Mowa Ciała Owczarka Niemieckiego

Wprawdzie nie potrafimy słownie rozmawiać z naszymi zwierzętami, jednak mowa ciała zawsze towarzyszy ciągłej wymianie informacji. Zarówno wtedy, gdy pies odwraca wzrok, oblizuje wargi, jak i wtedy, gdy ma ogon schowany między nogami. Ale jak możesz rozpoznać mowę ciała swojego pupila?

Aby móc rozpoznać mowę ciała owczarka niemieckiego, bacznie obserwuj wszystko, co robi twój pies – od czubka nosa, aż po ogon. Psy wykorzystują swój ogon, w tym szybkość i kierunek machania nim, ułożenie uszu, oczy, twarz, język, nogi i pozycję ciała, by się z nami porozumiewać.

Owczarki niemieckie komunikują się za pomocą mowy ciała przekazywanej za pomocą sygnałów wizualnych, akustycznych (dźwięk), węchowych (zapach) i dotykowych (dotyk). Do przykładów porozumiewania się owczarków niemieckich można zaliczyć intensywne wpatrywanie się, unikające spojrzenia, uszy pochylone do przodu lub do tyłu, merdający na różne strony i sposoby ogon, dyszenie, zadzieranie głowy, postawę i machanie łapami. Oraz wiele więcej.

W tym artykule znajdziesz informacje o sposobie porozumiewania się owczarka niemieckiego oraz o tym, jak my możemy komunikować się ze swoim psem.

Sygnały komunikacji psów

Psiaki posiadają bogaty arsenał możliwych zachowań, dzięki którym mogą wyrażać siebie zarówno wobec innych psów, jak i ludzi.

Sygnały wizualne

Owczarek niemiecki będzie używał wizualnych sygnałów do przekazywania informacji – najprościej mówiąc, ułoży swoje ciało oraz postawę w taki sposób, aby przekazać Ci konkretną informację lub emocje, które w danym momencie odczuwa.

Słuch

Owczarki niemieckie przechowały większość sygnałów swoich przodków – wilków – służących do porozumiewania się, jednak wiele z nich dostosowały do potrzeb ludzkiego życia społecznego. Według publikacji „Barking in family dogs: an ethological approach” („Szczekanie u psów rodzinnych: podejście etologiczne„), pies swoim szczekaniem wysyła różne komunikaty w zależności od tonacji, rytmu i częstotliwości. Psy są także w stanie ustalić źródło usłyszanego dźwięku z dokładnością do dwóch stopni kątowych!

Podobnie jak w przypadku sygnałów wizualnych, psy będą używać dźwięków wokalizacji, aby wyrazić swoje stany emocjonalne i uczucia. A także dopasować kontekst i reakcje właściciela do ich komunikacji akustycznej. Na przykład, Twój owczarek niemiecki może nauczyć się używać charakterystycznej formy szczekania za każdym razem, kiedy chce, żebyś zabrał go na spacer w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Oczywiście, nauczy się tych zależności tylko w tedy, gdy będziesz reagował do jego oczekiwań.


Popularny artykuł: „Czym Karmić Owczarka Niemieckiego? (Rady, Wskazówki, Lista Odpowiednich Produktów)”


Węch

Jako ludzie, raczej nie przywiązujemy większej uwagi do węchu, a przynajmniej w ramach komunikacji. Mimo to, u zwierząt jest znacznie inaczej. Węch u psów jest bardzo dobrze rozwinięty.

Wg. publikacji „Communication in Dogs„, wysoka wrażliwość węchowa psów (10,000-100,000 razy większa niż u ludzi) pozwala psom na dostęp do informacji o charakterze socjalnym i kontekstowym właśnie poprzez zmysł węchu. Zapachy ciała zawierają sygnały chemiczne, które wyewoluowały specjalnie po to, by komunikować się z innymi osobnikami.

Dotyk

Komunikacja taktylna (dotykowa) u psów jest dość wyraźna i służy do przekazywania różnych komunikatów. Psy wykorzystują komunikację dotykową na przykład do wyrażania dominacji poprzez kładzenie łap na grzbiecie podległego psa lub chwytanie za pysk.

Umieszczanie głowy nad ramieniem innego psa jest formą pozdrowienia lub okazywania uczuć seksualnych. Co ciekawe, lizanie pyska innego psa może być wykorzystywane zarówno do pielęgnacji lub do okazywania dominacji. Z kolei wspólne leżenie pokazuje bliskość.

