Mowa Ciała Królika Oraz Zachowanie (Praktyczny Poradnik)

Czy zastanawiałeś się kiedyś o co może chodzić Twojemu królikowi kiedy skacze do góry i odbija się nogami od powietrza? Albo czy to, że pociera brodą o wszystkie przedmioty ma jakiś ukryty sens?

Króliki używają uszu, ogona, nosa, ułożenia swojego ciała by zakomunikować nam czego potrzebują lub co odczuwają w danym momencie. Do nas należy jedynie nauczenie się poniżej wymienionych zachowań oraz baczna obserwacja naszego małego przyjaciela.

Z mojego artykułu dowiesz się jakie sekrety kryją się za poszczególnym zachowaniem Twojego królika. Faktem jest, że króliki mają unikalną mowę ciała i nie można ich porównać do zachowania psa, kota, świni morskiej czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia.

Czujność i stanie w gotowości

Gdy królik ustawia uszy do góry i patrzy z uwagą w jakimś kierunku, oznacza, że jest w stanie gotowości. Mogą stanąć na dwóch tylnych łapach lub na wszystkich czterech. To zachowanie akurat bardzo łatwo rozpoznać ponieważ psy i koty robią podobnie.

Gdy królik jest w stanie gotowości, uważnie nasłuchują czy w pobliżu nie czyha zagrożenie. Czasem może się wydawać, że w okół panuje cisza, nic się nie dzieje a królik uważnie nasłuchuje. Mają one bardzo duże uszy dzięki którym potrafią usłyszeć dźwięki nawet z bardzo daleka. Szczególnie te, które my ludzie nie jesteśmy w stanie usłyszeć.

Zaciekawiony królik.

Boksowanie

Kiedy królik wstaje na tylnych łapach i podnosi przednie łapy, żeby zamachnąć się na każdego, kto się zbliży, to właśnie wykazuje zachowanie bokserskie. Ich uszy będą w górze i będą miały większość swojej wagi na palcach zamiast na piętach. Królik może też warczeć.

Jest to agresywne zachowanie królika. króliki wolą uciekać i chować się zamiast walczyć, ale możesz natknąć się na upartego królika, który zdecyduje się stanąć na swoim gruncie. Widzę to często na filmach, gdzie ludzie przedstawiają swojego królika psu. Może to wyglądać jakby królik był słodki, ale w rzeczywistości jest bardzo zdenerwowany i gotowy do walki.

To zachowanie możesz także zauważyć, gdy wchodzisz na jego terytorium. Na przykład, jeśli wejdziesz do jego wybiegu lub będziesz w pobliżu, może on chcieć chronić swoją przestrzeń i przyjąć postawę bokserską, aby spróbować Cię przegonić.

Dlaczego Królik Skacze I się Przekręca? („binky”)

Ten charakterystyczny skok połączony z przekręcaniem się nazywa się binky. Widząc takie wybryki łatwo poznać, że królik jest szczęśliwy. Najprościej mówiąc, królik jest zbyt szczęśliwy żeby ustać spokojnie w jednym miejscu. Bardzo często, oprócz samego skakania, królik będzie się podrywał i szybko biegał dookoła.

Zdarzą się sytuacje kiedy królik nie będzie miał ogromnych pokładów energii by skakać w powietrze. W tedy jego binkies będą nieco spokojniejsze. Najczęściej będzie zaczynał podskok ale głównie będzie radośnie przekręcał głową.

Trzęsienie Pupą

Kiedy dajesz królikowi jakiś przysmak, czasem jego pupa może lekko drgać. Niekiedy może drgać tak szybko, że wygląda to tak, jakby wibrowała. Oznacza to, że Twój królik jest bardzo szczęśliwy i cieszy się z jedzenia, które dostał.

Nie mniej jednak, to zachowanie jest rzadko spotykane u królików. Jeśli Twój tak potrafi to możesz być z maluszka dumny!

