jest chory lub kiedykolwiek był i miał wydzieliny z oczu, nosa lub kichał, radziłbym trzymać je z dala od świnki morskiej, ponieważ mogą one przenosić zarazki, a u świnki morskiej choroby są zazwyczaj cięższe.