Jak Nauczyć Królika Robić Do Kuwety?
Króliki nieustannie coś zjadają i przez to zostawiają w ciągu dnia bardzo dużo bobków. Wiele osób z tego powodu miewa wątpliwości czy królik będzie dla nich odpowiednim zwierzątkiem. Myślę, że nikt nie miałby ochoty cały dzień chodzić za królikiem i sprzątać jego bobki, ale na szczęście są na to sprawdzone sposoby. Większość królików instynktownie wybiera sobie jedno miejsce, w którym robi siku i bobki, dbając by ich legowisko było czyste.
By nauczyć królika robić do kuwety trzeba zacząć na bardzo małej przestrzeni. Stawiając kuwetę w jednym rogu kojca, królik zacznie szybciej kojarzyć ten obszar z wychodkiem. Odchody zostawione w innym miejscu, trzeba wrzucić do kuwety by królik czuł swój zapach. A zabrudzone miejsce porządnie umyć.
Przeczytaj także mój artykuł o 15 sprawdzonych sposobach na zaprzyjaźnienie się z królikiem. Znacznie łatwiej jest nauczyć królika kuwetowania gdy jest oswojony i czuje się swobodnie w waszym domu.
Dla niektórych osób to może brzmieć jak marzenie, ale na szczęście jest ono wykonalne. Nieustanne siusianie i rozrzucanie bobków na środku pokoju, lub nie daj Boże po całym domu, może doprowadzać do szału. Wystarczy odrobina cierpliwości i trochę włożonej pracy w tresurę i Twój królik nauczy się pięknie załatwiać w jednym miejscu.
Zalety kuwetowania królika
Nauczenie królika korzystania z kuwety, poza spokojem ducha, niesie ze sobą wiele korzyści. Jeżeli nie możesz się zdecydować, czy podołasz, myśląc, że taka tresura sprawi więcej kłopotów niż pożytku, weź pod uwagę tych kilka zalet.
Będziesz mógł spuścić królika z oczu i nie będziesz musiał ciągle patrzeć pod nogi
Jeśli Twój królik jeszcze nie nauczył się kuwetowania, nieustannie będziesz musiał ciągle mieć go na oku. Królicze bobki są łatwe w sprzątaniu, ale za to jego mocz już może być bardzo kłopotliwy. Mocz królika zawiera wysokie stężenie amoniaku. Jeśli nie pościerasz zaraz po tym jak królik się wysika, taka kałuża mogłaby doprowadzić do sporych szkód. Mocz królika po pewnym czasie mógłby nawet zniszczyć lakier na drewnianej podłodze lub zrobić plamy na ścianach czy dywanach.
Jak już królik nauczy się robić do kuwety, nie będziesz musiał się martwić o ewentualny bałagan i zniszczenia. Nie będziesz musiał mieć na głowie ciągłego sprzątania i zajmiesz się bardziej pożytecznymi dla Ciebie rzeczami.
Łatwiej jest monitorować stan zdrowia królika
Sposób w jaki zachowują się króliki w swojej kuwecie może nam dużo podpowiedzieć. Gdy królik załatwia się w jednym miejscu, łatwo jest oszacować jak dużo bobków jest w stanie wydalić. Ich ilość, wielkość oraz kształt są w stanie nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia królika.
Króliki mają bardzo wrażliwy układ trawienny. Monitorowanie ilości odchodów jest konieczne, aby śledzić ich stan zdrowotny. Gdy mamy wszystkie kupki w jednym miejscu, o wiele łatwiej jest coś wywnioskować. Umożliwi nam to wyłapanie wczesnych objawów potencjalnych chorób.
Zmiany w moczu także mogą być oznaką chorób. Jeżeli królik, który zawsze załatwia się do kuwety nagle przestaje tam siusiać, może cierpieć na infekcję układu moczowego. Jest to bardzo ważny objaw, który można zaobserwować tylko gdy królik załatwia się do jednego miejsca – kuwety.
Sprzątanie ich klatki lub zagrody jest staje się o wiele prostsze
Klatkę królika, która jest już dłuższy czas zabrudzona, ciężko jest porządnie domyć. Nawet jeśli zdecydowałbyś się dzień w dzień sprzątać klatkę czy zagrodę, po której królik sika i zostawia bobki, zajmowałoby to sporo czasu. A jeśli nie będzie się sprzątać na bieżąco, królik będzie przebywał w brudzie. Może to doprowadzić do poparzenia łapek czy dolnej części ciała od kałuż zrobionych z moczu.
