Czy Królik Może Jeść Ziemniaki? A Co Zrobić Gdy Królik Zje Surowego Ziemniaka?
Ziemniaki są jednym z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Zjadamy je bardzo często, a większość ludzi zdaje się je jeść nawet codziennie. Pewnie nie raz się zastanawiałeś, czy mógłbyś poczęstować ziemniaczkiem swojego królika. Niestety, króliki i ziemniaki to bardzo złe połączenie. Czytając mój artykuł dowiesz się wszystkich szczegółów.
Króliki nie powinny jeść żadnej części ziemniaka. Są one wysokokaloryczne i nie dostarczają żadnych korzyści odżywczych. Zawierają skrobię, z którą układ trawienny królika sobie nie radzi. Może to powodować biegunkę, zaparcia lub zastój w przewodzie pokarmowym. Liście i pnącza ziemniaka są nich trujące.
Czy Króliki Jedzą Ziemniaki?
Króliki jedzą różne warzywa. Jeśli dasz królikowi kawałek ziemniaka, na pewno go zje. Nie oznacza to jednak, że ziemniaki są dla nich zdrowe. Króliki najlepiej odżywiają się na diecie trawiastej. Dieta królika powinna składać się głównie z błonnika, który przepycha pokarm przez układ trawienny, oraz zawierać niewielką ilość tłuszczu i białka, które są niezbędne do wzrostu komórek.
Tutaj możesz przeczytać obszerny artykuł na temat poprawnej diety królików domowych:
„Co Jedzą Króliki? (Wszystko O Diecie Królików Domowych)”
Króliki nie rozumieją, że ziemniaki są dla nich szkodliwe. W porównaniu do dzikich królików czy zajęcy, króliki domowe mają słaby instynkt, jeśli chodzi o unikanie niezdrowego jedzenia. Twoim, jak i moim, zadaniem jako opiekunowie jest zapewnienie królikowi zdrowej diety.
Króliki czerpią prawie wszystkie potrzebne im składniki odżywcze z siana i traw. Ten bogaty we włókno pokarm powinien stanowić około 85% ich diety. Reszta ich diety powinna składać się z zieleniny i ziół. To, że królik jest w stanie coś zjeść, w tym przypadku ziemniaka, nie oznacza, ze w ogóle powinny je zjadać. Nie jest to dobry pomysł żeby go nimi karmić, nawet w małych ilościach.
Czy Królik Może Jeść Obierki Od Ziemniaków?
Obierki ziemniaków zawierają dużą ilość skrobi. Wysoka zawartość skrobi równoważy zawartość błonnika, co sprawia, że są one dla królika trudne do strawienia. Skórki ziemniaków są tak samo niekorzystne dla jelit królika jak biały miąższ w środku.
Króliki powinny głównie zjadać siano z trawy, które praktycznie w całości składa się z błonnika. Całe swoje cenne włókno pokarmowe uzyskują z siana i okazjonalnych sałatek z przeróżnych liści ziół.
Króliki potrzebują diety bogatej w błonnik, aby być zdrowe. Ich układ trawienny jest uzależniony od rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika.
Czy Królik Może Jeść Surowe Ziemniaki?
W odróżnieniu od ludzi, króliki mają układ trawienny, który świetnie nadaje się do rozkładania surowego jedzenia. Ludzie są kompletnie niezdolni do trawienia ziemniaków na surowo. Skrobia może wywołać u nas jedynie paskudny ból brzucha, natomiast toksyczny związek zwany solaniną może przyczynić się do powstania znacznie gorszej dolegliwości. Solanina jest szczególnie skoncentrowana w ziemniakach, które są jeszcze zielone w środku lub tych, które już zaczęły kiełkować.
W naturze można spotkać króliki, które wykopują i zjadają surowe ziemniaki. Podczas gdy ich roślinożerne układy pokarmowe są lepiej przystosowane do trawienia skrobi z surowych ziemniaków, brak umiejętności oddawania gazów może sprawić, że nawet najmniejsze zaburzenia trawienne staną się śmiertelnym zagrożeniem.
Królik Zjadł Surowego Ziemniaka – Co Robić?
Jeżeli królik zje kawałek surowego ziemniaka, obserwuj jego zachowanie, apetyt oraz bobki przez kolejne 12 do 24 godzin. Przez ten czas, podawaj mu wyłącznie siano i świeżą wodę. Jeśli przestanie jeść i robić bobki lub będą malutkie, oznacza to rozstrój żołądka.
Jeżeli królik nic nie będzie jadł i nie będzie robił bobków przez ostatnie 12-24 godziny, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza. Może mu grozić zastój w przewodzie pokarmowym.
W międzyczasie, możesz swojemu króliczkowi masaż brzuszka. Może on ulżyć Twojemu króliczkowi, ponieważ dzięki delikatnemu masowaniu, pomagasz gazom wydostać się z jelit. Jest to bardzo fajnie pokazane na filmiku poniżej:
Oto niektóre z objawów, które mogą dotknąć Twojego królika, po zjedzeniu ziemniaków:
- Biegunka – wypróżnienia królika stają się nienormalnie częste i niespójne pod względem konsystencji bobków.
