Dlaczego Królik Jest Agresywny? (Przyczyny Agresji I Skuteczne Rozwiązania)
Odpowiednio wychowany królik będzie rzadko gryzł. Jednak bez względu na to, jak przyjazny jest Twój królik, mogą zaistnieć sytuacje, które sprawią, że ruszy do ataku. Jeśli tak się stanie, nie oznacza to, że jesteś złym opiekunem, albo że Twój królik nagle stał się wrogi. Możemy potraktować to jako okazję. Możesz poznać osobowość swojego królika i nauczyć go, jak lepiej się zachowywać.
Króliki przejawiają agresywne zachowania, kiedy się boją lub kiedy bronią swojego terytorium. Mniej powszechne przyczyny agresji to stres, nuda, a nawet ból. Bez względu na przyczynę, istnieją sposoby, które możesz wykorzystać do pracy z królikiem, aby zapobiec gryzieniu ludzi.
Możesz obserwować mowę ciała swojego królika, aby poznać przyczynę jego agresji. Kiedy już poznasz przyczynę, używając odpowiedniej metody tresury, będziesz w stanie pomóc królikowi pozbyć się jego złego zachowania. Naucz go, że ludzkie ręce nie zrobią mu krzywdy i zapewnij mu bezpieczne i wesołe środowisko do życia. Niekiedy wystarczy wykastrować królika, by rozwiązać problem jego agresywnego zachowania, lecz wszystkie króliki mogą nauczyć się być mniej agresywne w stosunku do ludzi.
Ponieważ króliki nie potrafią się z nami bezpośrednio porozumiewać, musimy bacznie obserwować ich zachowanie. Musimy dowiedzieć się, co powoduje, że nasze króliki reagują negatywnością, tak byśmy mogli nauczyć je poprawiać swoje zachowanie.
Czy należy się martwić jeśli ugryzie Cię królik?
Króliki posiadają niezwykle silne szczęki i zęby. Mogą wyrządzić dość duże obrażenia, zostawiając głębokie rany kłute. W naturze te silne szczęki pomagają im w walce z niektórymi drapieżnikami.
Na szczęście dla nas, ugryzienia królików zazwyczaj nie wyrządzają żadnych trwałych szkód. Mogą ugryźć wystarczająco mocno, by polała się krew. Takie ukąszenia bywają bolesne, ale na szczęście rzadko przenoszą jakiekolwiek choroby. Ich wyszczerzone siekacze mogą zadać głębokie rany kłute. Takie ugryzienia to zazwyczaj „czyste cięcia” i raczej nie dojdzie do zakażenia. Dopóki nie cierpisz na osłabiony system odpornościowy, nie masz powodów, by martwić się pogryzieniem.
Jeśli Twój królik Cię ugryzł, podstawowa pierwsza pomoc jest więcej niż wystarczająca. Po prostu umyj i zdezynfekuj ranę oraz opatrz ją plastrem. Możesz przyglądać się miejscu ukłucia, by mieć pewność, że nie wdało się zakażenie, lecz powinno ono przebiegać jak każde inne drobne skaleczenie i zagoić się dość szybko.
Podgryzanie i gryzienie
Podgryzanie bardzo różni się od ugryzienia. Podgryzanie jest to delikatne uszczypnięcie zębami. Mimo, że mocne uszczypnięcie może czasem pozostawić czerwony ślad na Twojej skórze, nigdy nie powinno jej naruszyć. Większość królików będzie w pewnym momencie skubać lub szczypać, lecz nie jest to zachowanie agresywne.
Królik może chcieć skubnąć, gdy:
- Jest poirytowany i chce, żebyś sobie poszedł.
- Jeśli głaszczesz swojego królika, ale on chce sobie pójść i pobiegać, może Cię skubnąć w ten sposób dając Ci znać. Dzieje się tak najczęściej, jeśli trzymasz królika i chce on zostać puszczony.
- Blokujesz miejsce, które królik chce zbadać. Zdeterminowany królik często może chcieć dziabnąć zębami gdy chce się gdzieś dostać a Ty stoisz mu na przeszkodzie. Króliki, które są uprzejme, zamiast używać zębów, dadzą Ci mocnego kuksańca nosem.
