Czy Żółwie Gryzą? Wszystko O Czym Powinieneś Wiedzieć.

Każdy z nas się kiedyś zastanawiał, skoro nie mają zębów czy żółwie mogłyby ugryźć? Warto się tego dowiedzieć chociażby ze względu na małe dzieci lub inne zwierzęta mieszkające pod tym samym dachem lub ryby pływające w tym samym akwarium co żółw.

Prawda jest taka, że żółwie gryzą. Są w stanie użyć swojej siły i dotkliwie ugryźć swoim dziobem. Mogą gryźć inne żółwie, zwierzęta a nawet dzieci i dorosłych z różnych powodów.

Żółwie to wszechstronne gady, które zyskały wielu miłośników na całym świecie. Jednakże, jak każde inne zwierzę, miewa powody by z potulnego pupila zamienić się w agresywnego gada.

Z tego artykułu dowiesz się z jakich konkretnych powodów żółw może gryźć, aby uniknąć niepotrzebnych szkód lub urazów.

Czy Żółwie Gryzą Ludzi?

Jeśli kiedykolwiek miałeś taki pomysł, żeby przygarnąć żółwia, na pewno się zastanawiałeś czy żółwie mogą ugryźć. W szczególności, jeśli jesteś rodzicem i Twoje dzieci miałyby się z nim bawić od czasu do czasu.

Żółwie gryzą i mogą ugryźć rękę człowieka w określonych okolicznościach. W zależności od gatunku, mogą być to bardzo drobne ugryzienia jak i bardzo bolesne. Jednakże rzadko się zdarza, aby żółw został na tyle sprowokowany przez swojego opiekuna, aby ugryźć.

Dlaczego żółwie gryzą ludzi?

  • Gdy żółw czuje się zagrożony
  • By pokazać dominację (głównie samce)
  • Przez przypadek, gdy pomyślą, że Twój palec to jedzenie

Żółw może ugryźć człowieka w obronie – gdy poczuje się zagrożony. Tak jak większość zwierząt, w sytuacji zagrożenia, będzie próbował chwycić palec, dłoń, stopę lub cokolwiek innego co będzie w zasięgu jego dzioba.

Nieoswojonego żółwia może sprowokować podnoszenie, przesuwanie, szturchanie czy nawet głaskanie. W szczególności, jeśli jeszcze się nie przyzwyczaił do dźwięku otoczenia, twojego głosu i zapachu. Do tego czasu odradzam zbliżanie palców blisko jego głowy.

Im starszy żółw, tym bardziej swobodnie będziesz mógł wkładać do niego ręce. Jak się oswoi i będzie się czuł w pełni bezpiecznie to nigdy nie powinien ugryźć.

Częściej gryzą samce, ponieważ używają swoich silnych dziobów do pokazana swojej dominacji. Jeżeli kiedykolwiek się zdarzyło, że Twój żółw ugryzł cię bez najmniejszego powodu – mogła to być próba dominacji.

Żółwiom może się także zdarzyć, że przez przypadek złapią za palec podczas karmienia lub jak pomylą palec z jedzeniem. Większość żółwi jest jednak roślinożerna i rzadko jedzą inne zwierzęta się wojsko się zdarzają. Szczególnie gdy nasze palce wydadzą im się smaczne.

Żółw, jak każde inne zwierzę, mogą być nieprzewidywalne, dlatego zawsze się powinno zawierać nawet minimalne środki ostrożności.

Czy żółwie mogą się Ze sobą pogryźć?

Skoro niektóre gatunki są skłonne do gryzienia lub okazywania dominacji, to czy mogą zagryźć inne żółwie?

Żółwie mogą dotkliwie pogryźć inne osobniki swojej rasy. Robią to gdy okazują dominację w stadzie, podczas godów oraz podczas walk.

Walki między żółwiami się zdarzają najczęściej, gdy nowy osobnik zostaje dodany do terrarium. Walczą wtedy o dominację nad otoczeniem, w którym żyją. Także to całkiem normalna rzecz, że żółwie będą chciały powalczyć i się przy tym parę razy pogryzą. Najczęściej do walki stają samce, jednakże samice też mogą być skłonne do gryzienia i wdawania się w bójki.

Gdy samce i samice przebywają w tym samym otoczeniu, samce są skłonne do częstego podgryzania samic. Zostało udowodnione, że żółwie przeciwnej płci wdają się w walkę a później się parzą, że sobą.

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego żółwie mogłyby się ze sobą gryźć jest samoobrona. Oczywiście obrona może także dotyczyć walki o dominację. Tak więc jeżeli dochodzi do niezgody pomiędzy żółwiami, najczęściej kończy się to na wzajemnym gryzieniu.

