Dlaczego Owczarek Niemiecki Wyje? (Przyczyny, Rozwiązania I Ciekawostki)

Każdy pies ma swoje sposoby na komunikację, czy to z nami czy z innymi zwierzakami. Tak się składa, że wycie jest jednym z nich.

W czasach, gdy psy były jeszcze zwierzętami stadnymi i żyły na wolności, musiały mieć sposób na odnalezienie siebie nawzajem w rozległych lasach czy na rozległych, otwartych przestrzeniach. Z pewnością miałeś okazję dostrzec, że odgłos psiego wycia naprawdę się niesie i nie potrzebuje do tego wiatru czy wzmacniaczy dźwięku.

Owczarki niemieckie wyją najczęściej z powodu chęci komunikacji, obrony, urazów, choroby, a nawet i lęku separacyjnego. Są potomkami wilków więc wycie przychodzi im naturalnie. Owczarki mogą również wyć od określania terytorium i szukania uwagi po samotność. Dźwięki syren czy instrumentów, również mogą wywołać jego wycie.

Ponadto, ich wyostrzony zmysł słuchu potrafi skupić się na miejscu, z którego dochodzi wycie, i w razie potrzeby wytropić je. Jeśli były od siebie oddzielone, był to jeden ze sposobów watahy na utrzymanie kontaktu i ponowne połączenie się w stado.

Przyczyny Wycia U Owczarków Niemieckich

Wilcze Korzenie Owczarków Niemieckich

Owczarki niemieckie są potomkami wilków. Studiując charakterystykę wilków, można zauważyć, że jedną z ich najczęstszych zachowań jest wycie. Za pomocą skowytu wilki rozpoznają się nawzajem w środowisku naturalnym. Kiedy ktoś odłączy się od watahy lub wilk zostaje z tyłu, by opiekować się młodymi, wyje. Jest to wyraźny sygnał dla reszty watahy, żeby do nich przyszła.

Jeśli twój owczarek niemiecki wyje, niekoniecznie musi mieć konkretny powód aby to robić. Równie dobrze może to oznaczać, że instynktownie tego chce. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wycie jest przejawem złego zachowania, zastanów się jeszcze raz.

Wycie Spowodowane Bólem

W niektórych przypadkach urazy naszych zwierząt nie są dla nas wyraźnie zauważalne. Jeżeli wycie psa wydaje się Tobie nienaturalne czy podejrzane, powinieneś przyjrzeć się mu bliżej, i zastanowić się czy w ogóle doszło do jakiegoś zranienia. Obejrzyj dokładnie ciało psa. Upewnij się, że psiak nie ma żadnych skaleczeń. Przejedź swoimi palcami po jego łapach i ciele, szukając śladu jakiejś otwartej rany.

Nawet jeśli nie znajdziesz żadnego obrażenia, nie powinieneś z góry założyć, że nic się mu nie przytrafiło. Na tym etapie musisz skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu przeprowadzenia dokładniejszych badań. Wyszkolony weterynarz może określić przyczynę bólu i podjąć niezbędne działania, by powstrzymać wycie.

Niekoniecznie ból może być przyczyną wycia. Poniżej opisuję jeszcze parę innych możliwych przyczyn wywołujących możliwe przyczyny wycia u owczarków niemieckich.

Lęk separacyjny

Wilki, jak już wspomniałem, wyją, kiedy zostają oddzielone od stada. We współczesnych czasach, właściciel jest dla psa całym stadem. Zatem istnieje możliwość, że kiedy się oddalisz, twój owczarek niemiecki będzie wył, abyś do niego wrócił.

Ich wycie jest oznaką wskazującą na to, że chcą, żebyś wrócił do nich do domu. Mówiąc prościej, twój pies cię kocha i bardzo za tobą tęskni, a twoja nieobecność może wywoływać niepokój.

A dodatkowo, kiedy wracasz do domu popołudniu lub wieczorem, pies myśli, że jego wycie zakończyło się sukcesem. To zrozumienie wzmacnia wycie.

Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy pies wyje z powodu lęku, jest skontrolowanie warunków panujących w domu. Najczęściej lęk separacyjny u psów wiąże się z innymi destrukcyjnymi zachowaniami. Pies musi w jakiś sposób dać upust swojemu niepokojowi – może to być gryzienie przedmiotów znajdujących się w jego zasięgu.

Wskazówka: Jednym ze sposobów na podbudowanie wspólnej relacji jest czesanie jego sierści i ogólna pielęgnacja. Czesz swojego owczarka regularnie a nie tylko wzmocnisz wasze relacje, a dodatkowo zadbasz o jego sierść i zdrowe samopoczucie.

