Jak oswoić królika? 15 Sprawdzonych Sposobów Na Zaprzyjaźnienie Się
Króliki to niezwykle towarzyskie zwierzęta. Aby mogły być szczęśliwe i w pełni zdrowe, potrzebują mieć czas i możliwość na socjalizację z ludźmi lub innymi zwierzętami. Lecz jako zwierzęta łowne, są płochliwe i łatwo je przestraszyć. Boją się interakcji z nowymi ludźmi. Jeśli usłyszą główny hałas lub zobaczą nagły ruch – będą chciały uciec, gdzie pieprz rośnie. I to jak najszybciej.
Naszym głównym zadaniem jako właściciela jest między innymi nauczenie ich bycia odważnym. Będziemy musieli spędzić z nimi trochę czasu. Dzięki temu zbudujemy zaufanie i zaczną czuć się przy nas bezpieczne. Na zbudowaniu wspólnej więzi z królikiem możemy zyskać wspaniałego przyjaciela oraz mnóstwo pięknych wspomnień.
1. Przebywaj blisko królika
Najbardziej efektywnym sposobem na oswojenie i zbudowanie więzi z królikiem jest Twoja obecność. Siedzenie bądź leżenie na podłodze to najlepszy sposób na ułatwienie królikowi kontaktu z Tobą. Gdy siedzisz na krześle, królik widzi jedynie Twoje nogi. A gdy chodzisz po pokoju, nieoswojony królik widzi jakiegoś strasznego olbrzyma, krzątającego się po domu.
Musisz zejść do jego poziomu. Dosłownie. Patrząc na niego z góry, ciężko będzie zbudować jakąkolwiek relacje. Legnij sobie na podłodze z książką lub nawet z telefonem i pozwól królikowi się z Tobą oswoić. Nie zmuszaj go do niczego. Daj mu czas, aby dać do Ciebie przyszedł. Siedząc cichutko na podłodze, w końcu królicza ciekawość weźmie górę i do Ciebie podejdzie.
Jeżeli Twój królik okaże się być bardzo nieśmiały, trzeba będzie spędzić z nim o wiele więcej czasu. Nieśmiałe zwierzaki potrzebują nawet kilka takich sesji w których siedzisz lub leżysz na podłodze i czekasz aż nabiorą wystarczająco dużo śmiałości do Ciebie. Jest to jak najbardziej w porządku.
Z czasem przyzwyczają się do Twojej obecności i nauczą się, że nie jesteś dla nich zagrożeniem. Jeśli zrobisz z tego nawyk i codziennie będziesz spędzał z nim trochę czasu na podłodze, ułatwi to wam zbudowanie naprawdę mocnej więzi.
2. Pozwól królikowi samemu do ciebie przyjść
Króliki bardzo często odczuwają strach, gdy poczują się zapędzone w tzw. w kozi róg. Są zwierzętami łownymi także jest to ich naturalny i zdrowy odruch. Nie zmusisz królika by do Ciebie przyszedł, ale gdy zachowasz spokój i cierpliwość, jego ciekawska natura w końcu weźmie górę. Musisz im pozwolić przyjść do Ciebie, gdy będą na to gotowe. Wymuszając z nim interakcję nie wiele wskórasz a tylko sprawisz, że królik Ci nigdy w pełni nie zaufa.
Gdy sobie usiądziesz w jednym miejscu, tak jak zaproponowałem w punkcie pierwszym, poziom jego zaufania na tyle wzrośnie, że sam do Ciebie przyjdzie. Gdy to się stanie, postaraj się go od razu nie spłoszyć. Przy każdej takiej sytuacji, gdy zauważysz, że królik zbliża się do Ciebie, możesz go nagrodzić smakołykiem. Nie dosyć, że go przekupisz, to jeszcze dodasz mu pewności siebie. Nauczy się, że nie ma się czego bać.