Królik zachowuje ostrożność

Królik, który jest niepewny i chce zachować wszelaką ostrożność, będzie szedł bardzo powoli mając uszy skierowane ku przodowi oraz opadnięty ogon.

Będzie się często zatrzymywał, żeby obserwować i słuchać. Wyciągnie się tak daleko, jak tylko może, z tylnymi łapami pozostającymi w tym samym miejscu. W tej pozycji będą gotowe do wycofania się i ucieczki, jeśli się czegoś przestraszą.

Jest to niezwykle powszechne zachowanie królików i możesz je zaobserwować w każdej chwili, kiedy królik wchodzi do nowego pomieszczenia. Będą też ostrożne, jeśli w pobliżu znajduje się jakiś nowy obiekt, który mogą sprawdzić, lub jeśli w pobliżu są nowi ludzie.

Gryzienie / Obgryzanie

Królicze zęby nieustannie rosną, przez to króliki mają naturalny instynkt do gryzienia wszystkiego. Będą gryźć druty, listwy przypodłogowe, meble, ubrania i generalnie wszystko, co będzie dostępne w zasięgu pyszczka.

Jest to jedno z bardziej frustrujących zachowań królików. Może być bardzo destrukcyjne, ale króliki muszą gryźć różne rzeczy dla własnego zdrowia. Tak więc, aby chronić swój dom, będziesz musiał zabezpieczyć przed królikami wszystko, czego nie chcesz, by zostało pogryzione. Powinieneś także dać swojemu królikowi jakieś zabawki do gryzienia. Dzięki temu pomożesz mu utrzymać zęby w ryzach bez gryzienia mebli czy kabli.

Królik stojący na dwóch tylnych łapach. Oczekuje na smakołyk.

Królik staje na Dwóch Łapach

Gdy Twój królik staje na tylnych łapach, oznacza to, że jest ciekawy i próbuje uzyskać lepszy widok. Jest to jedno z tych urokliwych króliczych zachowań, którym nie sposób się oprzeć. W ten sposób może też prosić o przysmaki.

Dlatego gdy Twój królik podejdzie do Ciebie i stanie na baczność z tymi swoimi uroczymi króliczymi oczkami i małym, kręcącym się noskiem, to dobrze jest dać mu jakiś malutki smakołyk (np. banana). Ale pamiętaj, że króliki mają wrażliwe żołądki, dlatego nie powinieneś dawać im zbyt wielu przekąsek. Musisz się nauczyć, jak oprzeć się ich urokowi oraz jak poprawnie je karmić.

Najczęściej takie zachowanie można zaobserwować, gdy królik oczekuje smakołyku. Czasami poczuje zapach smakołyku w Twojej dłoni, a czasami jest to pora dnia, w której zazwyczaj dostają smakołyk, więc są tym bardzo podekscytowane.

Dlaczego Królik Ociera Brodą Różne Przedmioty?

Pocierając podbródkiem różne przedmioty albo powierzchnie, królik zaznacza swoje terytorium. Będzie ocierał się podbródkiem o nogę stołu, róg ściany lub o dowolne miejsce, które chce uznać za swoje. Króliki mają gruczoły zapachowe pod brodą, więc w ten sposób rozprzestrzeniają dookoła swój zapach. Jeśli jakikolwiek inny królik wszedłby na ten teren, wiedziałby, że to miejsce jest już zajęte.

Najczęściej zauważysz to zachowanie, kiedy Twój królik odkrywa nowe miejsce. Mają także tendencję do ocierania się o ubrania, jeśli wyczują zapach jakiegokolwiek innego zwierzęcia, np. gdy wracasz do domu.

Czy Króliki są terytorialne?

Mimo ich łagodności, króliki są zwierzętami bardzo terytorialnymi. Jeśli zostały wysterylizowane lub wykastrowane – będą o wiele, wiele spokojniejsze. Jeśli królik przejawia agresywne zachowanie, odchyli uszy do tyłu i zacznie warczeć, jako forma ostrzeżenia. Jednak bardzo rzadko zdarza się, by królik zaatakował kogoś znienacka. 