Nauczenie królika robić do kuwety znacznie ułatwia utrzymywanie czystości zarówno w klatce królika jak i w całym domu. Na dodatek, nie trzeba będzie dzień w dzień wszystkiego myć i sprzątać. Wystarczy tylko codziennie ogarnąć samą kuwetę. To bardziej wymagające sprzątanie będzie przypadać tylko raz czy dwa w tygodniu. Przez większość czasu wystarczy zwykłe zamiatanie lub odkurzanie siana i sierści porozrzucanej w zagrodzie dla królika.
Czy Mocz Królika Śmierdzi?
Przez to, że w moczu królika znajduje się amoniak, ma on dosyć wyraźny zapach. Jeżeli królik zdąży nasikać w paru miejscach naszego domu, a nie zdążymy tego szybko wysprzątać, niestety będzie śmierdziało króliczym moczem.
Jeżeli królik wypróżnia się tylko w kuwecie, zdecydowanie łatwiej zachować czystość w domu. Odchody nie będą się nawarstwiać i wszyscy będą zadowoleni.
Czego potrzeba do nauki kuwetowania?
Zanim przystąpimy do nauki kuwetowania, trzeba będzie zaopatrzyć się w parę niezbędnych rzeczy. Jeśli nie chcesz kupować dodatkowych rzeczy, być może będziesz w stanie znaleźć w domu „zamienniki”. Przykładowo, zamiast specjalnej szufelki do sprzątania odchodów, możesz użyć najzwyklejszej innej lub zamiast kupować kuwety, możesz użyć starych plastikowych pudełek. Jeśli chodzi o papierowy żwirek to ciężko o jakikolwiek zamiennik, który będzie tak samo dobrze chłonął mocz i nieprzyjemne zapachy.
Co będzie potrzebne:
- 3 – 5 pudeł lub kuwet. Większość kuwet dla królików jest zbyt mała. Wybierz taki rozmiar by Twój królik mógł się zmieścić i miał jeszcze trochę wolnej przestrzeni. Zazwyczaj kuwety robione dla kotów mają odpowiedni rozmiar dla królika. Jeżeli masz dom piętrowy i chcesz, aby królik przebywał w różnych miejscach, jedna kuweta nie starczy.
- Łopatka do zbierania kup.
- Papierowy żwirek. Wybierz żwirek zrobiony z papieru recyklingowego. Gliniany może być niebezpieczny dla królików. Mógłby zostać zjedzony i zalepić jego przewód pokarmowy.
- Stara gazeta. Zawsze się przyda stara gazeta, magazyny czy gazetki ze sklepów. Bardzo się przydają jak podkład pod żwirek na dno kuwety.
- Środek czyszczący bezpieczny dla zwierząt. Używaj tylko tych marek, które są bezpieczne dla naszych pupilów. Nie chcemy, aby królik zlizywał szkodliwe chemikalia, które są w większości środkach chemicznych. Możesz samemu zrobić taki spray mieszając taką samą ilość wody z octem.
- Opcjonalne: kosz na śmieci z klapą. Nie jest to konieczne, ale warto wziąć pod uwagę, że mocz królika z czasem zaczyna śmierdzieć. Kosz z klapą tutaj ułatwi sprawę, ponieważ nie będziesz musiał codziennie wyrzucać worka ze śmieciami po sprzątaniu kuwety.
Przygotowanie
Skoro już mamy nasze niezbędne rzeczy, pora wszystko poustawiać. Idealnie byłoby gdybyś miał już wszystko przygotowane przed przyniesieniem królika do domu. Jeżeli jest już na to za późno, nic nie szkodzi.
- Upewnij się, że klatka lub kojec jest czysty. O wiele łatwiej jest monitorować nawyki toaletowe Twojego królika, gdy jest dookoła czyściutko. Króliki preferują czystość i będzie im łatwiej zachować porządek, jeśli go zastaną.