To także dobry sposób na podbudowanie jego odwagi. Im bardziej królik będzie oswojony, tym więcej będzie miał odwagi, aby swobodnie się poruszać po domu. Zobaczysz, że jakość waszego życia pójdzie do góry. Królik będzie szczęśliwy, że ma fajny dom, a Ty będziesz szczęśliwy, że masz fajne ogarnięte zwierzątko.
3. Rutynowy plan dnia
Króliki czują się najlepiej, gdy plan dnia jest rutynowy i przewidywalny. Bardzo łatwo jest je wprowadzić w stan gotowości do ucieczki, gdy nagle wydarzy się coś nieprzewidywalnego. By mogły czuć się bezpiecznie w swoim wybiegu oraz w całym domu, dobrze jest wprowadzić rutynę, bądź też konkretny harmonogram dnia. Królik, który czuje się bezpiecznie to odważny królik. A taki będzie o wiele bardziej śmielszy i towarzyszki.
Jest wiele sposobów na wprowadzenie rutyny czy harmonogramu pasującego do króliczego życia:
- Pory karmienia: trzymanie się określonych godzin ułatwi królikowi wpaść w rutynę. Celem będzie karmienie go w mniej więcej takich samych porach dnia. W ten sposób nie będą się martwić o znalezienie dla siebie jedzenia. To ich także nauczy cieszyć się na Twój widok, ponieważ będą kojarzyć Cię z jedzeniem.
- Pora na aktywność: jeśli przez większość dnia trzymasz królika zamkniętego w swoim wybiegu, będzie on musiał się wybiegać. Wypuszczając go codziennie o ten samej porze dnia, będzie jeszcze bardziej podekscytowany i aktywny. Dzięki temu będzie bardziej szczęśliwy. Ułatwi to także interakcję z nim, ponieważ będzie w doskonałym humorze.
- Codzienna zabawa: zamiast bawić się z królikiem o różnych porach dnia, czyli kiedy najdzie Cię na to ochota, lepiej przeznaczyć na to określoną godzinę. Tym sposobem bardziej go uszczęśliwisz, jeśli się tego będzie spodziewał aniżeli miało by się to dziać codziennie o losowej porze. Jeśli się będziesz trzymać tych samych godzin, królik nauczy się Ciebie spodziewać.
4. Tresuj swojego królika
Tresura oraz nauka sztuczek to świetny sposób na zbudowanie mocniejszej więzi pomiędzy zwierzęciem a właścicielem. Czas poświęcony na tresowanie jest zawsze czasem bardzo dobrze spędzonym. Pozwala ono na zbudowanie zaufania zwierzaka do swojego właściciela. A nam pozwala na lepsze zaznajomienie się mową ciała zwierzęcia i jego charakterem.
Uczenie różnych sztuczek także zachęca królika do pochodzenia do Ciebie nie oczekując za to żadnych przysmaków. Dobrze jest zachęcić nieśmiałego królika jakaś pyszną nagrodą, ale nie może oczekiwać, że dostanie coś za każdym razem jak do nas podejdzie. Mogło by to doprowadzić do sytuacji, w której królik stanie się bardzo niecierpliwy i zacznie Cię szczypać w dłoń. Prawidłowa tresura nauczy go bycia cierpliwym i bardziej opanowanym. Będzie chciał zasłużyć na nagrodę oraz nie straci Tobą zainteresowania z powodu jej braku.
5. Unikaj nadmiernego podnoszenia lub łapania
Jak już wiele razy wspomniałem, króliki to zwierzęta łowne. Oznacza to, że potrafią przetrwać w dziczy dzięki swoim nagłym poderwaniu się, ucieczce i ukryciu. Wszystko co zrobisz co sprawi, że królik będzie czuł się osaczony sprawi, że Ci w pełni nie zaufa. Więc żeby zbudować z nim więź, nie zastawiaj mu sobą drogi i go nie podnoś do góry.
