Czy Owczarek Niemiecki Gubi Sierść? (+ Jak Ograniczyć Linienie Owczarka Niemieckiego)

Każda rasa ma swoje unikalne cechy. Jedna z tych cech jest częstotliwość linienia sierści. Jeśli planujesz zakup owczarka niemieckiego, być może już wiesz, że maja one tzw. podwójną sierść. Gubienie sierści może stać się uciążliwym problemem ale w cale tak być nie musi.

Owczarki niemieckie są z natury psami bardzo liniejącymi – gubią sporo sierści Zarówno odmiany krótkowłose, jak i długowłose zrzucają sierść regularnie przez cały rok. Jednak największa intensywność linienia ma miejsce dwa razy w roku. Wówczas kępki gęstego podszerstka zaczynają wypadać zgodnie ze zmianami temperatur i pór roku.

Dlaczego Owczarek Niemiecki Gubi Sierść?

Gubienie sierści / linienie jest naturalnym zjawiskiem. Psy w ten sposób wymieniają sierść na nową głównie po to aby dostosować się do aktualnie panującej pory roku oraz temperatur. Psy również mogą gubić sierść z innych powodów, np. chorób.

Naturalne zrzucanie sierści u psa

Aby w pełni zrozumieć, jakie są najlepsze metody kontrolowania i ograniczania skłonności owczarka do nadmiernego linienia, należy najpierw zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Owczarki niemieckie zrzucają sierść, gdy przejdzie ona przez normalny cykl wzrostu – efektem jest utrata starych lub zniszczonych włosów. Dzieje się to naturalnie przez cały rok. Futro jest istotnym elementem zdrowia owczarków niemieckich, ponieważ chroni skórę, reguluje temperaturę ciała i wspomaga percepcję zmysłową.

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego owczarki niemieckie zrzucają sierść, musimy przyjrzeć się jej rodzajowi.

Owczarki niemieckie są pokryte podwójną warstwą sierści. Przy skórze posiadają gruby, miękki, „wełnisty” podszerstek, który chroni je przed zimnem i gorącem oraz pomaga w regulacji temperatury.

Sierść okrywowa, jest gęsta, szorstka, lekko falista lub prosta, a jej zadaniem jest ochrona skóry psa i uodpornienie jej na wodę, brud i inne czynniki zewnętrzne.

Nienaturalne zrzucanie sierści u psa

Nie każde linienie jest normalne. Niektóre wzorce wypadania włosów sugerują problemy zdrowotne, którymi w większości przypadków powinien zająć się lekarz weterynarii.

Jeśli zwracałeś uwagę na sierść swojego owczarka niemieckiego oraz masz dobre rozeznanie w jego zwyczajowym sposobie linienia, będziesz wiedział, kiedy coś jest nie tak. Specjaliści od psów potrafią rozróżnić pomiędzy sierścią, która jest naturalnym cyklem rozwoju włosa, a utratą sierści spowodowaną czynnikami zdrowotnymi, żywieniowymi lub środowiskowymi.

Poniższe objawy mogą wskazywać na niezdrowe linienie:

 • Sucha lub łamliwa sierść
 • Alergie skórne i podrażnienia
 • Otwarte rany, pęcherze i łyse plamy
 • Niechęć do bycia głaskanym

Czynniki powodujące nietypowe wypadanie sierści u owczarków niemieckich:

