Czy Króliki Gryzą? Jak oduczyć Królika Gryzienia? (Zapobieganie i wskazówki)

Króliki mogą być przyjaznymi towarzyszami, ale ważne jest, by zdawać sobie sprawę, że każde zwierzę ma swoją osobowość. Niektóre króliki mogą być bardziej skłonne do gryzienia niż inne, ale zrozumienie przyczyn ich zachowania może ułatwić życie zarówno ludziom, jak i królikom. Poznając czynniki wywołujące gryzienie królików, możemy znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam zapobiegać temu zjawisku w naszych domach.

Niezależnie od tego, czy właśnie zaadoptowałeś nowego królika, czy też chcesz zapobiec gryzieniu w przyszłości, ten artykuł dostarczy cennych informacji o tym, dlaczego króliki gryzą i jak najlepiej reagować, gdy to robią. Przyjrzymy się częstym przyczynom gryzienia królików, abyś mógł podjąć kroki w kierunku stworzenia bezpiecznego i komfortowego środowiska dla siebie i swojego futrzanego przyjaciela.

Dlaczego króliki gryzą?

To może być zdziwienie i lekki szok, gdy Twój kochany, przyjazny królik Cię ugryzie. Wbrew pozorom gryzienie przez króliki nie jest niczym niezwykłym, nawet jeśli masz swojego królika od lat. W końcu króliki są z natury zwierzętami drapieżnymi i muszą się bronić przed zagrożeniami. Dobra wiadomość jest taka, że rozumiejąc, dlaczego Twój królik może gryźć, i podejmując pewne proaktywne kroki, możesz zapobiec kolejnym przypadkom króliczej agresji.

Króliki często gryzą ze strachu lub frustracji. Zaskoczone nagłym ruchem lub głośnym dźwiękiem mogą poczuć się bezbronne i rzucić się do ataku. Podobnie, mogą być sfrustrowane, jeśli nie mają wystarczająco dużo miejsca lub urozmaicenia w swoim wybiegu. Pogryzienie królika może być również zachowaniem terytorialnym wobec innych królików lub osób, które zbytnio zbliżają się do miski z jedzeniem lub miejsca do spania królika.

Jak skończysz czytać ten artykuł, polecam zajrzeć jeszcze tu: „Dlaczego Królik Jest Agresywny? (Przyczyny Agresji I Skuteczne Rozwiązania)”

Najlepszym sposobem zapobiegania gryzieniu królików jest zapewnienie króliczkowi poczucia bezpieczeństwa w jego środowisku. Utrzymuj niski poziom hałasu podczas kontaktu z nim, zapewnij mu wiele zabawek i zajęć w jego kojcu i obchodź się z nim delikatnie, ale stanowczo, aby zrozumiał, że nie chcesz go skrzywdzić. Ponadto kastracja królika może pomóc w zmniejszeniu zachowań agresywnych spowodowanych hormonami.

Rozważenie tych potencjalnych powodów, dla których Twój królik może gryźć, jest ważnym krokiem w zrozumieniu, jak zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości – ale czy wszystkie króliki gryzą ludzi?

Czy wszystkie króliki gryzą ludzi?

Większość królików to łagodne zwierzęta, które w większości przypadków nie będą próbowały gryźć ludzi. W rzeczywistości w większości przypadków króliki wolą użyć swoich pazurów czy głośnego tupania, aby odgonić ludzi, niż uciec się do gryzienia. Ważne jest jednak, żeby zrozumieć, że każdy królik (nawet bardzo łagodny i spokojny) może ugryźć, jeśli czuje się osaczony lub jeśli czuje, że jego terytorium jest zagrożone.

Ważne jest, aby pamiętać, że gryzienie lub atakowanie nie jest pierwszym instynktem królika. Jeśli czują się zagrożone, większość królików będzie próbowała uciec i ukryć się, zanim spróbuje kogoś ugryźć. Choć są od tego pewne wyjątki, jeśli szanujesz granice swoich królików, prawdopodobieństwo, że będą próbowały kogoś ugryźć, jest znacznie mniejsze.