Skowyt spowodowany samotnością…

Czy kiedykolwiek miałeś taką sytuację, że widziałeś jak przykuty do łańcucha pies wyje rozpaczliwie? Można by pomyśleć, że pies próbuje w ten sposób wywołać u obcego strach i go przegonić. Lecz równie dobrze prawdziwy powód może być zgoła odmienny. Pies może czuć odizolowanie czy samotność i dlatego wyje.

Niefortunnie, jak może się wydawać, niektórzy ludzie nie zapewniają swoim owczarkom niemieckim miłości i uwagi, których one rozpaczliwie poszukują. Zamiast dać mu dom, w którym będzie otrzymywał uwagę i miłość, trzymają psa na łańcuchu na zewnątrz domu lub lokalu, żeby odstraszać niechcianych gości.

Niektórzy posiadacze psów w ogóle nie zdają sobie sprawy, że psy są czymś więcej niż tylko barierą obronną przeciwko intruzom. Z tego powodu lekceważą poświęcanie psom uwagi, której one potrzebują. W takich sytuacjach owczarki niemieckie ciągle wyją, bo czują się bardzo samotne. I jest to przykre.

Przeczytaj także: „Czy Owczarek Niemiecki Może Mieszkać W Bloku? (Potrzeby Owczarka Oraz Porady)

Wyznaczanie swojego terytorium

Owczarki niemieckie, podobnie jak wilki, bardzo pilnują swojego terytorium. Tak więc, jeśli przypuszczają, że ktoś narusza ich terytorium, mogą wyć. Dają tym wyraźny sygnał dla innych zwierząt, że jest on gotowy do starcia z nimi, jeśli tylko zbliżą się do miejsca, w którym wyje.

Wyje, domagając się uwagi

Jest to inny rodzaj wycia. Można się pokusić i porównać go do płaczu niemowląt, które domagają się niepodzielnej uwagi swojego rodzica.

Wycie niekoniecznie może wskazywać na to, że pies jest ranny lub potrzebuje jedzenia. Niektórzy twierdzą, że skoro przetrwanie psa zależy od uwagi swojego właściciela, to instynktownie wyje on, żeby zwrócić na siebie uwagę. Jednak istnieją pewne wątpliwości co do tej teorii.

Warto rzucić okiem: „Czym Karmić Owczarka Niemieckiego? (Rady, Wskazówki, Lista Odpowiednich Produktów)

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny, takie wycie wskazuje jedynie na to, że pies domaga się twojej uwagi. Powinieneś się w tedy zastanowić czy poświęcasz mu wystarczająco dużo uwagi, czy też szuka on twojej uwagi bez powodu, ponieważ tak się tego nauczył. Spróbuj poświęcić mu więcej uwagi lub spraw mu jakąś nową zabawkę. Być może urozmaicenie mu dnia rozwiąże problem.

Wycie w odpowiedzi na charakterystyczny dźwięk

Często zdarza się, że owczarek niemiecki wyje w odpowiedzi na inny dźwięk. O ile ten rodzaj zachowania może wydawać się zabawny, twój pies na pewno nie wyje dla zabawy. Tak się składa, że jest wiele różnych dźwięków na które psy mogą reagować wyciem.

Reakcja na dźwięk instrumentu

Owczarki niemieckie nie tylko wyją bardziej na poszczególne instrumenty, ale mają również tendencję do różnego zachowania w zależności od rodzaju muzyki. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się grać na jakimś instrumencie muzycznym w towarzystwie swojego owczarka, to być może zauważyłeś, że czasami mogło to wywoływać pewne reakcje. Tak dla przykładu, instrumenty dęte, a także przeciągające się nuty skrzypiec często skłaniają psy do wycia.

Naukowiec z Queen’s University w Belfaście zauważył, że psy reagowały w różny sposób na trzy różne rodzaje muzyki. Muzyka pop nie wzbudziła w psach większych reakcji, natomiast heavy metal wywołał istne psie szaleństwo. Za to muzyka klasyczna miała na psy uspokajający wpływ.

Czy Owczarki Wyją Do Syreny?

Zazwyczaj jest tak, że gdy pies słyszy coś, co interpretuje jako wycie, nawet jeśli jest to sztucznie wygenerowany dźwięk (karetka, straż, policja, alarmy, domofon, itp), czuje się zmuszony do reakcji. Tak samo jak my, kiedy dzwoni telefon lub usłyszymy dźwięk powiadomienia.

Mogę zagwarantować, że jeśli twój owczarek niemiecki zaczął wyć w reakcji na dźwięk syreny, usłyszał ją na długo zanim w ogóle zorientowałeś się, że się zbliża karetka czy straż pożarna.

A skoro pies nie wył, zanim usłyszał syrenę, oznacza to, że pies daje znać syrenie, żeby się oddaliła. Ponieważ pojazdy ratunkowe odjeżdżają dość szybko, pies myśli, że jego wysiłki się powiodły. To sprawia, że pies będzie wył za każdym razem, gdy usłyszy syrenę.

