Dlaczego Owczarek Niemiecki Nie Słucha? (Skuteczne Przyczyny i Porady)
Tresura nieposłusznego owczarka niemieckiego może być frustrującym doświadczeniem dla każdego właściciela. Niezależnie od tego, czy twój futrzany przyjaciel ignoruje twoje polecenia, ciągnie na smyczy, czy wykazuje inne niepożądane zachowania, ważne jest, by jak najszybciej zająć się tymi problemami. Nieposłuszeństwo może być nie tylko irytujące i niewygodne, ale także niebezpieczne, jeśli pies nie słucha cię w pewnych sytuacjach.
Tresura nieposłusznego psa wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje zrozumienie przyczyn, ustanowienie przywództwa, zapewnienie ćwiczeń i stymulacji psychicznej, stosowanie technik pozytywnego wzmacniania i w razie potrzeby skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Bądź cierpliwy, konsekwentny i weź pod uwagę wszelkie problemy zdrowotne. Dzięki tym krokom możesz zmienić swojego nieposłusznego psa w dobrze zachowującego się towarzysza.
Jednak spokojnie! Z odrobiną wyrozumiałości, cierpliwości i humoru (bo nie ukrywajmy, tresura nieposłusznego psa może być momentami zabawna) możesz zmienić swojego futrzaka w dobrze wychowanego kompana.
Dlaczego Pies Cię Nie Słucha?
Zanim skutecznie zajmiesz się kwestią niesubordynacji psa, ważne jest, żebyś zrozumiał, co może być jej przyczyną. Wśród czynników, które mogą przyczynić się do nieposłuszeństwa u psów, można chociażby wymienić:
Brak odpowiedniej tresury
Jeśli pies nie był szkolony albo był szkolony w sposób niespójny lub mało skuteczny, może po prostu nie wiedzieć, jak się zachowywać. W takim przypadku pomocne może być zapisanie psa na zajęcia z posłuszeństwa lub współpraca z profesjonalnym trenerem psów w celu określenia jasnych zasad i granic.
Przeczytaj artykuł o mowie ciała owczarka niemieckiego – warto poznać to w jaki sposób pies używa swojego ciała, aby komunikować się ze światem.
Niewystarczająca ilość aktywności fizycznych
Konieczność zapewnienia psom, zwłaszcza rasom wysokoenergetycznym, takim jak owczarki niemieckie i labradory, dużej ilości stymulacji fizycznej i psychicznej, gwarantuje, że będą one szczęśliwe i dobrze wychowane. Jeśli Twój pies nie ma dostatecznie dużo ruchu, może tak reagować w celu uwolnienia nagromadzonej energii. Upewnij się, że pies ma co najmniej godzinę ruchu dziennie. Oczywiście należy połączyć aktywność fizyczną (np. spacery lub bieganie) ze stymulacją umysłową (np. zabawki logiczne lub tresura).
Brak przywódcy „stada”
Psy są zwierzętami stadnymi i w naturalny sposób oczekują od swoich opiekunów wsparcia i prowadzenia. Jeśli pies widzi, że nie jesteś liderem, może próbować przejąć tę rolę, co skutkuje nieposłuszeństwem. Aby stać nim stać, upewnij się, że konsekwentnie ustalasz zasady i granice, które konsekwentnie będziesz przestrzegać.
Pies może odczuwać stres lub niepokój
Niekiedy przejawy złego zachowania mogą być wynikiem stresu lub lęku. Jeśli podejrzewasz, że tak właśnie jest w przypadku Twojego zwierzaka, pomocna może okazać się współpraca z lekarzem weterynarii lub profesjonalnym behawiorystą. Pozwoli to określić przyczynę stresu u Twojego psa i opracować plan jej usunięcia.
Problemy zdrowotne – może Twój pies odczuwa ból lub dyskomfort
Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu tresury należy wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne. Jeśli pies odczuwa ból lub dyskomfort, będzie mniej skłonny do wykonywania poleceń lub angażowania się w tresurę. Skorzystaj z pomocy weterynarza, żeby upewnić się, że pies jest w dobrym stanie zdrowia.
Napisałem osobny artykuł „Dlaczego Owczarek Niemiecki Wyje?” – jednym z powodów jest właśnie odczuwany ból. Koniecznie przeczytaj!
Zadecyduj, że staniesz się przywódcą stada.
Teraz, gdy już lepiej rozumiesz, co może być przyczyną niesforności Twojego psa, czas podjąć działania! Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, żeby poprawić zachowanie swojego psa, jest ustanowienie siebie liderem stada.
No dobra, tylko co to znaczy być przywódcą stada dla swojego psa?