 • Niewłaściwa dieta. Zdrowa, zbilansowana dieta zapewnia owczarkowi niemieckiemu stały dopływ niezbędnych składników odżywczych. Włosy owczarka niemieckiego potrzebują składników odżywczych, by utrzymać się w mieszkach włosowych. Zła dieta, w której brakuje składników odżywczych, będzie powodować wypadanie sierści.
 • Odwodnienie. Kiedy twój pies traci więcej wody niż przyjmuje, utrudnia to zdrowy przepływ krwi i dostarczanie tlenu do tkanek i organów, także do skóry. Wynikająca z tego utrata elastyczności skóry sprawia, że sierść łatwiej wypada. Fajnym rozwiązaniem może być kupienie małej fontanny dla psów. Zachęca psa do częstszego picia wody. Są nawet takie, które zawierają filtry węglowe, usuwające z wody nieprzyjemne smaki i zapachy.
 • Pasożyty, kleszcze, wszy i pchły. Wszystkie te owady powodują swędzenie skóry, co prowadzi do nadmiernego gryzienia się lub drapania. Sierść przez to się łamie, a pogryziona skóra może być podatna na infekcje.
 • Choroba Cushinga. Krótko mówiąc, powoduje ona nadmierną produkcję hormonu stresu – kortyzolu. Ta z kolei przyczynia się do wypadania sierści u psów.
 • Niedoczynność tarczycy. Niektóre objawy to między innymi wzmożone linienie, wypadanie i przerzedzanie się sierści. Nie jest to jednak powszechne schorzenie u psów. A owczarki niemieckie na całe szczęście nie należą do najbardziej podatnych na to schorzenie ras.
 • Niewystarczająco rozwinięte mieszki włosowe. Może być to coś wrodzonego, chociaż niekoniecznie dziedzicznego. Powoduje to, że mieszki włosowe nie rozwijają się tak, jak powinny, co powoduje łysienie plackowate lub ogólne.
 • Problemy behawioralne. Wysoki poziom stresu i niepokoju (spowodowane np. przez lęk separacyjny), może spowodować, że owczarek będzie podgryzał sierść i skórę.
 • Urazy skóry. Mogą to być infekcje bakteryjne i grzybicze, alergie pokarmowe i inne.
 • Niektóre leki dla zwierząt. Głównie sterydy mogą mieć zły wpływ na sierść.
 • Choroby zapalne i oparzenia mogą powodować nadmierną utratę sierści.
 • Ciąża, okres laktacji lub rekonwalescencja może powodować czasową utratę futra.

Przeczytaj artykuł o agresji u owczarków niemieckich:
Czy Owczarki Niemieckie Są Groźne Lub Agresywne?


Kiedy i Ile Razy W Roku Owczarek Niemiecki linieje?

Owczarki niemieckie najbardziej linieją jesienią i wiosną. We wrześniu, październiku i listopadzie zrzucają większość podszerstka i zastępują go grubszą, cieplejszą sierścią zimową. Następnie w marcu, kwietniu i maju zrzucają stary, zimowy podszerstek, robiąc miejsce dla lżejszej sierści letniej.

Patrząc na to pod kątem sezonowości, owczarki linieją ze względu na zmiany temperatury. Jest to rzecz normalna. Owczarek pozbywa się większości swojego cieńszego, miękkiego, „wełnistego” podszerstka w miesiącach jesiennych, aby zrobić miejsce dla cieplejszej sierści zimowej. W ten sposób przygotowuje się do nadchodzących mroźnych miesięcy zimowych.

Z drugiej zaś strony, wiosenne zrzucanie sierści jest również normą wśród owczarków niemieckich. Wiosną zrzucają większość grubego podszerstka, aby lżejsza i cieńsza sierść mogła lepiej chronić przed letnimi upałami. Ciekawostką jest, że zewnętrzna sierść chroni przed słońcem, odbijając jego promienie.

Kiedy Szczeniak Owczarka Niemieckiego Zaczyna Linieć?

Szczenięta zaczynają zrzucać sierść mniej więcej od 4 do 6 miesiąca życia, kiedy to zaczyna wyrastać im nowa, dorosła sierść. Przez pierwsze kilka tygodni zauważysz wzrost linienia, ale nie należy się tym martwić ponieważ jest to normalna część dorastania owczarka niemieckiego.

Jak Ograniczyć linienie u owczarka niemieckiego?

Aby ograniczyć linienie owczarka niemieckiego, szczotkuj go codziennie. W okresie wzmożonego linienia dwa razy w tygodniu używaj szczotki do podszerstka. Kąp go nie więcej niż 3-4 razy w roku, zapewnij mu zdrową dietę, dbaj o jego nawodnienie i ochraniaj przed pasożytami.

Szczotkowanie nie jest jedyną rzeczą, o którą należałoby zadbać. Są także inne czynniki wpływające na obfitość linienia oraz ogólny stan zdrowia sierści owczarka niemieckiego.

Więc co jeszcze można zrobić?

Zadbaj O Jego Dietę

Jedną z głównych przyczyn nadmiernego linienia jest karmienie psa tanią karmą, która nie jest odpowiednio zbilansowana pod względem odżywczym. Zawierają one spore ilości zbóż i kukurydzy. A psy z reguły źle je trawią.