Istnieją cztery główne powody, dla których możesz zostać ugryziony przez swojego królika. Unikaj tych przyczyn, a z pewnością Twój królik nie będzie próbował Cię ugryźć:

  1. Terytorialne króliki. Króliki o silnym instynkcie terytorialnym zaatakują, jeśli wejdziesz w ich przestrzeń. Jeśli zauważyłeś, że królik próbuje Cię ugryźć tylko wtedy, gdy czyścisz jego wybieg czy klatkę lub w inny sposób wkraczasz w jego terytorium – już znasz przyczynę. Jest to najczęstszy powód, przez który można zostać ugryzionym.
  2. Króliki, które czują się osaczone. Przestraszone króliki również będą gryźć, zwłaszcza jeśli czują, że nie mają gdzie uciec. Zawsze upewnij się, że Twój królik ma „drogę ucieczki”, kiedy z nim przebywasz, żeby nie czuł, że musi używać zębów jako ostateczności.
  3. Króliki, które entuzjastycznie podchodzą do jedzenia. Niektóre króliki nie mają zamiaru być agresywne. Po prostu bardzo chcą dostać jedzenie lub smakołyk, który masz w ręku. W takich przypadkach najlepiej jest postawić jakąś barierę między Twoją ręką a królikiem. Na przykład podawaj królikowi smakołyki na łyżce, a nie z ręki, albo zakładaj grube rękawice robocze.
  4. Królik nie został wysterylizowany lub wykastrowany. Niektóre króliki stają się niespokojne i agresywne, gdy osiągają dojrzałość. Na ogół zabieg kastracji pomoże uspokoić ich hormony i nie będą już próbowały Cię ugryźć.

Gorąco polecam poznać >> mowę ciała królików << gdyż z pewnością ta wiedza ułatwi wam życie 🙂

Jak zapobiec ugryzieniu przez królika?

Zapobieganie ugryzieniom królika to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swojemu futrzanemu przyjacielowi. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które właściciele mogą podjąć, aby tego uniknąć.

Pierwszym krokiem do uniknięcia ugryzienia przez królika jest zrozumienie języka ciała zwierzęcia. Oznacza to, że musisz dowiedzieć się, jak wygląda ich normalne zachowanie, np. kiedy są zrelaksowane lub kiedy wydają się zdenerwowane. Znajomość tych znaków pomoże ci rozpoznać, kiedy twój królik może czuć się niekomfortowo, co może zapobiec sytuacjom, które mogłyby doprowadzić do ugryzienia.


Możesz przeczytać więcej o mowie ciała królika w osobnym artykule – klikając tutaj.
Uwaga – jest obszerny! 🙂


Oprócz zwracania uwagi na mowę ciała ważne jest, abyś ustalił wyraźne granice. Ustalając spójne zasady i oczekiwania dotyczące pieszczot, możesz nauczyć króliczka, że gryzienie jest niedozwolone i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Możesz również nagradzać spokojne zachowanie podczas zabawy lub pieszczot smakołykami lub słowną pochwałą, aby wzmocnić pozytywne zachowania. (Nie przekarm swojego królisia!)

Kolejnym sposobem zapobiegania gryzieniu jest zapewnienie króliczkowi wielu zabawek i zajęć. Króliki mają instynktowną potrzebę gryzienia, skubania, przeżuwania, jak i odkrywania, więc oferowanie im odpowiednich przedmiotów, takich jak drewniane klocki czy zabawki z sianem, zapewni im rozrywkę, a jednocześnie zaspokoi ich naturalną potrzebę gryzienia. (Króliki powinny mieć dostęp do sianka 24/7!) Zapewnienie króliczkowi interesujących zajęć zmniejszy też szanse na to, że będzie się nudził i źle zachowywał, gryząc.

Czy można wytresować królika, aby nie gryzł?

Wytresowanie królika, aby był łagodny i nie gryzł, może przypominać troszkę oswajanie dzikiego rumaka: wymaga cierpliwości, konsekwencji i… wielu smakołyków. Choć na początku może się to wydawać trudne, przy odpowiednim podejściu można w krótkim czasie zmienić królika w czułe zwierzątko.

Poruszę ten temat obszerniej w osobnym artykule, ale mimo to podam parę wskazówek, jak nauczyć królika, aby nie gryzł:

  • Spędzaj z królikiem czas każdego dnia – Króliki potrzebują dużo uwagi i interakcji, aby być szczęśliwe i zdrowe. Upewnij się, że każdego dnia spędzasz ze swoim króliczkiem dużo czasu, bawiąc się, szczotkując go i dając mu dużo miłości i czułości. Tym sposobem zbuduje zaufanie do Ciebie.
  • Stosuj pozytywne wzmocnienie – Za każdym razem, gdy Twój królik zrobi coś dobrego, nagradzaj go smakołykiem lub miłym podrapaniem za uszami. Powoli będzie kojarzył Cię z pozytywnymi emocjami oraz pysznościami.
  • Wykonuj wolniejsze ruchy – Wykonując wolniejsze ruchy, masz mniejszą szansę na wystraszenie go. Niektóre płochliwe króliki mogą pomyśleć, że są atakowane.

