Jakie Gałązki Może Jeść Królik? (Aż 12 Gatunków Drzew)

Króliki uwielbiają gryźć i żuć przeróżne rzeczy. Dajemy swoim królikom przeróżne zabawki byle by tylko czymś te ich kły zająć, a one i tak od czasu do czasu będą miały ochotę ponadgryzać nasze meble i inne przedmioty. Jednak każdy z nas pragnie żeby nasze króliki gryzły tylko te rzeczy, które są dla nich bezpieczne.

Dlaczego królik gryzie drewno?

Gryzienie drewna to naturalne zachowanie królików. Gryzienie gałązek i kory pomaga królikom ścierać zęby, które rosną przez całe życie (ok. 2mm/tydzień). Są także dobrym źródłem błonnika, które usprawniają trawienie i pracę jelit. Patyki oraz drewniane zabawki dostarczają królikom mnóstwo zabawy.

Na wolności króliki gryzą korzenie, gałązki a nawet korę. Domowe króliki mają więcej opcji dzięki zabawkom. Jednakże, to, że króliki muszą coś podgryzać, nie oznacza, że wszystko będzie dla nich bezpieczne. Niektóre rodzaje drzew są dla królików trujące, a inne powinny zostać uprzednio wysuszone. Drewno z mebli, które było pomalowane farbą lub lakierem także jest bardzo szkodliwe. Dobrze jest mieć wszechstronną wiedzę co nasz pupil może, a czego powinien unikać.

Królik i gałązki leszczyny

Czy królik może gryźć każde drewno?

Na nasze i naszych królików nieszczęście, każdy dom ma mnóstwo potencjalnie złych źródeł drewien, które są szkodliwe. Jest to spowodowane tym, że dużo reklamowanych produktów jako „bezpieczne dla królików” jest zrobione ze złego drewna. Wiele drewnianych przedmiotów i mebli znajdujących się u nas w domu często jest pomalowana farbą, lakierem lub posiada okleinę.

Jeśli jesteś w 100% pewien, że Twoje drewniane lub wiklinowe meble są wolne od farb, barwników czy lakieru oraz nie będą Tobie przeszkadzały liczne ślady zębów, to możesz pozwolić królikowi na samowolkę.

Przeczytaj także: Jak oswoić królika? 15 Sprawdzonych Sposobów Na Zaprzyjaźnienie Się

Równie istotne jest upewnienie się, że zabawki, klatka czy nawet drewniane kuwety są wykonane z odpowiedniego drewna. Na przykład, często jest spotykane, że klatki są robione z drewna cedrowego, które dla królików jest szkodliwe. To samo tyczy się zabawek. Warto sprawdzić z czego dana zabawka jest wykonana zanim królik ją wyobgryza. Jeśli takie zabawki są z dobrego drewna ale mają części sklejone jakimś klejem lub są pomalowane farbą, to też mogą naszemu pupilowi zaszkodzić.

Co się stanie gdy królik zje niewłaściwy dla niego rodzaj drewna?

Nie ma powodów do paniki jeśli królikowi uda się dorwać coś co jest z drewna i nie jest dla niego przeznaczone. Drewno jest twarde i królik nie jest w stanie go strawić na tyle szybo by mu mogło bardzo zaszkodzić. Miej oko na jego dietę i wypróżnianie. Jeżeli apetyt, wydalanie i poziom energii ma takie samo, to super.

Prawdziwy problem zaczyna się w sytuacji, gdy królik ma dostęp do szkodliwego drewna czy mebli przez regularny oraz dłuższy okres czasu. Jeżeli królik systematycznie gryzie/zjada szkodliwe dla niego drewno, wióry, lakier lub farbę z mebli, istnieje spora szansa na rozwinięcie problemów z trawieniem lub chorób związanych z wątrobą. Dlatego jest to takie istotne aby królik dostawał gałązki z dych drzew, które nie są dla nich toksyczne.

Jakie gałązki są bezpieczne dla królika?

Każdy królik będzie miał swój ulubiony rodzaj gałązek. Każdy rodzaj drzewa jest inny w smaku. Tak więc jeśli królik nie polubi jednego gatunku, próbuj inne aż do skutku.

1. Wierzba

Z wierzby najczęściej się robi zabawki dla królików. Bardzo fajne są wierzbowe kule. Króliki chętnie się nimi bawią. Podrzucają je, turlają i gryzą. Niektóre są puste w środku, a niektóre zawierają dodatki, np. siano lub owoce. Kosze oraz mebelki wiklinowe także mogą być fajną alternatywą. Jedynie upewnij się, że nie będą niczym zaimpregnowane.

Gałązki wierzby można również dostać w różnych mixach dla królików i gryzoni.

2. Jabłoń i grusza

Drewno z jabłoni oraz grusz także jest bezpieczne dla królików. Można im zrywać gałązki lub konary nawet że świeżymi liśćmi. Patyki jabłoni często można kupić we wiązkach w różnych sklepach. Posiadają wyraźny smak także większość królików je bardzo lubi.

Możesz kupić świeże gałązki jabłoni na Allegro.

Gałązki gruszy również są szeroko dostępne w rozmaitych sklepach online.

Świeża dostawa gałązek jabłoni 🙂

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie jeszcze owoce króliki mogą jeść, koniecznie przeczytaj artykuł „Co jedzą króliki?”

