Jak Czesać Owczarka Niemieckiego? Jaką Szczotkę Dla Owczarka Wybrać?

Każdy szanujący się właściciel owczarka niemieckiego powinien o niego dbać należycie. A jak powszechnie wiadomo, owczarki niemieckie słyną z pięknego, długiego futra. Aby futro owczarka stało się waszą wizytówką, zdrowa dieta jest ważna ale niestety nie wystarczy.

Właściwa pielęgnacja to pierwszy krok aby Twój owczarek niemiecki posiadał przepiękne futro. Czytając mój artykuł, dowiesz się jak należy pielęgnować futro owczarka niemieckiego, jakie zabiegi powinniście wykonywać a także dodam parę słów o przydatnych narzędziach.

Owczarka niemieckiego trzeba czesać co najmniej dwa razy w tygodniu przez cały rok, oraz codziennie w okresie wzmożonego linienia (wiosną i jesienią). Podstawowy zestaw pielęgnacyjny dla owczarka niemieckiego powinien zawierać szczotkę do rozczesywania lub usuwania kołtunów, szczotkę z naturalnego włosia a także szczotkę pudlówkę.

Szczotki pudlówki dla owczarka niemieckiego.

Jaką Sierść Ma Owczarek Niemiecki?

Owczarki niemieckie mają podwójną sierść, która składa się z grubego podszerstka i gęstej sierści okrywowej, która może być prosta lub lekko falista. Długość sierści owczarka niemieckiego jest średnia do długiej, aczkolwiek dłuższe włosy bywają są rzadsze, ponieważ są przekazywane przez gen recesywny.

Nie mniej jednak, sierść u owczarków niemieckich może się różnić z różnych przyczyn (chociażby ze względu na geny czy wygląd rodziców).

Rozróżnia się Trzy typy sierści u owczarków niemieckich:

  • Sierść krótka

Owczarek niemiecki posiadający krótką sierść będzie potrzebował szczotkowania 1-2 razy w tygodniu. Potrzebna mu będzie szczotka z metalowymi pinami, a także zgrzebło do podszerstka do gruntownej cotygodniowej sesji pielęgnacyjnej. W sezonie linienia trzeba będzie używać zgrzebła do podszerstka nawet kilka razy w tygodniu.

  • Sierść średnia

Owczarek o średniej długości sierści będzie potrzebował szczotki do codziennego użytku oraz zgrzebła do podszerstka. W zależności od tego, jak długa jest jego sierść, możesz się także zaopatrzyć w szczotkę pudlówkę (znana również jako slicker) zamiast standardowej szpilkowej. Głównie dlatego, że pudlówki są przeznaczone dla psów z dłuższą lub kręconą sierścią, co zapobiega jej matowieniu.

  • Sierść długa

Owczarek niemiecki długowłosy ma wyjątkowo puszystą sierść i niezależnie od pory roku możesz się spodziewać sporej ilości sierści pałętającej się po domu. Będzie on potrzebował zarówno zgrzebła do podszerstka, jak i szczotki pudlówki do sierści okrywowej. Niektórzy właściciele owczarków lubią także korzystać ze zwykłej szczotki pinowej, ale zwykła szczotka pudlówka do wyczesywania także świetnie zdaje egzamin.

Owczarek siedzący na kanapie.

Czym Czesać Owczarka Niemieckiego?

Szczotka, którą wybierzesz dla swojego owczarka niemieckiego, będzie zależała od rodzaju jego sierści, o czym już wspomniałem wcześniej. A, że szczotek i grzebieni jest wiele różnych rodzajów, można się nieco pogubić.

Rodzaje szczotek do sierści:

  • Szczotka do kołtunów z metalowymi pinami – Jest to szczotka do codziennego użytku. Zapobiega powstawaniu się kołtunów, utrzymując sierść w czystości. Niemniej jednak szczotka ta nie będzie wystarczająco skuteczna. Oznacza to, że będziesz potrzebował dodatkowych akcesoriów do właściwej pielęgnacji swojego owczarka niemieckiego.
  • Zgrzebło do wyczesywania podszerstka – Jest niezbędnym narzędziem dla wszystkich owczarków niemieckich. Usuwa martwe włosy, sierść i brud z podszerstka, docierając przez wierzchnią warstwę sierści. Metalowe „zęby” składają się z jednego lub dwóch rzędów ciasno rozmieszczonych kołków.
  • Szczotka pudlówka – Składa się z krótkich, cienkich drucików, które są ułożone blisko siebie na szczotce o płaskiej powierzchni. Ta szczotka jest niezbędna dla długowłosych owczarków niemieckich i wielu psów średniowłosych. Używa się jej do rozczesywania włosów i zapobiegania ich matowieniu. Wiele osób używa szczotek pudlówek zamiast szczotek szpilkowych (z pinami).
  • Szczotka z włosia – mogą być dobre dla owczarków, pod warunkiem, że Twój owczarek ma średnią lub krótką sierść. Nie jest zalecana dla szczeniąt o dłuższej sierści, ze względu na ilość włosów, które trzeba będzie sprzątać po czesaniu. Szczotki z włosia są także trudniejsze do czyszczenia. Trzeba je czyścić częściej niż szczotki z metalowymi pinami czy zgrzebła do podszerstka.
  • Gumowa szczotka – nie jest zalecana dla owczarków niemieckich, chyba że Twój szczeniak ma bardzo krótką sierść. Przeważnie owczarki niemieckie nie mają krótkiej sierści i zwykle plasują się gdzieś pomiędzy średnią a długą sierścią.
Akcesoria do czesania psa.