Są tylko dwa powody, dla których królik może chcieć Cię ugryźć:

  • Gdy czuje się całkowicie osaczony i jest przerażony. Ale nawet w tej sytuacji króliki zazwyczaj spróbują się na Ciebie zamachnąć, zanim spróbują ugryźć.
  • Gdy wejdziesz na terytorium agresywnego królika. Króliki, z natury, są terytorialne. Przeważnie ich agresywność skierowana jest tylko w stosunku do innych królików. Mimo to, zdarza się, że stają się defensywne także w stosunku do ludzi.

Króliki w większości przypadków są bardzo łagodne. Jeżeli dostrzeżesz u nich zachowania agresywne lub terytorialne, spróbuj dać im trochę spokoju, by mogły się uspokoić lub oswoić.

Królik broniący swojego terytorium. Warczy i próbuje kąsać.

Dlaczego Królik Biega W Kółko?

Kiedy królik biega w kółko wokół Twoich stóp (lub biega ósemki między nogami), jest to oznaka podniecenia i miłości. Często królik przy tym słodko, pochrząkuje (niektórzy nawet porównują to do gęgania).

Królik się obraża i nas ignoruje

Niektóre króliki rzeczywiście potrafią chować urazę. Jeśli zrobisz coś, co go zdenerwuje, na przykład zmienisz ustawienie klatki lub obetniesz paznokcie, może on odmówić kontaktów z Tobą na jakiś czas. Zazwyczaj dają znać, że są rozczarowane, celowo siadając z tyłkiem zwróconym w Twoją stronę. Poczujesz, że jesteś przez niego chłodno traktowany.

W każdym bądź razie, się nie martw się, jeśli Twój królik nie będzie chciał w Tobą rozmawiać.. W końcu się opamięta i Ci wybaczy. Wystarczy być cierpliwym i dać mu trochę czasu.

Królik okazuje pewność siebie

Pewny siebie królik będzie bardziej zrelaksowany w swoim środowisku. Jeśli są to króliki z wysoko postawionymi uszami, ich uszy będą spoczywały pod wygodnym kątem 45º. Nie będą spoczywały one płasko na grzbiecie ani do przodu. Ich nos będzie drgał w normalnym tempie. Będą także siedziały w spokojnej pozycji. Nie będzie sprawiał wrażenia, jakby miał zaraz uciec.

Jeśli królik zadomowił się w swoim środowisku, to powinien to być jego domyślny, normalny język ciała. Oznacza to, że jest spokojny i czuje się komfortowo w swoim domu i nie boi się, że zostanie zaatakowany lub nękany.

Zrelaksowany królik.

Zaciekawiony

Mowa ciała ciekawskich królików często jest bardzo podobna do tych, które chcą zachować ostrożność. Te dwa zachowania zazwyczaj idą ze sobą w parze, ponieważ ciekawskie króliki będą również ostrożne w stosunku do nowych rzeczy w swoim otoczeniu.

Kiedy królik jest zaciekawiony, będzie powoli zbliżał się do obiektu zainteresowania na palcach z uszami skierowanymi do przodu. Ich nos będzie poruszał się szybciej niż zwykle, próbując wywęszyć coś nowego.

Kopanie

Króliki są naturalnymi kopaczami, co oznacza, że w naturze kopią tunele, by przeżyć. Udomowione króliki nie porzuciły swoich nawyków kopania. Kopanie jest bardzo mocno zakorzenione jako ich instynkt przetrwania. Twój królik może więc próbować kopać w kątach i pod drzwiami, a zwłaszcza samice. Będą one próbowały wykopać sobie gniazdko.

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie swojego domu przed kopaniem i niszczeniem np. dywanów czy parkietu, jest położenie plastikowej maty lub dywaników w rogach pokoju. W ten sposób Twój królik będzie mógł nadal brać udział w swoich naturalnych zachowaniach, nie niszcząc niczego.

