Co Jedzą Króliki? (Wszystko O Diecie Królików Domowych)

Jeśli nie mieliście wcześniej królika, a chcecie zaprosić jednego do waszej rodziny, pewnie macie setki pytań dotyczących żywienia i prawidłowej opieki. Bardzo często reklamy w telewizji lub 'powszechna opinia’ mijają się z prawdą. Króliki mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, a niewiedza może nieumyślnie wyrządzić temu żyjątkowi krzywdę.

Dowiecie się z tego obszernego artykułu, co wasz królik może zjeść ze smakiem, a czego musi unikać. Ponieważ każdy z nas chciałby, aby jego pupil żył jak najdłużej przy naszym boku, prawda?

Zdrowa dieta królika wymaga nieograniczonego dostępu do siana z traw (np. tymotki, kupkówki, stokłosa) oraz czystej wody. Dodatkowo 120-380 gram świeżych warzyw liściastych oraz około 30-60 gram karmy granulowanej. Smakołyki takie jak marchewki, jabłka czy banany powinny być podawane sporadycznie.

Niestety choroby układu trawiennego u królików są dosyć częste. Zaniedbanie diety może się dla królika skończyć fatalnie, jeśli w miarę szybko nie zareagujemy. Opiekując się królikiem powinno się zadbać o dostarczenie prawidłowego pokarmu. Jeśli królik dostanie to czego potrzebuje to będzie żył nami w zdrowiu i pełni sił.


Czy królik musi jeść siano?

Siano jest głównym składnikiem żywienia wszystkich królików domowych. Dieta królika powinna składać się w 80% z siana. Błonnik oraz białko zawarte w sianie doskonale regulują układ trawienny królika. Pozwala to na prawidłową pracę narządów oraz wchłanianie wszystkich wartości odżywczych.

Królik powinien mieć nieograniczony dostęp do siana przez całą dobę. Jest to bardzo ważne, ponieważ układ trawienny królika powinien nieustannie pracować. Siano pozwala utrzymać zrównoważoną florę w jelitach oraz prawidłowy stan uzębienia. Zapobiega także zakłaczeniu

Jakie siano dla królika jest odpowiednie?

Najlepszym rodzajem siana jest siano z tymotki. Zawiera najwięcej błonnika i jest najbardziej szorstkie ze wszystkich odmian. Szorstkość dobrze wpływa na układ trawienny królika oraz uzębienie.

Są oczywiście inne rodzaje siana, które królik z przyjemnością schrupie. Można mieszać ze sobą różne rodzaje siana i dawać królikowi w formie mieszanki.

Dobre rodzaje siana dla królików:

  • Tymotka
  • Kupkówka
  • Owies zwyczajny
  • Kłosówka wełnista
  • Suszone zioła
  • Wiechlina
  • Kostrzewa
  • Dziewięciornik błotny
  • Życica

Błonnik jest niezbędnym składnikiem w diecie królika

Siano jest bogate w błonnik. Ich długie przewody pokarmowe ewoluowały wiekami by świetnie sobie radzić z włóknistą roślinnością. Długie włókna z których zbudowane jest siano jest o wiele zdrowsze dla jelit niż zmielony błonnik zawarty w karmach.

Jedną z najczęstszych i niebezpiecznych dolegliwości dla królika jest gastropareza (znana także jako GI Stasis). Jest to stan, w którym układ trawienny spowalnia lub całkowicie przestaje pracować. Gdy królik ma nielimitowany dostęp do sianka sprawia, że jego układ trawienny cały czas ma co trawić. A gdy ma co trawić, jest o wiele większa szansa, że nie utworzą się blokady zagrażające zdrowiu.

Zdrowe uzębienie

Siano także bardzo pozytywnie wpływa na uzębienie królika. Królicze zęby można porównać do paznokci – nieustannie rosną. Króliki muszą dużo przeżuwać, a to pomaga w ścieraniu się. Siano się do tego świetnie nadaje, ponieważ długie włókna traw są na tyle szorstkie, by utrzymać, żeby królika w optymalnej wielkości.

Królik także powinien mieć dostęp do patyków, gałązek oraz drewnianych zabawek, które może sobie obgryzać.