Zawsze, gdy będziesz chciał spędzić z nim czas, upewnij się, że ma on jakąś drogę do ucieczki. Może to być zapewnienie wystarczająco dużo otwartej przestrzeni lub po prostu zrobienie jakiejś kryjówki, do której będzie mógł wskoczyć. Osaczony królik może zrobić się agresywny i na Ciebie skoczyć z zębami czy pazurami. Króliki zwykle wykazują większą pewność siebie, gdy czują, że mają jakikolwiek wybór.
Większość królików nienawidzi być podnoszona i trzymana na rękach. Gdy są trzymane – nie mają możliwości ucieczki. Może im się wydawać, że zostały złapane przez o wiele większego drapieżnika. Jeżeli Ty lub Twoje dzieci będziecie go cały czas podnosić, zaczną was kojarzyć ze strachem i uczuciem bycia w potrzasku. Sprawi to, że królik cały czas będzie od was uciekał.
Oczywiście będą sytuacje przy których będziesz musiał wciąż królika na ręce. Przy obcinaniu pazurków, przy ogólnych oględzinach lub przy sytuacjach zagrażających jego życiu lub podczas wizyty u króliczego weterynarza.
Nie twierdzę, że nigdy nie powinno się tego robić. Wręcz powinieneś raz na jakiś czas spróbować i go do tego przyzwyczaić choć w małym stopniu. Gdy podniesiesz królika, trzymaj go przytulnego do siebie, dopóki się nie uspokoi. Trzymaj go stanowczo lecz nie za mocno. Pamiętaj, że króliki mają bardzo drobną budowę.
6. Dawaj królikowi smakołyki (ale nie za dużo!)
Dawanie królikowi smakołyków to świetny sposób na kupienie sobie jego przychylności. Każdy królik ma jakiś ulubiony przysmak. Wystarczy spróbować dać mu parę różnych rzeczy. Powinieneś z łatwością zauważyć, który smakołyk będzie bardziej faworyzowany.
Gdy Twój królik jest nieśmiały lub bardzo płochliwy, przekąska będzie formą tresury. Tym sposobem nie tylko nagradzasz go za ciekawość, ale także podbudowujesz jego pewność siebie i odwagę.
Twój królik zacznie Cię kojarzyć ze swoją ulubioną przekąską. Częściej będzie do Ciebie podchodził co z pewnością ułatwi z nim interakcję.
Po jakimś czasie będzie miał wystarczająco dużo pewności siebie oraz zaufania by bez wahania do Ciebie przybiegać. Będzie wiedział, że interakcja z Tobą przyniesie same pozytywne i przyjemne chwile.
Jednak co za dużo to niezdrowo, szczególnie jeśli chodzi o słodkie smakowitości. Zbyt wiele przysmaków nie są wskazane dla królików. Mogą przyczynić się do spowolnienia układu trawiennego lub problemów z uzębieniem. Postaraj się dawać smakołyki w formie suszonych owoców i warzyw. Około 15 gram dziennie tych smakołyków nie powinno stanowić problemu (zakładając, że reszta diety jest prawidłowa).
7. Głaskaj go
Większość królików lubi być głaskana. A niektóre nawet bardziej wolą pieszczenie i masowania od dostawania smakołyków. Oswojenie królika ze swoimi dłońmi to kolejny świetny sposób na budowanie silnej więzi.
Młode króliki są bardziej problematyczne, jeśli chodzi o głaskanie, trzymanie ich czy czesanie. Dzieje się tak, ponieważ mają ogromne pokłady energii i ciężko jest im siedzieć w miejscu. Z wiekiem robią się bardziej łagodne i potrafią czerpać więcej przyjemności z głaskania.
Większość królików z chęcią pozwolą się głaskać oraz będą w stanie usiedzieć w miejscu. Niektóre z kolei będą się bały naszych dłoni, próbując od nich za wszelką cenę uciec.
Być może będzie to spowodowane jakimś traumatycznym doświadczeniem. Taki króliczek mógł być notorycznie podnoszony na ręce i kojarzy dłonie ze strachem, uczuciem bycia złapanym i brakiem możliwości ucieczki. Szczególnie jeśli adoptowałeś królika. Poprzedni właściciele być może nie obchodzili się z nim tak jak należy.