Królik rozpłaszcza się po podłodze

Zdarza się, że królik dosłownie spłaszcza się na ziemi. Jego ciało będzie napięte łapki przy ziemi. Tym sposobem będą gotowe do ucieczki. Ogon będzie wydłużony i opuszczony za nimi.

Królik, który kładzie się na ziemi jest królikiem uległym. Może to być to oznaka strachu. Może też oznaczać, że rozumieją swoje miejsce w hierarchii społecznej. Uległe króliki będą to robić, by „ukłonić się” królikom dominującym.

Nie należy tego mylić ze sposobem, w jaki króliki się relaksują, kiedy są głaskane. Gdy masujesz swojego królika po grzebiecie, możesz mieć wrażenie, że zaraz z rozkoszy wtopi się w otoczenie. To oznacza, że robi mu się wygodnie i nie ma nic wspólnego z tym, że się boi lub jest uległy.

Królik Wymachuje Łapkami

Czy zauważyłeś kiedyś, że kiedy odkładasz królika na ziemi po tym, jak go trzymałeś, on odskakuje i charakterystycznie macha łapkami? To oznacza, w bardzo mocnym języku, że jest na Ciebie zdenerwowany. Możesz to zauważyć także w innych momentach, gdy jest na Ciebie zły, np. po obcinaniu pazurów. Po tym często królik będzie całkowicie ignorował swojego opiekuna przez jakiś czas.

To jest jeden ze sposobów, w jaki króliki okażą Ci swój prawdziwy charakter. Niektóre od razu wrócą i wybaczą, gdy tylko usłyszą, że chcesz im dać jakiś smakołyk. Inne będą czekać, aż przyjdziesz i je wygłaskasz. A niektóre się obrażą na co najmniej parę ładnych godzin i żadna próba „pogodzenia się” nie zadziała.

Królik przewraca się na bok

Gdy królik się nagle przewróci na bok, z pewnością przysporzy stracha nowym właścicielom. Jest to sytuacja, w której króliki przewracają się na bok i śpią. A czasem nawet przewracają się na plecy.

To bardzo dobry znak. Jeśli tak robi, to królik czuje się całkowicie bezpieczny w swoim otoczeniu i w pełni ufa swojemu opiekunowi.

Królik schowany w transporterze.

Królik Się Boi

Bojący się królik będzie miał spuszczone uszy i ogon, a Ty będziesz w stanie zobaczyć białka jego oczu. Zwykle będzie chciał się też schować pod meblami lub w jakiejś kryjówce.

Jeżeli zauważysz, że Twój królik odchyla się od Ciebie lub kogoś innego, gdy sięgasz ręką w jego stronę, jest to znak, że się boi. Powinieneś wycofać się na chwilę i pozwolić królikowi się oswoić oraz samemu do Ciebie podejść.

O tym jak oswoić królika możesz przeczytać w osobnym artykule. Opisałem w nim 15 różnych sposobów na zbudowanie więzi.

Królik jest skulony

Skulony królik jest podobny do bochenka chleba, z tym, że wygląda to bardzo niekomfortowo. Będzie się nieco unosił na przednich łapkach, by uniknąć wciskania brzucha w ziemię. Ich oczy mogą być również przymrużone, zamiast typowych szerokich króliczych oczu. Jeśli zobaczysz swojego królika w skulonej pozycji, będzie to wyglądało tak, jakby chciał się ułożyć w pozycji bochenka, ale nie chciał naciskać brzuchem na ziemię.

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że Twój królik siedzi w ten sposób, oznacza to, że prawdopodobnie coś jest nie tak z jego przewodem pokarmowym. Obserwuj swojego królika bardzo uważnie i sprawdź, czy je i zostawia bobki. Jeśli to zachowanie się nie zmieni, zabierz go od razu do weterynarza.

Królik delikatnie szturcha

Zdarzy się tak, że królik delikatnie szturchnie Cię rękę i skinie głową w dół. Oznacza to, że chce być pieszczony. Czasami królik szturcha w rękę lub nogę, ale jeśli daje głowę w dół, to oznacza, że zamawia u Ciebie masaż.