Trzeba pamiętać, że niektóre rodzaje drewna są toksyczne, a inne trzeba wcześniej porządnie wygrzać w piekarniku. Tak więc jeśli chcesz się dowiedzieć jakie gatunki drzew są odpowiednie dla Twojego królika, kliknij poniżej:

„Jakie Gałązki Może Jeść Królik? (Aż 12 Gatunków Drzew)”

Czy królik może jeść lucernę?

Lucerna jest rośliną strączkową. Zawiera ona bardzo dużo białka oraz wapnia. Przez to nie jest odpowiednia dla dorosłych królików. Jeśli podaje się lucernę królikom przez dłuższy okres czasu, może się przyczynić do nadmiernego gromadzenia się wapnia w pęcherzu moczowym.

Są jednak wyjątki, w których można karmić królika sianem z lucerny. Młodym królikom (poniżej 6 miesięcy) powinno się dawać lucernę. Zawarte w niej składniki odżywcze pozwalają małym królikom nieco szybciej przybierać na wadze i rosnąć w siłę. Dorosłe króliki, które mają niedowagę, mogą także zjadać lucernę zmieszaną z innymi rodzajami siana.

jakie warzywa może jeść królik?

Świeże, liściaste warzywa dostarczają królikowi niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do przeżycia. Są doskonałym wzbogaceniem króliczej diety. Wpływa to także dobrze na ich zdrowie psychiczne. Dodatkowe smaki i konsystencje stanowią świetne urozmaicenie. Staraj się podawać królikowi nowe smaki.

Liściaste warzywa powinny stanowić ok. 10% dziennego pożywienia królika. Oczywiście, to ile powinien dziennie zjeść Twój królik zależy od wielkości Twojego królika.

Waga królika:Ilość warzyw liściastych:
0.9 kg30 gram
1.35 kg45 gram
1.80 kg60 gram
2.25 kg75 gram
2.70 kg90 gram
3.15 kg105 gram
3.60 kg120 gram
4.05 kg135 gram
4.5 kg150 gram
Ile warzyw powinien zjadać królik?

Ogólnie rzecz biorąc, powinno się karmić królika przynajmniej trzema różnymi odmianami liści dziennie. Większość liściastych warzyw jest bezpieczna dla królika. Jednakże, niektóre warzywa zawierają większe stężenie kwasu szczawiowego. Można nimi karmić królika, ale musisz mieć na uwadze by nie przesadzić z ilością. Jak dasz ich troszkę do całej mieszanki to nic się nie stanie.

Jedyną rzeczą, którą nie wolno karmić królika to sałata lodowa. Zawiera ona znikomą ilość składników odżywczych oraz śladowe ilości Lactucarium (rodzaj soku mlecznego, szkodliwego dla królików). Przez to, że sałata lodowa zawiera głównie wodę (~95g wody na 100g) jest dla królika zapychająca. Przez to królik może nie chcieć jeść siana i innych warzyw a także może spowodować biegunkę.

Czy królik może jeść…?

RukolaTakMiętaTak
BazyliaTakKapusta sitowata*Mało
Botwina*MałoKapusta pekińskaTak
Kapusta chińskaTakOreganoTak
Brokuł (liście)TakPietruszka*Mało
Sałata masłowaTakMięta pieprzowaTak
Kapusta warzywnaTakNać ziemniakaNie
Nać marchewkiTakCzerwona CykoriaTak
Burak liściowy*MałoLiście rzodkiewki*Mało
KolendraTakStarzec JakubekNie
Kapusta pastewnaTakLiście MalinyTak
KolendraTakCzerwona kapustaTak
Liście ogórkaTakLiście rabarbaruNie
Mniszek pospolityTakSałata rzymskaTak
KoperekTakRozmarynTak
EndywiaTakSzałwiaTak
MalwaTakYu choyTak
Liście figoweTakSzpinak*Mało
FriséeTakMłoda kapustaTak
Sałata siewnaTakKiełki*Mało
Sałata lodowaNieTymianekTak
Jicama (Kłębian kątowaty)NieNać rzepyTak
Jarmuż*MałoRzeżucha wodnaTak
Trawa cytrynowaTakPerzTak
Jakie warzywa może zjeść królik?

* Te rośliny zawierają większe stężenie kwasu szczawiowego i powinno się je podawać rzadko oraz w małych ilościach.

