Czy Owczarki Niemieckie Są Groźne Lub Agresywne?
Owczarki niemieckie, jak każda inne rasa, mogą stać się niebezpieczne bez odpowiedniej tresury. Dorosły owczarek niemiecki ma wyjątkowo silne ugryzienie, ale przy odpowiednim szkoleniu i wychowaniu masz duże szanse, że wyrośnie z niego kochający i spokojny pies.
Owczarki niemieckie to rasa naturalnie opiekuńcza w stosunku do swoich właścicieli. Jeśli nie dostaną wystarczającej ilości socjalizacji, mogą stać się nadmiernie agresywne względem obcych. Są one bardziej skłonne do ugryzienia nieznajomego niż Labrador Retriever, ale do agresywności Pit bulli i Rottweilerów jest im daleko.
Mimo wszystko, podchodząc do owczarka niemieckiego zawsze należy zachować ostrożność. Owczarki to silne psy, które instynktownie będą bronić swojego terytorium i rodziny.
Cechy Charakteru Owczarka Niemieckiego
Owczarek niemiecki wywodzi się od psów pasterskich, dlatego posiada szereg cech, których można by się po nich spodziewać. I choć cechy te mogą być idealne do wykorzystania w gospodarstwach rolnych, to bez odpowiedniej tresury, mogą być potencjalnie niebezpieczne.
Owczarki niemieckie są niezwykle atletyczne i reaktywne. Ponadto, ze względu na swój instynkt pasterski, mają skłonność do biegania i gonienia za poruszającymi się obiektami.
Mogą również pełnić rolę wysokiej klasy psów wartowniczych i posłańców wojskowych, a także psów policyjnych czy ochronnych. Do tych pełnienia tych specjalistycznych zadań musiały wykazywać się cechami ochronnymi i terytorialnymi, zachowując przy tym pewną nieufność wobec obcych.
Owczarki niemieckie były również hodowane w celu prowadzenia akcji poszukiwawczych i ratowniczych, wykrywania narkotyków i bomb a także jako psy przewodnicy dla osób niewidomych. W świecie psów służbowych nie wiele jest psów tak wszechstronnych i niezbędnych jak owczarki niemieckie.
Psy te są nie tylko silne, ale i mądre. Owczarki niemieckie wykazują się wysoką inteligencją. Są one bardzo łatwe w szkoleniu i potrafią skupić się na najważniejszych zadaniach będąc pod presją.
Nie ma wątpliwości, że owczarki niemieckie są imponującymi psami o wyjątkowej sile fizycznej i psychicznej. Ale czy te cechy świadczą o tym, że jest to pies niebezpieczny i agresywny?
Czy Owczarek Niemiecki Jest Agresywny?
U owczarków niemieckich zaczyna się pojawiać w wieku około 3 do 6 miesięcy. Nasila się to w okresie dojrzewania od 6 miesiąca do 2 roku życia, ponieważ osiągają w tedy dojrzałość płciową, a hormony ulegają ciągłym zmianom. Agresja ta jest częścią rozwoju hormonalnego, lecz może się pogłębić w wyniku złego szkolenia, niewłaściwej socjalizacji i zaniedbania.
Szczenięta przechodzą przez kolejne fazy agresji, które stanowią element rozwoju. Z tym, że szczenięta wykorzystują to w zabawie, w której obowiązują pewne reguły.
Są pewne zachowania oraz mowa ciała podczas zabawy szczeniaków, które pokazują, że chce on się pobawić nieco bardziej zaczepnie:
- Oparcie się na przednich łapach podczas gdy tył jest uniesiony do góry,
- Merdanie ogonem z rozluźnioną miną,
- Kładzenie się i turlanie,
- Szczekanie z domieszką warczenia,
- Wkładanie do pyska lub próba żucia np. Twojej dłoni lub innych przedmiotów,
- Bieganie dookoła i skoki do przodu.
O ile te zachowania są naturalne w wieku szczenięcym, mogą się one nasilać w miarę jak pies będzie dorastał i nie otrzyma odpowiedniej korekty lub nakierowania. Właśnie podczas takiej zabawy, szczeniaki dostają bezcenną informację zwrotną, która tak bardzo wpływa na ich rozwój. Gdy ugryzą zbyt mocno, drugi pies zapiszczy lub powiemy mu coś w rodzaju „nie wolno!” lub „ała!. Gdy to one zostaną ugryzione, nauczą się, że tamto zachowanie przyniosło ból. Właśnie dlatego odpowiednia socjalizacja jest tak ważna w życiu szczenięcia.
