Pierwsze Dni Z Królikiem Czyli Oswajanie Królika W Nowym Domu
Zawsze gdy przynosimy nowe zwierzątko do domu, chcielibyśmy aby czuł się w nim komfortowo i bezpiecznie. Zapewne chciałbyś idealnie urządzić mu wybieg, tak by był szczęśliwy i niczego nie było mu brak. Dieta także stanowi istotny element. Należy pamiętać, że każde przyniesienie zwierzaczka do nowego miejsca wiąże się dla niego z dużym stresem.
Królika powinno się zostawić w spokoju przez pierwsze 24 godziny po przyniesieniu go do domu. Króliczy wybieg powinien się znajdować w cichym miejscu. To da królikowi czas na dostosowanie się do nowego środowiska, zapobiegając przytłoczeniu nagłą zmianą.
Choć zawsze bardzo kusi, by od razu pobawić się z nowym króliczkiem, najlepiej jest dać mu trochę przestrzeni. Pamiętaj, że króliki są z natury płochliwymi zwierzętami. Pierwszego dnia na pewno będą nieśmiałe i przestraszone. Dając królikowi czas na zaaklimatyzowanie się w nowym domu, dajesz mu szansę na poczucie bezpieczeństwa i zbudowanie pewności siebie.
Przywiezienie Królika Do Domu
Pierwsza rzeczą, która powinieneś zrobić to przygotować się na podróż do domu z Twoim królikiem. Najtańszą opcją są specjalne kartonowe nosidełka ale mimo wszystko najbezpieczniej będzie, jeśli kupisz sobie prawdziwy transporter dla zwierząt. Na pewno przyda się nie jeden raz, możesz mi uwierzyć.
Zanim przywieziesz swojego królika do domu, powinieneś zapytać co dotychczas królik jadł i czy jest możliwe abyś mógł zabrać kilka porcji granulek do domu (jeśli to była karma konkretnej marki czy coś w ten deseń). Króliki mają wrażliwy układ trawienny i bardzo dobrą praktyką było by uniknięcie przestawiania ich od razu na nową markę pokarmu. Możesz ją później wymieszać z marką, którą wybierzesz dla swojego królika, żeby łatwiej przestawić go na nowe źródło pokarmu.
Jakiego Zachowania Możesz Oczekiwać Od Nowego Królika?
Kiedy po raz pierwszy przynosisz królika do domu, musisz pamiętać, że królik to zwierząt łowne. Jego mentalność jest nastawione, że w pobliżu może czyhać niebezpieczeństwo. Jest spora szansa, że będzie przestraszony i ostrożny w nowym otoczeniu. Może potrzebować trochę czasu, żeby wyjść z ukrycia. Nawet jeśli królik wcześniej był pewny siebie i chętny do zabawy, teraz, kiedy jest w nieznanym miejscu, może być dość nieśmiały.
Przez pierwszy dzień powinieneś trzymać królika w jego kojcu. To da mu niezbędny czas na zaaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu i podbudowanie poczucia bezpieczeństwa. Powinieneś wybrać takie miejsce w którym rzadziej się przechodzi i w którym jest w miarę cicho. To pozwoli królikowi na szybsze dostosowanie się do otoczenia.
Pamiętaj, że przestraszony królik może być skłonny do zaatakowania. Jeśli zbyt szybko lub zbyt gwałtownie zbliżysz rękę by go pogłaskać – może chcieć Cie ugryźć. Po kilku dniach królik powinien się na tyle oswoić by dać się pogłaskać.
Jeżeli jednak będzie wykazywał się nadmierną agresją w stosunku do Ciebie lub innych domowników, przeczytaj proszę mój osobny artykuł poruszający ewentualne przyczyny agresji u królików.
Może się zdarzyć, że trafisz na królika, który jest pewny siebie i ciekawski od samego początku. Młode króliki często są bardziej odważne i potrafią szybko przystosować się do nowych warunków. Jednak najczęściej króliki będą się zachowywały bardzo nerwowo w ciągu tych kolejnych paru dni.