Karma

Wbrew temu co słyszymy w sklepach lub reklamach, karma granulowana dla królików powinna stanowić zaledwie 5% całej diety. Sucha karma nie jest królikowi niezbędna do bycia zdrowym, ale może być łatwym sposobem na podbicie składników odżywczych.

Króliki mogą znacznie się od sobie różnić wielkością, dlatego karmę także będziemy podawać w zależności od ich wagi.

Generalna zasada mówi, że powinno się dawać 20-25 gram karmy na każdy kilogram masy ciała królika. Jeżeli królik zacznie przybierać na wadzę, trzeba zmniejszyć ilość podawanej mu karmy, np. do 15g / kg masy ciała.

Waga królika:Ilość karmy na dobę:
1 kg20 gram
1.5 kg30 gram
2 kg40 gram
2.5 kg50 gram
3 kg60 gram
3.5 kg70 gram
4 kg80 gram
4.5 kg90 gram
5 kg100 gram
Ile dawać karmy królikowi?

Nie martw się, jeśli Twój królik pochłonie całą karmę w mgnieniu oka. One je uwielbiają. A sam fakt, że miseczka na karmę będzie stała pusta w niczym nie będzie przeszkadzać. Pamiętaj, że królik ma nieograniczony dostęp do siana przez całą dobę. Jest to istotne, aby królik jadł o wiele więcej siana niż suchego granulatu. Nie powinno się uzupełniać pustej miski dodatkową karmą. Raz dziennie troszkę takiej gotowej karmy w zupełności wystarczy.

jaka jest najlepsza karma dla królika?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo gotowych granulowanych produktów, lecz jest parę punktów, które trzeba mieć na uwadze przy doborze suchej karmy dla naszego pupila.

Jeżeli nazwa/opakowanie brzmi jak kolejny nudny produkt – prawdopodobnie zawiera on dobre składniki żywieniowe. Z reguły powinno się unikać kolorowych i pięknych opakowań, lub apetycznie wyglądających kawałków owoców między granulkami. Zawierają one zbyt dużą ilość cukrów, które nie są odpowiednie dla królika.

Druga sprawa to składniki. Pierwszym produktem jaki widnieje w składzie powinna być tymotka łąkowa. Karm zawierających lucernę powinno się unikać, jeżeli królik jest starszy jak 6 miesięcy.

Mniej więcej takich proporcji składników odżywczych powinno się szukać wybierając karmę dla królika:

Błonnik18% lub więcej
Białko12-14%
Tłuszcze3% lub mniej
Optymalne wartości odżywcze w karmach granulowanych dla królików.

Jaka woda dla królika jest najlepsza?

Króliki powinny mieć dostęp do czystej i świeżej wody przez całą dobę. Wodę powinno się wymieniać na świeżą przynajmniej raz dziennie oraz sprawdzać, czy poidło jest czyste oraz wolne od pleśni. Najlepsza jest odstana woda przegotowana lub nisko-zmineralizowana z butelki, o temperaturze pokojowej.

Jak na swój rozmiar, królik potrafi wypić bardzo dużą ilość wody. Może to być nawet 250-500ml wody w ciągu doby. Oczywiście, ilość wody, którą wypije jest uzależniona od kilku czynników. Duże króliki na ogół piją o wiele więcej wody niż te małe. Królice w ciąży piją o wiele więcej wody niż normalnie. Podczas upalnych dni lub gdy królik wykazuje się bardzo dużą aktywnością w ciągu dnia.

Jeżeli Twój królik nie chce pić wody, może być to spowodowane jedzeniem, które spożywa. Świeże, ciemnozielone liście zawierają dużą ilość wody w sobie. Tak więc, jeśli się martwisz, że Twój królik przestał pić wodę lub nie pije tyle ile powinien, może to być przez wodę zawartą w warzywach lub liściach.

poidełko czy miska dla królika?