Mówiąc najprościej, oznacza to ustalanie zasad i granic dla psa oraz konsekwentne ich egzekwowanie. A przywódca z reguły powinien cechować się opanowaniem i pewnością siebie – psy wyczuwają, kiedy ich opiekun jest niespokojny lub niepewny, co może przyczynić się do nieposłuszeństwa. W szczególności tyczy się to mocnych emocji takich jak gniew i agresja – te emocje jest bardzo łatwo przenieść na swojego pupila. Trzeba uważać!
Aby zyskać status lidera, upewnij się, że:
- Wyznaczasz jasne zasady i granice: Określ kilka zasad, których chcesz, żeby pies przestrzegał (np. „nie skacz na gości”, ” nie wchodź na kanapę” itp.) i upewnij się, że konsekwentnie przekazujesz te zasady swojemu psu.
- Konsekwentnie przestrzegasz przyjętych reguł: Ważne jest, aby dotrzymywać ustalonych zasad – jeśli jednego dnia pozwolisz mu wskoczyć na kanapę, a następnego skarcisz go za to, pies będzie zdezorientowany i nie będzie rozumiał, czego się od niego oczekuje. Upewnij się, że postępujesz spójnie.
- Zachowujesz spokój i pewność siebie podczas jego nieposłuszeństwa: Psy są bardzo wyczulone na język ciała i energię swojego opiekuna, dlatego ważne jest, by w kontaktach z psem okazywać opanowanie i zdecydowanie. Dzięki temu pies poczuje się pewniej i będzie chciał podążać za Tobą.
Zapewnij dużo ruchu i stymulacji umysłowej
Jak wspomniałem wcześniej, wysiłek fizyczny jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu dobrego zdrowia i temperamentu psa. Ruch nie tylko pomaga psu uwolnić nagromadzoną energię, ale także poprawia jego ogólne samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Aby zapewnić psu wystarczającą ilość ruchu, zadbaj o co najmniej godzinę aktywności fizycznej dziennie. Może to być kilka spacerów lub jakaś dłuższa wędrówka, zabawa z innymi psami czy chociażby aportowanie.
Dodatkowo, oprócz ćwiczeń fizycznych, ważne jest zapewnienie psu stymulacji umysłowej. Mogą to być zabawki logiczne, maty sensoryczne, tresura, a nawet proste gry, takie jak chowanie się i szukanie. Zapewnienie psu różnych wyzwań umysłowych może pomóc mu w utrzymaniu zaangażowania i zapobiec nudzie. A czasem nuda może być destrukcyjna – szczególnie gdy masz małego i bardzo ciekawskiego szczeniaczka.
Bądź Cierpliwy I Konsekwentny
Szkolenie niesfornego pieska BĘDZIE wymagało czasu i ogromnej cierpliwości. Ważnym jest, by wyznaczać sobie osiągalne cele i konsekwentnie angażując się w treningi. Wiąże się to z trzymaniem się regularnej rutyny i przestrzeganiem zasad i granic, które wyznaczyłeś swojemu psu.
Bardzo, bardzo, bardzo ważne jest też utrzymywanie pozytywnego nastawienia podczas tresury psa – niezależnie od efektów. Pomoże Ci to uzbroić się w cierpliwość i utrzymać wysoką motywację. Pamiętaj, że to działa także w drugą stronę – Twój pies z biegiem czasu także się zaangażuje we wspólne sesje treningowe.
Stosuj Technikę Pozytywnego Wzmocnienia (Metoda Pozytywna)
Szkolenie ze wzmocnieniem pozytywnym to rodzaj tresury, w której nagradza się pożądane zachowania, co zwiększa prawdopodobieństwo ich powtarzalności. Zastosowanie tej techniki może być skuteczne w tresurze, ponieważ zachęca go do skupienia się na tym, co powinien robić zamiast skupienia uwagi na niepożądanym zachowaniu.
Aby zastosować pozytywne wzmocnienie w swojej tresurze, wykonaj następujące kroki:
- Ustal, do jakiego zachowania zamierzasz dążyć: Na początek zastanów się nad konkretnym zachowaniem, które chcesz wywołać u swojego psa. Może to być „Siad!”, „Leż!”, „Zostaw!” lub „Do nogi!” itd.
- Mów do psa jasno i wyraźnie. A także wypowiadaj komendę tylko raz. Psy nie rozumieją „słowotoku” więc powinno się powiedzieć coś raz na paręnaście sekund. Musimy dać mu szansę na „zauważenie” co się dzieje. Jeżeli powtarzamy komendę cały czas, bez żadnych przerw – nie powinno się go wówczas nagrodzić.