- Próbują Cię pieścić. Gdy króliki zajmują się sobą nawzajem, czasem dają sobie małe skubnięcia, by pomóc usunąć plątaninę lub kołtuny ze swojego futra. Twój króliczek może zechcieć zrobić to samo Tobie, myśląc, że Ci pomaga. Jest to szczególnie częste, jeśli pielęgnują Twoje ubranie i natrafią na szew.
Jak nauczyć swojego królika, żeby nie skubał?
Chociaż nie jest to zachowanie agresywne, większość z nas nie lubi, gdy nasze króliki nas skubią. Aby to zrobić, musisz nauczyć swojego królika, że to, co robi, sprawia Ci ból. Głośne „Auć!” lub „Ała!” może pomóc Twojemu królikowi zrozumieć, że jego zachowanie było złe. Jeśli kąsają, żeby zwrócić Ci uwagę, żebyś się odsunął lub poszedł, możesz poczekać trochę dłużej, żeby królik nauczył się, że takie zachowanie nie przyniesie mu tego, czego chce.
Może zajść też potrzeba uświadomienia królikowi, że to Ty jesteś szefem i to Ty ustalasz zasady. Króliki mają sposoby na okazywanie hierarchii wśród siebie. Jednym z tych zachowań jest siadanie jeden na drugiego. Oczywiście nie powinieneś siadać na swoim króliku, ale żeby imitować to zachowanie, możesz położyć rękę na jego głowie. Następnie delikatnie go naciśnij, kiedy zacznie się rządzić, aby pokazać, że to Ty ustalasz zasady.
Mowa ciała agresywnego królika
Gdy królik zaczyna być agresywny, na pewno zauważysz pewne charakterystyczne zmiany w jego mowie ciała oraz zachowaniu. Uszy agresywnego królika ułożą się do tyłu pod kątem 45º, a ogon uniesie się do góry, a nos będzie poruszał się bardzo szybko. Jeśli agresja królika bierze się że strachu, będzie się on odchylać do tyłu. Jeśli agresja bierze się z terytorialności, królik będzie się pochylał do przodu by łatwiej mógł zaatakować.
Królik przyjmuje pozycję do boksowania
Jest to jedno z agresywnych zachowań królika. Staje on w tedy na tylnych łapach, podnosząc swoje przednie łapy, aby zamachnąć się na każdego, kto się zbliży. Uszy będą uniesione do góry a większość ciężaru ciała będzie oparta na palcach tylnych łap (zamiast na piętach). Królik może również warczeć.
Jest to zachowanie, które możesz zaobserwować, gdy króliki próbują bronić swojego terytorium. Można to zauważyć, przykładowo, gdy się wejdzie do pokoju w którym urzędują króliki lub podczas przedstawiania królika swojemu psu. Na pierwszy rzut oka, może to wyglądać ładnie i słodko, ale w rzeczywistości królik jest bardzo zdenerwowany i gotowy do walki.
Królik wykazuje terytorialne zachowania
Królik, który wykazuje agresywne, terytorialne zachowanie, odciągnie uszy do tyłu i będzie warczał aby przed sobą ostrzec. Bardzo rzadko zdarza się, aby królik zaatakował kogoś znienacka. Króliki zazwyczaj stają się agresywne tylko w stosunku do innych królików, ale czasami również w stosunku do ludzi.
Królik warczy na Ciebie
Warczenie oznacza, że królik jest zły i daje ostrzeżenie. Warczenie królika nie brzmi identycznie jak warczenie psa, ale nie różni się aż tak bardzo. Kiedy królik warczy, często rzuca się na to, co go denerwuje. W ten sposób próbuje się tego czegoś pozbyć lub się od tego uwolnić.
Królik się rzuca w Twoją stronę
Królik, który czuje się osaczony, bez możliwości ucieczki, może się na kogoś rzucić. Bardzo agresywne króliki mogą rzucać się na ludzi, którzy wchodzą na ich terytorium. Tym sposobem próbują zmusić intruzów do odejścia. Często w przypadku królików, wyskakiwanie jest ostrzeżeniem. Nie chcą one zrobić komuś krzywdy, ale dają wyraźnie do zrozumienia, że mogą. Zachowaniu temu prawie zawsze towarzyszy warczenie.
