Czy Owczarek Niemiecki Może Mieszkać W Bloku? (Potrzeby Owczarka Oraz Porady)

Wiele osób mieszkających w mieście lub małych osiedlach marzy o owczarku niemieckim. Jednak nie każdy posiada ogród w którym owczarek mógłby spożytkować swoje pokłady energii. Czy owczarek niemiecki nadaje się do mieszkania lub bloku? Czy to na pewno dobry pomysł trzymać w bloku tak dużego psa? Dowiesz się tego już za chwilę!

Owczarki niemieckie mogą mieszkać w bloku lub mieszkaniu pod warunkiem, że właściciel jest odpowiedzialny i zapewni psu jego podstawowe potrzeby. Jednak trzymanie owczarków w mieszkaniu bez zaspokojenia jego potrzeb może prowadzić do destrukcyjnych zachowań.

Wiele owczarków niemieckich na całym świecie dobrze się czuje w mieszkaniach gdy są należycie traktowane a ich potrzeby energetyczne zostaną zaspokojone. Są to inteligentne psy mające spore pokłady energii.

Młody owczarek niemiecki

Czy Owczarek Niemiecki Nadaje Się Do Bloku?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę jest osiedle mieszkaniowe. Nie każde osiedle mieszkaniowe lub blok pozwala na przyjmowanie psów, a zwłaszcza psów o takiej wielkości.

Nawet jeśli Twój owczarek jest szczeniakiem, w końcu dorośnie do swoich dorosłych rozmiarów (mniej więcej w ciągu pierwszego roku). Dlatego przed wprowadzeniem owczarka niemieckiego do domu należy skonsultować się z właścicielem mieszkania (jeśli wynajmujesz u kogoś) lub deweloperem (jeśli zamierzasz lub już kupiłeś mieszkanie).


Przeczytaj także: „Czym Karmić Owczarka Niemieckiego? (Rady, Wskazówki, Lista Odpowiednich Produktów)”


Co Potrzebuje Owczarek Niemiecki?

Jak już wspomniałem, owczarki niemieckie mają wiele podstawowych potrzeb, które muszą być spełnione, jeśli mają mieszkać w mieszkaniu.

Proszę nie bądź jedną z tych osób, które oczekują, że psa można zostawić w domu przez cały dzień i jeszcze uważać, że to jest w porządku. Patrząc długoterminowo, przez takie zachowanie można jedynie sobie przysporzyć więcej kłopotów niż jest to potrzebne.

Jeśli kupisz szczeniaka, będzie Ci łatwiej go wytresować i pomóc mu wyrobić dobre nawyki, które zostaną przeniesione w dorosłość. Szczeniaki wymagają jednak poświęcania im o wiele więcej czasu i uwagi, więc jeśli będziesz musiał go zostawiać na 8-9 godzin samego w domu, może to nie być dobry pomysł. Sytuacja się zmienia gdy mieszkasz z innymi członkami rodziny. Jeśli zostaną z psiakiem i poświęcą mu trochę czasu to super!

Szkolenie dorosłego owczarka niemieckiego będzie trudniejsze, ponieważ ma on już pewne nawyki, których ty go nie nauczyłeś. Niemniej jednak nie potrzebują one tak dużo ciągłej uwagi jak szczeniaki. Mimo to nadal potrzebują jej dość dużo, ponieważ są to bardzo energiczne i towarzyskie psy.

1. Szkolenie Owczarka Niemieckiego

Jak już wiadomo, tresura posłuszeństwa jest doskonałym sposobem na stymulację umysłową, co jest niezwykle ważne dla większych psów zamieszkujących małe mieszkania. Jednakże tresura jest kluczowa z jeszcze innego powodu.

Owczarki niemieckie nie należą do spokojnych psów. W gruncie rzeczy będą szczekać, jeśli dostrzegą niebezpieczeństwo. Gdy masz sąsiadów za ścianą, możesz spodziewać się hałasów dobiegających ze wszystkich kierunków, o różnych godzinach.

