Jak Przyzwyczaić Owczarka Niemieckiego Do Kąpieli? Co Zrobić Gdy Pies Boi Się Wody?
Zdarza się, że pies może bać się nowych rzeczy – i to może być woda lub kąpiel. Gdy jego pierwszy raz będzie nieudany, pies będzie kojarzył wodę lub kąpiele z czymś przerażającym.
Owczarki niemieckie, zwłaszcza jako szczenięta, niekiedy boją się wody. Najczęściej jest to spowodowane tym, że jest to coś zupełnie nowego lub wcześniejszym traumatycznym doświadczeniem, które zdążyło się utrwalić w strach.
Przy odpowiedniej cierpliwości i dyscyplinie twój owczarek niemiecki będzie w stanie pokochać wodę i stać się chętnym do kąpieli, a w niektórych przypadkach niesamowicie zdolnym pływakiem.
Pierwsza kąpiel owczarka niemieckiego
Do pierwszej kąpieli Twojego owczarka niemieckiego będziesz musiał podejść cierpliwie i ostrożnie. A w trakcie tego wszystkiego mogą pojawić się mieszane uczucia u obu z was.
Są psy, które podchodzą do wody z radosną ciekawością, podczas gdy inne mogą być bojaźliwe i okazywać strach od samego początku. Ważne jest, by ostrożnie i właściwie przyzwyczaić swojego owczarka niemieckiego do kąpieli.
Jeśli nie zrobisz tego właściwie, kąpiel może stać się dla psa traumatycznym przeżyciem. To doświadczenie może odcisnąć głębokie piętno na psiej psychice i ciążyć wam całe życie.
Kąpiąc pierwszy raz swojego czworonoga, bardzo ważne jest, by zrobić to dobrze.
- Zadbaj o to, by wanna nie była śliska. Zrób to, kładąc na dnie wanny ręcznik lub gumową podkładkę.
Niezwykle ważne: Owczarki niemieckie mają długie łapy, a poślizgnięcie się w wannie może spowodować, że ich nogi się rozjadą. Nie dość, że jest to bolesne dla owczarka, to jeszcze może spowodować poważne obrażenia.
Umieszczenie w wannie czegoś, co zapewni psu przyczepność, pozwoli mu poczuć się pewnie.
- Nigdy nie używaj zimnej wody.
Ważne jest, by kąpiel była dla owczarka przyjemnym doświadczeniem. Zimna woda może sprawić, że pies będzie niespokojny, a nawet wpadnie w panikę. Po prostu wykąp go w ciepłej wodzie.
- Nie korzystaj z deszczownicy lub mocnego strumienia z prysznica.
Bardzo ważne jest, żeby twój pies nie czuł się przytłoczony. Nagła ulewa wody może być dla psa szokująca. Zaopatrz się w specjalną nakładkę do spryskiwaczy dla zwierząt. Jeśli to możliwe, kup do swojego kranu przystawkę spryskującą dla zwierząt. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować siłę i kierunek strumienia wody.
- Nie spryskuj psa bezpośrednio po pysku.
Zwróć uwagę na nos i oczy psa. Spryskiwanie psów bezpośrednio jest dla nich bardzo niekomfortowe. Używaj ręcznika do mycia psiego pyska. Upewnij się, że trzymasz go za podbródek, tak by cała woda spływała z jego nosa.
- Rozważ kąpiel ze smyczą.
Utrzyma to psa w miejscu, a tobie ułatwi zapanowanie nad nim, gdy jest mokry i śliski. A także nie ucieknie i nie zrobi grandy po pokoju.
- Używaj tylko szamponów przeznaczonych dla psów.
Skóra Twojego owczarka niemieckiego jest bardziej wrażliwa niż Twoja. Używaj więc tylko szamponów przeznaczonych specjalnie dla psów i zawierających wyłącznie naturalne składniki.
- Nagradzaj swojego owczarka zarówno w trakcie, jak i po.
Może się okazać, że podczas kąpieli warto dać psu mały smakołyk lub dwa. Nagrody świetnie odwracają uwagę psa od kąpieli. A po skończonej kąpieli, dobrze jest dać psu kość lub inny długotrwały smakołyk do żucia. W ten sposób cierpliwość i spokój podczas kąpieli będzie kojarzyła się Twojemu psu z nagrodą.
Jak wykąpać psa który boi się wody I Przyzwyczaić Go Do Kąpieli?
Aby przyzwyczaić psa do mycia i zapewnić mu bezstresową kąpiel, będziesz musiał najpierw zmienić swoje dotychczasowe zachowanie i wyrobić u psa nowe nawyki. Jest to łatwe ale będzie wymagać od Ciebie nieco miłości, cierpliwości i czasu.
- Na samym początku załóż mu smycz i spaceruj z nim po domu – ale nie w pobliżu łazienki. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, daj mu smakołyk, pochwal go i wypuść. Pies musi oduczyć się, że smycz kojarzy się z wanną. Być może ten krok masz już za sobą.