Kiepskie karmy nie odzwierciedlają się też dobrze w wyglądzie skóry. W rzeczywistości może przyczynić się do swędzenia skóry.

Jeśli przypuszczasz, że karma którą Twój pies aktualnie się zajada jest słaba jakościowo i źle zbilansowana, wypróbuj inną markę. Pamiętaj, by wybrać taką, której pierwszym składnikiem jest prawdziwe mięso.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest przejście psa na dietę opartą na surowym jedzeniu.

Musisz tylko dowiedzieć się, jak podawać psu odpowiednie ilości jedzenia, żeby zapewnić mu witaminy i minerały niezbędne dla jego zdrowia. Zdrowe odżywianie nie tylko ogranicza linienie, ale też pomaga w przypadku suchej skóry i poprawia system odpornościowy.


Przeczytaj mój artykuł Czym Karmić Owczarka Niemieckiego? (Rady, Wskazówki, Lista Odpowiednich Produktów) z którego dowiesz się wszystkiego o zdrowej diecie dla owczarka niemieckiego.


Jest to prawdopodobne najskuteczniejszy sposób na ograniczenie linienia u owczarka niemieckiego. Jednakże nie wprowadzaj drastycznych zmian z dnia na dzień. Zmień swojemu psu dietę ale zrób to stopniowo.

Zbyt szybka zmiana diety psa może doprowadzić do rozstroju żołądka i innych problemów.

Wzbogać dietę psa o tłuszcze

Istnieje kilka tłuszczów, które możesz suplementować i które pomogą poprawić stan sierści psa. Może to być siemię lniane, tran lub oliwa z oliwek. Świetnie poprawiają strukturę sierści i leczą stany zapalne skóry.

Kolejną możliwością jest suplementacja, ponieważ na ogół najlepsze suplementy dla psów na suchą skórę zawierają jeden wyżej wymienionych tłuszczy.

Tłuszcze są skuteczne, ponieważ zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Aby pies otrzymywał wystarczającą ilość kwasów omega-3, karm go łososiem, tuńczykiem i innymi rodzajami ryb.

Zapewniaj swojemu psu codziennie dużo wody

Odwodnienie jest tak samo szkodliwe dla psa, jak dla człowieka. A sucha skóra jest wyraźnym sygnałem, że Twój pies nie pije wystarczająco dużo wody.

Przesuszona skóra prowadzi do wzmożonego linienia i może w końcu doprowadzić do chorób.

Najlepszym sposobem na zapewnienie psu odpowiedniej ilości wody jest dbanie o to, by miska była zawsze pełna. Ponadto, możesz też podawać mu produkty zawierające duże ilości wody – takie jak arbuz.

Czesz Swojego Owczarka Regularnie

Owczarek Niemiecki powinien być systematycznie szczotkowany. Regularne czesanie pomoże wyeliminować nadmiar sierści, a regularne kąpiele pozwolą zmyć sierść, która już wypadła ale wciąż jest wpleciona we futro.

Należy jednak mieć na uwadze, że pies potrzebuje tylko od 3 do 4 kąpieli w roku z użyciem nawilżającego szamponu dla psów.

Czy Można Golić Owczarka Niemieckiego?

Zdecydowanie jest to bardzo niemądry pomysł ponieważ sierść owczarka niemieckiego chroni go przez mrozami i upałem. Po ogoleniu sierść odrasta w bardzo wolnym tempie. Może odrosnąć rzadsza, krótsza oraz jaśniejsza. Ogolenie owczarka naraża go na promieniowanie słoneczne (poparzenia), pasożyty i ukąszenia owadów.

Ponadto, ogolenie owczarka w cale nie oznacza, że nie będzie on liniał. Faktem jest, że sierść psa linieje zawsze. Owczarek będzie liniał tyle co zawsze tylko, że w tym przypadku będą to krótsze włosy. A te zdecydowanie łatwiej się wbijają w ubrania, poszycie mebli czy chociażby dywan.

Miałem okazję się do tego przekonać gdy miałem krótkowłosego psa. Sierść się wbijała dosłownie we wszystko. A teraz posiadając owczarka niemieckiego, muszę przyznać, że nie jest tak źle jak było z poprzednim, krótkowłosym pieskiem.