Jak rozpoznać, że pies przejawia agresywne zachowania, jeszcze zanim kogoś ugryzie?
Oto parę przykładów najczęściej spotykanych agresywnych zachowań u owczarków niemieckich:
Warczenie – owczarek niemiecki który podczas zabawy niegroźnie warczy, ma uszy do góry i merda ogonem. Natomiast agresywnemu warczeniu towarzyszą zazwyczaj nisko osadzone uszy, cofnięte wargi i nisko osadzony ogon.
Szczekanie – gdy goni inne zwierzęta lub gdy upomnisz go, żeby zaprzestał jakiegoś zachowania.
Kłapanie zębami – to NIGDY nie jest odpowiednie zachowanie, nawet podczas zabawy.
Gryzienie – nawet szczeniaki powinny być zniechęcane do nadmiernego gryzienia. Nie pozwalaj na gryzienie podczas zabawy, ponieważ może to wywoływać zachowania agresywne.
Sytuacja, w której pies nie kontrolując swoich emocji i zachowań stwarza zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, nie jest naturalna i na pewno chcielibyście uniknąć takich sytuacji w przyszłości.
Co może spowodować, że owczarek niemiecki będzie agresywny?
Znudzony owczarek niemiecki z nadmiarem energii może stać się marudny, a nawet destrukcyjny. Aktywność fizyczna i umysłowa mogą zapobiec pojawieniu się agresji.
Niewystarczająca ilość aktywności fizycznej
Owczarki niemieckie zostały specjalnie wyhodowane aby mogły pracować przez cały dzień. Do pełni szczęścia potrzebują dużej ilości fizycznej i psychicznej stymulacji.
Zapewnij swojemu owczarkowi minimum 2 godziny aktywności fizycznej każdego dnia. Bieganie to lepsza opcja niż spacer, ale sam spacer jest lepszy niż zupełny brak ruchu. Zajęcia sportowe dla psów mogą być świetnym sposobem na zapewnienie mu ćwiczeń fizycznych, a jednocześnie wyzwaniem dla jego psychiki, aby nauczył się czegoś nowego.
Wspólne zabawy, takie jak rzucanie piłki i aportowanie lub siłowanie się przy pomocy sznurka/liny to także świetny sposób na zużycie części jego pokładów energii, a także na wspólne budowanie więzi.
Problem braku aktywności fizycznej może być szczególnie uciążliwy jeżeli mieszkasz w bloku – napisałem osobny artykuł na ten temat, który Cię z pewnością zainteresuje:
„Czy Owczarek Niemiecki Może Mieszkać W Bloku? (Potrzeby Owczarka Oraz Porady)”
Niewystarczająca ilość aktywności Umysłowej
Obok ćwiczeń fizycznych, owczarki niemieckie potrzebują także stymulacji umysłowej. Przykładem takich ćwiczeń umysłowych może być codzienny trening posłuszeństwa, który jest zapewne najłatwiejszym i najlepszym sposobem na stymulację umysłową. W rzeczywistości owczarki niemieckie są jednymi z najbardziej wrażliwych psów, jeśli chodzi o posłuszeństwo.
Chociaż owczarek niemiecki mógłby prawdopodobnie być zaangażowany w trening posłuszeństwa przez całe popołudnie, 30 do 45 minut dziennie powinno wystarczyć. Jeżeli przebywasz w domu, tresura psa w zakresie sztuczek może pomóc zaangażować ich umysły. Kiedy jesteś poza domem, zostaw psu zabawkę kulę ze smakołykami i zabawki logiczne. Pozwoli mu to mieć zajęty umysł.
Najlepsze puzzle dla psa:
- Gra logiczna dla psa Dog Brick Nina Ottosson – Pies z chęcią zajmie się rozwiązywaniem prostych łamigłówek by dostać wymarzone smakołyki.
- Duża mata węchowa z szarpakiem – Taka mata zajmie Twojego owczarka na długi czas. Ponadto możesz do niej powrzucać smakołyki. Zapewnia frajdę i pobudza wrodzone umiejętności poszukiwania jedzenia.