Króliki absolutnie uwielbiają być głaskane i pieszczone, a zwłaszcza po czole i za uszami (ale nigdy pod brodą!). Możesz też masować je po całym grzbiecie i obserwować, jak odpływają do innego świata. Głaskanie królika jest doskonałym sposobem na budowanie relacji i zaufania. Niektóre króliki nawet bardziej preferują pieszczoty od dostawania smakołyków.

Królik mocno szturcha

Jeśli Twój królik bardzo mocno Cię szturcha nosem, to znaczy, że chce żebyś zszedł mu z drogi. Zazwyczaj tak się dzieje gdy chcą gdzieś pójść a Ty stoisz im na drodze.

Niektóre króliki szturchną Cię mocno i będą cierpliwie czekać, aż zejdziesz mi z drogi lub ustąpisz miejsca. Jeśli tego nie zrobisz, spróbują znaleźć inną drogę. Natomiast większość królików mocno szturchną swojego opiekuna, a po chwili spróbują sforsować swoją drogę. Czasem nawet szturchną drugi raz aby go pośpieszyć.

Królik się myje / pielęgnuje

To jest najsłodsza rzecz, jaką kiedykolwiek zobaczysz. Dla królików pielęgnacja to ważna sprawa. Zobaczysz różne wygibasy. Chociażby jak odwracają się, by wyczyścić swój grzbiet lub jak używają swoich małych łapek do czyszczenia pyszczka i uszu.

Królicze nawyki związane z czyszczeniem bywają hipnotyzujące. Króliki na ogół są bardzo czystymi stworzeniami i spędzają dużo czasu na higienie.

Co ciekawe, niektóre króliki bywają nieśmiałe. Są one mniej skłonne do rozpoczęcia swojej rutyny pielęgnacyjnej, jeśli wiedzą, że ktoś na nie patrzy. Być może jest to spowodowane tym, że podczas mycia się, króliki są bardzo skupione na sobie i nie zwracają większej uwagi na to co się dzieje w okół nich. Instynktownie będą chciały się upewnić, że jest bezpiecznie zanim zajmą się sobą.

Chłopiec bawiący się z króliczkiem.

Zwijanie się w kłębek

Zwijanie się w kłębek to sytuacja, w której Twój królik zwija się w kulkę i wygląda jak mały „bochenek chleba”. Dla królików jest to bardzo wygodna pozycja i często w niej śpią, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. 

To jest neutralna pozycja dla królika. Nie jest to pozycja do natychmiastowej ucieczki, ale jest to też pozycja, z której królik łatwo może się wygrzebać i uciec, jeśli się przestraszy. Nie przejmuj się jednak, jeśli Twój królik woli spać w pozycji „bochenka” zamiast leżenia na wznak. Wielu królikom tak jest wygodniej.

Dlaczego królik liże?

Króliki często liżą ludzi lub przedmioty. Robią to z paru powodów. Jednym z nich jest chęć zaznaczenia swojego terytorium. Lizanie jest jednym ze sposobów rozprzestrzeniania swojego zapachu na przedmiotach i roszczenia sobie do nich praw. Ale lizanie jest również sposobem pielęgnacji królików.

Być może zauważysz, że królik uwielbia lizać kanapę lub ma tendencję do lizania niektórych poduszek. Jest to bardziej związane z ich nawykami pielęgnacyjnymi niż instynktem terytorialnym. W grupach, króliki pielęgnują się wzajemnie poprzez lizanie. Tekstura niektórych sof, poduszek lub ubrań może być na tyle podobna, że Twój królik ma instynkt, aby je wylizać.

Króliki będą też czasem lizać ludzi. Niekiedy dlatego, że na Twoich palcach pozostały ślady smakołyków, ale najczęściej czynią to dlatego, że Cię kochają i chcą Cię pielęgnować. Takie zachowanie jest częściej udziałem królików, które są uległe, ponieważ gdyby żyły w grupie, to właśnie one musiałyby wykonywać większość zabiegów pielęgnacyjnych.