Nerwowe Zachowania Królików:
- Chowanie się. Królik może zdecydować się na schowanie się. Może to być w jakiejś norce lub w pudełku lub za jakimś meblem. To sprawia, że czuje się bezpiecznie. Gdy królik zacznie czuć się bardziej komfortowo, zacznie wychodzić ze swojej kryjówki.
- Siedzenie w najdalszym kącie w wybiegu. Królik, który boi się interakcji z ludźmi, będzie starał się trzymać poza Twoim zasięgiem. Nie zmuszaj go do interakcji i pozwól mu podejść do Ciebie, kiedy poczuje się bardziej komfortowo.
- Tupanie. Króliki uderzają w podłogę, kiedy się boją. Jeśli masz inne zwierzęta w domu lub w pobliżu jest wiele głośnych dźwięków, może to spowodować, że Twój królik zacznie tupać.
- Warczenie. Królik może warczeć, kiedy się zbliżasz (niski piskliwy dźwięk), żeby zakomunikować, aby się nie zbliżać. Gdy tak robią, nie są jeszcze gotowe na interakcję z człowiekiem i powinno się poczekać nieco dłużej.
- Stanie w gotowości. Króliki gdy są bardzo czujne, będą miały sztywną postawę ciała i będą wyglądały tak, jakby w każdej chwili mogły uciec. Ich uszy będą wyprostowane, zazwyczaj skierowane do przodu.
- Ostrożna ciekawość. Kiedy królik zaczyna czuć się bardziej komfortowo, może poruszać się na palcach wokół wybiegu. Jeśli się uważnie przyjrzysz to zobaczysz jak trzymają swoje tylne łapki w miejscu, podczas gdy przednimi wyciągają się, by zbadać coś nowego.
Jak Się Zachowywać Przy Nowo Przybyłym Króliku?
Podczas pierwszej doby, królika powinno się zostawić w spokoju wewnątrz jego klatki lub koja. Zwierzę będzie potrzebowało czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym dla niego środowisku. Zapewnij zwierzęciu ciszę oraz spokój oraz obdarz go miłością i cierpliwością.
Jeśli będziesz kręcić się wokół niego lub zaglądać co chwila, będzie się bał jeszcze bardziej. Także proponuje aby umieścić królika w jego nowym wybiegu, a potem zostawić go na cały dzień, żeby mógł stopniowo poznawać swój nowy dom. Idealnie gdybyś postawił domek dla królika w osobnym pomieszczeniu. Z dala od innych zwierząt domowych lub małych dzieci. Zapewnij królikowi spokój i ciszę – on teraz naprawdę tego potrzebuje.
Oczywiście możesz przebywać w tym samym pokoju co Twój królik, o ile zachowasz ciszę i zrozumiesz, że będzie on niespokojny w nowej przestrzeni. Dzięki temu będziesz mógł mieć królika na oku i upewniać się, że nie jest on zbyt zestresowany.
Przeczytaj mój artykuł „Jak oswoić królika? 15 Sprawdzonych Sposobów Na Zaprzyjaźnienie Się.” Znajdziesz w nim parę fajnych wskazówek, które ułatwią Tobie zbudowanie więzi oraz zaufania z królikiem.
Obserwuj jego zachowanie. Upewnij się, że zaczyna się czuć jak w domu. Jeśli zauważysz, że jest zbyt czujny z powodu dźwięku telewizora w drugim pokoju, zmniejsz głośność. Upewnij się, że Twój królik zaczął jeść i robić kupki (miejmy nadzieję, że w kuwecie). A jeśli zauważysz, że Twój królik kładzie się lub przewraca na bok, oznacza to, że zaczyna naprawdę czuć się jak w domu.
Klatka Czy Kojec – Co Będzie Lepsza Dla Królika?
Najdroższym zakupem, który będzie konieczny, jest klatka lub kojec. Jest to ważny element i sugeruję nie próbować na tym oszczędzać. Klatka lub kojec musi być dobrej jakości oraz mieć odpowiedni rozmiar, ponieważ króliki potrzebują dużej przestrzeni do prawidłowego rozwoju.