- Trixie Flip Board – świetna zabawka logiczna dla psa. Rozwija inteligencje psa, zachęca do nauki i nagradza smakołykami.
Niewystarczająca Ilość Socjalizacji
Przy właściwej tresurze jest znacznie bardziej prawdopodobne, że owczarek nie będzie przejawiał agresywnych zachowań.
Kluczem do rozwoju tych psów jest socjalizacja. Korzystaj z każdej okazji, aby szczeniak mógł się bawić z nieznajomymi dorosłymi, dziećmi i psami. Im częściej, tym lepiej. A im wcześniej zaczną, tym mniej będą się obawiały spotkania zarówno z obcymi jak i innymi psami.
W socjalizacji najważniejsze jest to, aby pies miał kontakt z jak największą liczbą osób. W ten sposób będzie w stanie odróżnić „dobrych ludzi” od „złych”.
Może zdarzyć się, że szczeniak od początku nie będzie dobrze reagował na obcych ludzi i psy. Niemniej jednak ze względu na młody wiek jest mało prawdopodobne, że mógłby komuś wyrządzić znaczącą krzywdę.
Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli dojrzały pies jest dobrze wyszkolony, może stać się agresywny w momencie, gdy pojawią się dolegliwości i ból. Jeżeli to nastąpi, wizyta u weterynarza może pomóc odkryć przyczynę agresji.
Przeczytaj również mój artykuł na temat odpowiedniej diety dla owczarków niemieckich:
„Czym Karmić Owczarka Niemieckiego? (Rady, Wskazówki, Lista Odpowiednich Produktów)”
Istnieją Różne Przyczyny Agresji
Wrogie reakcje u psów mogą wynikać z wielu powodów. Często zachowania te mają charakter fundamentalny i wymagają podjęcia odpowiednich działań zanim wymkną się spod kontroli.
Agresywny owczarek niemiecki będzie wymagał całego programu szkoleniowego, aby dostosować swoje zachowanie zachowywać się w sposób społecznie akceptowalny. Musisz jednak najpierw zrozumieć, co leży u podstaw reaktywności psa.
Poniższa tabela przedstawia poszczególne przejawy agresji u psów oraz zachowania, jakich można się spodziewać.
Powód Agresji | Zachowanie |
---|---|
Strach | Sprawia, że pies czuje się zagrożony lub zaniepokojony; staje się reaktywny |
Terytorialność | Sprawia, że pies przesadnie strzeże tego, co uważa za swój dom/teren; strzegą swojej własności |
Zaborczość | Sprawia, że pies broni swoich zdobyczy przed potencjalnym zagrożeniem; obejmuje to również poczucie zaborczości w stosunku do ludzi i jest znane jako pilnowanie zasobów |
Frustracja | Powoduje, że pies reaguje, jeśli jest ograniczany, pod wpływem pobudzenia. |
Przekierowanie | Powoduje, że pies jest sfrustrowany niemożnością dotarcia do przedmiotu lub osoby, która wywołuje jego agresję. Rzuca się na najbliższy obiekt. |
Społeczny | Sprawia, że pies jest wrogo nastawiony, kiedy brakuje kontaktu w relacjach społecznych. |
Dominacja | Sprawia, że pies podważa autorytet swojego właściciela i szuka kontroli nad nim oraz nad panującą sytuacją. |
Ból | Sprawia, że pies kłapie i gryzie, gdy odczuwa ból; może myśleć, że to najbliższa osoba jest sprawcą jego bólu. |
Jeśli chodzi o badanie przyczyny agresji, nie jest aż tak istotne jej źródło kiedy stosujemy podejście oparte na nagradzaniu. Najważniejszy jest fakt, że pies czegoś nie lubi i uważa, że to coś jest złe. Twoim zadaniem jest sprawić, by pies przestał postrzegać to coś jako złe.
Oto najczęstsze sygnały odczuwania strachu/stresu przez psa:
- Unikanie kontaktu wzrokowego
- Sztywna postawa ciała
- Opuszczona głowa i ogon
- Poziome cofnięcie warg
- Uszy skierowane na bok lub do tyłu i w dół
- Ziewanie lub oblizywanie warg
- Przykurczona postawa ciała
- Popuszcza mocz i/lub kał
- Ma powolne ruchy lub zastyga w miejscu
Typowe stresory mogą być często przez nas pomijane
Oprócz typowych bodźców powodujących agresję istnieje również wiele pomijanych stresorów życiowych. Pamiętajmy, że psy inaczej postrzegają świat i otoczenie niż my ludzie.