Niewyszkolony owczarek będzie szczekał gdy coś usłyszy, stwarzając trudności osobom z Twojego otoczenia. Z tego powodu niezwykle ważne jest, abyś nauczył swojego owczarka niemieckiego „manier”.

Jeśli masz szczęście znaleźć miejsce, które jest przyjazne psom, istnieje duża szansa, że twoi sąsiedzi też będą mieli psa.

W blokach nie trudno o sytuacje, w których jakiś pies zaczyna szczekać, wywołując reakcję łańcuchową szczekania wszystkich psów dookoła…

Najlepszym sposobem na uniknięcie „salw szczekania” jest tresura. Naucz swojego psa, że „cisza” jest dobra! Dodatkowo, podczas tresury jak i innych codziennych sytuacji, staraj się na niego nie krzyczeć.

Jeśli zacznie szczekać, postaraj się to przeczekać. Gdy przestanie, pochwal go, i nagródź smakołykiem. Wymaga to sporo spokoju i cierpliwości, ale na dłuższą metę jest warte wysiłku.

Na szczęście owczarki niemieckie to niezwykle inteligentne psy, które można dość łatwo wytresować. Oczywiście, jeśli poświęci im się wystarczająco dużo czasu, uwagi oraz przy odpowiednim wysiłkiem i dozą cierpliwości.

Zadbaj także o to, aby dobrze wytresować je pod kątem wypróżniania. Ustalenie stałego harmonogramu jest zbawienne, ponieważ w bloku nie jest to tak proste, jak otwarcie drzwi i wypuszczenie psa na pole. Zapewne będziesz musiał prowadzić psa na smyczy i spacerować trochę, aż znajdzie się odpowiednie miejsce, w którym będzie mógł się załatwić!

Jeśli narzucisz owczarkowi stały rytm dnia, łatwo będzie mu się do niego dostosować, więc nie będzie żadnych niespodzianek! Pamiętam, że ja tak wytresowałem swojego pierwszego psiaka, lata, lata temu gdy mieszkałem w bloku.

Jeśli masz taką możliwość, możesz wychodzić na krótkie spacery nawet i co godzinę. Młody szczeniak szybko załapie o co chodzi, a także szybciej skojarzy trawnik z siusianiem czy robieniem kupki.

2. Wysiłek fizyczny

Owczarki niemieckie są nadzwyczaj energicznymi psami, ponieważ kiedyś biegały wśród pól pasąc stada. Były psami pasterskimi o mentalności psów pracujących. Właśnie z tego względu mają tonę niespożytej energii, która powinna być codziennie spożytkowana. Dziś są używane jako psy policyjne i strażackie również z powodu swojej wyjątkowej energii.

Niestety w przypadku mieszkań istnieje problem związany z brakiem dużego, zamkniętego ogrodu. Bez niego będzie im bardzo trudno o aktywność fizyczną. Jeżeli mieszkacie w bloku i jesteście zajęci pracą lub innymi czynnościami, to niestety owczarek niemiecki nie jest dla was odpowiedni.

Dobrym pomysłem jest zamieszkać w pobliżu parku. W ten sposób możesz zabrać go tam na kilka godzin i pozwolić mu się bawić na otwartej przestrzeni.

Niektórzy ludzie wybierają bieganie z psem. Więc jeśli w pobliżu są ścieżki do biegania, to może to być również dobre rozwiązanie. Upewnij się, że jest tam miękkie podłoże, po którym pies może biegać, aby nie bolały go łapy. I trzymaj psiaka na smyczy, szczególnie przez pierwsze kilka miesięcy jego życia.

Codzienna aktywność nie tylko utrzymuje owczarka w zdrowiu fizycznym, ale również w stabilizacji psychicznej. Innymi słowy, ostatnią rzeczą, której moglibyście zapragnąć jest owczarek niemiecki, który nudzi się bez opamiętania. Znudzony owczarek niemiecki najprawdopodobniej wykaże się destrukcyjnym zachowaniem podczas waszej nieobecności.