Ogólnie rzecz biorąc, większość królików potrzebuje sporo aktywności fizycznej. Najkorzystniejszym dla nich rozwiązaniem, jest nauczenie ich, że klatka lub kojec to ich króliczy dom ale także umożliwić im grasowanie po całym mieszkaniu.
Od Ciebie zależy czy finalnie zakupisz klatkę lub postawisz szeroki kojec w którymś przyjemnym kąciku. Króliki miewają przeróżne charaktery. Niektórzy właściciele króliczków pozwalają im grasować po mieszkaniu przez całą dobę, a niektórzy zamykają je na noc do ich kojca/klatki.
Jaka Powinna Być Klatka Dla Królika?
Odpowiednia klatka dla królika powinna mieć co najmniej 100cm długości, 50cm szerokości oraz 50cm długości. Musi być na tyle duża, aby zmieścić w niej kuwetę z paśnikiem, miseczkę z wodą, kryjówkę a także by królik mógł sobie swobodnie poskakać.
Klatka jest miejscem, w którym królik będzie spędzał większość swojego czasu. Przez pierwsze dni, a nawet tygodnie, klatka będzie dla niego bezpiecznym miejscem, w którym może się schować w chwilach niepewności.
Na samym początku, możesz spokojnie zrezygnować z zakupu różnorakich zabawek czy smakołyków. Na tym etapie są całkowicie zbędne. Lepiej jest przeznaczyć więcej środków na zakup porządnej klatki i/lub kojca.
Kojec Dla Królika
Kojec królika również może być jego domem. Powinno być to miejsce, które będzie bezpieczne i wygodne. Powinien to być jego mały dom, w którym będzie mógł przebywać, kiedy Ty będziesz musiał wyjść rano do pracy lub położyć się spać. Po jakimś czasie będziesz mógł zdecydować się na stworzenie swobodnego wybiegu po całym domu, jednak na początku najlepiej jest zagospodarować mu jego własny mały kącik.
Można śmiało powiedzieć, że kojec to takie wolnostojące i składane ogrodzenie, które możesz wykorzystać jako wybieg. Dodatkowym atutem jest ich „elastyczność.” Daje to dużą swobodę w kształtowaniu wybiegu, wpasowując się w nietypowe przestrzenie. Jest to świetne rozwiązanie jeśli masz mały, nieregularny pokój lub kawałek wolnej przestrzeni w mieszkaniu. Kojec jest na ogół tańszy, ułatwia sprzątanie i całkiem łatwo jest dokupić drugi kojec, aby poszerzyć wybieg w razie konieczności. Świetnym rozwiązaniem jest kupienie jakiegoś taniego dywanu, plastikowej lub gumowej maty lub podkładów. Uchroni to podłogę przed ewentualnymi zniszczeniami czy chociażby zarysowaniami.
Takich kojców powinieneś raczej szukać w sklepach zoologicznych w sekcji dla psów, a nie dla małych zwierząt. A klatki sprzedawane dla królików najczęściej są zbyt małe i nie warte swojej ceny. Dlatego decydując się na klatkę wybieraj te o długości co najmniej 120cm.
Kuweta Dla Królika
Kolejnym krokiem jest również zakup kuwety, którą można umieścić w klatce. Istnieją specjalne kuwety narożne dla królików, ale równie dobrze sprawdzi się zwykła kuweta dla kota, która zmieści się w jednym końcu klatki.
Zalecam również zakup kuwety, którą można umieścić w klatce. Nauczenie królika korzystania z kuwety jest istotnym krokiem jeżeli chcesz mieć czysto w domu. Istnieją specjalne kuwety narożne dla królików, ale równie dobrze sprawdzi się zwykła kuweta dla kota, która zmieści się w jednym końcu klatki.
Kuweta redukuje ilość podłoża, które musisz umieścić w klatce. W takim zestawieniu, jedyne co będziesz musiał wymieniać regularnie jest żwirek z kuwety.