Dlaczego królik Gryzie?
Króliki nie gryzą bez powodu. Zawsze jest jakiś powód ich agresywnego zachowania. Nawet jeśli powód nie jest dla nas oczywisty. Czasami od razu wiadomo dlaczego (np. gdy czują się osaczone i chcą uciec), ale innym razem trzeba będzie wykonać trochę pracy detektywistycznej, aby dowiedzieć się, co wzbudza u królika.
Hormony
Najczęstszą przyczyną nadmiernej terytorialności i agresji u królików jest brak poddania go zabiegowi kastracji lub sterylizacji. Niesterylizowane króliki są dużo bardziej terytorialne i dużo szybciej używają swoich zębów do rozwiązywania problemów.
Zarówno samce, jak i samice królików mogą wykazywać zachowania terytorialne z powodu szalejących hormonów. Co ciekawe, samice królików mają tendencję do bycia bardziej agresywnymi niż samce. Dzieje się to tak, ponieważ w naturze to właśnie samice chroniłyby swoje młode króliki. Mają one bardziej rozwinięte pewne instynkty, które podpowiadają im by trzymać obcych z dala od swojego terytorium. Jest to szczególnie widoczne, kiedy królik jest w ciąży (lub gdy ma urojoną) i zaczyna budować w domu gniazdo dla młodych.
Osoby, które dostały swoje króliki, gdy były młode, czasami opisują zmianę w zachowaniu jako „przełączenie pstryczka”. Jednego dnia królik będzie miły, przyjazny i tulaśny. Następnego dnia będzie buntownikiem, atakującym każdego, kto się do niego zbliży. Te wahania zachowań przestają mieć miejsce około 4-6 miesiąca. Jest to dokładnie wtedy, kiedy królicze hormony zaczynają działać.
Może Czuć Samotność
Króliki są bardzo towarzyskimi zwierzętami. Jako zwierzęta łowne czują się bezpieczniej, kiedy są z innymi królikami, które pomagają im wypatrywać niebezpiecznych drapieżników. Samotne króliki nie mają do dyspozycji tej gromady zwierząt, na której mogą polegać, więc są nerwowe i czasami ta nerwowość objawia się agresją. Kiedy Twój królik stanie się członkiem grupy lub pary, będzie czuł się o wiele mniej samotny, mniej nerwowy i bardziej pewny siebie, chociaż czasami królik będzie agresywny w stosunku do człowieka w obronie swoich przyjaciół!
Terytorialność
Króliki są instynktownie bardzo terytorialnymi zwierzętami. Będą walczyć, aby chronić swoją przestrzeń. Na szczęście dla większości królików, te agresywne zachowania są znacznie ograniczone, gdy zostaną one poddane kastracji lub sterylizacji. Niemniej jednak są jeszcze króliki, u których te zachowania są po prostu częścią ich charakteru. W pewnej mierze będą one dalej wykazywać te terytorialne zachowania.
Królik Może Bronić Swojej Przestrzeni
Króliki będące terytorialne, które czują, że ich przestrzeń jest naruszana, stają się agresywne. Są to te króliki, które bez wahania zaatakują Twoją rękę, jeśli sięgniesz do ich klatki, ale będą całkowicie zadowolone, jeśli będziesz je pieścił i głaskał w innym miejscu.
Wprawdzie jest to rzadkość, ale zdarza się, że króliczek przywłaszczy sobie znacznie większy obszar, jak na przykład cały salon. Może mu się wydawać, że jego rolą jest bronić się przed każdym, kto wtargnie do jego przestrzeni.
Możesz Pachnieć innymi zwierzętami
Czasami zdarza się, że przyjazne króliki stają się nagle bardzo agresywne i terytorialne, jeżeli wrócisz do domu z zapachem innych zwierząt. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy wrócisz do domu pachnący innymi królikami (np. wracasz od znajomych, którzy także mają królika).
Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które przebywają regularnie z innymi zwierzętami, dobrze jest się przebrać i wziąć prysznic przed kontaktem ze swoim królikiem. Jest to również świetna metoda, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.