3. Lipa

Lipa również jest fajnym dodatkiem do króliczej i futerkowej codzienności. Możesz śmiało mu zafundować gałązkę lipy raz na jakis czas. Polecam w szczególności gałązki lipy od FactoryHerbs. Nie jeden króliczek już sie nimi zajadał!

4. Suszona w piecu Osika

Osika jest najczęściej polecanym drewnem w formie ściółki do kuwety. Jest chłonna a także niweluje brzydkie zapachy. Wióry osiki są suszone w piecu aby mogły być bezpieczne dla królików.

Natomiast świeża osika, w sensie zerwana prosto z drzewa, nie powinna być dawana królikom. Ten rodzaj drewna zawiera fenole, które są toksyczne dla królika. Najlepiej nie dawać królikowi świeżej osiki.

Jeśli już mowa o ściółce, najczęściej jest sprzedawana w formie wiór z sosny lub drzewa cedrowego. Obydwie nie są polecane ponieważ mogą powodować problemy z wątrobą.

5. Brzoza i topola

Zarówno brzoza jak i topola są odpowiednie dla królików. Leszczyna również należy do rodziny brzozowatych. Nie muszą być wcześniej wysuszone. Twój pupil może nawet spałaszować ich liście. Z tych drzew można także zrobić małe mebelki czy różne przedmioty/zabawki. Królik lubi obgryzać różne rzeczy więc z pewnością się to sprawdzi.

6. Krzewy różane

Gałęzie, patyki czy liście róży są dla królików jadalne – mogą jeść cały krzaczek. Nawet nie musisz obrywać łodyg z kolców ponieważ im nie przeszkadzają. Wiele królików także lubi zjadać kwiaty róż. Więc od czasu do czasu można im zaserwować kilka płatków. Z pewnością się ucieszą.

7. Klon

Job to nieco bardziej słodszy rodzaj drzewa. Smakowo jest dla królików bardziej kuszący niż inne gatunki drzew, dlatego robi się z nich zabawki i mebelki. Klon można także dostać w sklepach jako wiązka patyków.

8. Suszona sosna

Sosna jest dla królików bezpieczna jedynie po wcześniejszym wysuszeniu w piecu. Ogólnie rzecz biorąc wcześniej przygotowaną sosna jest ok w formie desek czy mebli. Jednakże wióry oraz ściółka na bazie sosny już nie jest.

Trzeba także unikać świeżej sosny ponieważ zawiera szkodliwe dla królików fenole (uszkadza wątrobę). Jeżeli sosna do której marsz dostęp wciąż wydziela swój charakterystyczny zapach, nie dawaj jej królikowi. Lepiej jest sięgnąć innego gatunku drzewa niż ryzykować.

Podobnie jest z sosnowymi szyszkami. Teoretycznie można dać je królikowi ale dopiero po całkowitym wysuszeniu. Można je kupić w sklepach uprzednio wysuszone.

Szyszki możesz oczywiście samemu zebrać ale koniecznie trzeba będzie je porządnie umyć i odstawić na tydzień czasu. Jeśli chcesz być w 100% pewien, że szyszki będą bezpieczne dla twojego królika, możesz je wstawić do piekarnika na 1-2 godziny.

9. Topola amerykańska (& krzew bawełny)

Gdy krzew bawełny nie jest ścinany i rośnie wystarczająco długo, ma szansę stać się drzewem – a dokładniej mówiąc to topolą amerykańską. To także oznacza, że bawełna jest bezpieczna dla naszych króliczków. Można dawać pupilowi całą roślinkę. A także wszelakie produkty zrobione z bawełny.

10. Krzewy maliny i jeżyny

Gałęzie, patyki, liście oraz owoce malin oraz jeżyn możemy dawać królikom bez żadnych obaw. Są dla nich bezpieczne. Jeśli posiadasz ogródek a w nim wyżej wymienione krzewy, możesz śmiało zrywać im na świeżo. Jedyne co musisz zrobić to wcześniej przepłukać wodą.

Królik obgryzający gałązki jabłoni.

Jak przygotować gałązki dla królika?

Zanim pójdziesz do ogródka lub do lasu żeby pozbierać królikowi gałązek, powinieneś podjąć pewne środki ostrożności. Mianowicie gałęzie czy patyki przyniesione z pola mogą mieć w środku małych mieszkańców – przeróżne owady. Drzewa czy krzewy rosnące blisko ulic czy miejskich parków mogą być spryskane chemikaliami lub środkami owadobójczymi.

  1. Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to upewnić się, że masz do czynienia z odpowiednim rodzajem drzewa lub krzaczka. Jak już wspomniałem wcześniej, niektóre rodzaje drzew są bezpieczne dopiero po konkretnym wysuszeniu.
  2. Zbieraj gałązki i liście z miejsc, które są daleko od źródeł zanieczyszczeń. Wybieraj miejsca znajdujące się jak najdalej od ulic, parkingów czy centrum miasta. Jeśli przejeżdżasz koło lasu, to przejdź się te 10 czy 20 metrów w głąb lasu. Naprawdę warto!
  3. Umyj je pod bieżącą wodą. Możesz to zrobić w zlewie lub we wannie. Nie musisz ich szorować. Umyj je tak samo jakbyś mył owoce i warzywa.
  4. Daj jej królikowi patrz jak się cieszy. 🙂

Zaczerpnięte źródła:

  1. Bergstrøm, Camilla. “Feeding the house rabbit 6: twigs and branches.” Medirabbit.com. http://www.medirabbit.com/EN/GI_diseases/Food/Branch/Branch_en.htm.