Łatwym sposobem na zachęcenie króliczka do korzystania z kuwety jest wyrzucanie do niej wszelkiej zabrudzonej wyściółki. Rób tak w ciągu pierwszych kilku dni posiadania króliczka. Króliki są bystre i jeżeli nie pójdziesz na łatwiznę, to szybciej pojmie jak załatwiać się do kuwety. Większość królików po około tygodniu powinna zrozumieć, że kuweta jest odpowiednim miejscem na siku i kupkę.
Wskazówka: kup rzepy i przymocuj nimi kuwetę do dna klatki za pomocą rzepów. Takie rozwiązanie uniemożliwi królikowi przestawianie jej, przewracanie jej i szeroko pojęte robienie bałaganu.
Ile Miejsca Potrzebują Króliki?
Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniej klatki dla królika jest jej rozmiar. Nie powinna być ona tak ciasna, żeby Twój królik nie mógł się doczekać, kiedy z niej wyjdzie. Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej klatki dla wszystkich. Dorosłe króliki mogą się różnić rozmiarem. Królik miniaturka może ważyć nieco ponad 1kg, a olbrzym belgijski może ważyć ponad 10kg!
Prawidłowo dobrany rozmiar wybiegu da Twojemu królikowi miejsce nawet na trzy do czterech podskoków. Szerokość powinna wynosić co najmniej jedną długość hopki, a królik powinien być w stanie stanąć na tylnych nogach bez uderzania głową o ściankę.
Jak już wspomniałem, klatka powinna mieć co najmniej 120cm długości, 60cm szerokości oraz 60cm wysokości. Pamiętaj, że jest to rozmiar minimalny i nie powinieneś kupować mniejszej klatki jak 120cm. Jestem pewien, że przekonasz się, że im więcej przestrzeni dajesz swojemu królikowi, tym będzie on szczęśliwszy.
Co Jeszcze Królik Będzie Potrzebował?
Nie potrzeba wielu wyszukanych rzeczy, by zorganizować wybieg dla swojego nowego króliczka. Wystarczy, że kupisz wystarczająco duży kojec oraz materiały do zabawy, chowania się, jedzenia i robienia kupy. Wiele z tych rzeczy możesz łatwo kupić lub zaimprowizować i zrobić samemu, po taniości w domu.
Jest oczywiście wiele innych zabawek i akcesoriów, które możesz kupić, ale większość tych drogich akcesoriów nie jest niezbędna. Dawanie królikowi nowych zabawek lub patrzenie, jak sprawdza swoje nowe mebelki, może być świetną zabawą. Pamiętaj jednak, że jeśli tylko będziesz miał przygotowane te podstawowe rzeczy, Twój królik będzie na dobrej drodze do szczęścia w nowym domku.
- Paśnik na siano: Siano jest najważniejszą częścią diety królika, więc musisz mieć miejsce, w którym będziesz mógł je umieścić. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zrobienie paśnika zaraz przy kuwecie, ponieważ wiele królików lubi chrupać podczas załatwiania swoich spraw.
- Kryjówka: Zapewnij swojemu królikowi miejsce, w którym będzie mógł się schować. Potrzebują tego by czuć się bezpiecznie. Może to być cokolwiek, od zwykłego kartonowego pudła, kryjówkę dla małych zwierząt, aż po materiałową kostkę-legowisko dla kota lub psa czy też samodzielnie skonstruowany malutki drewniany domek.
- Miski na jedzenie i wodę: Choć miska na jedzenie może być mała, powinieneś zaopatrzyć się w dużą, ciężką, ceramiczną miskę na wodę. Króliki mogą pić tyle, co mały pies i często mają zwyczaj przewracania miski, jeśli im się znudzi. Duża, ciężka miska pomoże zapobiec temu zachowaniu i sprawi, że Twój królik będzie miał wystarczająco dużo wody przez cały dzień.
- Kuweta i żwirek: Upewnij się, że masz dużą kuwetę i żwirek na bazie papieru. Wiele królików szybko się do niego przyzwyczaja i nie wymaga zbytniego żadnego szkolenia.
- Zabawki do gryzienia: Zabawki do żucia są świetne. Zaspokajają królicze potrzeby i trzymają przerastające zęby w ryzach. Niestety, króliki potrafią być wybredne w kwestii zabawek, które lubią. Polecam zaopatrzyć się w różne zabawki i sprawdzić, jakie rodzaje mu spasują.