Jak oswoić królika z dłońmi?
- Gdy dajesz mu smakołyk, bardzo powoli zbliż swoją dłoń w kierunku królika. Jeśli ucieknie to nic straconego. Nie próbuj go łapać ani gonić. Cierpliwie poczekaj aż do Ciebie wróci po kolejną przekąskę.
- Jeśli królik nie ucieknie na widok twojej dłoni, delikatnie pogłaszcz go po główce. Zrób to bardzo lekko.
- Jak już się bardziej oswoi z dotykiem, spróbuj go delikatnie podrapać po głowie i za uszami.
- Gdy drapanie po głowie będzie dla niego czymś normalnym, kolejnym krokiem jest głaskanie go wzdłuż grzbietu.
Podczas oswajania z dotykiem, mniej na oku mowę ciała królika. Musisz być pewien, że nie stresujesz go. Jednoczesne dawanie przysmaku i głaskanie sprawią, że królik zacznie kojarzyć jedno z drugim. Dzięki takiej praktyce, z czasem zacznie być obojętny na głaskanie. W końcu zacznie czerpać z tego przyjemność i złe doświadczenia odejdą z jego pamięci raz na zawsze.
8. Kastracja lub sterylizacja królika
Gdy młody królik zacznie wchodzić w dorosłość, możesz mieć wrażenie, że przestaje Cię lubić. Gdy króliczki dorastają, rozwijają się u nich nowe instynkty. Terytorialność i agresja to jedne z nich. Sprawiają, że jest o wiele ciężej o zbudowanie mocniejszej więzi.
Na tym etapie to dosyć istotne, aby pomyśleć o sterylizacji lub kastracji i umówić się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu królików. Taki zabieg rozwiąże wiele problemów związanych ze złym zachowaniem. Znacznie ułatwi oswajanie, zaprzyjaźnianie i budowanie tej więzi właściciel-królik.
Sterylizacja i kastracja również rozwiązują wiele problemów zdrowotnych, które się często pojawiają przed takim zabiegiem.
Przykładowo, niewysterylizowane samice bardzo często rozwijają raka macicy zanim skończą 6 rok życia. Czyli mniej więcej w połowie długości życia przeciętnego królika domowego. Poddanie swojego pupila takiemu zabiegowi zdecydowanie wydłuża jego szansę na zdrowe i długie życie.
9. Zapewnij królikowi Ciszę
Króliki to bardzo płochliwe zwierzęta. Rzadko kiedy będą chciały podejść do osoby, która zachowuje się hałaśliwie. Są skłonne siedzieć w ukryciu, dopóki hałasy nie ustaną.
Oczywiście nie trzeba siedzieć przy króliku w całkowitym milczeniu lub gnębić pozostałych domowników by chodzili na palcach.
Gdy będziecie mówić przyjaznym lub normalnym tonem głosu, powinno to w zupełności wystarczyć. Nie mniej jednak na samym początku waszej znajomości, gdy królik nie zna jeszcze domu, warto mówić nieco ciszej niż normalnie. Nucenie czy śpiewanie pod nosem także może pomóc go szybciej oswoić.
Gdy będziesz siedział czy leżał i czekał aż królik zdecyduje się do Ciebie przyjść, wybieraj te aktywności, które generują jak najmniej hałasu. Może to być książka, gazeta, a nawet patrzenie w telefon, tablet, laptop czy nawet w telewizor.
Na początku i przez jakiś kolejny czas, proponuję korzystać ze słuchawek. Nawet jeśli będziesz oglądał coś cicho, warto zakładać słuchawki i wyciszać telefony. Zwykłe powiadomienie może okazać się zbyt nagłe i głośne. A szkoda by się niepotrzebnie wystraszył i wolniej nabierał pewności oraz zaufania.
