Czy Królik Nadaje Się Dla Dzieci?

Często się słyszy, że króliki są takie słodkie, puchate. Uszy im sterczą i wiecznie coś węszą tym swoim noskiem. Dużo ludzi także powtarza, że króliki mają łagodną naturę i są łatwe w opiece. Wiele osób także myśli, że króliki nie wymagają dużego poświęcania czasu, same się potrafią zająć i mogą być świetnymi pierwszymi zwierzakami dla dzieci. Jednak czy to prawda?

Króliki są dobrymi zwierzętami dla odpowiedzialnych dzieci. Mimo, że mają płochliwą naturę oraz mogą reagować agresją na nadmierne głaskanie i przytulanie, mogą być świetnymi rodzinnymi zwierzętami. Wymagają opieki oraz poświęcenia czasu więc małe dzieci nie powinny same się nimi opiekować.

Najlepszym rozwiązaniem dla posiadania królika, jest opiekowanie się nim wspólnie jako rodzina. Z kolei nastolatkowie, którzy są nieco bardziej dojrzalsi oraz odpowiedzialni, mogą już samemu się zaopiekować królikiem.

Króliki wymagają sporej inwestycji czasu wolnego. Potrzebują dużo uwagi, przestrzeni, a przede wszystkim, mają specyficzne wymagania żywieniowe. Wbrew powszechnej opinii, nie są aż tak skłonne do głaskania i przytulania jak wiele ludzi uważa. Często nie cierpią gdy je się trzyma i nie będą bały się użyć pazurów czy zębów żeby uciec z naszych rąk. Można powiedzieć, że taki królik wymaga tyle samo uwagi co pies. Oczywiście, są także króliki, które lubią pieszczoty. Niestety większość mniejszych dzieci nie jest gotowa by podjąć się tak dużej odpowiedzialności.

Czy Królik To Dobry Zwierzak Dla Małych Dzieci?

Odpowiedzialni nastolatkowie są w stanie świetnie zadbać o królika oraz spełniać wszystkie obowiązki z nim związane. Niestety dla dzieci, które mają mniej jak 10 lat, samodzielna opieka nad królikiem to często zbyt duży obowiązek. Codziennie należy czyścić króliczą kuwetę a przede wszystkim najpierw trzeba nauczyć królika robić do kuwety. Dodatkowo, ich wrażliwy układ pokarmowy wymaga specyficznych pokarmów.

czy króliki lubią być brane na ręce?

Króliki nie są zbytnio pieszczotliwymi zwierzętami. To zwierzęta łowne. Przetrwały wiele tysięcy lat ponieważ były w stanie natychmiast rzucić się do ucieczki przed większymi od nich drapieżnikami. Domowe króliki zostały hodowane w taki sposób, by ich natura stała się o wiele bardziej przyjaźniejsza wobec nas ludzi niż ich antyczni przodkowie. Mimo tego, wciąż górują u nich instynktowne odruchy gdy wyczują niebezpieczeństwo.

Króliki czują się najbardziej komfortowo gdy trzymają swoje łapy na podłodze. Podniesiony do góry królik traci możliwość natychmiastowej ucieczki. To sprawia, że nie czuje się bezpieczny. Mogą się zacząć szamotać będąc u dziecka na rękach, a co za tym idzie, zranić je.

Następnym razem gdy dziecko będzie chciało go podnieść, on będzie pamiętał i chciał jak najszybciej uciec lub się wyrwać. Jeżeli dziecko nie zna dobrze mowy ciała królika, tylko niepotrzebnie naraża się na podrapania lub ugryzienia.

Młodsze dzieci mogą zacząć traktować królika jako pluszową zabawkę zamiast jako żywe zwierzę. Króliki mają delikatną strukturę kostną. Łatwo jest królikowi nieumyślnie wyrządzić krzywdę poprzez zbyt mocne złapanie czy uściśnięcie. Nawet podniesienie królika w zły sposób może stanowić ryzyko zrobienia mu krzywdy.

Czy układ pokarmowy królika jest wrażliwy?