Miska na wodę pozwala odtworzyć naturalny dla królika sposób picia wody. Sprzyja także lepszemu nawodnieniu. Natomiast poidełko sprawdza się, gdy królik ma tendencję do wywracania miski, rozlewania wody czy śmiecenia. Miska lub poidło powinny zmieścić około 400-500ml wody.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno ciężkiej ceramicznej miski. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy rozlanej wody i sporego bałaganu. Jeżeli Tobie przytrafi się królik z takim charakterem, to w jego misce znajdzie się często ściółka, jedzenie, zabawki a nawet odchody. Może to nawet doprowadzić do braku wody lub do siedzenia w kałuży. W takiej sytuacji poidełko będzie niezbędnym udogodnieniem.

Można także poeksperymentować z miską w stylu małej fontanny lub wodospadu. Jest to nieco ambitniejszy pomysł, ale ma swoje zalety. Czasem króliki wybrzydzają i nie będą piły wody, którą uznają za nieświeżą czy stęchłą. Woda w takiej fontannie cały czas przepływa co sprawia, że może być świeża całą dobę.

Jeżeli taka fontanna jest na baterie to super. Lecz jeśli jest podłączana do prądu i wystają z niej kable – trzeba je niezwłocznie zamaskować, ponieważ królik będzie chciał je przegryźć.

Przysmaki dla królika

Króliki mają słabość do słodkich owoców i warzyw. Karmiąc królika świeżymi owocami czy warzywami możesz szybciej sprawić, że się do Ciebie przywiąże. Najlepszymi przekąskami to świeże lub suszone owoce i warzywa, które nie mają w składzie dodanego cukru. Karma może też być przysmakiem.

Miej na uwadze, że za dużo cukru w diecie królika może sprawić spustoszenie w jego układzie trawiennym. Trzeba dawać je z umiarem.

Ogólna zasada brzmi, że przysmakami możemy karmić królika w ilości około 30 gram na każde 2.5kg jego masy ciała. Czyli 15 gram na około 1.25kg.

Waga królika:Waga przysmaków:
0.9 kg6 gram
1.35 kg15 gram
1.8 kg20 gram
2.25 kg25 gram
2.70 kg30 gram
3.15 kg35 gram
3.60 kg40 gram
4 kg45 gram
4.5 kg50 gram

Dawanie przekąsek może także być dobrym sposobem, by sprawdzić czy coś mu dolega. Jeśli dajemy królikowi jego ulubione przekąski a on zamiast przybiec i zjeść je od razu, nie ma na nie ochoty i zostawia je leżące na ziemi – to znaczy, że trzeba będzie odwiedzić weterynarza. Taka zmiana zachowania jest solidnym znakiem, na który powinniśmy bezzwłocznie zareagować.

Niżej wyszczególniłem listę owoców oraz warzyw, które można królikowi podawać jako przysmaki. Mogą być zarówno świeże jak i suszone. Króliki szaleją za słodkimi przekąskami i może być nam ciężko odmówić dokładek, ale trzeba brać pod uwagę ich zdrowie.

jakie owoce i warzywa mogą jeść króliki? (+ inne produkty)

ŻołędzieNieKiwiTak
MigdałyNieKalarepaTak
Pestki jabłkaNiePorNie
JabłkaTakSkórka z cytrynyTak
MorelaTakCytrynaTak
Liście karczochówNieSoczewicaNie
SzparagTakMandarynkaTak
AwokadoNieMangoTak
Kukurydza dziecięcaNieMlekoNie
BananyTakGrzybyNie
Kiełki fasoliTakNektarynkiTak
FasolaNieMakaronNie
Kelp (rodzaj alg morskich)NieOrzechyNie
BurakiTakOwsianka Tak
JutaTakPiżmian jadalnyTak
PaprykaTakOliwkiNie
JeżynaTakCebulaNie
Czarna jagodaTakSkórka pomarańczyTak
ChlebNiePomarańczaTak
BrokułyTakPapajaTak
BrukselkaTakOstra paprykaNie
SłodyczeNieBrzoskwinieTak
KantalupaTakMasło orzechoweNie
MarchewkiTakOrzechyNie
KalafiorTakGruszkaTak
SelerTakAnanasTak
Seler naciowyTakSzyszka sosnyTak
Płatki zbożoweNieŚliwkiTak
SerNiePopcornNie
WiśnieTakZiemniakiNie
CzekoladaNieDyniaTak
JogurtNiePestki dyniTak
KukurydzaNieKomosa ryżowa (quinoa)Nie
Kaczan kukurydzyNieRzodkiewkaTak
KrakersyNieRodzynkiTak
ŻurawinaTakMalinaTak
OgórkiTakRabarbarNie
PorzeczkaNieRyżNie
DaktyleNieNasionaNie
Pitaja (smoczy owoc)TakCukiniaTak
Zielona fasolka sojowaNieGroszek cukrowyTak
BakłażanTakKabaczekTak
JajkaNieKarambolaTak
Czarny bezTakTruskawkiTak
Koper włoskiTakSzypułki truskawekTak
FigaNieCukierNie
CzosnekNieDynia szparagowaTak
GrejpfrutTakNasiona słonecznikaTak
Skórka grejpfrutaTakBatatyNie
WinogronaTakLiście pomidoraNie
Fasola szparagowaTakPomidoryTak
Cebulka dymkaNieRzepaTak
MiódNieOrzechy włoskieNie
Melon miodowyTakArbuzTak
Tabela dozwolonych i zakazanych przysmaków dla królika