Królik skacze w czyjąś stronę

Królik rzuci się na Ciebie, jeśli jest terytorialny lub czuje się przestraszony. Odciągnie uszy do tyłu i podniesie ogon do góry, wykonując szybki skok do przodu przednimi łapkami. Zazwyczaj będzie temu towarzyszyć warczenie, a może nawet ugryzienie. 

Jeśli królik czuje się osaczony i nie ma możliwości ucieczki, może podjąć próbę rzucenia się na kogoś. Królik może też być bardzo agresywny i rzucać się na ludzi, którzy wchodzą na jego terytorium, próbując skłonić obcego do odejścia.

Często u królików rzucenie się w stronę jest ostrzeżeniem. Nie chcą zrobić ci krzywdy, ale dają ci do zrozumienia, że mogą, jeśli się nie wycofasz.

Dlaczego Królik Wącha?

Czasami króliki będą szybko ruszać nosem i obwąchiwać podłogę. Lub też poświęcą dużo czasu na zbadanie nowego przedmiotu poprzez obwąchanie go.

Robią tak, kiedy są ciekawskie i chcą coś sprawdzić. Obwąchują także otoczenie, gdy próbują znaleźć coś z bliska. Króliki są dalekowzroczne i mają ślepy punkt przed nosem, więc czasem muszą użyć węchu, by coś znaleźć.

Królik wygodnie leżący na ziemi. Ma wyciągnięte tylne nogi co świadczy o zrelaksowaniu i zaufaniu.

Królik rozkłada się na podłodze

Jest to sytuacja, w której królik kładzie się na boku lub na brzuchu, ale nie jest całkiem rozłożony. To znaczy, że królikowi zaczyna robić się wygodnie i czuć się komfortowo. Czasem nawet kładzie głowę na łapkach i tak zasypia. 

Podobnie jak przewracanie się na bok, takie rozkładanie się jest znakiem, że Twój królik Ci ufa. W zasadzie za każdym razem, kiedy tylne łapy królika nie są solidnie oparte o ziemię, oznacza to, że Twój królik czuje się bezpiecznie. Najlepszą obroną królika jest jego zdolność do ucieczki. Kiedy królik ustawia się w pozycji, w której najpierw musi wstać zanim skoczy do ucieczki, jest to bardzo wyraźny sygnał, że postrzega Ciebie za przyjaciela.

Królik dosiada innego królika lub stopy

Jeśli masz więcej niż jednego królika, możesz zaobserwować pewne zachowania związane z dosiadywaniem. Będzie się to zdarzać nawet jeśli masz króliki tej samej płci i nawet po tym, jak króliki zostaną wysterylizowane. Oprócz tego, że jest to zachowanie seksualne, to jest to także przejaw zachowania dominacji. Króliki będą próbowały w ten sposób zaznaczyć swoją dominację nad innymi w grupie.

Królik buduje gniazdo

Jeśli masz niekastrowaną samicę królika, możesz dostrzec u niej pewne zachowania polegające na zakładaniu gniazda. Zacznie ona zbierać ściółkę i różne materiały, a także będzie próbować kopać w kącie, aby zrobić gniazdo dla swoich młodych. Będzie też skubać swoje własne futro z wola, klatki piersiowej i przednich kończyn, aby dodać je do ściółki.

Czasem takie zachowanie pojawia się, bo królik jest w ciąży. Ale w przypadku królików domowych, które nie są hodowane, jest to zazwyczaj ciąża urojona. To zachowanie powinno całkowicie ustąpić, jeśli poddasz swojego królika zabiegowi sterylizacji.

Dlaczego Królik Podgryza?