Króliki posiadają bardzo czuły układ pokarmowy i przez to są narażone na cierpienie spowodowane złą dietą. Na ogół potrzebują one dostępu do siana (najlepiej z tymotki) oraz świeżych zielonych liści z warzyw. Zbyt duża ilość pokarmu granulowanego lub słodkie przysmaki mogą doprowadzić do otyłości u królika oraz do wielu innych chorób zdrowotnych.

W najgorszym przypadku, jeśli dziecko zapomniałoby nakarmić królika choćby jeden dzień, mogłoby się to skończyć fatalnie. Prawidłowe zdrowie królika polega głównie na tym, by ich układ pokarmowy pracował bez przerw. Króliki potrzebują nieustannie coś przeżuwać czy też „paść się” przez większą część dnia. Jeśli nie dostaną nic do jedzenia, może to spowodować zastój żołądkowo-jelitowy. W takim przypadku trzeba niezwłocznie zabrać królika do weterynarza.

Czy Łatwo Jest rozpoznać czy królik jest chory?

Króliki jako zwierzęta łowne nauczyły się skrywać swoje słabości czy objawy chorób. Jest to swojego rodzaju mechanizm defensywny. W naturze drapieżniki prędzej wybiorą ofiarę, która wygląda na chorą lub osłabioną aniżeli w pełni sił.

Jako opiekunowie królików musimy zwracać szczególną uwagę na nawyki i mowę ciała naszego zwierzaka. Idealnie byłoby zauważyć pierwsze objawy choroby zanim zdąży się rozwinąć. Jednak zmiany w zachowaniu często są tak subtelne, że dziecko czy nastolatek mogą sobie nawet nie zdawać sprawy.

W takiej sytuacji nasz mały opiekun musiałby być świadomy ile jego królik zjada, czy i jak się wypróżnia oraz czy ma codziennie energię czy może jest bardziej ospały niż zazwyczaj. Sama obserwacja pod takim kątem jest już dużą odpowiedzialnością dla dziecka.

Króliki Nie Lubią Hałasu Oraz Gwałtownych Ruchów

Króliki bywają bardzo płochliwe. Łatwo je wystraszyć głośnym dźwiękiem lub szybkimi, gwałtownymi ruchami. Bardzo często nasze dzieci szaleją i hałasują podczas zabaw. Większość dzieci są z natury aktywne i hałaśliwe. Takie dziecięce szaleństwa, dla królika, często są głównym źródłem stresu i strachu.

Króliki potrzebują dużo przestrzeni oraz dużo uwagi

Trzeba również pamiętać, że króliki wymagają sporej przestrzeni oraz ruchu. Nie są zwierzętami typowo klatkowymi. Zostawione w klatce na cały dzień bardzo szybko się znudzą, a nawet wpadną w depresję. Nadmierne trzymanie królika w zamknięciu bardzo często prowadzi do destruktywnych zachowań kiedy już je wypuścimy z klatki by sobie pobiegały. Mogą „zdziczeć”, obgryzać rzeczy w otoczeniu, uciekać lub zachorować i być bardziej bojaźliwymi.

Lepsze rozwiązanie: Królik jako Podopieczny dla całej rodziny

Jako dorosła osoba, powinieneś wziąć odpowiedzialność za opiekę nad królikiem. To znaczy, że skoro zgodziłeś się kupić królika, to powinieneś być gotowy opiekować się nim przez całe jego królicze życie. A zdrowe i dobrze zadbane króliki mogą żyć nawet i 10 lat.

Niestety do schronisk trafia bardzo dużo królików, które są w kiepskim stanie. Główną przyczyną była zła opieka a nawet i jej brak. Bardzo często główną opiekę nad takimi królikami sprawowały dzieci, których nikt nie nauczył odpowiednio się nimi opiekować.

Dużo królików trafia do schronisk z brudną i splątaną sierścią ponieważ ich klatki rzadko były porządnie sprzątane. Brudna i długo niesprzątana klatka często prowadzi do wysypek skórnych czy podrażnień/poparzeń skóry moczem. Gdy królik przesiaduje tylko w klatce nie ma w ogóle możliwości wybiegania się. A to prowadzi do zaników mięśni.