- Ustaw jedną kuwetę na rogu klatki/kojca. Wsyp do niego papierowy żwirek. Cienka warstwa będzie wystarczająca. Jeśli Twój królik zdążył już gdzieś narobić bobki to zbierz je i wsyp do nowej kuwety. Jeżeli zauważyłeś wcześniej, że królik wybrał sobie jakieś specyficzne miejsce na załatwianie się to możesz tam postawić kuwetę.
- Wyłóż gazety na podłodze w pozostałej części klatki. Jeśli królik nasika w innym miejscu niż kuweta, przenieś osikany kawałek gazety na spód kuwety. W ten sposób pomożesz królikowi skojarzyć zapach moczu z kuwetą.
Wskazówka: Sprzątanie po króliku w innych miejscach
Ilekroć Twój królik załatwi się poza kuwetą, powinieneś porządnie to posprzątać. Zbierz kupki, przetrzyj mokrym mopem tam, gdzie było nasikane, i zdezynfekuj to miejsce bezpiecznym środkiem. To sprawi, że królik będzie czuł swoje zapachy tylko w kuwecie. Dzięki temu szybciej zacznie kojarzyć kuwetę jako króliczy wychodek i szybciej się nauczy kuwetowania.
Dobre jest też zbieranie kupek na bieżąco i dokładanie ich do kuwety. Jeżeli nie załapie o co chodzi to wykaż się cierpliwością. Zazwyczaj królikom nie schodzi długo by kojarzyć kuwetę ze swoją ubikacją. Zastosuj moje rady a zobaczysz, że nawyki królika ulegną znacznej poprawie.
jak nauczyć królika załatwiania się do kuwety?
Teraz gdy już się zaopatrzyłeś w niezbędne rzeczy, możesz oficjalnie rozpocząć tresowanie swojego królika. Wszystko nie powinno zająć dłużej jak kilka tygodni. Oczywiście zdarzają się wyjątki w postaci bardzo upartych królików. W tedy będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, dopóki królik w pełni nie załapie jak poprawnie korzystać ze swojej kuwety.
Krok 1. Zacznij od małych kroków
Musisz zacząć od małych kroczków. Przez pierwszy dzień lub dwa, trzymaj królika w jego klatce. Jeśli zamierzasz trzymać królika w całym domu bez żadnego kojca lub nie masz jeszcze klatki/kojca, możesz trzymać go w jakimś małym pomieszczeniu, np. w łazience.
Trzymając go na małej przestrzeni znacznie ułatwisz mu znalezienie kuwety ze żwirkiem. Jak już wspomniałem, króliki zawsze będą preferowały przestrzeń, która jest czysta. Mała przestrzeń lub pomieszczenie tylko go do tego zachęci. A zabrudzenie odchodami większej przestrzeni oznacza mniej czystych miejsc do wylegiwania się.
- Postaw kuwetę do kąta, z którego królik najbardziej korzysta. Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić to obserwacja. Króliki to czyste zwierzęta więc zazwyczaj wybierają jeden kąt swojego kojca i tam się załatwiają. Jak już sobie wybierze miejsce na wychodek, postaw tam kuwetę. Pozbieraj także wszystkie odchody, które udało mu się do tej pory zrobić i wsyp do kuwety.
- Przenieś osikane gazety do kuwety. Pamiętasz krok wyżej z wyłożeniem wszędzie gazet? Jeśli królik wysika się poza kuwetą, możesz z łatwością je przenieść z powrotem do jego nowego wychodka. Czując zapach swojego moczu wychodzący tylko z kuwety, zacznie coraz szybciej kojarzyć je z miejscem do załatwiania się. A w miejsca z których pozbierałeś brudną gazetę, rozłóż nowe. Rób tak dopóki królik w 100% nie przestawi się na kuwetę.
- Zawsze trzymaj troszkę bobków i moczu w kuwecie. Podczas tresury kuwetowania, nie chcemy od razu wszystkiego sprzątać. Niech królik cały czas czuje zapach swoich odchodów z kuwety. To bardzo ułatwia cały proces i przyśpiesza naukę.
- Sprzątaj klatkę lub kojec bardzo często. Utrzymując jego wybieg w czystości, wspierasz królika w nabywaniu dobrych nawyków.