Owczarki niemieckie, tak samo jak każdy inny pies, niezależnie jakiej rasy, szybko rozpoznają, które z ich zachowań przyciągają twoją uwagę.

Ponadto, jeśli pies wyje, kiedy usłyszy syrenę, a Ty się do niego odezwiesz będzie bardziej niż szczęśliwy. Wystarczy Twoja najmniejsza reakcja. Chociażby krótkie i banalne pytanie „Co tam usłyszałeś?” jest dla niego wystarczającym bodźcem. Dlatego możesz być pewien, że da Tobie znać za każdym innym kiedy usłyszy kolejną syrenę, nawet jeśli znajduje się ona bardzo daleko.

Ciekawostka: Zdaniem większości właścicieli, głośny dźwięk syren alarmowych jest bolesny dla uszu psów. Ze względu na to, że hałaśliwe syreny są dość bolesne dla ludzkich uszu, zakładamy, że psy mają dużo bardziej wyostrzony zmysł słuchu niż my. Jest to jeden z największych mitów.

Dlaczego Owczarek Wyje W Nocy?

Bywa tak, że psy wyją częściej w nocy niż o jakiejkolwiek innej porze dnia. Owczarki niemieckie są wówczas bardzo czujne, a jeśli wyją, to prawdopodobnie dlatego, że próbują zasygnalizować, że coś się dzieje. Choćby to był tylko mały zajączek przemykający nieopodal, zawyją by na ostrzec.

Co Zrobić Żeby Owczarek Niemiecki Przestał Wyć?

Bardzo łatwo jest nauczyć psa złych nawyków. Mało tego, robimy to całkiem nieświadomie. Myślę, że główną przyczyną tego jest brak odpowiedniej wiedzy na ten temat. Tak więc, jeżeli się upewnisz, że Twój pies jest w pełni zdrowy (w sensie, że nie wyje ponieważ jest cierpi z powodu choroby/rany), wypróbuj te dwie metody:

  1. Ignoruj wycie psa, który domaga się uwagi

Aby zapobiec przypadkowemu nagrodzeniu psa, gdy wyje, musisz go totalnie zignorować, gdy tylko zacznie hałasować. Nie patrz na niego. Nie dotykaj go. Nie mów do niego. Nie besztaj go. Psy, które podobnie myślą jak dzieci, często odbierają każdą uwagę jako nagrodę – nawet jeśli jest to uwaga negatywna. Besztanie psa może więc pogorszyć jego zachowanie! Udawaj, że twój pies jest niewidzialny. Jeżeli przychodzi Ci to z trudem, spróbuj złożyć ręce na piersi i odwrócić się od niego.

  1. Nagradzaj psa za bycie cicho

Łatwo jest zapomnieć o zwracaniu uwagi na psa, który jest cicho. Najczęściej zwracamy uwagę na nasze psy, gdy rozrabiają lub domagają się uwagi. Jeśli chcesz, żeby twój pies oduczył się wyć i domagać się uwagi, musisz nagradzać ciche zachowanie.

Nagradzaj psa smakołykami i poświęcaj mu uwagę, kiedy nie robi hałasu. Powinieneś też ustalić nową zasadę i trzymać się jej: Twój pies nie dostanie niczego, czego chce (jedzenia, zabawek, dostępu do otoczenia, smakołyków, pieszczot itp.), dopóki nie będzie cicho przez co najmniej pięć sekund.

Jeśli twój pies wyje, próbując zwrócić na siebie twoją uwagę, ignoruj go, dopóki się nie uciszy, tak jak opisano powyżej. Następnie, po pięciu sekundach ciszy, możesz ponownie zwrócić na niego uwagę.

Parę Słów Podsumowania

Każdy posiadacz zwierząt powinien zdawać sobie sprawę, że zwierzęta mają swoje potrzeby. Zawsze istnieje jakiś powód, dla którego zwierzę, gad czy ryba zachowuje się w określony sposób.

Jeśli zrozumiesz przyczynę, będziesz lepiej rozumiał swojego zwierzaka i podejmiesz kroki w celu rozwiązania podstawowych problemów.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, dlaczego twój owczarek niemiecki wyje, być może powinieneś skonsultować się z psim behawiorystą, treserem lub weterynarzem.

Specjalista pomoże Ci ustalić, na czym właściwie polega problem i doradzi, jakie kroki możesz podjąć, żeby go rozwiązać. Czytaj więcej o swoim psiaku, dbaj o niego i obdarzaj go ogromną ilością czułości i miłości, a zwróci Ci się to co najmniej kilkukrotnie – mając tak wspaniałego czworonożnego przyjaciela.