Jeśli Ty lub inna dorosła osoba nie możecie się zaopiekować króliczkiem ze względu na brak czasu lub ogrom innych obowiązków, to sugerowałbym odpuścić i pomyśleć nad innym zwierzątkiem.

Jeżeli jednak dysponujesz wolnym czasem, cierpliwością i chętnie poczytasz więcej na temat podstawowej opieki, której królik potrzebuje, to gwarantuje, że zyskacie wspaniałego futrzanego przyjaciela na długie lata.

Dzieci mogą być wspaniałymi pomocnikami

Zamiast bycia jedynymi opiekunami, powinniśmy zaangażować nasze dzieci do wspólnej opieki. Jeżeli pokażą, że są w stanie być odpowiedzialni, to możemy im pozwolić przejąć niektóre obowiązki. Może to być sprzątanie klatki lub karmienie królika granulatem z samego rana. Możliwości jest wiele a dzieci, szczególnie te mniejsze, lubią rutynę czy też tak zwane codzienne „rytuały”.

Tak długo jak Ty będziesz sprawował główną opiekę nad królikiem, a dziecko będzie pomagało, powinieneś sprawdzać czy codziennie spełnia swoje obowiązki. Jeśli zapomni, to trzeba będzie to nadrobić lub przypomnieć ewentualnemu zapominalskiemu.

Czy Duże gatunki królików Są odpowiednie dla dzieci?

Duże króliki, ważące więcej jak 3.5kg, są świetnymi zwierzakami dla rodzin z małymi dziećmi. Są spokojniejsze, łagodniejsze i mniej płochliwe. Mają także silniejszą strukturę kostną. Jest mniejsza szansa, że dziecko zrobi królikowi krzywdę przez złe podniesienie go lub za mocne przytulenie.

Naucz dzieci by dobrze traktowały swoje króliki

Gdy cała rodzina jest zaangażowana w opiekę nad królikiem, daje to świetną okazję by nauczyć dzieci dobrego traktowania i szanowania małych zwierzątek. Gdy dziecko bawi się z królikiem, powinno być pod nadzorem rodziców. W tedy można na bieżąco uczyć malucha, które zachowania są dobre, a które nie.

W bardzo łatwy sposób można pokazywać dziecku jak go głaskać i się z nim bawić na podłodze, bez zbędnego podnoszenia, tarmoszenia czy nawet i poniewierania.

Możemy także uczyć nasze dzieci jaka jest podstawowa mowa ciała królika. W ten sposób nauczą się rozpoznawać kiedy królik się boi czy nie ścigać go gdy chce od nich uciec. Po jakimś czasie dziecko nauczy się poprawnego zachowania oraz zacznie rozpoznawać kiedy jego królik jest szczęśliwy i zrelaksowany, a kiedy trzeba dać mu trochę spokoju i więcej przestrzeni. Z pewnością ułatwi to wszystkim domownikom życie.

Więcej okazji do wspólnego spędzania czasu

Króliki to stadne zwierzęta więc wspólne spędzanie czasu jest im potrzebne. Jeśli będą trzymane w pomieszczeniach gdzie często przebywamy na co dzień, to będą miały wystarczająco dużo socjalizacji. Królik także nie będzie uzależniony od przebywania tylko i wyłącznie z dzieckiem. A jak to często u dzieci bywa, mogą się szybko nowym zwierzakiem znudzić. W takiej sytuacji będzie miał także nas do zaspokajania swoich króliczych potrzeb.

Nigdy nie wypuszczaj królika na wolność!

Jeżeli po jakimś czasie uznacie, że kupno królika było złym pomysłem – nigdy nie wypuszczajcie go na wolność. Domowe króliki nie są w stanie przetrwać same na wolności. Powinno się takiego królika oddać do schroniska lub komuś innemu. Dzięki temu królik dostanie opiekę, której potrzebuje.

Nie mniej jednak warto dać zwierzęciu kolejna szansę. Być może teraz będziecie przechodzić bardziej intensywny okres czasu. Za miesiąc lub dwa sytuacja może się wyklarować i będziecie sobie wdzięczni, że nie pozbyliście się swojego pupila. Królik może być wspaniałym dodatkiem do życia codziennego oraz świetnym przyjacielem!