Królik może być znudzony
Znudzone króliki czasem rzucają się do ucieczki. Zwłaszcza jeśli królik mieszka w zbyt małej przestrzeni. Królik będzie się nudził, jeśli nie ma wystarczająco dużo czasu lub miejsca na aktywność fizyczną. Może być także sfrustrowany, jeśli nie ma zabawek, którymi mógłby się bawić.
Króliki mogą się nudzić również dlatego, że nie mają odpowiedniej ilości socjalizacji. W ten sposób szukają uwagi. Jeśli nie jesteś w stanie spędzać wystarczającej ilości czasu ze swoim królikiem, aby był szczęśliwy, powinieneś rozważyć zdobycie dla niego partnera. To mogłoby rozładować część tej znudzonej, niespokojnej energii i zapobiec gryzieniu i rozrabianiu.
Ciąża, A Nawet Ciąża Urojona
Samice królików będą podążać za swoim instynktem i bronić swoich dzieci. Czasem tak się stanie, jeśli zajdą w ciążę urojoną, zbudują gniazdo i uwierzą, że mają miot. Niezależnie od tego, czy Twoja króliczyca naprawdę ma potomstwo, czy tylko wierzy, że ma, szanuj jej przestrzeń wokół gniazda, a jeśli jest agresywna, zostaw gniazdo w spokoju.
Mogą być przestraszone i Czuć Się osaczone
Czasami króliki rzucają się do ucieczki, ponieważ są przestraszone i próbują się bronić. Dla większości wystraszonych królików ich pierwszym ruchem, będzie zastygnięcie w bezruchu lub ucieczka i ukrycie się. Jednak, gdy postrzegane niebezpieczeństwo nie ustępuje i królik czuje się osaczony, może w ostateczności zaatakować.
Jeśli królik jest nieufny, usiądź na podłodze z kilkoma smakołykami i rozsyp je koło siebie. Rób tak przez kilka dni. W ten sposób będziesz stopniowo budował zaufanie. Królik będzie podchodzić coraz bliżej, aż w końcu zacznie jeść z twojej ręki. Poświęć mu czas, obdarz cierpliwością i miłością a zobaczysz, że będzie szczęśliwy, gdy będziesz go dotykał i głaskał.
Niektóre króliki boją się być trzymane na rękach. Dlatego mogą one reagować w ten sposób na ludzi, którzy za każdym razem je podnoszą. Mogą również ugryźć i zachowywać się agresywnie po tym, jak wydarzy się coś bardzo dla nich strasznego, jak na przykład uruchomienie odkurzacza, miksera czy mopa parowego.
Atakując sprawiają, że ludzie uciekają
Jeśli przestraszysz swojego królika i rzuci się na Ciebie, co spowoduje, że Ty się przestraszysz i odsuniesz, Twój królik zacznie wyrabiać sobie nawyk tego agresywnego zachowania.
Pojedynczy przypadek o niczym nie będzie świadczył. Ale jeśli będzie się to powtarzać regularnie, to królik nauczy się, że zamiast uciekać, zacznie Cię atakować. Tak więc królik nauczy się atakować ludzi, za każdym razem gdy tylko się zbliżą.
Trauma z przeszłości
Jeśli adoptowałeś królika, przypuszczalnie przybył on z pewnym bagażem. W najlepszym razie, królik został porzucony i musiał poradzić sobie w nowym, przerażającym środowisku. Niektóre króliki pochodzą z sytuacji, gdzie były zaniedbywane lub musiały znosić bardzo straszne środowiska (i właścicieli…).
Tak więc, jeśli Twój królik Cię atakuje, choć nie ma żadnego oczywistego powodu, może to wynikać z wydarzeń z jego przeszłości. Są to jedne z trudnych sytuacji do rozgryzienia, bo nie wiadomo, jakie może być ich źródło. Aby określić, co powoduje, że Twój królik się na Ciebie rzuca, musisz uważnie go obserwować i szukać wzorców. Coś jest przyczyną, że Twój królik czuje się zagrożony. Twoim zadaniem jest odkryć, co to jest, abyś mógł zapewnić swojemu królikowi poczucie bezpieczeństwa.