10. Daj królikowi więcej przestrzeni
Króliki czują się pewniej, gdy mają do dyspozycji więcej przestrzeni. W tym wypadku oznacza to więcej miejsca na ucieczkę i schowanie się, gdy czują się zagrożone. Mówimy tutaj ogólnie o przestrzeni, na której znajduje się ich klatka/wybieg oraz reszta przestrzeni, na którą jest wypuszczany, żeby się mógł wybiegać.
Upewnij się, że ich wybieg, kojec lub klatka są wystarczająco duże. Królik powinien mieć wybieg o wielkości przynajmniej 3-4 razy długości Twojego królika. Jest to absolutne minimum. Króliki muszą mieć przestrzeń, aby sobie poskakać i móc się w pewnym sensie udomowić w konkretnym miejscu.
Najlepszą opcją jest wykorzystanie dużego kojca zamiast typowej, zamykanej klatki (właśnie taki rodzaj kojca jest idealny!) Taki kojec zapewni wystarczająco miejsca oraz będzie o wiele łatwiejszy w utrzymaniu czystości.
Królik musi poczuć, że ma swój własny kawałek przestrzeni. Dopiero w tedy zacznie czuć się bezpieczny. Na początku waszej znajomości, dobrze jest królika zostawić w spokoju, gdy siedzi sobie w kojcu. Natomiast zawsze, gdy będzie poza nim, będziesz mógł próbować się z nim bawić lub wchodzić w interakcje. Dzięki takiej strategii, królik poczuje, że ma bezpieczne miejsce, do którego może czmychnąć z powrotem w razie zakłopotania, niepewności a także gdy się przestraszy.
Im więcej dostanie przestrzeni poza kojcem by mógł się wybiegać, tym łatwiej mu będzie nabrać ciekawości i odwagi do eksploracji nowego otoczenia. A to wszystko bez poczucia bycia w potrzasku lub niebezpieczeństwie.
11. Naucz się mowy ciała królika
Mowa ciała królików znacznie różni się od mowy ciała psa czy kota. Minie trochę czasu zanim nauczysz się odróżniać jego poszczególne zachowania. Na początku pozostaje nam tylko obserwacja. Patrz jak Twój królik reaguje na nowe miejsca i przedmioty.
Wypada śmiało do pokoju czy raczej cicho się skrada przy ścianach lub ukrywa pod meblami?
Płoszy się na każdy nowy dźwięk czy stają się bardziej zainteresowane co to takiego nowego się stało i chcą to sprawdzić?
Obserwuj swojego królika i postaraj się wyczuć co je płoszy a co sprawia radość.
12. Naśladuj zachowania swojego królika
Tak jak ludzie nie rozumieją od razu mowy ciała królików, tak króliki nie rozumieją co chcemy im przekazać ani czego od nich chcemy. Nie będziemy w stanie dokładnie odwzorować ich zachowania ze względu na całkowicie odmienną anatomię, ale możemy dać z siebie wszystko by imitować ich ruchy i oszacować, czy choć troszkę rozumieją co chcemy im przekazać.
Charakterystycznie ruszając nosem w kierunku królika, dajemy mu znać, że jesteśmy nimi zainteresowani. Możesz także lekko potrząsać głową lub skakać w górę i w dół by pokazać, że jesteś szczęśliwy.
Możesz się także położyć blisko niego by okazać zaufanie. Naśladowanie jest formą interakcji i budowania więzi. Obserwuj swojego króliczka i próbuj naśladować każde ruchy i zachowanie. Okazujemy im w ten sposób także miłość.
13. Podaruj królikowi zabawki
Zabawki to świetny sposób na zapewnienie królikowi rozrywki. Często są źródłem szczęścia i radości. A w szczególności, gdy zabawka jest wymagająca. Jeżeli królik się musi napracować by otrzymać ukrytą w niej nagrodę, tym będzie szczęśliwszy.
Jedną z bardziej ciekawych zabawek tego typu jest kula, do której wsypuję się jedzenie. Wkłada się do środka trochę ulubionych granulek, a resztą zajmie się królik.
