Czy Króliki Mogą Jeść Banany?

Króliki chętnie jedzą różne owoce. Ponadto mogą jeść części owoców, których ludzie nie mogą lub nie chcą jeść, takie jak skórki, liście, łodygi czy kwiaty. Króliki są roślinożercami, co oznacza, że roślinne produkty są ich jedynym źródłem pożywienia.

Króliki mogą bezpiecznie jeść banany. Mogą także jeść skórkę od banana w małych ilościach po uprzednim umyciu. Musisz jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Zbyt duża ilość cukru może powodować problemy zdrowotne i może zniechęcić Twojego królika do jedzenia siana lub trawy.

Mimo, że lwią część króliczej diety powinny stanowić siana i warzywa, niektóre owoce mogą być wspaniałym dodatkiem i urozmaiceniem dla ich diety. Niektóre króliki uwielbiają banany do tego stopnia, że potrafią się trząść ze szczęścia podczas jedzenia.

Czy Króliki Mogą Jeść Banana?

Jeśli podasz królikowi niewielką ilość, nie powinno to mieć złego wpływu na zdrowie królika. Szczególnie jeśli jest dosyć aktywny na co dzień. Banany zawierają dość dużo kalorii w stosunku do innych owoców (89 kalorii na 100 gramów).

Owoce i warzywa są nie tylko korzystne, ale mogą również pozytywnie wpłynąć na zdrowie królików. Pomimo, że niektóre owoce mają naturalnie wysoką zawartość cukru. Plasterek lub dwa świeżego owocu jako przysmak jest o wiele zdrowszy niż kupiony w sklepie zoologicznym przysmak zawierający wysoko przetworzony jogurt czy czekoladę w swoim składzie.

Jeśli chodzi o wartość odżywczą, banany są naturalnie ubogie w tłuszcze nasycone i zawierają błonnik, potas, witaminę C, witaminę B6 i kilka innych związków roślinnych, z których wszystkie są korzystne dla zdrowia królika.

Świeży banan ma także dość wysoką zawartość wody (75%). Może być fajnym i orzeźwiającym przysmakiem dla królika, który pomoże mu utrzymać odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza w ciepłe dni.

Warto Pamiętać! Owoce, jak również i warzywa, zakupione w sklepach często są pryskane chemią, która może być szkodliwa dla naszego pupila. Dlatego przed podaniem należy je dokładnie umyć w zimnej, bieżącej wodzie.

Polecany Artykuł: „Jakie Gałązki Może Jeść Królik? (Aż 12 Gatunków Drzew)”

Jak Dużo Banana Mogę Dać Królikowi i Jak Często?

Tak więc, ze względu na wspomnianą wysoką zawartość węglowodanów (cukru), banan powinien być podawany królikowi tylko jako przysmak. Jak już wspomniałem wcześniej, przekarmienie bananem może spowodować problemy trawienne lub biegunkę.

Kilka plasterków o grubości kilku milimetrów podawanych raz lub dwa razy w tygodniu to bezpieczna ilość. Nie powinna spowodować żadnych negatywnych długoterminowych problemów zdrowotnych u Twojego króliczka (pod warunkiem, że nie podajesz mu również innych smakołyków w tym samym czasie).

Banany królikowi najlepiej pokroić na cienkie plasterki, w niewielkich ilościach.

czy królik może jeść skórkę od banana?

Króliki mogą bezpiecznie jeść skórki bananów z takim samym umiarem, z jakim jadłyby każdy inny owoc. Skórki bananów nie są uważane za toksyczne dla królików, więc nie ma powodu do niepokoju, jeśli takową zje. Niemniej jednak, karmienie zwierzęcia dużą ilością skórki banana jest zdecydowanie niezalecane.

Chociaż zawierają wiele witamin i minerałów oraz stosunkowo dużo błonnika, skórki bananów są nadal owocem i powinny być podawane z umiarem. Z uwagi na niższą zawartość cukru mogłyby być one korzystniejsze dla królika niż owoce banana, ale niekoniecznie są one „dobre” dla królików.