Przypadkowe Spłoszenie Królika
Króliki to zwierzęta dalekowzroczne i mogą zostać przestraszone przez cokolwiek, co za szybko się poruszy tuż przed nimi. Mają też martwy punkt bezpośrednio przed swoim nosem. Oznacza to, że jeśli zrobisz jakikolwiek gwałtowny ruch blisko jego głowy, zwłaszcza jeśli jest to tuż przed nim, królik może się nagle przestraszyć i Cię ugryźć.
Niepełnosprawne króliki, które są ślepe lub głuche, mogą zostać łatwo przestraszone i bardziej skłonne do agresji. Będziesz musiał nauczyć się, jak nawiązywać interakcję ze swoim królikiem w sposób, który go nie przestraszy.
Jest zestresowany lub coś go boli
Króliki niekiedy wydają się zrzędliwe lub agresywne, kiedy tak naprawdę są zestresowane lub cierpią. Jeśli nie możesz się połapać, co jest przyczyną atakowania i gryzienia, powinieneś rozważyć zabranie go do weterynarza na kontrolę. Jest to szczególnie ważne, gdy zauważysz inne niż dotychczas zachowania, które mogą wskazywać na to, że Twój królik jest chory, takie jak:
- Obniżony apetyt
- Obniżony poziom energii
- Mniejsze kupy
Rozglądnij się też po jego otoczeniu, żeby sprawdzić, czy ostatnio coś się nie zmieniło. W pobliżu może być coś głośnego lub budzącego strach, co wpływa na królika. Dlatego zastanów się, co możesz zrobić, żeby Twój królik znów poczuł się bezpiecznie i komfortowo.
Niecierpliwe oczekiwanie na jedzenie
Bywa, że królik wcale nie jest agresywny. Jest po prostu nadmiernie podekscytowany jedzeniem. Jest to możliwe, jeśli Twój królik ma tendencję do gryzienia Twojej ręki, kiedy wkładasz miskę z jedzeniem do wybiegu.
Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym przypadkiem jest odłożenie jedzenia od razu, żeby Twój królik nie musiał czekać. Powinieneś także ustalić dla nich harmonogram, żeby wiedziały, kiedy mogą spodziewać się jedzenia. Nigdy nie odmawiaj jedzenia swojemu królikowi za karę. Nie tylko jest to okrutne, ale może też prowadzić do poważnych problemów żołądkowo-jelitowych. Pamiętaj, że zdrowie królika zależy od poprawnego ruchu w jego jelitach – a żeby tak było, królik musi mieć 24/7 dostęp do siana i świeżej wody.
Myśli, że Twój palec to smakołyk
Jeśli Twój królik chce wyrwać jakiś owoc lub smakołyk z Twojej ręki, ale zamiast tego gryzie Twój palec, to nie jest to zachowanie agresywne. Króliki nie widzą dobrze z bliska. Przekłada się to na to, że niektóre z nich nie mają też zbyt dobrej celności podczas łapania smakołyków. Króliki, które z entuzjazmem wyrywają smakołyki z ręki, są w tej kwestii najgorszymi psotnikami.
Aby nauczyć królika lepszego celowania, spróbuj przez jakiś czas podawać mu smakołyki na łyżce, zamiast z ręki. Kiedy Twój królik będzie lepiej radził sobie z braniem smakołyków, możesz zacząć znowu karmić go z ręki.
Co Zrobić Żeby Królik Nie Gryzł?
Gdy już ustaliłeś, dlaczego Twój królik przejawia agresję, możesz zacząć działać nad poprawą jego zachowania. Czasem króliki bywają bardzo uparte. Będziesz musiał trochę się napracować, żeby uniknąć potencjalnych czynników wyzwalających, ale na szczęście z każdym królikiem można sobie poradzić. W większości przypadków musisz po prostu wykazać się cierpliwością, pomagając mu poczuć się bezpiecznie i komfortowo w Twoim domu.
Sterylizacja / kastracja królika
Większość agresywnych zachowań u królików ulega diametralnej poprawie po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Szalejące hormony królika będą stopniowo opadać przez najbliższe kilka tygodni a czasem parę miesięcy. Ich wrodzony instynkt terytorialny będzie się stopniowo „wyciszał.” Jest spora szansa, że królik będzie o wiele spokojniejszy i grzeczniejszy po takim zabiegu. Spadnie poziom agresji, potrzeby zaznaczania terenu moczem oraz przejawy dominacji.