Więcej wskazówek dowiesz się z osobnego artykułu: Królik Cię Gryzie? Zaprzyjaźnianie Się Z Agresywnym Królikiem

Dzięki cierpliwości i konsekwencji możesz nauczyć królika delikatności i zaprzestania gryzienia. Pamiętaj, że to, co działa na jednego królika, może nie działać na innego – próbuj więc różnych technik, aż znajdziesz coś, co zadziała.

Jeśli jednak królik jest u Ciebie od niedawna – konieczne będzie oswojenie go. Przeczytaj tutaj wpis o oswajaniu podczas pierwszych dni króliczka w Twoim domu.

Czy ugryzienie przez królika boli?

Tak, ugryzienie królika może boleć. Mimo że nie mają ostrych zębów, króliki mają bardzo silne szczęki i zęby, które mogą cię dość głęboko skaleczyć. Ugryzienia królików często powodują jedynie minimalne ślady po nakłuciach i opuchliznę, ale jeśli martwisz się o ewentualne infekcje lub komplikacje, najlepiej od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Dodatkowo, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki infekcji wokół rany – takie jak zaczerwienienie lub wydzielina – koniecznie zabierz swojego pupila na badania kontrolne.

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstszym sposobem wyrażania agresji przez króliki jest skubanie, a nie gryzienie. Chociaż oba te sposoby mogą być nieprzyjemne dla właścicieli, to jednak skubanie nie powoduje przerwania skóry ani trwałego bólu, jak w przypadku ugryzienia. Ważne jest, aby właściciele rozumieli różnicę między tymi dwoma zachowaniami, aby zapewnić swoim zwierzętom odpowiednią opiekę i tresurę w razie potrzeby.

Ugryzienie królika a uszczypanie

Podczas gdy ugryzienia królików są agresywne i bardzo bolą, króliki niekiedy skubią ludzi. Będzie to raczej lekkie uszczypnięcie i nie powinno w ogóle naruszyć skóry. Mocne uszczypnięcie może czasem pozostawić czerwony ślad na skórze, ale nigdy nie powinno jej naruszyć. Większość królików w jakimś momencie uszczypnie Cię, próbując zwrócić na siebie Twoją uwagę.

Królik może Cię uszczypnąć, gdy:

  • Jest zdenerwowany. Jeśli głaszczesz królika, a on nie ma na to ochoty, może Cię skubnąć, żeby dać Ci do zrozumienia, że nie chce już uwagi. Zdarza się to najczęściej, gdy trzymasz królika i chce on zostać odstawiony.
  • Gdy blokujesz miejsce, które królik chce zbadać. Jeśli Twój królik jest mocno zainteresowany jakimś miejscem, ale Ty stoisz mu na drodze, może np. skubnąć Twoją nogę, żeby dać Ci znać, że ma się przesunąć.
  • Próbuje Cię „wyczesać”. Kiedy króliki pielęgnują się nawzajem, czasami lekko się skubią, aby pomóc w usunięciu kołtunów w swoim futerku. Króliczek może robić to samo wobec Ciebie, myśląc, że pomaga Ci w ten sposób. Jest to szczególnie częste, jeśli podczas czyszczenia ubrania natrafią na szew.

Czy króliki gryzą podczas zabawy?

Króliki nie gryzą siebie nawzajem ani ludzi, gdy się bawią. W przeciwieństwie do kotów i psów, u których naśladowanie polowania może być zabawą, króliki nie są zwierzętami drapieżnymi. Nie muszą ćwiczyć zachowań łowieckich, więc gryzienie jest zachowaniem obronnym i agresywnym i nigdy nie jest rodzajem zabawy.

Jak już wspomniałem, niektóre gryzienia mogą być traktowane jako zachowanie pielęgnacyjne lub jako sposób komunikowania się królika z Tobą, aby powiedzieć Ci, żebyś się przesunął. Nie jest to jednak poważne gryzienie i nie powinno powodować przerwania skóry. 

Czy króliki się gryzą gryzą ze sobą?