W najbardziej ekstremalnych przypadkach, atakujący żółw może odgryźć kawałek ciała drugiemu żółwiu. W przyrodzie zdarzają się skrajne przypadki, w których z totalnego braku pożywienia żółwie są w stanie pożreć drugiego żółwia (kanibalizm).

Jest to szokujące, szczególnie gdy od zawsze w głowie istniał obraz żółwi jako potulnych, powolnych małych zwierzaków. Na szczęście dobrze traktowany i szczęśliwy żółw nigdy nie powinien uciec się do agresji w stosunku do swojego opiekuna.

Czy ugryzienie żółwia boli? Siła ugryzienia żółwi

Skoro już wiemy, że żółwie są w stanie porządnie ugryźć, a nawet uciec się do agresji wobec właściciela czy drugiego żółwia, powstaje pytanie – czy i jak bardzo takie ugryzienie może boleć?

Skoro żółwie zębów nie posiadają mógłby się nasunąć wniosek, że nie mają w cale dużej siły nacisku. Nic bardziej mylnego. To, że nie potrzeba aż tyle siły w szczękach do jedzenia roślin, wcale nie oznacza, że nie są w stanie zadać większych obrażeń.

Jeśli zaskoczyła Cię informacja o potencjalnej agresywności tych małych stworzonek, spójrz na listę niżej. Dowiesz się jakie obrażenia mogą zadać żółwie, zarówno nam ludziom jak i innym zwierzętom.

Siła ugryzienia żółwia głównie zależy od rodzaju diety danego gatunku. Uogólniając, podzieliłem je na roślinożerne i mięsożerne.

Ugryzienie roślinożernego żółwia

  • Uczucie mocnego nacisku lub uszczypnięcia;
  • Zostawi ślad na skórze na parę godzin;
  • Rzadko może przebić skórę.

Ugryzienie mięsożernego żółwia

  • Bardzo bolesne;
  • Przebija skórę w większości przypadków;
  • Jest w stanie odgryźć palca, jeśli użyje wystarczającej siły.

Ugryzienie żółwi roślinożernych może zaboleć, ale będzie to coś w rodzaju mocniejszego uszczypnięcia. Na skórze zostanie lekki, czerwony ślad na parę godzin. Dla osoby dorosłej to nic szczególnego. Dzieci z reguły mają niższy próg bólu więc ich może boleć bardziej. Warto zaznaczyć, że takie ugryzienie nie sprawi większych obrażeń na skórze. Jeżeli takie ugryzienie będzie na tyle mocne (jak na roślinożernego żółwia) lub długie, to może się to skończyć na skaleczeniu skóry.

Natomiast żółwie mięsożerne są w stanie zrobić o wiele większe szkody. Ich ugryzienia są bardzo bolesne z racji tego, że te gatunki na co dzień żywią się bardziej zwartym pożywieniem niż rośliny. W zależności od gatunku mogą być to ryby, dżdżownice, ślimaki, węże, skorupiaki, płazy ogoniaste, żaby, kaczki czy nawet i padlina.

Ich ugryzienia z reguły zawsze kończą się za ranie na skórze, a w najgorszych przypadkach są w stanie oderwać kawałek skóry czy nawet odgryźć jeden lub więcej palców, jeżeli tylko będą miały ochotę użyć więcej siły niż normalnie. Tak więc dobrze jest nie zbliżać rąk blisko głowy takiego żółwia. Te gatunki są w stanie także „wystrzelić” swoją głowę do przodu dzięki długiej szyi schowanej pod korpusem.

Żółwie to raczej spokojne zwierzęta, lecz okazjonalnie lubią ugryźć. Jeśli będą głośne, czuły się zagrożone lub w okresie godowym, możesz się spodziewać lecącego pyszczka w Twoja stronę lub skierowana na innego żółwia. Jako właściciel żółwia, mniej na uwadze powyższe sytuacje a noc złego się nie powinno stać tobie lub twoim dzieciom.

Powiązane pytania:

Czy żółwie są agresywne?

Żółwie z reguły nie są agresywnymi gadami. Mogą ugryźć od czasu do czasu, ale nigdy nie będzie to spowodowane czystą agresją. Zawsze będą miały jakiś konkretny powód by to zrobić o czym było wspomniane wyżej.

Czy żółwie mogą być z innymi zwierzętami?

Żółwie mogą żyć z innymi zwierzętami pod pewnymi warunkami. Mianowicie trzeba być ostrożnym z młodymi i skorymi do zabawy zwierzakami – mogły by nieumyślnie zrobić krzywdę żółwiowi. Trzeba także uważać z o wiele większymi zwierzętami o bardziej agresywnej naturze – mogłyby by chcieć traktować żółwia jako swoją zabawkę.