Jakie przekąski będą odpowiednie dla królika?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo specjalnych przekąsek dla królików, które tak na prawdę są dla jego zdrowia szkodliwe. Najlepszą opcją jest kupno świeżych owoców oraz warzyw. Jeżeli jednak masz ochotę kupić coś fajniejszego w sklepie zoologicznym lub przez Internet, to przeczytaj koniecznie tych kilka wskazówek.

Gdy kupujesz przekąski dla królików, zwróć szczególną uwagę na:

  • Zawsze sprawdzaj listę składników. Upewnij się, że składniki są bezpieczne dla Twojego królika. Wybór zwykłej mieszanki jest zawsze lepszą decyzją niż produkty, które zawierają mnóstwo różnych rzeczy w składzie.
  • Jogurt. Ilość cukru zawartego w tych produktach jest prawie zawsze zbyt wysoka. Króliki to roślinożercy więc karmienie go czymkolwiek co zawiera jogurt mija się z celem.
  • Suszone owoce są świetne! Możesz kupić paczkę suszonych bananów, jabłek czy nawet rodzynek. Mają długą datę ważności a króliki je uwielbiają.
  • Przekąski na bazie siana, zawierające owoce. Są dobre dla zębów królika, ponieważ zazwyczaj są twardsze do pogryzienia niż zwykłe suszone owoce. Dla nas mogą wydawać się nudnymi przekąskami, ale zawarta w nich mała ilość owoców zadowoli królika.

Jak wprowadzić nowy pokarm do diety królika?

Nowy pokarm trzeba wprowadzać powoli i stopniowo. Króliki mają bardzo wrażliwy układ trawienny więc nagła zmiana pożywienia może spowodować niedrożność, nadmiar gazów w jelitach. Nawet gdy wprowadzamy zdrowe jedzenie, zbytni pośpiech może spowodować boleści żołądkowe.

Jeżeli podjąłeś decyzję, że czas zmienić niektóre produkty na zdrowsze warianty, to możesz być z siebie dumny. Królik także będzie Tobie wdzięczny. Ale mimo najszczerszych chęci, musisz zachować cierpliwość i unikać jakichkolwiek drastycznych zmian.

Żeby uniknąć jakichkolwiek chorób układu trawiennego, musisz podawać królikowi naprawdę malutkie ilości nowego pokarmu. Przykładowo, jeżeli chcesz sprawdzić, czy królik polubi kolendrę, podrzuć mu do pokarmu tylko jedną małą łodyżkę. Rób tak przez parę następnych dni.

W tym czasie miej na oku jego nawyki jedzeniowe oraz to jak sie wypróżnia. Jest to bardzo istotne by apetyt królika był na takim samym poziomie jak zawsze. Trzeba także mieć na uwadze czy odchody są takie same. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, będziesz mógł zacząć podawać coraz większe ilości nowego jedzonka. Każdy królik się od siebie różni i dotyczy to także ich układów trawiennych. Zachowując ostrożność, dbamy o bezpieczeństwo naszego pupila.

Wprowadzanie nowego siana lub karmy

Gdy chcesz zmienić starą karmę na bardziej zdrową, będziesz musiał robić to stopniowo przez kolejne 3-4 tygodnie.