Jak się później przekonasz, te sygnały dotykowe zachowały swoje antagonistyczne lub przyjacielskie znaczenie nawet w komunikacji człowiek-pies. O tym więcej napiszę poniżej.

Mowa ciała owczarka niemieckiego

Jak już wspomniałem, bez możliwości werbalnego porozumiewania się z Tobą ( z wyjątkiem szczekania), Twój owczarek niemiecki musi używać języka ciała, by przekazać Ci swoje emocje, uczucia czy informacje.

Odwracanie wzroku

Częsta oznaka podporządkowania się. Kiedy starasz się odczytać jego sposób bycia, a on nie patrzy Ci uważnie w oczy przez zbyt długi czas, to znaczy, że to Ty tu rządzisz. Nie myl tego ze strachem. Jest to oznaka szacunku i uznania panującej między wami hierarchii.

Intensywne koncentrowanie się i wpatrywanie w jeden przedmiot, osobę lub inne zwierzę.

Jest to potencjalna oznaka agresji. Choć czasem oznacza to, że twój owczarek niemiecki jest zdezorientowany tym, co się dzieje, to jednak często jest to znak, że będzie szczekał lub, co gorsza, gryzł. Przyjrzyj się, czy jego sierść stoi w górze, czy nie. Często mówimy, że pies się „zjeżył.”

Rozszerzone źrenice u psa

Rozszerzenie źrenic, gdy pies znajduje się w słabo oświetlonym miejscu lub w ciemności, jest normalne, tak jak u Ciebie i u mnie. Natomiast rozszerzone źrenice w świetle dnia to znak, że pies odczuwa niepokój lub stres.

Proponuję rozważyć wizytę u lekarza weterynarii, jeśli ten objaw będzie się częściej powtarzał. Być może to nic złego, a być może Twój pies ma coś nie tak z oczami.

Otwarty pysk i dyszenie

Taki pies jest zmęczony aktywnością fizyczną lub się stresuje. Jeśli Twój pies nie przestaje dyszeć, prawdopodobnie jest to spowodowane czymś, czego się boi albo do czego nie jest przyzwyczajony. Przyczyną może być też obawa przed rozłąką lub obecność nowego gościa.

Stojące uszy

Stojące uszy mogą oznaczać kilka rzeczy. Po pierwsze, może to po prostu świadczyć o zainteresowaniu lub zaciekawieniu czymś, co słyszy. Pies może być podekscytowany w czasie zabawy. Nie wykluczone, że może być ostrożny, zdenerwowany lub spłoszony nagłym dźwiękiem lub zbliżającym się niebezpieczeństwem. Najlepszym sposobem na określenie przyczyny jest przyjrzenie się jego innej mowie ciała i otoczeniu. Więcej się dowiemy gdy weźmiemy pod uwagę mowę ciała psiaka w sposób holistyczny – czyli staramy się ocenić całokształt jego zachowania.

Uszy odchylone do tyłu

Uszy odchylone do tyłu mogą świadczyć o tym, że twój owczarek niemiecki jest zrelaksowany, spokojny i przejawia przyjacielskie usposobienie. Jeśli zauważysz, że uszy sterczą ku tyłowi, to znaczy, że stworzyłeś otoczenie oraz warunki, w których czuje się komfortowo. Postaraj się utrzymać tę atmosferę i unikaj nagłych, głośnych dźwięków, które mogłyby przestraszyć psa.

Warczenie i szczerzenie zębów

Warczenie i szczerzenie kłów to najczęściej oznaki agresji. Jest to jeden z najprostszych do odczytania rodzajów mowy ciała u owczarka niemieckiego. Owczarki są silne i szybkie, więc powinieneś przestać robić to, co go irytuje! To także nie jest to dobry moment, aby pokazywać swoją dominację. Możesz spróbować odwrócić jego uwagę ulubionymi zabawkami, jednocześnie używając spokojnego ale pewnego siebie tonu głosu.


Przeczytaj mój artykuł, w którym odpowiadam na pytanie: „Czy Owczarki Niemieckie Są Groźne I Agresywne?”


Ziewanie

Ziewający pies może po prostu okazywać zmęczenie ale może też wskazywać na to, że pies jest zestresowany. Ziewanie jest też częstą oznaką uległości lub niepokoju, że coś może mu zaszkodzić. Jeśli twój pies stale ziewa, zastanów się, czy jest coś czym mógłby się stresować.