Nie jest niczym niezwykłym, że króliki mogą się nawzajem gryźć, zwłaszcza gdy żyją ze sobą lub rywalizują o zasoby (np. o jedzenie, zabawki). Agresja pomiędzy królikami może oznaczać wszystko, od sporu terytorialnego po walkę w czasie zabawy, dlatego ważne jest, abyś zwracał uwagę na kontekst każdego ugryzienia, aby w razie potrzeby móc interweniować. Walki królików mogą stać się niebezpieczne, dlatego ważne jest, abyś był przygotowany na takie sytuacje, jak rozdzielenie królików do różnych pomieszczeń lub odwrócenie ich uwagi zabawkami.

Zrozumienie przyczyny gryzienia się przez króliki może pomóc Ci w podjęciu decyzji, jak najlepiej zareagować. Jeśli u podstaw leży problem, taki jak rywalizacja o jedzenie lub materiały do budowy gniazda, wtedy dostarczenie dodatkowych zasobów może pomóc złagodzić napięcie między parą.

Jak już wspomniałem nie raz w moich artykułąch, króliki są zwierzętami bardzo terytorialnymi. Hormony i instynkt również potrafią „dolac oliwy do ognia. Wielu posiadaczy królików poleca sterylizację. Po tym zabiegu hormony i instynkty związane z terytorialnością zaczynają zanikać. Mniej lub bardziej. Mimo wszystko, taki króliczek jest o wiele spokojniejszy i przyjemniejszy. Zwłaszcza gdy w domu macie więcej jak jednego króliczka. A powinno się mieć cchociażby parkę, ponieważ te zwierzęta potrzebuja towarzystawa!

Dobrze jest też obserwować oznaki agresji, takie jak warczenie, rzucanie się do ucieczki, głośne tupanie czy gonienie. Jeśli te zachowania zostaną wcześnie zauważone, można interweniować, zanim dojdzie do prawdziwej walki.

Czy Twój królik będzie gryzł?

Im bardziej królik kogoś poznaje, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ugryzie. Dzieje się tak zarówno dlatego, że królik przyzwyczai się do Ciebie i Twojego zapachu, jak i dlatego, że im więcej czasu spędzasz ze swoim królikiem, tym lepiej potrafisz odczytać jego mowę ciała. Nauczysz się, kiedy Twój królik będzie chciał zostać sam, a kiedy będzie skłonny do towarzystwa.

Wszystkie króliki mają swój własny charakter. Jeśli królik, którym się opiekujesz, ma naturalnie spokojną osobowość, jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek zacznie się wyrywać i gryźć. Nawet jeśli się przestraszą, króliki o łagodnym usposobieniu są bardziej skłonne do ucieczki, gdy czują się zagrożone.

Czy ugryzienia królika są niebezpieczne?

W porównaniu z innymi zwierzętami domowymi ugryzienia królików nie są specjalnie niebezpieczne. Na pewno mogą boleć, ale w większości przypadków ugryzienie spowoduje jedynie ranę przypominającą cięcie, która dość szybko się zagoi.

W wyjątkowych sytuacjach możesz mieć do czynienia z poważnym ugryzieniem królika. Może się tak stać, gdy królicze zęby wbiją się bardzo głęboko w skórę, lub gdy królik zaciśnie się szczęką i nie puści. Jeśli dojdzie do któregoś z tych scenariuszy, najlepiej poszukać pomocy medycznej w szpitalu lub w placówce pilnej opieki, ponieważ możesz być zmuszony do założenia szwów.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniach królika

Jeśli zostaniesz ugryziony przez królika, najlepiej jest udzielić podstawowej pierwszej pomocy:

  1. Użyj gazy, aby ucisnąć ranę po ugryzieniu, aż przestanie krwawić.
  2. Następnie przemyj ranę wodą z mydłem.
  3. Posmaruj ranę maścią z antybiotykiem i przykryj bandażem, aby nie dopuścić do zakażenia.

Takiego typu podstawowe maści są dostępne w aptekach.

Czy można złapać choroby po ugryzieniu królika?

W większości przypadków nie musisz się martwić o złapanie jakiejkolwiek choroby po ugryzieniu królika. Nie są one znane z rozprzestrzeniania chorób i infekcji. Prawdę mówiąc, ugryzienie królika domowego ma znacznie mniejsze szanse na rozprzestrzenienie się choroby niż ugryzienie kota domowego lub psa.

Niemniej jednak bardzo poważne ugryzienie królika może narazić Cię na ryzyko zakażenia tężcem. Ugryzienia zwierząt zazwyczaj nie prowadzą do tężca, ale z technicznego punktu widzenia jest to możliwe. Dlatego najlepiej upewnij się, że masz aktualne szczepienia przeciwko tężcowi.