Jak Często Można Czesać Szczeniaka Owczarka Niemieckiego?

Szczeniaka owczarka niemieckiego powinno się czesać przynajmniej dwa razy w tygodniu tylko i wyłącznie używając gumowej rękawicy. Pomoże to przyzwyczaić szczeniaka do czesania oraz zapobiegnie ewentualnemu wyrwaniu sierści.

A gdy przyjdzie czas na okres wzmożonego linienia – czyli wiosną oraz jesienią – wypada go czesać nawet i codziennie. Szczególnie jeśli wasz owczarek mieszka z wami w mieszkaniu lub domu.

Więcej na temat linienia owczarka niemieckiego przeczytasz w artykule „Czy Owczarek Niemiecki Gubi Sierść? (+ Jak Ograniczyć Linienie Owczarka Niemieckiego)

Jak Często Czesać Owczarka Niemieckiego?

Z uwagi na gęstą sierść okrywową oraz podszerstek, owczarka niemieckiego powinno się często szczotkować. Dla psiaka byłoby idealnie gdybyś codziennie znalazł czas na czesanie ale raz na parę dni powinno wystarczyć. Szczotki i narzędzia do rozczesywania z pewnością się przydadzą, więc nie bój się w nie zaopatrzyć.

Szczotkowanie nie tylko zmniejszy to intensywność linienia sierści ale również wpłynie dobrze na zdrowie, samopoczucie psa, a także wzmocni wasze relacje.

Kiedy Zacząć Czesać Owczarka Niemieckiego?

Szczotkowanie szczeniaka owczarka niemieckiego możesz rozpocząć, gdy osiągnie on wiek od 6 do 8 tygodni. Zacznij od używania delikatnej rękawicy, która nie będzie szarpać sierści. Dzięki temu, że szczenięta owczarka niemieckiego mają miękką i puszystą sierść, nie jest konieczne kupowanie różnych akcesoriów.

Na początku używaj rękawicy do czesania i stosuj krótkie, 1-2 minutowe sesje. Tym sposobem przyzwyczajasz szczeniaka do bycia dotykanym i szczotkowanym, a późniejsze czesanie będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze dla was obojga.

Z czasem wydłużaj sesje do 3-5 minut. A gdy szczeniakowi urośnie sierść okrywowa, będziesz mógł używać innych szczotek. Stosuj nagrody i pozytywny styl tresury, a Twój szczeniak zacznie uwielbiać codzienne pielęgnacje.

Pamiętaj! Szczotkuj szczeniaka powoli. Pierwsze doświadczenia z tym związane ustawią jego późniejsze oczekiwania co do rutyny. Jeżeli się zrazi, będzie wam ciężko o niego dbać.

Szczęśliwy owczarek niemiecki!

Czy można czesać psa na mokro?

Najlepiej jest wyszczotkować psa przed kąpielą. Usuniesz w ten sposób luźną sierść i zanieczyszczenia, a także upewnisz się, że wszelkie kołtuny i splątania zostały rozczesane. Na mokro będą one znacznie trudniejsze do rozczesania. Jeśli mimo wszystko chcesz wyszczotkować psa po kąpieli, pozwól jej uprzednio wyschnąć.

Wskazówka: Aby czesanie było łatwiejsze, możesz spryskać psa bezpiecznym dla zwierząt preparatem rozczesującym sierść.

To dopiero początek czesania…

Czy Można Golić Owczarka Niemieckiego?

Absolutnie NIE. Owczarki niemieckie oraz inne psy posiadające podwójną sierść czerpią z niej mnóstwo korzyści a pozbawienie go sierści tylko szkodzi. Golenie owczarków niemieckich nie powinno mieć miejsca ponieważ taki zabieg ma mnóstwo wad i ani jednej zalety.

Podwójna sierść owczarków niemieckich pełni funkcje termoregulacyjne i ochronne. W lecie chroni przed upałem oraz promieniowaniu UV, a w zimie chroni przed zamarznięciem. Ponadto, raz zgolona sierść nie dosyć, że bardzo wolno odrasta, to i nie odrasta tak długa jak wcześniej. Dodatkowo często traci swój urok oraz jest o wiele jaśniejsza.

Jeśli ktoś pragnie przygarnąć psa pod swój dach a przeszkadza mu jego linienie powinien się zastanowić kilkukrotnie przed podjęciem decyzji. Gubienie sierści jest naturalnym procesem i należałoby go w pełni zaakceptować.

Jeżeli chodzi o alergie… Niektórzy uparcie uważają, że sierść jest przyczyną alergii. Nie jest to do końca prawdą ponieważ alergie są powodowane przez tzw. łupież zwierzęcy, czyli cząsteczki skóry, które zwierzę zrzuca przez cały rok. W rzeczywistości ogolenie psa do skóry znacznie pogarsza sprawę, ponieważ jeszcze bardziej odsłaniasz jego skórę. Uważam, że tak być nie powinno.