Stanowią świetny przysmak i prawdopodobnie sprawią, że Twój królik będzie szczęśliwy, ale nie powinieneś zastępować żadnej części diety Twojego królika skórkami bananów lub uczynić z nich regularną część diety Twojego królika. Wszystkie owoce, w tym skórki bananów, powinny być podawane oszczędnie, najwyżej jeden lub dwa razy w tygodniu.

Skórki owoców zawierają wszystkie te same witaminy i minerały co owoc, ale zazwyczaj w większym stężeniu. Skórka banana jest bogata w witaminy B6 i B12, jak również minerały takie jak potas i magnez. Zawiera również mniejsze ilości wapnia i żelaza.

Jak Przygotować Banana Dla Królika?

W przeciwieństwie do innych owoców, banany dojrzewają nawet po zerwaniu i stają się tym smaczniejsze, im są dojrzalsze. Oznacza, że można je kupić na zaś, a jeśli kupi się je zanim dojrzeją (najczęściej twarde, zielone i strasznie gorzkie), można trzymać je jeszcze dłużej. Zanim nakarmisz swojego króliczka, poczekaj aż dojrzeje i nie będzie miał zielonej skórki.  Niedojrzały banan często jest strasznie gorzki, ponieważ skrobia nie zamieniła się jeszcze w cukier. 

Czy króliki lubią banany?

Króliki są strasznymi łasuchami i z miłą chęcią zjedzą większość owoców. Jednak ze względu na wysoką zawartość cukru w owocach, powinny je jeść tylko w bardzo małych ilościach – a banan jest jednym z takich owoców. Należy również unikać niektórych owoców ze względu na ich nasiona (lub pestki), które mogą być trujące dla królików, jeśli zostaną zjedzone.

Króliki uwielbiają słodkie jedzenie a w szczególności banany. Każdy królik ma swoją własną osobowość i widzimisię, ale mimo tego większość królików nie jest w stanie odmówić tych bardziej dojrzalszych bananów. Jak wiadomo, im bardziej dojrzały banan – tym słodszy. Króliki lubią także banany w formie liofilizowanej. Mogą być fajną, chrupiącą przekąską.

Czy królik musi mieć banany w diecie?

Chociaż banan jest pysznym przysmakiem dla królika, nie spotkałem się z dowodami na to, że królik musi go jeść, aby pozostać zdrowym. Króliki bardzo różnią się od nas, ludzi i pomimo tego, co powiedzą Ci niektóre źródła, nie nudzą się z powodu „braku urozmaicenia”. Jak pisałem w innym artykule, dla królików ważna jest przede wszystkim rutyna.

Króliki doskonale sobie poradziły podczas ostatnich tysięcy lat, nie mając dostępu do szerokiej gamy owoców i warzyw, które my, właściciele zwierząt domowych, dostarczamy.

Oczywiście my jako opiekunowie, uwielbiamy dawać naszym królikom nowe jedzenie czy smakołyki. Jednakże, dieta królika nie musi być w cale skomplikowana czy bardzo urozmaicona. Najważniejszym aspektem jest błonnik.

Błonnik jest najważniejszym aspektem i jego znaczenie w diecie królika nie może być pomijane. Dlatego dieta królików powinna składać się w 80% z dobrej jakości traw lub siana. To właśnie siano utrzymuje przewód pokarmowy w ruchu. Jak już pisałem w artykule „Co Jedzą Króliki?”, nasze małe pupile powinny mieć dostęp 24/7 do siana oraz świeżej wody.

Króliczki uwielbiają owoce, ale zawsze jest ryzyko, że duża zawartość cukrów w jego diecie zaburzy delikatną równowagę trawienną w jelitach. Pamiętaj o tym podając królikowi smakołyki i postaraj się oprzeć błaganiom! Wierzę, że z tym może być ciężko.