- Zaparcie lub zastój w przewodzie pokarmowym – królik może w ogóle się nie wypróżniać lub może zostawiać małe, suche i twarde bobki. Króliczek może odczuwać znaczny dyskomfort i ból.
- Utrata apetytu – ze względu na dolegliwości trawienne, Twój królik może odmawiać jedzenia. Jeśli po upływie 12 godzin królikowi nie wróci apetyt, powinieneś zabrać go do weterynarza.
- Letarg – króliki domowe mogą stać się mało aktywne i niechętne do jakichkolwiek interakcji.
- Przyrost wagi – ziemniaki są bardzo kaloryczne co skutkuje nadmiernym przybieraniem na wadze. A także zwiększa ryzyko otyłości.
Czy Królik Może Jeść Liście Ziemniaka?
Liście ziemniaka zdecydowanie nie są bezpieczne! Liście ziemniaka dla królików są trujące. Są one częścią rodziny roślin psiankowatych. Powodem, dla którego są trujące jest to, że produkują solaninę w swoich liściach. Solanina jest wytwarzana przez ziemniaki jako środek obronny. Solanina sprawia, że owady i drapieżniki trzymają się z daleka od ziemniaków. Solanina także chronić je przed wieloma chorobami.
objawy Niepożądane po zjedzeniu liści ziemniaka:
Wymioty
Biegunka
Senność
Przyśpieszony puls
Ciężki oddech (świadczący o niewydolności oddechowej)
Oprócz liści ziemniaka, jest jeszcze parę innych liści, które również są szkodliwe dla królików. Powinieneś być szczególnie czujny, jeśli masz ogród i pozwalasz swoim królikom swobodnie przebywać na dworze.
Liśćmi szkodliwymi dla królików są także:
- Liście pomidora
- Liście cebuli
- Liście rabarbaru
- Pietruszka
- Rośliny zimozielone
- Bakłażany
- Liście papryki
Jeśli masz ogródek, a gdzieś w nim rosną ziemniaki i pozwalasz swoim króliczkom na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, powinieneś ogrodzić ogródek. Jeśli u Twoich królików wystąpi którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, a mogły one mieć dostęp do roślin ziemniaczanych, natychmiast zabierz je do lekarza weterynarii.
Czy Królik Może Jeść Gotowane Ziemniaki?
Układ pokarmowy królików nie jest zdolny do przetrawienia gotowanych ziemniaków. Mimo, że gotowanie pozbawia je dużej części skrobi opornej, pozostaje w nich mnóstwo zwykłej skrobi. Króliki nie są w stanie z łatwością strawić wielu form węglowodanów, z wyjątkiem błonnika.
Jedzenie gotowanych ziemniaków może spowodować, że Twój królik będzie miał takie same problemy trawienne jak w przypadku surowych ziemniaków. Biegunka, zaparcia i zastój żołądkowo-jelitowy wciąż mogą wystąpić po zjedzeniu gotowanych ziemniaków.
Jeśli nie ziemniaki, to jakie warzywa mogę dać swojemu królikowi?
Pamiętaj, że dieta królika powinna składać się w 80% z siana i traw. Większość z tych warzyw powinna być podawana w niewielkich ilościach (jako przekąski), ponieważ są one gazotwórcze i mogą rozregulować delikatny żołądek Twojego królika.
W moim artykule „Co Jedzą Króliki? (Wszystko O Diecie Królików Domowych)” bardzo szczegółowo rozpisałem co może jeść królik oraz czego powinno się wystrzegać by mu nie zaszkodzić.
Tak pokrótce, to lista warzyw, które możesz zaoferować swoim króliczkom zamiast ziemniaków. Lista ta nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca, ale może dać ci parę pomysłów na dobry początek.
Warzywa bezpieczne dla królika:
- Szparagi
- Buraki
- Brokuły
- Kiełki brukselki
- Kalafior
- Cykoria
- Cukinia
- Ogórek
- Jarmuż
- Groszek
- Sałata rzymska
- Szpinak
- Squash
- Słodka papryka
- Rukiew wodna
Jeżeli mowa o owocach, króliki powinny zjadać je jeszcze rzadziej niż warzywa. Niektórymi bezpiecznymi owocami dla królika mogą być banany, truskawki oraz winogrona.
Owoce, które może jeść królik (bez pestek!):
- Jabłko
- Morela
- Jeżyny
- Borówki
- Kiwi
- Mango
- Melon
- Nektarynki
- Papaja
- Brzoskwinie
- Gruszki
- Ananas
- Śliwki
- Maliny
- Pomidory
Podsumowując, szkoda ryzykować zdrowia swojego pupila karmiąc go ziemniakami. Jest mnóstwo innych, wspaniałych warzyw i owoców, które są dla niego bezpieczne i równie smaczne. Idealna dieta to siano i woda to podstawa a reszta pokarmów to tak na prawdę przysmaki.