Spędzaj więcej czasu ze swoim królikiem
Zdarza się, że króliki rzucają się do ucieczki, bo się Ciebie boją. Twoim zadaniem jest więc nauczyć je, że mogą Tobie ufać oraz nie muszą się niczego obawiać. Aby tego dokonać, musisz dosłownie zniżyć się do ich poziomu. Powinieneś się nauczyć szanowania autonomii i przestrzeni swojego królika.
Aby nawiązać kontakt ze swoim królikiem, usiądź na podłodze z kilkoma smakołykami i pozwól mu do Ciebie podejść. Królik dostanie nagrodę za podejście i bycie dzielnym, a także nauczy się powoli kojarzyć Cię z pysznymi smakołykami.
Po pierwsze, nie podnoś swojego królika. Trzymanie królika na rękach może być dla niego bardzo stresujące. Dopóki nie zdobędziesz zaufania swojego królika, powinieneś nie podnosić go na ręce.
Kolejną metodą jaką możesz zastosować to założyć jakiś stary ciuch i dać go swojemu królikowi do zbadania. To pozwoli mu przyzwyczaić się do Twojego zapachu w niezagrażającym mu otoczeniu. Najpewniej go poszarpie lub pogryzie, więc wybierz coś starego. Na wierzchu możesz położyć kilka smakołyków, aby Twój zapach kojarzył się z czymś pozytywnym. Możesz powtórzyć to kilka razy, aby odświeżyć zapach.
Usiądź obok klatki lub kojca królika, tak abyś był w pobliżu, ale bezpieczny od zranienia. Twój królik musi się przyzwyczaić do Twojej obecności. Im więcej czasu tak spędzisz i nie będzie się działo nic złego, tym szybciej królik się do Ciebie przekona. Nie dopuść do sytuacji, w której jedynym momentem, kiedy się zbliżasz jest wtargnięcie w jego przestrzeń lub podnoszenie go. Mówienie do swojego królika pomoże mu również przyzwyczaić się do Twojej obecności, a werbalny sygnał do takich rzeczy jak otwieranie drzwi pomoże zapobiec wystraszeniu.
Kup jakieś grube buty – kalosze są do tego świetne – i stań w kojcu. W ten sposób Twój królik może badać Twoje stopy/nogi, bez obawy przed ugryzieniami. Jeśli Twój królik zaatakuje, po prostu go zignoruj. To nauczy królika, że atakowanie kostek nie sprawi, że odejdziesz, ale też, że nic złego się nie stanie, bo tam jesteś.
Nie oferuj jedzenia, kiedy Twój królik atakuje – nie chcesz przecież nauczyć swojego królika, żeby gryzł w zamian za nagrodę w postaci jedzenia!
Jeśli Twój królik chętnie się zbliża, ale gryzie, gdy go dotkniesz, użyj czegoś co przedłuży Twoją rękę (np. szczoteczki do zębów). Pozwól mu ją zaatakować, on się nauczy, że nie uciekłeś, a potem niech sprawdzi co to takiego. Twój królik powinien się nauczyć, że atakowanie nie jest konieczne, bo dotykanie nie boli, a bycie agresywnym i tak nic mu nie da.
Naucz je, że ręce są źródłem czułości.
Króliki nie posiadają wrodzonego strachu przed naszymi rękoma. Jest to coś, co musiały nabyć w pewnym momencie swojego życia. Musimy więc nauczyć je, że nasze ręce są tu tylko po to, by dać im dużo miłości.
- Najpierw powoli przybliż rękę w stronę królika i zatrzymaj, kiedy będzie w odległości około 6-12 centymetrów. Obserwuj mowę ciała swojego królika w poszukiwaniu ewentualnych oznak agresji.
- Jeśli Twój królik nie wykazuje żadnej agresji, spróbuj powoli przesunąć rękę trochę bliżej. Cały czas go uważnie obserwuj.
- Jeśli Twój królik nie wygląda na gotowego do ataku, pogłaszcz go delikatnie po głowie, a potem pomału odsuń rękę.
- Powtarzaj, aż będziesz mógł zbliżyć dłoń do królika bez obawy, że ten zaatakuje.