Natomiast młode króliki nie powinny jeść bananów właśnie ze względu na wysoką zawartość cukru oraz ze względu na niedojrzałość ich układu pokarmowego. Większą część diety małego lub młodego królika powinno stanowić dobrej jakości siano z trawą, z dodatkiem granulatu.

Dbanie o układ pokarmowy królika

Układ pokarmowy królika jest czasem bardzo wrażliwy na nagłe zmiany, które mogą zakłócić delikatną florę jelitową, odgrywającą ważną rolę w utrzymaniu królika w dobrym zdrowiu.

Kiedy wdrażasz jakiekolwiek nowe jedzonko do diety królika, czy to będzie owoc czy warzywo (i to nawet te uważane za bezpieczne) powinieneś najpierw dać królikowi szansę przyzwyczajenia się do niego.

Podaj bardzo małą ilość i obserwuj królika przez kilka godzin.  Jeśli zrobi miękką kupę, może to oznaczać, że dany owoc lub warzywo mu nie służy.

Poczekaj aż wszystko wróci do normy zanim zaczniecie próbować inne warzywa lub owoce.

Zwróć też uwagę na zmiany w zachowaniu, które mogą być oznaką poważniejszych problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia lub zastój żołądkowo-jelitowy.

Wady I Zalety Karmienia Królika Bananami

Banany są dostępne przez cały rok i mogą mieć parę fajnych korzyści zdrowotnych dla Twojego króliczka. Oto kilka plusów i minusów bananów.

Zalety podawania bananów królikowi:

  • Bogate w potas (może to zmniejszyć ryzyko rozwoju kamieni nerkowych u starszych królików)
  • Dobre źródło błonnika
  • Niska zawartość sodu
  • Bogate w witaminę B6 i witaminę C
  • Bogaty w antyoksydanty

Wady podawania bananów królikowi:

  • Bardzo wysoki poziom węglowodanów i cukru
  • Może uzależniać
  • Przekarmienie może powodować wzdęcia lub problemy trawienne

Czy Królik Może Zjeść Chipsy Bananowe?

Króliki mogą jeść chipsy bananowe w bardzo małych ilościach, jednak unikaj słodzonych chipsów bananowych i wybieraj te organiczne, bez dodatku cukru.

Ponieważ króliki mogą je jeść w bardzo małych ilościach, chipsy są często wygodniejszym rozwiązaniem niż otwieranie całego banana. A jeśli zamierzasz samemu zjeść jednego czy dwa banany, to chyba podzielisz się ze swoją pociechą prawda?

Polecam Także Przeczytać: Jak Oswoić Królika? 15 Sprawdzonych Sposobów Na Zaprzyjaźnienie Się”

Parę słów na zakończenie

Pamiętaj, że układ pokarmowy królika nie jest taki sam jak ludzki. Nie potrzebuje on takiego urozmaicenia, jakie my lubimy.

Dieta królika powinna być w dużej mierze oparta na błonniku, aby utrzymać ruch w jelitach i zapobiec zastojowi. Poza wodą, siano powinno stanowić około 80% diety królika i powinno być dostarczane całodobowo i bez ograniczeń (królik może zjeść kulkę siana odpowiadającą jego własnej wielkości każdego dnia). A przysmaki powinny być podawane bardzo sporadycznie.

Każdy królik jest inny, więc nie ma pewnego sposobu, aby wiedzieć jak Twój zareaguje na jakieś jedzenie, dopóki go nie przetestujesz. Przede wszystkim pamiętaj, że zbyt wiele czegokolwiek może być złe dla Twojego zwierzaka! Tylko dlatego, że układ trawienny królika może strawić banana, nie oznacza, że jest on przystosowany do tych wysokocukrowych pokarmów (dzikie króliki raczej nigdy nie zobaczą banana), więc powinny być one traktowane tylko jako przysmaki.