Można także ręcznie zrobić zabawki z rzeczy, które często można znaleźć w domu. Jednym z moich ulubionych są rolki po papierze toaletowym. Można je sprytnie poskładać na kształt kuli w taki sposób, by do środka wsadzić jedzenie. Mogą to być granulki, suszone owoce a nawet siano.
14. Zrób dużo kryjówek
Aby oswoić królika, trzeba mu zapewnić parę kryjówek do których będzie mógł uciec i się bezpiecznie schować. Nawet jeśli nie będzie przed Tobą uciekał, to posiadanie paru kryjówek pomoże mu szybciej nabrać śmiałości oraz pewności siebie. Kryjówki zapewniają królikowi pewnego rodzaju komfort psychiczny. Dla zwierząt łownych, jakimi są króliki, możliwość ucieczki i schowania się to jedne z podstawowych potrzeb.
Dam Ci parę pomysłów, dzięki którymi zapewnisz swojemu królikowi niemal doskonałe, pełne kryjówek domostwo:
- Domki-kryjówki: najczęściej zrobione z drewna lub siana. Są na tyle duże, aby królik mógł swobodnie do niego wejść. Mają jedno lub dwa wejścia. Królik w takim domku czuje się bezpiecznie oraz ma pewnego rodzaju punkt obserwacyjny.
- Pudła: Kartonowe lub plastikowe pudełka ustawione na boku także mogą służyć jako świetna kryjówka. Do plastikowych pudeł wkładaj kawałek ręcznika lub koca. Plastik jest śliski. Robi się tak żeby królikowi się łapy nie rozjeżdżały.
- Przestrzeń pod meblami: wolna przestrzeń pod kanapami, krzesłami, łóżkami, komisji itp. także mogą służyć jako miejsce do schowania się. Króliki czasami próbują wczołgać się pod dywan. Przyklejenie go od spodu lub postawienie czegoś na jego skraju rozwiąże ten problem.
- Przestrzeń za meblami: odsuwając meble od ściany stworzymy kolejne miejsca do schowania się. Tylko upewnij się, że nie ma z tyłu żadnych kabli elektrycznych bądź innych przewodów. Króliki uwielbiają je przegryzać.
- Regały na książki: króliki mogą także chcieć się schować we wnęce za książkami. Ustaw na samym dole kilka książek na których Ci nie zależy. Możesz je nawet skleić do siebie by królik ich nie rozwalał.
15. Szanuj granice swojego królika
Jeśli chcesz zbudować, ze swoim królikiem silną więź i nauczyć go, żeby Tobie ufał, musisz przede wszystkim respektować jego przestrzeń osobistą. Gdy królik nie będzie się chciał z Tobą bawić, zostaw go w spokoju. Jeśli królik w trakcie zabawy sobie pójdzie, niech idzie. Nie goń go ani nie baw się z nim na siłę. Obserwuj jego mowę ciała i odpuść, jeśli zacznie się wyrywać, zacznie zachowywać się agresywnie lub będzie chciał Cię ugryźć.
Bardzo często, gdy króliki jedzą, robią kupę, śpią lub czyszczą futerko, nie mają ochoty na kontakt z człowiekiem. Poczekaj aż skończą lub się obudzą. Są to czynności, które wymagają spokoju i najczęściej samotności. Jak skończą zajmować się sobą i dalej nie będą Tobie okazywały żadnego zainteresowania zabawą – uszanuj to.
Oczywiście wyjątkiem jest tutaj zdrowie. Jeśli coś Cię zaniepokoiło w związku z jego stanem zdrowia to koniecznie to sprawdź. Lecz nie zmuszaj go do niczego wbrew jego woli, jeśli chodzi Ci wyłącznie o zabawę.
Króliki mogą być wspaniałymi i towarzyskimi zwierzętami domowymi, jeśli tylko damy im wolność wyboru oraz swobodę. Okaż mu nieco cierpliwości, szacunku i miłości a zostaniecie najlepszymi przyjaciółmi w mgnieniu oka.