Te czynniki stresogenne mogą przyczynić się do zwiększenia lub wywołania agresji. Zazwyczaj zapewnienie psu odpowiednich warunków (zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb) pomaga w zapanowaniu nad agresją.
Należy jeszcze zwrócić uwagę na inne potencjalne stresory. Czasem warto dostosować swoje zachowanie i rytm dnia, aby stworzyć jak najmniej stresujące środowisko dla naszego pupila.
Potencjalne Stresory Dla Owczarka Niemieckiego
- Ukaranie za coś
- Nuda
- Brak zabawek do gryzienia
- Brak wystarczającego czasu na relaks lub sen
- Inne zwierzęta nękające psa
- Brak pozytywnej uwagi ze strony właściciela
- Niekonsekwentne lub niejasne reguły zachowania nauczone przez właścicieli
- Niewystarczająca ilość aktywności fizycznej lub umysłowej
- Niewłaściwe zwracanie uwagi podczas przejawów pobudzenia
Braki w aktywności fizycznej można łatwo zaspokoić poprzez wprowadzenie nowych zabaw do waszego typowego dnia. Zadbaj o to, aby każdego dnia zaspokajać potrzeby energetyczne swojego psa – a owczarek niemiecki potrzebuje jej dużo aktywności. Nuda wywoływana brakiem stymulacji umysłowej jest również łatwa do zaspokojenia.
Innymi sytuacjami, które mogą pobudzać u psa nadmierną agresję mogą być, na przykład, macierzyństwo, niedoczynność tarczycy i jakikolwiek ból fizyczny. O ile macierzyństwo mija, inne schorzenia będą wymagać leczenia.
Zanim podejmiesz próbę samodzielnego radzenia sobie z agresją u swojego psa, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, ponieważ może to być związane z chorobą.
Wyzwalacze Agresji U Psów
Wyzwalacze to bezpośrednie działania lub zachowania, które zwiększają lub rozpoczynają przejawy agresji u Twojego psa. Powinieneś ustalić, co wyzwala agresję u Twojego psa, obserwując jego mowę ciała i środowisko, w którym przebywa.
Niektórymi wyzwalaczami mogą być m.in:
- Małe dzieci, które zachowują w sposób nieprzewidywalny
- Nietypowe lub głośne dźwięki
- Przejeżdżające samochody, motory, rowery, hulajnogi czy deskorolki
- Obcy ludzie
- Groźne zachowanie innych psów lub osób
Obserwuj co może działać jako potencjalny wyzwalacz. Pozwoli to na dalszą pracę z psem, by zminimalizować złe zachowanie.
Co zrobić, żeby owczarek niemiecki był mniej agresywny?
Aby zmniejszyć agresywność, wymagana będzie tresura mająca na celu zastąpienie starych nawyków i reakcji, nowymi, łagodniejszymi i społecznie akceptowalnymi. Polega to na stworzeniu pewnego rodzaju „programu treningowego”, który ma na celu wpojenie psu nowych, prawidłowych zachowań na określona bodźce.
Proces ten wymaga zidentyfikowania wyzwalacza negatywnej emocji, pozbycia się czynników stresogennych i stworzenia programu treningu, który pozwoli owczarkowi nauczyć się nowych zachowań.
- Wyeliminuj wszelkie potencjalne źródła stresu
Odpowiednio dostosuj swoje najbliższe otoczenie, żeby wyeliminować wszelkie potencjalne źródła stresu, które mogą wzmagać niepożądaną agresję u Twojego psa. Są one nieco bardziej szczegółowo napisane wyżej.
- Zidentyfikuj wyzwalacze
Uważnie obserwuj, jakie czynniki mogą wywoływać wrogie reakcje. Zapisz sobie, co pobudza Twojego psa do agresji i staraj się unikać tego rodzaju bodźców podczas dalszej tresury.