Możesz mi wierzyć lub nie, ale skubanie zębami nie jest typowym zachowaniem agresywnym. Skubnięcia nie są mocnymi ugryzieniami. To tylko małe uszczypnięcia. Zazwyczaj nie bolą one zbytnio, ale Twój królik może niechcący trafić Cię w bardziej wrażliwe miejsce. Jeśli królik Cię lekko ugryzie, to być może będzie chciał Ci pomóc i Cię wypieścić. Najczęściej jednak królik ugryzie, żeby zwrócić Twoją uwagę lub powiedzieć Ci, żebyś zszedł mu z drogi.

Jeśli okaże się, że Twój królik często Cię gryzie, możesz go zniechęcić krzycząc głośno „auć!” za każdym razem, kiedy Cię dopadnie. To pomoże Twojemu królikowi zrozumieć, że to, co robi, sprawia Ci ból i w końcu nauczy go, żeby przestał.

Dlaczego Królik Robi Wszędzie Bobki?

Króliki będą rozrzucać swoje kupy po całym mieszkaniu, ponieważ w ten sposób zaznaczają swoje terytorium. Niekastrowane króliki robią to częściej niż króliki kastrowane lub sterylizowane. To zachowanie nie znika całkowicie ale na szczęście zostaje mocno ograniczone.

Jednak gdy królik poczuje, że jest panem danego terytorium, zazwyczaj przestaje rozrzucać kupę. Możesz więc doświadczyć wiele takich zachowań w ciągu pierwszych kilku tygodni, kiedy przyniesiesz królika do domu. Jak już królik poczuje się swobodniej, zachowanie to powoli ustępuje. Zachowanie to zacznie się ponownie za każdym razem, gdy wpuścisz go do nowej części domu.

Dlaczego Królik Trzepie Uszami?

Czasem królik rusza energicznie swoją głową, trzepiąc swoimi uszami. Są trzy różne powody, przez które króliki mogą tak robić:

  • Są szczęśliwe. Czasami jest to małe binky, a Twój królik macha głową, żeby pokazać, że jest szczęśliwy. Jeśli Twój królik radośnie biega dookoła pokoju, to zazwyczaj właśnie to oznacza gdy trzepie uszami.
  • Odtrąca Twoją rękę. Jeśli wyciągasz rękę do swojego królika i próbujesz go pogłaskać, ale on energicznie trzepie uszami, prawdopodobnie próbuje Ci przekazać, że nie ma ochoty być głaskanym lub pieszczonym.
  • Swędzą go uszy. Jeśli Twój królik potrząsa głową kilka razy, a potem zaczyna drapać się po uszach, oznacza to, że swędzą go uszy.

Dlaczego Królik Pryska Moczem?

Pryskanie oznacza, że króliki znaczą moczem swoje terytorium. Najczęściej (ale nie zawsze) spryskują pionowo jakąś powierzchnię i to zazwyczaj małymi strużkami. Jest to szczególnie częste u samców królików, ale to zachowanie także się zdarza u samiczek. Problem z pryskaniem jest prawie zawsze rozwiązywany poprzez kastracje lub sterylizację.

Cztery króliki bawiące się ze sobą.

Śmiganie dookoła Pokoju

Ma to miejsce wtedy, gdy królik ściga się w kółko, lub w ósemki, dookoła pokoju. I tak sobie śmiga przez jakiś czas. Jeśli Twój królik tak robi, znaczy, że jest bardzo szczęśliwy i podekscytowany i jest pełny energii. Możesz nawet zobaczyć jak robi „binky” – czyli ten charakterystyczny króliczy podskok z przekręceniem.

Dlaczego Królik Nagle Ucieka?

W przeciwieństwie do śmigania dookoła, które jest raczej ciągłym bieganiem po pokoju, nagła ucieczka najprawdopodobniej oznacza, że coś wystraszyło Twojego królika. Czasami będziesz dokładnie wiedział, dlaczego Twój królik uciekł (np. głośny trzask) a czasami będzie to trochę bardziej przypadkowe.