Jak podaje American Kennel Club, owczarki niemieckie potrzebują co najmniej, 2 godzin ruchu dziennie. Jeżeli dwie godziny codziennych spacerów lub zabaw to dla Ciebie zdecydowanie za dużo, prawdopodobnie lepiej wybrać inną rasę.

3. Stymulowanie Umysłu

Stymulacja umysłu jest kolejnym ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę.

Owczarki niemieckie zaliczają się do grona najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Należy więc tak je traktować. Inteligentne psy wymagają pobudzenia umysłowego.

Dlatego oprócz paru godzin ruchu sugerowałbym również codzienne treningi posłuszeństwa lub układanie puzzli. Tresura posłuszeństwa jest idealna, ponieważ te psy są rewelacyjnymi „pracusiami”.

W rzeczywistości czują się najlepiej, gdy mają jakieś „zadanie” do wykonania. Czy to będzie pasterstwo, bieganie, przynoszenie patyków/piłki czy trening posłuszeństwa, chętnie podejmą się każdego wyzwania. Pamiętajcie jednak, aby zabrać ze sobą dużo psich smakołyków!

Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie stymulacji umysłowej są psie łamigłówki. Jeśli zapewnisz swojemu owczarkowi interaktywne i interesujące puzzle lub zabawki, wówczas zajmie go to na dłuższy czas. Nawet 30 minut dziennie z taką zabawką będzie w sam raz i zaspokoi trochę potrzeb. Z czasem możesz kupić parę różnych zabawek i zmieniać mu co parę dni. Tym sposobem, pies nie znudzi się nimi tak szybko.

Najlepsze puzzle dla psa:

  1. Gra logiczna dla psa Dog Brick Nina Ottosson – Pies z chęcią zajmie się rozwiązywaniem prostych łamigłówek by dostać wymarzone smakołyki.
  2. Duża mata węchowa z szarpakiem – Taka mata zajmie Twojego owczarka na długi czas. Ponadto możesz do niej powrzucać smakołyki. Zapewnia frajdę i pobudza wrodzone umiejętności poszukiwania jedzenia.
  3. Trixie Flip Board – świetna zabawka logiczna dla psa. Rozwija inteligencje psa, zachęca do nauki i nagradza smakołykami.

Najlepsze w układaniu puzzli jest to, że zajmują one znacznie mniej czasu niż aktywność fizyczna, choć są równie ważne. Chwila zabawy takimi puzzlami może okazać się bardzo pomocna dla rozwoju i mentalnego zdrowia Twojego owczarka niemieckiego.

4. Odpowiednia Klatka dla psa

Mieszkając w mieszkaniu, jest parę rzeczy, które są absolutnie niezbędne. Jedną z nich, a zarazem najważniejszym i prawdopodobnie największym jednorazowym wydatkiem, jest klatka dla psa.

Zakładamy, że ponieważ nie masz dużego podwórka, Twój pies będzie żył w domu (i mam nadzieję, że nie na balkonie…). Tak więc będziesz musiał go nauczyć czystości.

Psy, z racji swojej natury, nie będą chciały brudzić miejsca, w którym śpią (czyli Twojego mieszkania). Musisz więc nauczyć je, jak kontrolować swoje potrzeby.

Tresura z klatką w cale nie jest okrutna. Wręcz przeciwnie, jest wiele korzyści płynących z takiej tresury. Na przykład może nauczyć psa, jak czuć się komfortowo w zamkniętej przestrzeni.

Oczywiście nie twierdzę, że powinieneś zostawić psa w klatce i iść do pracy na 8 godzin. To wywołałoby więcej niepokoju i stresu niż jest to konieczne.

Pamiętaj, że nie należy zostawiać owczarka w klatce na dłużej niż 6 godzin, szczególnie jeśli jest on szczeniakiem.

Jaka jest najlepsza klatka dla owczarka niemieckiego?