- Możesz też zwiększyć długość głaskania. Sprawdź czy mu się spodoba masaż karku i grzbietu.
Poruszaj się wolniej, żeby go nie przestraszyć
Jeśli królik rzuca się do ataku i gryzie, gdy się spłoszy, spróbuj poruszać się trochę wolniej, żeby go nie prowokować. Nie powinieneś też podchodzić do królika z ręką bezpośrednio przed nim. Trzymaj raczej rękę z boku i nad jego głową, tak by mógł ją zobaczyć i wiedział dokładnie kim jesteś. Dla niektórych królików, zwłaszcza tych częściowo niewidomych, pomocne może być też delikatne mówienie do nich gdy podchodzisz bliżej.
Umyj ręce i zmień ubranie
Jeśli miałeś kontakt z innymi zwierzętami i zauważyłeś, że królik jest przez to agresywny, powinieneś umyć ręce i założyć czyste ubranie. Bywa, że króliki będą się zachowywały tak długo, dopóki nie weźmiesz prysznica i nie włożysz ubrań do kosza na pranie. Czasami po prostu będą miały awersje do jakiegokolwiek zapachu innych zwierząt.
Niech królik sam opuszcza wybieg
Jeśli masz w zwyczaju brać królika na ręce, aby wyciągnąć go z kojca na czas zabawy, powinieneś umożliwić mu samodzielne wyjście. Może to oznaczać przeniesienie kojca tak, aby znajdował się na poziomie podłogi lub dodanie rampy, aby królik mógł się z niego zejść. Jeśli klatka otwiera się tylko od góry, powinieneś rozważyć zakup nowej, które ma duży otwór z przodu.
Zapewnij królikowi wystarczającą ilość miejsca
Króliki będą się nudzić lub frustrować, jeśli ich wybieg będzie zbyt mały. Przez to będą zachowywać się zrzędliwie i agresywnie. Szczególnie gdy przyjdą znajomi i będą chcieli wejść z nim w interakcję. Większość klatek reklamowanych typowo dla królików sprzedawanych w sklepach zoologicznych jest za mała dla królików. Niestety, jest to dość problematyczne.
Prawidłowo dobrany rozmiar wybiegu dla królików powinien zapewnić przestrzeń na trzy do czterech króliczych podskoków. Szerokość powinna wynosić co najmniej jedną długość skoku, a królik powinien móc swobodnie stanąć na tylnych nogach bez uderzania głową o górną ściankę.
Ogólnie rzecz biorąc powinieneś kupić klatkę lub wybieg o wymiarach co najmniej 60cm na 120cm dla średniej wielkości królika o masie 2kg. Pamiętaj, że jeśli masz większego królika, będziesz musiał zapewnić mu więcej miejsca.
Sprzątaj króliczy kojec pod jego nieobecność
Jeśli Twój królik jest bardzo terytorialny w stosunku do swojej klatki, będziesz musiał wcześniej go wypuścić na zewnątrz, żeby sobie pohasał. Zapewne będziesz też musiał wymieniać jedzenie i wodę gdy nie będzie ich w środku.
Jest to zachowanie, które może z czasem zaniknąć, gdy przestaniesz być postrzegany jako zagrożenie. Na razie jednak będziesz musiał obchodzić to zachowanie tak bardzo, jak to tylko możliwe. Pozwól swojemu królikowi mieć swoją klatkę jako bezpieczną przestrzeń i unikaj interakcji z nim gdy w niej siedzi.
Nie okazuj strachu
Jeśli będziesz się bał, królik to z łatwością wychwyci i wykorzysta przeciwko Tobie. Zakładaj rękawiczki, długie spodnie, koszulki z długimi rękawami oraz buty, żebyś mógł się chronić przed ugryzieniem i nie odskakiwać od swojego królika. Powinieneś mówić do niego pogodnym głosem i delikatnie pogłaskać go po głowie, jeśli będzie próbował się na Ciebie rzucić.
W wychowywaniu agresywnego królika najlepszym sposobem jest reagowanie radością i uczuciem. Wydaje się to być sprzeczne z logiką ale w końcu królik nauczy się, że jego zachowanie jest nieefektywne i niepotrzebne.