Podczas zmiany pokarmu, musimy dać królikowi odpowiednio dużo czasu na zaadaptowanie się do nowego jedzenia. Zacznij od mieszania bardzo małej ilości nowego pokarmu z tą, którą zjadał dotychczas. Z tygodnia na tydzień zwiększaj proporcje nowej karmy w stosunku do starej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za miesiąc czasu królik przystosuje się do nowej, o wiele zdrowszej karmy.

  • Tydzień 1: ¼ nowy pokarm, ¾ stary pokarm
  • Tydzień 2: pół na pół (czyli ½ starego pokarmu oraz ½ nowego)
  • Tydzień 3: ¾ nowy pokarm, ¼ stary pokarm
  • Tydzień 4: 100% nowego pokarmu.

Monitoruj stan zdrowia swojego królika

Obserwowanie apetytu królika może nam wiele powiedzieć na temat jego zdrowia. Jak już wiadomo, króliki mają wrażliwy układ trawienny więc większość dolegliwości odbija się na jego apetycie. Nawet nieduży stres może sprawić, że ruchy jelitowe troszkę spowolnią i spowodują drobne żołądkowo-jelitowe problemy.

Zmiany apetytu to czytelny znak, że Twój królik nie czuje się dobrze i trzeba go zabrać do weterynarza.

O to niektóre możliwych z zachowań królika:

  • Odmawia ulubionego jedzenia.
  • Nie chcę jeść siana lub je go niewiele.
  • Próbuje jeść, ale jedzenie wypada mu z pyszczka.
  • Odmawia zjedzenia świeżych liści.
  • Jakakolwiek zmiana w dotychczasowym apetycie.

Warto także zwrócić uwagę na to co wychodzi z królika. Królicze kupki także mogą nam wiele zdradzić. Powinny one być okrągłe i jednolite, niczym czekoladowe płatki Nesquik.

Króliki produkują coś co nazywa się cekotrofią. Są to kawałki miękkiej kupy, oblepione śluzem. Są one zjadane przez króliki ze względu na dużą zawartość składników odżywczych. Najczęściej są zjadane od razu, prosto z odbytu. Ohydne wiem, ale nic na to nie poradzimy.

Jeżeli zauważysz niektóre z tych symptomów, istnieje szansa, że Twój królik jest chory i dobrze byłoby odwiedzić weterynarza specjalizującego się w królikach:

  • Zdeformowane kupy.
  • Kulki kup są mniejsze niż zazwyczaj.
  • Kupki są miękkie.
  • Wydala mniej odchodów niż zazwyczaj.
  • W ogóle nie robi kupy (w tym wypadku będzie potrzebna pilna pomoc weterynarza)

Rośliny domowe, Rośliny ogrodowe oraz kwiaty

Czasami nas kusi i chcemy królika poczęstować jakąś rośliną doniczkową albo kwiatami. Nie zawsze jednak może być to dobry pomysł. Wiele roślin jest jadalnych dla królików, ale tych trujących także jest sporo. Nie powinno się także karmić królika roślinami i warzywami, które były spryskane środkami owadobójczymi czy nawozami.

Wypuszczenie królika na zewnątrz do ogrodu czy kojca to bardzo dobry pomysł. Dostarczymy mu sporo ruchu, ale wcześniej musimy się upewnić czy w zasięgu jego pyszczka nie ma trujących dla niego roślin. Karmienie królika tym co mamy dostępne na grządkach i w ogrodzie to świetny pomysł na oszczędności, ale musimy być rozważni.

Poniżej jest tabela z popularnymi roślinami, gdzie jest wyszczególnione, które rośliny są dobre, a które są trujące. Te rośliny, które są dobre dla królika powinno się dawać jako dodatek do jego głównego pokarmu.

Jakie rośliny domowe, rośliny ogrodowe i kwiaty może jeść królik?