Wybrałem trzy najrozsądniejsze opcje. Są wykonane z dobrej jakości materiałów, solidne i można je składać.

  1. Aml Duża Klatka Metalowa Kojec (122x76x83)
  2. Klatka Metalowa Transportowa (122x76x81)
  3. Midwest Md Klatka Life Stages 1648 Dd (125X79X83)

Dobra rada: Zawsze należy kupować klatkę czy kojec dla psa odpowiadającą rozmiarowi dorosłego osobnika. W tym przypadku będziesz potrzebował kojca co najmniej o rozmiarze 120cmx70cmx75cm.

Ogromnym plusem tych klatek jest fakt, iż są one składane. Jako że większość mieszkań jest stosunkowo niewielka, fajnie byłoby mieć możliwość ich złożenia.

Klatki numer 2 i 3 posiadają również demontowaną metalową przegrodę. Jest to bardzo fajny element ponieważ pozwala rosnąć klatce wraz ze wzrostem Twojego szczeniaka. Można ją stosunkowo powiększać miesiąc po miesiącu, w taki sposób by maluch czuł się komfortowo.

5. Socjalizacja

Mieszkając w bloku istnieje spore prawdopodobieństwo, że w pobliżu będą inne psy. Kiedy przyjdzie czas na spacer, prędzej czy później natkniesz się na innych właścicieli psów.

Dlatego tak ważne jest, aby owczarek niemiecki jak najwcześniej przeszedł sporą dawkę socjalizacji. Aby nauczyć je, że są „dobre” i nie stanowią zagrożenia, powinny być często wystawiane na kontakt z innymi psami i ludźmi.

Owczarki niemieckie to duże psy i bez właściwej socjalizacji mogą zrobić krzywdę i zranić mniejszego od siebie psa. Myślę, że na pewno chciałbyś uniknąć takich sytuacji.

Socjalizacja może przyjmować różne formy. Póki są jeszcze młode, wykorzystuj każdą z nadarzających się okazji do wspólnych zabaw. Sprawi to, że będą mniej onieśmielone w stosunku do innych psów i ludzi.

Jeśli nie masz przyjaciół posiadających psy, poszukaj pobliskich psich parków. Jeśli masz wolne środki, warto zabrać je do szkoły lub przedszkola dla psów, jeśli takie znajduje sie w pobliżu.

W psich przedszkolach Twój pies będzie miał kontakt z różnymi psami i ludźmi. Zapewni im to więcej okazji do ćwiczeń, ale także ułatwi socjalizację.

Wyzwania Posiadania Owczarka Niemieckiego W Bloku

Bez zaspokojenia podstawowych potrzeb, owczarek niemiecki może sprawiać wiele problemów. Jeśli nie zapewnisz mu tych 5 podstawowych potrzeb, może Cię czekać przyśpieszony remont.

Brak stymulacji psychicznej i fizycznej oznacza, że owczarek niemiecki będzie się nudził. A znudzony owczarek niemiecki chętnie weźmie w sprawy w swoje łapy. Będzie próbował zaspokoić swoje potrzeby oraz ciekawość co często prowadzi do destrukcyjnych zachowań.

Pogryzione przedmioty, buty, zabawki moich dzieci, przewrócone doniczki z kwiatami, pogryzione buty, i tak dalej. Choć mam dom z dość dużym ogrodem i mojemu owczarkowi nie brakuje przestrzeni, to niestety przerobiłem już niektóre z tych sytuacji. Tego typu zdarzenia nie należą do przyjemnych, ale się zdarzają.

Mieszkanie z owczarkami niemieckimi nie jest wcale łatwym wyzwaniem. Jednakże owczarki są zdolne do funkcjonowania w takim środowisku. To od Ciebie zależy, czy znajdziesz dla nich sposób, aby jak najefektywniej wykorzystać tę sytuację.

