Czy Królik Może Jeść Winogrona? (Poznaj Zalety Oraz Wady Tego Przysmaku)

Winogrona to bardzo popularne i wszechstronne owoce. Są słodkie i cenione ze względu na swoje właściwości oraz wszystko to, co można z nich zrobić, jak na przykład wino, dżemy, rodzynki czy chociażby sok. Jednak czy są one odpowiednie dla królików domowych?

Króliki mogą jeść winogrona ale z umiarem. Są one dobrym źródłem witamin, wody i błonnika. Karmienie nadmierną ilością winogron lub podawanie ich zbyt często może doprowadzić do problemów zdrowotnych takich jak otyłość, cukrzyca, problemy z trawieniem, a nawet zastój w przewodzie pokarmowym.

Chociaż króliki mogą jeść winogrona i zdecydowanie są pewne korzyści zdrowotne w tym pożywnym owocu, wiąże się on także z pewnymi obawami – zwłaszcza jeśli jest podawany w dużych ilościach lub zbyt często.

Czy Króliki Mogą zjadać Winogrona?

Winogrona są jak najbardziej dopuszczalne jako smakołyk. Króliki mogą jeść czerwone i zielone winogrona, a także łodygi i liście, jednak lepiej jest je usuwać, ponieważ zazwyczaj nie są przyjemne w smaku lub mogą zawierać pestycydy. Pnącza winogron są także nieszkodliwe dla królików.

Skórka i pestki są jadalne, ale jeśli są spożywane w nadmiarze, mogą zaszkodzić Twojemu królikowi, jako że karmienie zbyt dużą ich ilością może prowadzić do kamieni lub niewydolności nerek. Ponadto pestki mogą być przyczyną zadławienia, a skórkę lepiej usunąć, by zapobiec niewydolności nerek. Najlepiej będzie, jeśli usuniesz je przed podaniem.

Młodym królikom nie zaleca się jedzenia winogron. Ich układ trawienny nie jest jeszcze rozwinięty, a te najmłodsze są uzależnione od mleka matki, które zapewnia im pożywienie i rozwój. Przed 12 tygodniem życia nie powinieneś wprowadzać do diety króliczków żadnych pokarmów, takich jak winogrona. Zaczynają jadać stałe pokarmy w wieku około 2-3 tygodni, jednak pozwól im najpierw jeść siano i granulki, powoli wprowadzając małe ilości tego samego pokarmu, którym żywi się ich matka.

Należy pamiętać, że wszelkie owoce powinny być podawane tylko jako okazjonalny przysmak. Polecam przeczytać osobne artykuły o truskawkach oraz bananach. Aby Twój króliczek był zdrowy, musisz zapewnić mu dietę składającą się w 80% z siana plus niewielką ilość granulatu oraz trochę zdrowej zieleniny i warzyw liściastych. Opisałem jak powinna wyglądać prawidłowa dieta królika w osobnym artykule.

Czy Królik Może Jeść Rodzynki?

Króliki mogą jeść rodzynki jako okazjonalny przysmak, ponieważ zawierają dużą ilość cukru (60g na 100g). Przez to, że zawierają niewiele wody oraz sporą ilość cukru, nie jest to przysmak, który powinno się często dawać królikowi. Dwie rodzynki w zupełności wystarczą jako cotygodniowy przysmak.

Plusy I Minusy Karmienia Królika Winogronem

Świetne rozwiązanie na zaparcia

Jeśli Twój królik ma problemy z wypróżnianiem się, możesz obrać winogrono i mu je podać. Te owoce zawierają błonnik i wodę, które mogą pomóc w pracy układu trawiennego.

Jak zapewne wiesz, króliczki mają bardzo wrażliwe układy trawienne i muszą jeść siano przez cały dzień, żeby ich brzuszki pracowały. Bez wystarczającej ilości siana, dieta uboga we włókno lub zbyt mała ilość wody mogą spowodować poważny i być może śmiertelny stan zwany zastojem żołądkowo-jelitowym, w którym trawienie spowalnia się lub całkowicie ustaje.