- Następnie, używając tylko obroży, wejdź z nim do łazienki i zamknij drzwi. Usiądź na podłodze, pobaw się z nim przez chwilę, a potem wstań i wyjdź. Nie rób z tego sensacji. Niech to będzie coś normalnego, codziennego. Rób tak regularnie przez parę tygodni. Wystarczy kilka minut.
- Upewnij się, że na dnie wanny/brodzika jest gumowa mata. Weź go za smycz i wprowadź do brodzika lub wanny. Bardzo ważne aby się nie ślizgał i nie drapał pazurami. Nie przestrasz go. Możesz wcześniej mu przyciąć pazury.
- Kiedy już znajdzie się we wannie lub brodziku, przytrzymaj go przez kilka sekund. Jeśli zauważysz, że się zrelaksuje (np. wyda głośne westchnienie), pochwal go, daj smakołyk i pozwól mu wyjść. Jeśli zacznie uciekać lub zrobi awanturę, nie dawaj mu nagrody ale też nie karć go.
- Po kilku udanych próbach, spróbuj delikatnie odkręcić wodę, ale go nie mocz.
- Następnie, spróbuj zamoczyć łapy i wytrzyj go ręcznikiem.
- Po kolejnych paru razach, spróbuj go wykąpać.
Z czasem uda się wam wyrobić pozytywne skojarzenia i nawyki związane z kąpielą. Ja zdaję sobie sprawę, że to się może wydawać trudne, żmudne, a proces długi ale to pozwoli psu go nauczyć, że kąpiel nie jest czymś przerażająca, jak mu się zapewne wydaje. A szczególnie wtedy, gdy zauważy, że za dobre zachowanie dostanie mnóstwo pochwał i smakołyków.
Polecany artykuł: „Jak Czesać Owczarka Niemieckiego? Jaką Szczotkę Dla Owczarka Wybrać?„
Czy pies może wchodzić do zimnej wody?
Kąpiąc psa nie używaj zimnej wody. Zimna woda nie ułatwia czyszczenia. Podgrzej wcześniej trochę wody i wynieś ją na pole. Ma być ona ciepła. Nigdy gorąca – może poparzyć skórę. Będziesz miał bardziej posłusznego i szczęśliwszego zwierzaka, jeśli użyjesz ciepłej wody.
Niekiedy jedynym wyborem może być woda z węża ogrodowego, która jest nieco chłodniejsza. Warto wtedy dopilnować, żeby na dworze było gorąco – żeby pies się nie wychłodził. Podczas gorącego dnia, chłodniejsza woda będzie dla niego orzeźwiająca. Najlepiej jednak używać letniej wody, a unikać zimnej.
Podczas kąpieli na zewnątrz zmniejsz ciśnienie wody płynącej z węża. Nie uderzaj w swojego pupila silnym, nieprzyjemnym strumieniem wody. W przypadku niektórych węży potrzebna jest nasadka, która sprawi, że woda nie będzie leciała zbyt szybko. Zamiast tego możesz najpierw napełnić wiadro ciepłą wodą i polewać nim psa, jeśli strumień wody z węża jest dla niego zbyt odstraszający. Nie lej psa po pysku, ani po nosie, ani po uszach – jest to dla nich bardzo nieprzyjemne.
Strach Przed Zbiornikami Wodnymi
Basen
Otwarty basen może być czymś przerażającym dla owczarka niemieckiego. Jeśli jesteś posiadaczem dużego, otwartego basenu w swoim ogrodzie, na pewno przeszło Ci przez myśl, co by się stało gdyby Twój owczarek do niego wskoczył.
Z tego powodu, jeśli chcesz uchronić swojego psa przed lękami związanymi z basenem, ważne jest, byś postępował zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Nie spiesz się. Pozwól psu na samodzielne zapoznanie się z basenem i otoczeniem. Jeśli to możliwe, spuść go ze smyczy i niech sam odkrywa.
- Nie skacz po prostu do basenu i nie licz na to, że pies za Tobą skoczy.
To może mieć bardzo zły wpływ na psa. A dlatego zły, ponieważ owczarki niemieckie są z natury opiekuńcze i mogą odnieść wrażenie, że jesteś w niebezpieczeństwie. To może doprowadzić psa do paniki, bo jego głównym celem stanie się wyciągnięcie Cię z wody.
Najlepiej jakbyś usiadł na brzegu basenu z nogami w wodzie, podczas gdy Twój pies będzie się zapoznawał z otoczeniem. W ten sposób pokażesz, że woda to tylko kolejna rzecz, a nie zagrożenie.
- Ogranicz do minimum liczbę osób w pobliżu basenu – pozwoli psu zachować koncentrację i spokój.
- Rozważ użycie basenu dla dzieci – jest to dobry sposób na oswojenie psa z wodą. Są małe i mniej onieśmielają psa.
- Zastanów się nad lekcjami pływania dla swojego psa. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, całkiem możliwe, że są organizowane lekcje pływania dla psów.