Zazwyczaj królik powinien załapać jak korzystać z kuwety po kilku dniach. To nic złego jak zajmie mu to więcej czasu. Każdy królik jest inny i będzie miał swoje tempo uczenia się. Bardzo młodym królikom zazwyczaj schodzi dłużej. Z kolei starsze króliki o wiele trudniej jest nauczyć nowych zwyczajów i trzeba będzie sumiennie podejść do sprzątania kojca.
Krok 2. Daj swojemu królikowi więcej przestrzeni
Jak już minie parę dni, możesz pozwolić królikowi na nieco eksploracji. Do tego czasu powinien już się czegoś nauczyć. Nie będzie robił tego idealnie więc trzeba będzie dać mu więcej czasu na naukę.
- Rozstaw więcej kuwet. Zanim wypuścisz królika, ustaw więcej kuwet w niektórych rogach pokoju. Jeśli królik wybierze sobie inne miejsce na wypróżnianie się, przestaw tam kuwetę. Wrzuć tam kupy i osikaną gazetę by mógł czuć swoje zapachy. Powinieneś używać tego samego żwirku we wszystkich kuwetach.
- Zacznij od mniejszych przestrzeni. Gdy zdecydujesz się wypuścić królika, nie udostępniaj mu od razu całego domu. Ogranicz jego wędrówki do jednego pokoju. Z czasem, jak jego nawyki robienia do kuwety się polepszą, będziesz mógł mu udostępnić więcej pokoi (z rozstawioną większą ilością kuwet).
- Uważnie obserwuj zachowanie królika. Najlepszym sposobem na naukę kuwetowania to złapanie go na gorącym uczynku. Na chwilę przez sikaniem, królik podnosi ogon do góry. To Twoja szansa.
- Krzyknij „nie!” nim Twój królik zacznie sikać. Jak zobaczysz, że unosi ogon do góry, zwróć mu uwagę donośnym „nie!” i delikatnie zagoń go w stronę kuwety. Dobrze jest mieć przygotowany w kuwecie przysmak. W tedy królik nie pomyśli, że go za karę chcesz wrzucić do kuwety.
- Posprzątaj wpadki. Króliki często wracają do tych samych miejsc, żeby się wypróżnić. Dlatego chcemy dokładnie umyć i zdezynfekować miejsca, w których królik się załatwia. Powinno się od razu sprzątać. Możesz także namoczyć kawałek gazety w moczu i wrzucić go do na dno kuwety. Kupki także wrzuć do kuwety.
- Stopniowo zwiększaj czas, który królik dostaje na wychodzenie z klatki. Zacznij wypuszczać królika na 15-30 minut, 3-4 razy dziennie. To zapewni królikowi ruch, którego bardzo potrzebuje. Jak już coraz lepiej będzie korzystać z kuwety, możesz go wypuszczać na dłużej.
Krok 3. Gdy Twój królik będzie za każdym razem korzystał z kuwety
Gdy wydaje Ci się, że Twojemu królikowi przez większość czasu udaje się korzystać z kuwety, warto podnieść nieco poprzeczkę i zobaczyć, jak sobie poradzi. Głównym celem powinno być posiadanie tylko jednej kuwety, zamiast kilku porozrzucanych po całym domu.
- Schowaj wszystkie dodatkowe kuwety. Nie zabieraj wszystkich naraz tylko stopniowo, jedna po drugiej. Najpierw schowaj tę, która znajduje się najdalej od legowiska. Później kolejną, która jest najdalej aż zostanie tylko jedna – w kojcu czy klatce.
- Upewnij się, że królik korzysta z kuwety w jego legowisku. Prawdopodobnie nie będziesz musiał już bacznie obserwować swojego królika, ale postaraj się zwrócić uwagę czy co jakiś czas wraca i z niej korzysta. Jeśli tak nie jest, być może znalazł sobie inny kącik do wypróżniania się.
- Poszukaj ewentualnych wpadek. Sprawdź wszystkie zakamarki oraz miejsca w których stały stare kuwety. Gdy zabierasz kuwety, zwracaj uwagę czy królik się nie zapomina. Jeśli tak się stanie, postaw kuwetę z powrotem na stare miejsce na parę dni.