Oznaką zastoju żołądkowo-jelitowego może być:

  • Brak apetytu
  • Małe bubki lub ich brak
  • Wzdęcia
  • Senność

Chociaż winogrona mogą zapewnić błonnik i nawodnienie, które pomogą Twojemu króliczkowi rozruszać jelita, ważne jest, abyś skontaktował się z weterynarzem w celu uzyskania pomocy, jeśli zauważysz któryś z tych objawów i podejrzewasz zastój w jelitach.

Winogrona mogą przyczynić się do prawidłowego wypróżniania, obniżyć ryzyko zaparć i pomóc Twojemu królikowi utrzymać odpowiednie nawodnienie. Nie zastąpią one jednak butelki z wodą. Upewnij się, że Twój królik ma nieograniczony dostęp do wody przez cały czas.

Bogate w antyoksydanty

Winogrona – szczególnie te czerwone – zawierają mnóstwo antyoksydantów. Są one pomocne w tym, że zapobiegają stanom zapalnym, ale także utrzymują zdrowy system odpornościowy. Znane jako polifenole, te antyoksydanty mogą także pomóc królikowi w uniknięciu raka.

Świetne dla oczu

To jest mit, że króliki mają słaby wzrok. Faktem jest, że ich percepcja głębi nie jest zbyt dobra, zwłaszcza z bliska, ale obiekty oddalone są dla nich łatwe i wyraźne do zobaczenia.

Możesz wspomóc widzenie swojego królika, częstując go raz w tygodniu obranym winogronem lub dwoma. Znajdujące się w winogronach przeciwutleniacze zeaksantyna i luteina są pomocne we wspieraniu zdrowia oczu.

Znakomite dla serca

Uważa się, że jeden z polifenoli znajdujących się w winogronie – resweratrol – posiada właściwości redukujące poziom lipidów, przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Badanie przeprowadzone w Nowym Orleanie w 2009 roku wykazało, że zwierzęta domowe karmione winogronami i proszkiem z winogron mają lepiej funkcjonujące serca.

A Czy Karmienie Królika Winogronami Ma Jakieś Wady?

Ryzyko wystąpienia cukrzycy i otyłości

Przyrost wagi i otyłość to ryzyko u królików domowych, ponieważ rzadko mają one wystarczająco dużo ruchu, do tego ich właściciele uwielbiają częstować je słodkimi i tłustymi przekąskami. To zrozumiałe, że chcesz uszczęśliwić swojego pupila oferując mu pyszne smakołyki, ale na dłuższą metę lepiej jest zapewnić mu zbilansowaną dietę, która zapewni mu zdrowie i dobre samopoczucie.

Jedna filiżanka winogron zawiera 15g cukru. Gdybyś karmił swojego królika dużą ilością tych owoców i robił to często, mógłby on prawdopodobnie stać się otyły lub rozwinąć cukrzycę – co jest w rzeczywistości dość rzadkie u królików, ale wciąż jest to coś, co musisz wziąć pod uwagę.

Nawet bez cukrzycy przybieranie na wadze może powodować wiele problemów zdrowotnych, których lepiej unikać stosując dietę zawierającą tylko bardzo ograniczone ilości cukru – w tym winogrona. Jeśli Twój królik jest już otyły, lepiej w ogóle nie podawaj mu winogron i wybierz mniej cukrowe opcje.

Niekorzystne dla zębów

Jak już wspomniałem, winogrona zawierają dość dużo cukru. Ilość cukru zawarta w winogronach może prowadzić do próchnicy zębów, jeśli podawane są w nadmiarze.

Króliki muszą dbać o zdrowie swoich zębów poprzez przeżuwanie siana, które powinno być podawane w nieograniczonych ilościach. Granulki również w tym pomagają, podobnie jak twarde warzywa, takie jak marchewka.