Taka lekcja pływania dla psa może być świetnym rozwiązaniem, bo baseny dla psów są specjalnie zaprojektowane do nauki pływania. Wejście do wody odbywa się stopniowo, a instruktor jest dobrze zaznajomiony z psami, które dopiero uczą się pływać.
Pamiętaj też, że wiele basenów ma winylową warstwę. Pazury owczarka niemieckiego mogą ją bardzo łatwo uszkodzić. Tak więc zastanów się czy warto wpuścić do basenu swojego psiaka i/lub odpowiedni basen, w którym będziesz uczył swojego psa pływać.
Stawy i małe jeziora
Jeśli możesz zabrać swojego owczarka nad jakiś spokojny staw lub jezioro, może się okazać, że jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż wpuszczenie go do basenu.
Wynika to z tego, że staw czy jeziorko to naturalne środowisko. Owczarek niemiecki prawdopodobnie z ciekawości sam będzie chciał wejść do wody. To bardziej naturalny i wygodny punkt wyjścia niż basen.
- Pozwól swojemu owczarkowi na trochę samodzielnej eksploracji. Niech sam, w swoim tempie zbada otoczenie i wszystkie panujące tam nowe zapachy.
- Nie ochlapuj psa. Nawet jeśli intencją jest zabawa. Jeżeli jesteście pierwszy raz nad jeziorem, to znaczy, że jest to nowe doświadczenie dla twojego psa. Pozwól mu na zabawę na jego własnych warunkach.
- Nie polewaj go wodą. Polewanie wodą może go przestraszyć i sprawić, że będzie się bał. Pies nie rozumie czegoś takiego jak polewanie i ochlapywanie, dla niego będzie to coś w rodzaju bycia atakowanym przez wodę.
- Jest to oczywistym, że też powinieneś chcieć się zmoczyć. Jak już wejdziesz do wody to zanurzaj się w niej powoli, w wolnym tempie, coraz głębiej i głębiej.
- Zatrzymuj się co parę kroków, gdy schodzisz głębiej. Jeśli twój owczarek nie będzie chciał iść za Tobą, delikatnie go zachęć. Nigdy nie bądź natarczywy lub niemiły w swoim tonie ani gestach. Przecież nie chcesz go zrazić ani do siebie, ani do wody.
- Wykorzystaj piłkę lub pływającą zabawkę. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli twój owczarek lubi aportować. Na początek rzucaj ją na brzegu. Stopniowo rzucaj ją w stronę do wody. Pozwól psu samemu pokonać ewentualne ograniczenia. Najpierw niech tylko zmoczy łapki, i tak sukcesywnie aż do zanurzenia.
- Okaż swojemu pupilowi mnóstwo cierpliwości. Może się okazać, że twój owczarek niemiecki nie jest jeszcze gotowy na wodę. To nic złego. Być może na pierwszy raz tylko troszkę przesuniecie granicę. Może przy kolejnym wypadzie efekty będą znacznie lepsze.
Owczarek Niemiecki Nad Morzem
Zapoznanie owczarka niemieckiego ze dużymi zbiornikami wodnymi, takimi jak duże jeziora czy morze, może być trudniejsze i to z paru powodów.
Po pierwsze, Twój pies nie może zobaczyć brzegów wody poza tym, co znajduje się tuż przed nim. To może być dla zwierzaka niepokojące. Po drugie, wielkość i dźwięk fal oraz nieustanny szum wody, mogą być dla psa przytłaczające.
Powinieneś być tego świadomy. Najlepiej nie próbuj wprowadzać swojego psa do wody w podczas gdy jest niespokojna i falująca.
To Cię zaciekawi: „Czym Karmić Owczarka Niemieckiego? (Rady, Wskazówki, Lista Odpowiednich Produktów)”
Czy pies może pić wodę morską?
Morza i oceany mają słoną wodę, a ona jest niebezpieczna dla psów. Kilka łyków słonej wody może spowodować jedynie biegunkę. Jednak spożycie przez psa dużej ilości słonej wody może być śmiertelne.
Kiedy pies spożywa słoną wodę, nadmiar soli powoduje pobieranie wody z krwi do jelit, co prowadzi do biegunki, wymiotów i odwodnienia. Słona woda zaburza też równowagę płynów w organizmie psa.
To normalne, że pies zmęczony zabawą i bieganiem będzie chciał się napić wody. Dlatego róbcie przerwy i dawaj psu świeżą wodę. Miej przy sobie butelkę z wodą i małe poidło czy miseczkę. Jeśli zabierasz psa nad morze, pamiętaj, by ograniczyć ilość czasu, jaki pies spędza w wodzie.
Podsumowując, aby owczarek niemiecki nie bał się wody oraz pokonywał ewentualne lęki i ograniczenia, najważniejsze są spokój, cierpliwość i wytrwałość.
Nie ponaglaj swojego psa. Niech podchodzi do wszystkiego w swoim własnym tempie i wykorzystaj te parę wskazówek, które Ci przedstawiłem. Spraw aby Twój owczarek czuł się przy Tobie dobrze i miał świetną relację z wodą.