Oblizywanie warg i mlaskanie językiem

Oblizywanie u psa oznacza, że pies ma ochotę pobyć chwilę w samotności. Jeżeli podczas oblizywania i mlaskania pies odwraca się od Ciebie, może próbować Ci powiedzieć, że nie chce być przytulany ani dotykany.

odpoczywanie i Leżenie Na Plecach

Leżący na plecach owczarek ma do Ciebie pełne zaufanie. Psy uwielbiają spać na plecach, jednak nie robią tego, gdy nie ufają otoczeniu, ponieważ w tedy są najbardziej podatne na zagrożenia. Dlatego też jeśli Twój pies śpi lub odpoczywa w ten sposób, możesz być dumny i szczęśliwy, bo jest uległy i uznaje, że to Ty jesteś królem lub królową!

Westchnienia oraz przeciąganie się

Najczęściej jest to po prostu westchnienie ulgi. To trochę komiczne, ale twój owczarek niemiecki może wydać z siebie westchnienie, kiedy wszyscy goście wyjdą! Pies odczuwa, że może się zrelaksować i nie stresuje się. Może to też oznaczać, że jest spokojny o wszystko dookoła.


Polecane artykuły: „Czy Owczarki Gubią Dużo Sierści?” oraz „Jak Czesać Owczarka Niemieckiego?”


Głowa nisko przy ziemi, a grzbiet wysoko

Taka pozycja świadczy to o tym, że pies jest w nastroju do zabawy. Nazywa się to ukłonem do zabawy. Kiedy twój owczarek niemiecki manifestuje taką mowę ciała, fajnie jest naśladować podobne ruchy. Dasz swojemu psiakowi do zrozumienia, że też masz ochotę się z nim pobawić. Nawet jeśli pies leży i odpoczywa, gdy zobaczy takie ruchy to się nimi od razu podekscytuje i będzie gotów na wspólne brykanie.

Co Oznacza Machanie Ogonem U Owczarka Niemieckiego?

  • Powolne machanie ogonem zadowolenie i chęć zabawy lub zaniepokojenie czymś, co usłyszał lub zobaczył. Jest to mniej towarzyskie machanie niż inne rodzaje komunikacji ogonem. Kiedy ogon nie jest ani wysoko, ani nisko, zwykle oznacza oznakę braku bezpieczeństwa. Ogon w tej pozycji może się szybko dostosować w zależności od sytuacji. Jeśli mówisz do swojego psa lub spacerujesz z nim, może on nieświadomie powoli pomachiwać swoim ogonem. Właściwie jest to coś co mógłbym porównać do naszego lekkiego uśmiechu na twarzy.
  • Szybkie machanie ogonem – oznacza świetną zabawę lub zmartwienie. Podczas wspólnej zabawy jest to zdecydowanie radość. Ale jeżeli psiak spotyka nową osobę lub widzi nieznajomego psa, może czuć niepokój. Zwykle zdenerwowaniu towarzyszy sztywny i prosty ogon.
  • Ogon schowany między nogami – jest to oznaka strachu. Przy takim zachowaniu, psu może towarzyszyć drżenie, dyszenie i ślinienie się. To znak, że Twój owczarek niemiecki jest czegoś niepewny i to coś sprawia, że czuje się bardzo niekomfortowo. Jeśli przyczyną był dźwięk lub coś nieszkodliwego, spróbuj go uspokoić, mówiąc do niego delikatnym tonem lub go czymś zabawić.
  • Ogon postawiony wysoko w górze – zazwyczaj oznacza silne podekscytowanie lub przejaw dominacji. Może to być też znak, że rzuca wyzwanie innemu zwierzęciu.
  • Nisko zawieszony ogon – oznacza, że pies jest wyluzowany.
  • Ogon, który pozostaje mniej więcej w połowie drogi – oznacza, że pies jeszcze nie do końca zdecydował się na swoją reakcję lub nie jest pewny swoich emocji.

Dlaczego Owczarek Śpi Przy Głowie?

Nie każdy miłośnik psów wpuszcza je do swojego łóżka ale gdy tak już się dzieje, psy mają swoje upodobania związane ze wspólnym spaniem. Niektóre uwielbiają spać przy głowie swojego właściciela.

Mimo tego, że owczarki niemieckie są dużą rasą, wciąż będą miały ochotę się do Ciebie. Czy to jako mały szczeniaczek czy jako już dorosły pies. Owczarki niemieckie to bardzo socjalne psy, które odczuwają silną potrzebę budowania więzi ze swoimi właścicielami. Pragną czuć się w Twojej obecności komfortowo i swobodnie.