- Gratulacje! Twój królik potrafi załatwiać się do kuwety! Gdy z powodzeniem pozbędziesz się wszystkich kuwet, a królik wraca do tej w jego legowisku, możesz być z siebie dumny!
Dodatkowe wskazówki na ewentualne problemy
Niektóre króliki szybko załapują nowe rzeczy, a niektóre niestety wolniej się uczą lub są po prostu bardzo uparte. Przy tych drugich będziemy musieli włożyć nieco więcej pracy w tresurę.
Czy warto wysterylizować królika?
Sterylizacja ma spory wpływ na zachowanie królika. Jak każde inne zwierzę, króliki zaznaczają zapachem swoje terytorium poprzez pryskanie moczem i rozprzestrzenianie odchodów. Jest to szczególnie problematyczne u samców. Samice także pryskają moczem.
Po wysterylizowaniu, królik produkuje mniej hormonów, które są odpowiedzialne za terytorialność. Będą odczuwały mniejszą potrzebę znakowania otoczenia. Gdy już Twój królik dojdzie do siebie po zabiegu, możesz zauważyć znaczną poprawę w zachowaniu. Jednak, może minąć kilka tygodni zanim poziom ich hormonów spadnie.
Nawet królik, który jest już wytresowany, podczas zwiedzania nowych miejsc będzie zostawiał kupy by zaznaczyć terytorium. Zazwyczaj będą to robiły jednorazowo, tylko podczas zwiedzania nowych zakamarków domu. Mimo wszystko po wysterylizowaniu, instynkty terytorialne zostają znacznie ograniczone, aż do całkowitego zaniechania.
Zacznij od jeszcze mniejszej przestrzeni niż jeden pokój
Jeżeli Twój królik nie może się połapać o co chodzi z kuwetą, będziesz musiał ograniczyć ich przestrzeń do minimum. Zamiast zaczynać od małego pokoju czy łazienki, zacznij od klatki lub kojca. Nawet jak planujesz trzymać królika na wolnym wybiegu po całym domu, będziesz musiał zacząć jego tresurę od malutkiej przestrzeni.
Mając dostępną tylko małą przestrzeń, na pewno nie przegapi kuwety. Sprzątaj często i stosuj wcześniej wspomniane rady. Gdy już jego toaletowe nawyki ulegną zdecydowanej poprawie, możesz dać mu więcej przestrzeni. Może to być przejście z klatki do kojca. Niekoniecznie musi to być jeden cały pokój.
Dzięki takiej małej zmianie, królik wciąż będzie mógł z łatwością znaleźć swoją kuwetę. Dla Ciebie także będzie łatwiej, ponieważ nie będziesz musiał mieć na oku całego pokoju a tylko małą przestrzeń.
Gdy przejdziecie z kojca na cały pokój, ustaw więcej kuwet, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Miej go na oku i sprzątaj na bieżąco, wkładając wszystkie wpadki do kuwet.
Ogólnie rzecz biorąc, kojce dla królików są dość wszechstronne. Jeśli są wystarczająco duże, to można w nich trzymać królika cały czas. Mogą być także przydatne, jeśli mamy mało miejsca w domu lub nietypowe rozmieszczenie pokoi. Zawsze znajdzie się jakiś kąt lub kawałek miejsca, do którego uda nam się wcisnąć taki kojec.
Włóż siano do kuwety
Króliki podczas jedzenia, bardzo często robią kupy. Wkładając siano do kuwety lub zrobienie karmnika zaraz przy kuwecie (tak by królik dosięgnął siana ze środka kuwety), sprawia, że królik będzie się załatwiał do środka. Codziennie wymieniaj siano na nowe, ponieważ może zostać zabrudzone moczem lub kupkami.
Codziennie czyść Klatkę i wybieg królika
Dopóki Twój królik się nie nauczy w 100% korzystać z kuwety, powinieneś codziennie sprzątać jego wybieg. Odchody odkładaj do kuwety, ale wszędzie indziej powinno być czyściutko. Pokazując królikowi czystość i porządek wszędzie poza kuwetą, wysyłamy mu dosyć silny sygnał, gdzie znajduje się jego toaleta.