- Tresura i unikanie negatywnych wyzwalaczy
Jeśli już wiesz na co Twój pies źle reaguje, postaraj się unikać wszelkich bodźców, które denerwują twojego psa. Wyzwalacze mogą być różne. Wybierz nową trasę spaceru, nie spotykaj się z nieznajomymi, nie zabieraj wszystkich zabawek, jeśli są to rzeczy na które może reagować. Unikaj także szarpania za smycz, podnoszenia głosu, gwałtownych ruchów czy ciągnięcia za smycz.
- Stwórz nowy plan tresury
Na tym etapie, najlepsze co można zrobić to skontaktować się z behawiorystą. Mimo, że najlepiej jest szukać profesjonalnej pomocy, zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić finansowo.
- Stosuj środki ostrożności, aby zapobiec wypadkom
Możesz wypróbować narzędzia kontroli, takie jak kaganiec lub obroża. Najlepiej jest zapobiegać pogryzieniom zanim do nich dojdzie, a obroża daje Ci lepszą kontrolę podczas treningu. Mimo wszystko, w miejscach publicznych powinno się trzymać psy na smyczy i w kagańcu.
Problematyczne sytuacje i parę rozwiązań
Przede wszystkim, wystrzegaj się karania psa za niepożądane działania. Nigdy nie bij psa ani na niego nie krzycz. Takie zachowanie nie pomaga a tylko pogarsza już istniejący problem. Szarpanie za smycz także niczego nie rozwiązuje, a tylko wzmaga frustrację i gniew.
Takie zachowania rzadko przynoszą długotrwałe korzyści, a jeśli już to bardzo krótkotrwałe. Lepiej stosować pozytywne wzmocnienie, które zachęca do pożądanych zachowań i nagradza je.
Oto kilka przykładowych problemów i rozwiązań, które pomogą zapobiec agresywnej reakcji:
- Inne lub obce psy – możesz użyć kontrwarunkowania i odczulania, aby skojarzyć drugiego psa z czymś pozytywnym (np. z wartościową, smaczną nagrodą).
- Gryzie coś czego nie powinien – spróbuj dać mu smakołyk z ręki, wyciągając niepożądaną rzecz z pyska. Zastosuj metodę 'NILIF’ (tzw. „Nic w życiu nie jest za darmo”). Wymagaj aby pies za każdym razem musiał poprosić o dostanie smakołyku.
- Przesadne reakcje na dzwonek do drzwi/domofon/telefon – zastosuj metodę odczulania, postaraj się aby dzwonek do drzwi był kojarzony z czymś pozytywnym.
- Obcinanie pazurów – Możesz nauczyć psa korzystania z drapaka lub skorzystać z metody odczulania jeśli chcesz używać cążków lub szlifierki do pazurów.
- Jazda samochodem – Tutaj będzie pomocna metoda kontrwarunkowania oraz odczulania jeśli psiak panicznie boi się jazdy autem. Daj psu nagrodę za zbliżenie się do waszego auta lub za wejście i wyjście z niego.
- Przechodnie za oknem – Możesz ograniczyć jego widok i opuścić rolety lub nie wpuszczać go do danego pokoju lub na balkon. Zła reakcja na przechodniów może być szczególnie problematyczna, jeżeli mieszkasz w bloku na parterze. W domku jednorodzinnym z ogrodzeniem raczej nie powinno być to problematyczne.
- Strach przed weterynarzem/placówką – Użyj metody kontrwarunkowania do powiązania weterynarza z czymś pozytywnym. Gdy będziesz szedł z psem na wizytę lub w pobliże, oferuj mu smakołyki.
To może być zaskakujące, ale tak naprawdę rasy określane jako „niebezpieczne” nie są wcale bardziej agresywne niż inne psy. Problem z „niebezpiecznymi psami” często leży w samych właścicielach psów.
Nieumiejętne traktowanie psa, brak odpowiedniej tresury, znikoma socjalizacja, wyładowywanie się na nim po kiepskim dniu pracy, brak cierpliwości oraz miłości, i tak dalej. Po pewnym czasie to wszystko się kumuluje i efektem ubocznym rodzi się agresja.
Zachodzi tutaj skomplikowana sytuacja – kombinacja pomiędzy genetyką psa, która daje mu zdolność do bycia agresywnym, a jego właścicielami, którzy swoim traktowaniem wzmacniają albo te dobre cechy, albo te negatywne.