AloesNieLiście IrysaNie
AmarylisNieBluszczNie
KielisznikTakJaśminNie
OgórecznikTakNiecierpekTak
OrlicaNieJałowiecNie
PrzestępNieJutaTak
JaskierNieKudzu (Opornik łatkowaty)Tak
Konopie indyjskieNieLawendaTak
RumianekTakMelisa lekarskaTak
Cykoria podróżnikTakLiliaNie
KoniczynaTakLiście klonuTak
PodbiałTakAksamitkaTak
ŻywokostTakJemiołaNie
KrokusTakWilecNie
NarcyzNieChryzantemaNie
StokrotkaTakNasturcjaTak
Mniszek pospolityTakPokrzywaNie
Czarny bezNieRośliny psiankowateNie
KolokazjaNieLiście dębuNie
EukaliptusNieLiście PiżmianuTak
Rośliny wiecznie zieloneTakBratekTak
NaparstnicaNieMakNie
BukszpanNieLigustrNie
PelargoniaNieRóżeTak
Przytulia czepnaTakTasznik pospolityTak
TrawaTakOsetTak
ChoinaNieSłonecznikiTak
Lulek czarnyNieTulipanTak
HibiskusTakFiołekTak
WiciokrzewNieKrwawnikTak
HiacyntNieCisNie
HortensjaNieJukaNie
Rośliny jadalne oraz rośliny trujące dla królików

Dieta dla młodych królików

Młode króliki nieustannie rosną i potrzebują zjadać więcej wapnia i białka niż króliki dorosłe. Dlatego też karmienie lucerną jest rekomendowane zamiast innymi sianami. Przez pierwsze sześć miesięcy życia, królik powinien mieć nieustanny dostęp do lucerny oraz karmy granulowanej.

Dopiero gdy królik skończy 6 lub 7 miesięcy, powinno się go zacząć przyzwyczajać do tymotki oraz innych sianek. W tedy także trzeba zmniejszać ilość karmy do rekomendowanych zaleceń opisanych wyżej w tym artykule. Lecz dopóki królik nie ukończy 1 roku życia, powinno się go karmić podwójną porcją karmy.

Dieta dla starych królików

Stare króliki, które utrzymują dobrą masę ciała, apetyt i poziom aktywności, powinny być karmione takimi samymi porcjami jak dorosłe króliki. Tak długo jak zachowują się normalnie, nie powinieneś się zamartwiać oraz wprowadzać zmian do diety.

Jeżeli jednak zaczną ubywać na wadze, powinieneś rozważyć dosypywanie karmy, tak by miał do niej dostęp przez całą dobę. Jeśli na ogół są zdrowe, może być korzystniejsze karmienie go lucerną zamiast normalnym siankiem.

Nie mniej jednak, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, który ma wgląd do historii przebytych chorób. Być może Twój królik dostanie jakieś szczególne zalecenia po dokładniejszym przebadaniu przez eksperta.

Jak odchudzić królika?

Otyłość jest niebezpieczna dla królika, ponieważ prowadzi do wielu chorób, w tym do stłuszczenia wątroby oraz problemów z sercem. Najczęstszym powodem, dla którego króliki tyją to nadmiar cukru lub zbyt duża ilość karmy. Głównym sposobem na odchudzenie królika to zmiana jego diety.

Pamiętaj, że nie można wprowadzać nagłych, drastycznych zmian. Trzeba do tego podejść cierpliwie i stopniowo.

  1. Najpierw stopniowo wyeliminuj wszystkie produkty zawierające cukier. Królik będzie się ich domagał. Musisz się wstrzymać z podawaniem przekąsek i przysmaków, dopóki Twój królik zrzuci z tuszy i osiągnie prawidłową dla niego wagę.
  2. Następnie zmniejszaj ilość karmy granulowanej, jednocześnie zwiększając ilość siana. Karma, którą używasz musi być dobrej jakości, bez zbędnych kolorowych i słodkich dodatków. Królik powinien mieć całodobowy dostęp do siana i świeżych zielonych liści z warzyw.
  3. Zachęcaj królika do aktywności. Dawaj mu więcej czasu na zabawę, bieganie po domu lub kojcu w ogrodzie. Jeśli Cię na to stać, możesz mu kupić nowe zabawki, aby pobudzić go do ruchu.
  4. Stosuj te rady przez kolejne kilka miesięcy, dopóki króliczek nie osiągnie prawidłowej wagi. Po jakimś czasie możesz nawet całkowicie zrezygnować z karmy aż do zakończenia odchudzania.

Jeżeli podejrzewasz, że nadwaga jest spowodowana jakąś ukrytą dolegliwością, a nie cukrem w diecie, powinieneś koniecznie umówić się na konsultację z weterynarzem.