- Wybierz nagrodę: psy mogą być motywowane różnymi nagrodami – niektóre mogą być zmotywowane jedzeniem, a inne mogą preferować zabawki, pieszczoty lub pochwały. Wypróbuj różne nagrody. Być może jedna z nich będzie o wiele lepiej działała od całej reszty. Jeśli smakołyki nie działają – może nagradzając pieszczotami osiągniecie sukces łatwiej i szybciej?
- Nagradzaj tylko wówczas, gdy chcesz wzmocnić pożądane zachowanie: Za każdym razem, gdy pies wykona pożądane zachowanie, natychmiast go nagródź. Dzięki temu pies zrozumie, że dane zachowanie jest nagradzane i je ze sobą połączy.
- Bądź konsekwentny: Aby metoda pozytywna w ogóle przyniosła jakikolwiek sukces, ważne jest, abyś był konsekwentny. Oznacza to, że musisz nagradzać psa tylko w tedy, gdy wykona pożądane zachowanie. Nie nagradzaj go, gdy jest nieposłuszny. Oczywiście za jakiś czas, w miarę robienia postępów, będziesz mógł lub mogła nagradzać psiaczka rzadziej. Lub też i nie 🙂
Dodatkowo: Zastosuj trening z klatką kennelową
Tresura z wykorzystaniem klatki może być cennym narzędziem podczas ogólnej tresury. Klatka zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa i może być wykorzystywana jako narzędzie kontroli nieodpowiedniego zachowania. Trening klatkowy to całkowicie normalna rzecz i nie ma w tym nic bestialskiego.
A Może Profesjonalny Behawiorysta?
Jeżeli trudno jest ci wyszkolić swojego psa lub brakuje ci pewności, od czego zacząć, może zwróc się do profesjonalisty? Treserzy psów i behawioryści są szkoleni do pracy z psami i mogą dostarczyć cennych wskazówek. Możesz popytać na grupach dyskusyjnych o poradę lub rekomandacje. Jeżeli w pobliżu nie znajdziesz certyfikowanego behawiorysty lub wykracza on sporo poza Twój budżet – być może wystarczy zwrócić się do pasjonaty?
Jedni nie lubia się dzielić swoją wiedzą, podczas gdy inni chętnie się nią podzielą. Wiele pasjonatów, chociażby na YouTube, prowadzi swój kanał o tresurze czy różnych poradach. Być może pooglądanie filmików podrzuci Ci gamę pomysłów, które z łatwością wykorzystasz.
Gdy zdecydujesz się na profesjonalistę, weź pod uwagę:
- Kwalifikacje: Upewnij się, że osoba, z którą nawiązałeś kontakt, posiada odpowiednie uprawnienia i tresurę. Poczytaj o nich w Internecie.
- Doświadczenie: Zwróć uwagę na doświadczenie tej osoby. Trener lub behawiorysta z dużym doświadczeniem prawdopodobnie lepiej będzie rozumiał zachowanie i instynkt psa oraz będzie potrafił bezbłędnie zastosować techniki tresury.
- Referencje: Poproś o referencje od poprzednich klientów. Czy chętnie Ci te referencje przekaże? Czy ma fanpage, stronę, kanał na Youtube gdzie ludzie mogą komentować? Jakie są ich opinie? Czy dobrze im się współpracowało? Jak traktował zwierzaki z którymi pracował?
Dodatkowe Sugestie I Przemyślenia
Warto jeszcze wspomnieć o paru rzeczach, które mogą pomóc lub zapobiec dodatkowym nerwom lub problemom. Oto kilka z nich:
Radzenie sobie z lękiem separacyjnym: Jeżeli Twój pies szaleje i nie słucha nikogo, kiedy nie ma Cię w pobliżu, możliwe, że cierpi z powodu lęku separacyjnego. Z lękiem separacyjnym można sobie poradzić poprzez połączenie tresury i technik służących do poprawy zachowania. Skonsultuj się z profesjonalistą, aby uzyskać więcej informacji na temat rozwiązywania tego problemu.
W tej sytuacji, brak Ciebie w pobliżu może doprowadzić do fatalnych konsekwencji. Napisałem artykuł o tym, „Czy owczarki niemieckie mogą mieszkać w blokach?”. Niektóre psy stają się bardzo despotyczne gdy zostaną bez opieki… Polecam zajrzeć!
Szkolenie rozbrykanego psa wymaga przede wszystkim cierpliwości, konsekwencji i odrobiny humoru. Rozumiejąc przyczyny nieposłuszeństwa, stawiając się w roli przywódcy, zapewniając dużo ruchu i stymulacji psychicznej, stosując techniki pozytywnego wzmacniania i w razie potrzeby szukając pomocy u profesjonalisty, możesz zmienić swojego futrzanego buntownika w dobrze wychowanego towarzysza.
Powodzenia!