Gałązki także są świetnym rozwiązaniem, których gryzienie pomaga utrzymać zdrowe uzębienie królika w ryzach, a także nieco urozmaici im dzień. Możesz także przeczytać mój inny artykuł o rodzaju gałązek jakie króliki mogą bezpiecznie obgryzać.

Ryzyko zastoju w jelitach

Karmienie królików winogronami o wysokiej zawartości cukru jako podstawowym pożywieniem nie jest dobrym pomysłem nie tylko z powodu możliwego przyrostu wagi, ale także dlatego, że jakiekolwiek cukrowe pożywienie może powodować problemy żołądkowo-jelitowe.

Zastój jelit może wystąpić z powodu diety wysoko-węglowodanowej, wysokocukrowej i ubogiej we włókno u królików. Jak wspomniano powyżej, jest to poważny stan, w którym trawienie Twojego zwierzaka spowalnia. Jeśli podejrzewasz, że Twój króliczek może na to cierpieć, skontaktuj się z weterynarzem, który oceni sytuację.

Biegunka i problemy trawienne

Oprócz cukru, winogrona zawierają także dużo wody i jeśli są podawane w nadmiarze, mogą spowodować biegunkę. Może to doprowadzić do odwodnienia, które może być śmiertelne.

Mogą też wystąpić gazy i wzdęcia, ponieważ żołądek królika szybko trawi cukier. Gaz gromadzi się wtedy w żołądku, co powoduje, że królik ma wzdęcia.

Innym efektem ubocznym jest to, że dobre bakterie nie mogą się rozwijać, kiedy zmienia się poziom pH w żołądku. Te bakterie są ważne w produkcji niektórych pomocnych witamin, takich jak witaminy z grupy B, które króliki otrzymują jedząc swoje cekotrofy.

Pestki i skórki stanowią zagrożenie

Jeśli karmisz swojego króliczka winogronami, lepiej usuń z nich skórkę i pestki. Oba są całkowicie jadalne i nie są toksyczne, ale zbyt częste karmienie nimi może prowadzić do niewydolności nerek i odkładania się kamieni nerkowych.

Przewlekła niewydolność nerek dotyka króliki w każdym wieku, ale najczęściej występuje u królików starszych i w średnim wieku. Pojawia się stopniowo z czasem i postępuje. Niektóre z przyczyn związanych z przewlekłą niewydolnością nerek to odwodnienie, choroby zębów, cukrzyca, niewłaściwa dieta, starzenie się i nowotwory.

Unikanie zwykłego jedzenia

Winogrona mają cudowny słodki smak i Twój królik może z łatwością przedkładać je nad swoją bardzo potrzebną dietę składającą się z siana, karmy i wody. Jeśli Twój zwierzak wypełnia swój żołądek winogronami lub jakimkolwiek innym smakołykiem, może to oznaczać, że nie otrzymuje zbilansowanej diety, która spełnia jego wymagania żywieniowe.

Niejedzenie wystarczającej ilości siana oraz zastępowanie karmy i zdrowych warzyw smakołykami doprowadzi do niedoborów składników odżywczych i niedożywienia.

W rezultacie powinieneś upewnić się, że ograniczasz winogrona i inne smakołyki do maksymalnie 2-3% całej diety, aby upewnić się, że Twój królik zachowuje równowagę żywieniową.

Czy Królik Może Jeść Pnącza i Liście Winogron?

Króliki mogą jeść pnącza i liście winogron. Wszystkie części rośliny winogronowej są bezpieczne dla królików. Jednakże winorośl i liście winogron nie są dla królików najlepszym źródłem składników odżywczych. Nie szkodzi więc, jeśli Twój królik zje trochę liści lub winorośli, ale nie powinno to stanowić regularnej części jego diety.

Ciekawostka: dzikie króliki są uważane za szkodniki w winnicach, w których uprawia się winogrona. Są one znane z tego, że skubią rośliny winogron i ich liście.