Gdy królik obsikuje bok kuwety
Czasem się zdarza, że królik potrafi korzystać z kuwety, ale nie zdaje sobie sprawy, że ich pupa wystaje poza nią. Przez to siusiają na zewnątrz. Rozwiązaniem na to może być kupno większej, nieco wyższej kuwety. Możesz także podłożyć pod kuwetę podkład do sikania dla psów.
Wiek królika także ma znaczenie
Młode króliki jest trudniej nauczyć kuwetowania ze względu na ich krótki zakres uwagi. Jest bardziej prawdopodobne, że po prostu zapomną o kuwecie i załatwią się w każdym innym miejscu. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym jest po prostu rozstawienie kilku kuwet. Królik zawsze będzie miał blisko i ułatwi mu to naukę.
Z kolei stare króliki są najtrudniejsze w tresurze. Bardzo często są to zwierzęta wzięte ze schronisk, a ich poprzedni właściciele nie zapewniali należytej opieki ani tresury. Przez to stare króliki mogły żyć w mniejszym lub większym brudzie i załatwiać się, gdzie popadnie.
Biorąc w opiekę starego królika, najlepszą rzeczą jaką można dla nich zrobić to bardzo częste sprzątanie ich kojca. Nawet do kilku razy dziennie. No i oczywiście stosowanie się do wszystkich wyżej wymienionych rad. Zostawianie odchodów jedynie w kuwecie, powinno pokierować je w stronę zachowywania czystości i uświadomienia, że miejsce na takie rzeczy jest jedynie w kuwecie.
Postaw kuwetę pod jakimś większym przedmiotem
Czasem tak się zdarza, że króliki stresują się wypróżnianiem na otwartej przestrzeni. Takie króliki wolą mieć kuwetę pod czymś w rodzaju zadaszenia. Gdy królik załatwia się pod krzesłem, stołem lub łóżkiem, spróbuj postawić coś nad jego kuwetę.
Muszą poczuć się bezpiecznie. Jest wiele kreatywnych sposobów, aby temu zapobiec. Może to być rozłożenie koca od góry lub wstawienie kuwety do wysokiego kartonowego pudła.
Często zadawane pytania:
Dlaczego królik przestał załatwiać się do kuwety?
Gdy wytresowany królik przestaje korzystać z kuwety i znowu zaczyna się wypróżniać, gdzie popadnie, może być to jedna z trzech przyczyn:
- W kuwecie jest brudno lub nie było dawno sprzątane. W tedy królik będzie zmuszony znaleźć sobie inne miejsce by się załatwić.
- Jeśli królik jest już stary lub otyły, może być mu ciężko wskoczyć do kuwety.
- Królik może mieć infekcję układu moczowego. Jeżeli nie zacznie z powrotem korzystać z kuwety, powinno się go niezwłocznie zabrać do weterynarza.
Dlaczego królik kopie w kuwecie?
Króliki są zwierzętami ryjącymi a niektóre z nich będą czuły potrzebę częstego kopania i będą często wykopywały zawartość kuwety na zewnątrz. Sposobem na to może być kupno zadaszonej kuwety dla kotów. Królik może być także znudzony i włożenie paru zabawek do środka zda egzamin.
Dlaczego królik sika na łóżko?
To dosyć powszechne zachowanie, że królik obsikuje łóżko. Nawet te wytresowane króliki to robią. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że królik na pościeli czuje nasze zapachy. Gdy wskakują na łóżko, włączają się ich terytorialne instynkty. Przez to sikają na łóżko, tym samym zaznaczając teren jako ich własny.
Co zrobić, aby królik przestał sikać na łóżko?
- Nie dawaj królikowi jedzenia ani przekąsek, gdy znajduje się na łóżku. Skoro w kuwecie ma siano lub przekąski, będzie kojarzył z nią łóżko.
- Wysterylizuj swojego królika. Po tym zabiegu, wytwarzanie hormonów spada do minimum co skutkuje na ogół lepszym zachowaniem oraz zmniejszeniem jego terytorialnych instynktów.
Mimo wszystko, najlepszym sposobem jest po prostu zakazanie królikowi wskakiwać na łóżko. Gdy będzie wskakiwał, donośnym głosem powiedz jego imię ze słowem „Nie!” i zdejmij go z pościeli.
Źródła użyte w artykule:
- “Litter Training.” House Rabbit Society. rabbit.org/faq-litter-training-2.