W przeciwnym razie jedynym realnym ryzykiem jest infekcja bakteryjna. Możesz temu łatwo zapobiec, czyszcząc i zakrywając ranę po ugryzieniu, aby uniemożliwić bakteriom dostanie się do środka.

Czy po ugryzieniu królika można dostać wścieklizny?

Jest bardzo mało prawdopodobne, abyś kiedykolwiek zachorował na wściekliznę po ugryzieniu królika, ponieważ większość zarażonych królików umiera, zanim zdąży przenieść chorobę. Jeśli królik, który Cię ugryzł, jest królikiem domowym, nie ma powodu do obaw. 

Na oficjalnej stronie amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób jest napisane, że:

„Małe gryzonie (takie jak wiewiórki, chomiki, świnki morskie, myszoskoczki, szczury i myszy) oraz zajęczaki (w tym króliki i zające) prawie nigdy nie są zarażone wścieklizną i nie stwierdzono, aby przenosiły ją na ludzi.”

Z kolei na portalu Medicover.pl w artykule o wsciekliźnie napisali:

„Przyczyną choroby jest wirus (z rodzaju Lyssavirus). Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie (wilki, lisy, wiewiórki, nietoperze, sarny) i domowe (głównie psy i koty), ale także zwierzęta gospodarskie (np. krowy, konie). Małe gryzonie, takie jak myszy, wiewiórki, świnki morskie, szczury i króliki zarażają się wścieklizną, ale przypadki zachorowań ludzi po pogryzieniu przez te zwierzęta są bardzo rzadkie.

Jeśli zostałeś ugryziony przez dzikiego królika, najlepiej zasięgnij porady lekarza lub pojedź na najbliższy SOR. Ponieważ zarażenie jest technicznie możliwe, skonsultuj się z lekarzem. On Ci doradzi co powinieneś zrobić dalej i przepisze maści lub leki w razie konieczności.

Dlaczego mój królik mnie pogryzł?

Dlaczego królik mógł nagle Cię pogryźć? Choć istnieje wiele możliwości zależnych od konkretnych okoliczności, królik zazwyczaj gryzie, gdy się boi lub gdy jest terytorialny. Oto niektóre z najczęstszych scenariuszy, w których królik będzie próbował ugryźć:

  • Króliki, które nie chcą być trzymane na rękach. Większość królików jest przerażona trzymaniem ich na rękach, bo czują się wtedy uwięzione. Twój królik może nauczyć się atakować Twoje ręce, żeby nie dać się wziąć na ręce. Ogólnie rzecz biorąc – nie powinno się ich brać na ręcę ponieważ są to delikatne stworzonka.
  • Kiedy zaganiasz królika, żeby wrócił do swojego wybiegu. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś gonić królika, żeby go podnieść i zabrać do klatki/wybiegu, królik może poczuć się osaczony i przestraszony. Może zaatakować, bo boi się, że nie ma już gdzie uciekać.
  • Króliki, które nie lubią, kiedy zmieniasz ich przestrzeń. Jeśli sprzątasz pomieszczenie swojego królika, możesz spotkać się z agresywną dezaprobatą. 🙂 Staraj się sprzątać jego wybieg i klatkę tylko wtedy, kiedy Twój królik jest poza nim i się czymś bawi.
  • Kiedy Twój królik jest nagle spłoszony. Niektóre płochliwe króliki rzucają się do ucieczki w przypadku nagłego hałasu lub ruchu w pobliżu. Jest to szczególnie częste u królików, które są częściowo ślepe lub częściowo głuche, ponieważ mogą nie zdawać sobie sprawy, że coś jest w pobliżu i łatwiej je spłoszyć.
  • Króliki, które próbują wyrwać ci jedzenie z ręki. Króliki te mogą próbować gryźć Twoją rękę, gdy odkładasz miskę z jedzeniem, lub wyrywać Ci z ręki smakołyki. Spróbuj rozsypać trochę jedzenia na ziemi, aby królik mógł je znaleźć, podczas gdy Ty będziesz ukradkiem wymieniał mu jedzenie.

Gdy już ustalisz powód, dla którego Twój królik Cię ugryzł – i nie było to spowodowane tym, że chciałeś zrobić z niego pasztet – możesz wprowadzić zmiany w waszych interakcjach, aby taka sytuacja się nie powtórzyła. Może to oznaczać odczekanie, aż królik wyjdzie z wybiegu, zanim go posprzątasz, może to oznaczać wykastrowanie królika lub podawanie mu smakołyków na końcu łyżeczki zamiast z ręki.

Powodzenia! 🙂