Niektórzy nawet twierdzą, że są to jedne z lepszych psów do bloków mieszkalnych, pomimo ich energicznego temperamentu i rozmiaru. Oczywiście nie wszystkie psy są takie same. Niektóre będą wymagały nieco więcej zaangażowania, podczas gdy inne świetnie się w nim odnajdą. To od Ciebie (właściciela) zależy, czy uda Ci się stworzyć dla nich idealną przestrzeń i życie.

Czy Owczarek Niemiecki Gubi Sierść?

Owczarki niemieckie cieszą się złą sławą jako jedna z najbardziej liniejących się psów. Mają dwuwarstwową sierść (składającą się z sierści okrywowej oraz podszerstka).

Gdy następuje zmiana pory roku z zimowej na letnią, zrzucają tony sierści. Zrzuca też dużo sierści w sposób naturalny. Z tego względu będziesz musiał często sprzątać i odkurzać.

Jeśli nie cierpisz na uczulenia i nie masz awersji do wszechobecnej sierści, ten problem może nie być tak straszny. Jednak kiedy masz członków rodziny lub przyjaciół, którzy mają problemy z alergią, może to być dla nich trudność. Całkowite pozbycie się sierści może być niemal nierealne.

Co więcej, jeśli musisz iść do pracy i ładnie się ubrać, na ubraniach będzie sierść psa. Warto, żebyś trzymał te ubrania poza zasięgiem psa. Podział na „domowe” i „wyjściowe” ubrania stanie się koniecznością.

Jednym ze sposobów na zredukowanie tego zjawiska jest częste szczotkowanie i pielęgnowanie psa. Szczotkując go jesteś w stanie utrzymać sierść w kontrolowanym miejscu, co może ułatwić jej zbieranie i pozbywanie się. Jeżeli tylko masz na to wystarczająco dużo czasu, możesz szczotkować go codziennie, ale przynajmniej raz w tygodniu jest to mus.

Kąpiele rozluźniają sierść i sprawiają, że staje się ona bardziej podatna na układanie. Wbrew pozorom nie ma potrzeby kąpania psa co tydzień. Zbyt częste kąpiele podrażniają i wysuszają skórę. Raz w miesiącu w zupełności wystarczy, chyba że sierść jest bardzo brudna i wymaga czyszczenia.

Odradzam golenie owczarka niemieckiego. To nie powstrzyma linienia i może zrobić im krzywdę. Szczególnie podczas niesprzyjającej pogody. Zimą owczarki muszą mieć podwójną sierść, ponieważ izoluje i utrzymuje je w cieple. Pomaga im to również latem, gdyż obie warstwy nadal pełnią różne, ale ważne funkcje.

Aby sierść owczarka niemieckiego urosła prawidłowo może minąć sporo czasu, a to z kolei wpływa na jego zdrowie. Po prostu tego nie rób.

Przed kupieniem owczarka niemieckiego upewnij się, że jesteś przygotowany oraz jesteś w stanie zadbać o jego sierść i futro. Będzie to wymagało zaangażowania, dlatego jeśli lubisz mieć w domu nieskazitelnie czysto i schludnie, owczarek niemiecki może nie być psem dla Ciebie.

Czy owczarki niemieckie mogą być „kanapowcami”?

Owczarki niemieckie nie mogą być wyłącznie psami domowymi. Potrzebują mnóstwo ruchu i stymulacji. Gdy mają ich brak, mogą nabawić się problemów behawioralnych. Nie powinny być również psami przebywającymi wyłącznie na zewnątrz, ponieważ są to zwierzęta bardzo społeczne. Najlepiej byłoby gdyby spędzały czas zarówno w domu jak i na zewnątrz.

Jak długo owczarki niemieckie mogą przebywać same w domu?

Owczarki niemieckie nie powinny zostawać same w mieszkaniu na dłużej niż osiem godzin. W przeciwnym razie mogą pojawić się u nich problemy behawioralne, takie jak szczekanie, rozrabianie czy gryzienie przedmiotów wynikające z nudy. Aby były szczęśliwe, potrzebują zainteresowania, ruchu i socjalizacji.