Należy pamiętać, że króliki mają znacznie lepsze zmysły niż ludzie. Twój króliczek może więc usłyszeć lub powąchać coś, co uzna za niebezpieczne. Często temu zachowaniu towarzyszy jedno lub dwa mocne tupnięcia, a następnie Twój królik pozostanie bardzo czujny przez jakiś czas.

królik zgrzyta zębami podczas głaskania lub mruczy

Tak, zgadza się, króliki potrafią mruczeć. Co prawda, nie jest to typowe mruczenie jak u kotów ale jeśli się wsłuchasz gdy go będziesz głaskał, możesz usłyszeć jak delikatnie zacznie zgrzytać zębami. A jeśli położysz delikatnie rękę na czubku jego głowy, będziesz w stanie poczuć lekkie wibracje. Tak właśnie robią króliki, kiedy są szczęśliwe i zadowolone. Oznacza dokładnie to samo co mruczenie u kota.

Głośne szczękanie zębami

Nie myl tego ze szczęśliwym dźwiękiem mruczenia zębów, który opisałem wyżej. Głośne szczękanie lub wrzynanie się zębami jest oznaką bólu u królika. Dźwięk ten jest podobny do zgrzytania zębami czy nawet okropnego dźwięku drapania czarnej tablicy. Nie jest to coś, co powinieneś słyszeć na co dzień. Niestety, często jest to znak, że z królikiem jest coś nie gra i powinieneś udać się do weterynarza.

Głośne zgrzytanie zębami zwykle ma miejsce, gdy królik siedzi w skulonej pozycji lub w jakiejkolwiek innej, która wygląda niekomfortowo dla niego. Po prostu nie jest to coś miłego dla oczu.

Królik rzuca miską, kuwetą lub zabawkami

Zdarza się, że króliki rzucają przedmiotami, kiedy czują się sfrustrowane lub znudzone. Na przykład, jeśli są trzymane w zbyt małym zamknięciu, mogą zacząć rzucać miską z jedzeniem i wodą. Czasami zdarzy się, że będzie próbował przewrócić swoją kuwetę.

Nie jest powiedziane, że robią to tylko i wyłącznie przez brak miejsca do biegania lub gdy czują ograniczoną wolność. Niektóre króliki będą to robić nawet jeśli mają dużo miejsca.

Króliki lubią też rzucać zabawkami. Często rzucają swoimi zabawkami, kiedy się bawią. Biorą zabawkę do pyska i podnoszą głowę, żeby rzucić ją na bok. Potem sięgają po zabawkę i robią to ponownie.

Może się także zdarzyć, że miska nie przypadnie mu do gustu lub nie będzie mu odpowiadało jedzenie. Gdy Twój królik tak zrobi, spróbuj podać mu jedzonko w czymś innym.

Dlaczego Królik Tupie Tylnymi Nogami?

Jest to najgłośniejszy dźwięk, jaki usłyszysz od swojego królika. Królik uderza swoimi silnymi tylnymi łapami o ziemię. Może być na tyle głośny, że obudzi Cię w nocy. Tupanie królika oznacza, że wyczuwa niebezpieczeństwo lub jest czymś zirytowany.

Czasem Twój królik zatupie tylko jeden raz, a potem przestanie. Może to być spowodowane tym, że niebezpieczeństwo minęło, albo tym, że królik uważa, iż osiągnął swój cel. Ale czasami królik będzie uderzał wiele razy. Jeśli Twój królik nie przestaje tupać, to prawdopodobnie dlatego, że się czegoś boi. Zastanów się, czy możesz go uspokoić lub odwrócić jego uwagę jakimś przysmakiem.

Dlaczego Królik Ziewa?

Najczęściej królik wyciąga swoje przednie łapki do przodu, podnosi głowę i sobie smacznie ziewa. Będzie tak robić przed zaśnięciem i po przebudzeniu, tak jak ludzie i wiele innych zwierząt.

Jeśli znasz język ciała psów, możesz myśleć, że króliki ziewają, kiedy się denerwują lub czują się niekomfortowo. Jednak nie jest to typowe znaczenie. Króliczy język ciała jest po prostu inny w tym przypadku.