- Gałązki lub drewniane gryzaki – Ząbki królika rosną bez przerwy, więc potrzebują czegoś, co pomoże im zachować je w dobrym zdrowiu. Upewnij się jednak, że dajesz królikowi coś co NIE jest dla niego toksyczne. Napisałem artykuł o tym, jakie gałązki króliki mogą gryźć bez obawy o ich zdrowie. Ponadto odradzam dawanie królikowi pierwszego lepszego znalezionego kawałka drewna. Takie drewno mogło wcześniej zostać poddane jakiejś obróbce chemicznej lub być kiedyś nasiąknięte farbą czy lakierem.
Czym Powinieneś Karmić Królika Podczas Pierwszej Doby W Nowym Domu?
Jak już wspomniałem na samym początku, powinieneś zapytać hodowcy lub sprzedawcy co dotychczas króliczek jadł i przygotować mu podobny jadłospis. Przynajmniej na te parę pierwszych dni. Później będziesz mógł wprowadzać zmiany. Jeśli dostawał konkretną karmę, byłoby miło gdybyś jej trochę dostał.
Ogólnie rzecz biorąc, zdrowa i zbilansowana dieta dla królika składa się głównie z siana, traw, świeżych liściastych warzyw i ziół oraz dobrej jakości granulatu. Ponieważ króliki różnią się znacznie pod względem wielkości, ilość karmy, którą powinieneś podawać królikowi również będzie się różnić. Możesz przeczytać o wiele więcej w mim artykule o zdrowej diecie dla królików.
Napiszę w skrócie, jak powinna wyglądać dieta królika:
- Siano: upewnij się, że Twój królik będzie miał nieograniczony dostęp do siana lub trawy. Pamiętaj, aby nigdy go nie zabrakło. Jest ono niezwykle ważne dla funkcjonowania układu trawiennego królika.
- Zielone liście warzyw i zioła: Królik powinien codziennie dostawać trochę świeżej zieleniny. Dostarczają one wielu składników odżywczych, które utrzymują go w zdrowiu. Popularną sałatą, której powinieneś unikać jest sałata lodowa, ponieważ zawiera ona środki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla królików oraz posiada bardzo mało wartości odżywczych.
- Karma granulowana: Królikom wystarczy niewielka ilość granulek na dzień. Nie powinieneś karmić ich miską pełną karmy. Jeżeli królik ją pochłonie w mgnieniu oka, nie ma w tym nic złego. Są bardzo kaloryczne i króliki ją uwielbiają więc powinno się ją dawać w niewielkich ilościach. Zbyt dużo karmy może się przyczynić, że królik nie będzie chciał jeść niczego innego. A to już może być problem. Jeśli chodzi o dobrej jakości marki, szukaj zawsze karmy o kolorze brązowym, bez dodatkowych kolorowych lub owocowych kawałków. Granulki na bazie tymotki są dobrym wyborem.
- Przysmaki: Króliki uwielbiają przysmaki, jednak ich nadmiar może powodować problemy z trawieniem i otyłością. Staraj się ograniczać podawanie przysmaków królikom do minimum. Świeże lub suszone owoce i warzywa są najlepszymi przekąskami. Jeśli chcesz je koniecznie kupić w zoologicznym, nie kupuj ani jogurtowych przysmaków, ani niczego innego zawierającego zboża czy cukrów.
Jeśli masz na to ochotę, będzie mi bardzo miło jak przeczytasz moje inne artykuły poruszające temat króliczej diety:
- Czy Króliki Mogą Jeść Banany?
- Czy Królik Może Jeść Winogrona? (Poznaj Zalety Oraz Wady Tego Przysmaku)
- Czy Króliki Mogą Jeść Truskawki? (Praktyczne Wskazówki I Ciekawostki)
- Jakie Gałązki Może Jeść Królik? (Aż 12 Gatunków Drzew)
- Czy Królik Może Jeść Ziemniaki? A Co Zrobić Gdy Królik Zje Surowego Ziemniaka?