Dlaczego Owczarek Niemiecki Może Chcieć Spać Przy Głowie Swojego Właściciela?

  1. Pierwszym z powodów dla którego pies może chcieć spać blisko Twojej głowy to chęć bycia blisko Ciebie. Dla nich głowa to miejsce, z którego pochodzą wszystkie twoje ekspresje i tony głosu.
  2. Drugim powodem może być ciepło Twojej głowy i chęć zapewnienia sobie większego komfortu. Prawdopodobnie kładzie się przy głowie lub nawet próbuje się położyć na niej, żeby zapewnić sobie większy komfort. To właśnie przez głowę, dłonie i stopy przepływa najwięcej ciepła z i do naszego ciała. Być może wygląda to trochę egoistycznie, ale przyjemnie jest też wiedzieć, że jesteś źródłem jego relaksu.
  3. Jeszcze istnieje szansa, że się czegoś boi. Jeśli pies często jest niespokojny lub strachliwy, naturalnym jest, że będzie uciekał do Ciebie – swojego obrońcy. Możliwe, że twój pies nie boi się czegoś w najbliższym otoczeniu, ale odczuwa ciągły niepokój. Przez to może odczuwać ciągłą potrzebę bliskości lub ukojenia swojego strachu.

Mogłoby się to wydawać dziwne, ale owczarki niemieckie są na ogół bardziej skłonne do układania się przy głowie swojego właściciela. Nawet jeśli twoje łóżko jest małe, pies znajdzie sposób, żeby maksymalnie się do Ciebie zbliżyć. Jeśli nie podoba ci się jego nawyk, powinieneś upierać się, żeby nie wchodził na łóżko. Wydzielenie małego skrawka na którym mógłby spać, np. w nogach, często jest dla nich trudne do ogarnięcia.

Dlaczego Owczarek Niemiecki Cały Czas Leży?

Leżenie to normalna rzecz. Każdy pies lubi leżeć. Zwłaszcza po intensywnej zabawie lub bieganiu. Nawet jeśli zdarzy mu się przeleżeć cały dzień, nie jest to powód do niepokoju. Niemniej jednak powinieneś się trochę zaniepokoić, jeśli zaczną leżeć i chować się przed Tobą dłużej jak jeden dzień. Nie przejmuj się na razie. Istnieje dużo przyczyn, dla których może tak być.

Zmęczenie. Być może jest po prostu zmęczony, zwłaszcza jeśli wcześniej dużo ćwiczył, np. podczas długiej przechadzki czy wielogodzinnej zabawy z frisbee. Równie dobrze pogoda może mieć wpływ na jego aktywność, tak jak i na nas czasem ma.

Wyczerpanie nieustanną zabawą. Jeśli w ciągu dnia ciągle biega po domu lub w ogrodzie, zapewne często się kładzie, by odzyskać energię. Nie musisz się martwić, on po prostu dobrze się bawi i odpoczywa w przerwach między zabawami!

Jeśli masz szczeniaka, to oczekuj, że będzie dość często się wylegiwał. Zmęczenie to częsty objaw u szczeniąt wszystkich ras psów. Spanie jest niezbędne dla zdrowego rozwoju. Pozwól szczeniakowi spać jak najdłużej.

Psst! Wiedziałeś, że szczeniaczki mogą spać nawet do 18 godzin na dobę? Serio.

Może to być objaw depresji. Owczarki niemieckie są podatne na depresję, jeśli ich potrzeby nie są zaspokajane. Nie ma znaczenia, czy wynika to z braku pożywienia, braku wystarczającej interakcji z Tobą czy niedostatecznej ilości ruchu. Pamiętaj, że owczarki niemieckie potrzebują dużo stymulacji umysłowej i zabawy, a nie tylko spaceru na smyczy na tak zwany „owal się”! Jeżeli zauważasz oznaki depresji, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Lub…

Zabieganie o uwagę. Niektóre psy są nieśmiałe i nie będą miały odwagi, by bez przerwy zabiegać o Twoją aprobatę. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy to robi, jest obserwowanie jego oczu. Jeśli oczy owczarka wędrują tam i z powrotem, patrzą na Ciebie, a potem gdzieś indziej, to znaczy, że chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Podejdź do niego i sprawdź, czy zacznie merdać do Ciebie ogonem.