Królik Lwi – Wygląd, Charakter, Opieka, Dieta

Królik lwi jest jednym z tych, które posiadają bardzo ciekawy wygląd zewnętrzny. Są najbardziej znane z posiadania malutkiego ciała oraz bujnej grzywy wokół głowy. Czy są równie waleczne i odważne co prawdziwe lwy? Dowiesz się wszystkiego czytając dalej!

Skąd Się Wziął Królik Lwia Główka?

Królik lwiogłowy został po raz pierwszy wyhodowany w Belgii poprzez skrzyżowanie dwóch różnych ras karłowatych. Do tej pory nie wiadomo, które dokładnie dwie rasy zostały skrzyżowane. Jednakże w trakcie krzyżowania tej konkretnej rasy doszło do mutacji genu, która spowodowała, że nowej rasie zaczęła rosnąć grzywa wokół głowy, a także często i po bokach. Mówi się, że w krzyżówce użyto królików z rasy „Swiss Fox” oraz Holenderskiej miniaturki.

Jak Duży Rośnie Królik Lwi?

W porównaniu z innymi odmianami, króliki lwie są dość małe. Przeciętnie ważą około 1,7 kg oraz osiągają około 20-25cm długości. Ich uszy są dość długie jak na ich mały rozmiar ciała (5-7cm), a ich grzywa również osiąga około 5-7cm długości.

Cechy Charakterystyczne:

 • Średnia długość życia wynosi 7-9 lat.
 • Wełnista, średniej długości sierść (chociaż wydaje się wełnista, jest miękka w dotyku).
 • Grzywa, która biegnie wokół głowy królika, o długości co najmniej 5cm.
 • Niektóre króliki lwie posiadają futro na policzkach, klatce piersiowej i/lub na tylnych kończynach.
 • Występują w wielu różnych kolorach.
 • Niektóre króliki lwie mają bardziej płaskie pyski niż inne króliki tej samej odmiany. Cechy brachycefaliczne (płaska twarz) mogą być łagodne lub bardzo wyraźne.
 • Mają bardzo przyjazne usposobienie, lecz mogą się bardzo łatwo spłoszyć.

Jako ciekawostka: British Rabbit Council uznaje co najmniej 18 różnych kolorów sierści u lwich królików.

Królik Lwi – Zachowanie I Charakter

Króliki Lwie są dość popularnymi zwierzętami domowymi, ale mogą okazać się kiepskim wyborem dla osób nie mających wcześniejszego doświadczenia z królikami oraz posiadających w domu dzieci.

Króliki Lwie są na ogół inteligentne, łagodne i skore do zabawy. Mimo tych zalet, są także jedną z bardziej płochliwych ras królików domowych. Mogą się łatwo przestraszyć, a to może doprowadzić do powstania agresji.

Królik Lwia Główka potrzebuje spokojnego, bezstresowego otoczenia i powinien być traktowany z należytą troską. Powinnaś stopniowo budować z nim relację. Bądź cierpliwy i pozwól mu samemu do Ciebie podejść – tylko w tedy, kiedy on będzie miał na to ochotę. Pamiętaj też o smacznych nagrodach, aby zaczął kojarzyć Cię z dobrymi rzeczami. Nie spiesz się z braniem go na ręce, a kiedy już to zrobisz, nie trzymaj go zbyt mocno bez możliwości ucieczki.

Króliki Lwie są inteligentnymi małymi stworzeniami. Potrzebują dużo urozmaicenia i odpowiedniej stymulacji, aby się nie nudzić. Dodatkowo, ich naturalne zachowania związane z kopaniem i gryzieniem (żuciem) wymagają zaspokojenia. Jest to nie tylko korzystne dla ogólnego samopoczucia królika, ale również uchroni przedmioty znajdujące się w waszym mieszkaniu przed pogryzieniem.

Zadbaj o to, aby królik miał szeroki wybór bezpiecznych dla niego zabawek i przedmiotów do gryzienia. Jeśli królik lwi grasuje po całym mieszkaniu (wolny wybieg), trzeba będzie nauczyć go, by wybierał to co jest dla niego przeznaczone. Mimo wszystko, powinnaś także zabezpieczyć przed królikiem miejsca i przedmioty, do których nie powinien mieć dostępu (mówię to u kablach, przewodach, zabawkach dzieci, małej elektroniki, dywanach, listwach, itp.).

Czym Karmić Królika Lwiego?

Dokładna ilość jedzenia, którą królik lwi powinien zjeść musi być oparta na jego wielkości, wieku i poziomie aktywności. Królik lwi powinien mieć całodobowy dostęp do siana i świeżej wody pitnej. Jeśli mowa o ilość przyjmowanego jedzenia, dzienna porcja siana, powinna być przynajmniej tak duża jak rozmiar ciała królika. Dodatkowo, powinien także dostawać troszkę granulek oraz świeżych warzyw i ziół.

Siano jest bardzo ważne, ponieważ pomaga utrzymać system trawienny Twojego Lionheada w ruchu, a także pomaga ścierać zęby, dzięki czemu są one mniej podatne na problemy z uzębieniem. Co najmniej 70% diety Twojego królika powinno stanowić siano.

Więcej szczegółów na temat poprawnej diety królika przeczytasz klikając tutaj.

Czy Królik Lwi Może Żyć Samemu?

Trzymanie jednego królika jako zwierzęcia domowego nie jest dobrym pomysłem, ponieważ króliki są zwierzętami towarzyskimi. Jeśli zostaną zmuszone do życia w samotności (bez drugiego króliczka u boku), mogą stać się zestresowane i niespokojne.

Jest to płochliwa rasa, więc posiadanie towarzystwa jest dla nich jak najbardziej wskazane. Jeśli chodzi o dobieranie w parę dwóch różnych ras królików, jest to całkowicie w porządku, o ile nie różnią się one drastycznie wielkością.

Ile Przestrzeni Potrzebuje Królik Lwi?

Mimo, że królik lwiogłowy jest niewielki, to jest to rasa aktywna, potrzebująca dużo przestrzeni do spożytkowania swojej energii.

Są zwierzętami towarzyskimi i są najszczęśliwsze, gdy mogą mieć innego króliczego współlokatora. Ich wybieg powinien być na tyle przestronny, by pomieścić co najmniej dwa króliki podobnej wielkości. Wybieg mniejszy niż 200cm x 70cm nie zapewni wystarczającej przestrzeni.

Niestety, wiele królików trzymanych jest w zbyt małych klatkach czy kojcach, nie dające im wystarczającej przestrzeni, w której mogłyby się swobodnie zachowywać.

Ich klatka i wybieg powinny być czyszczone regularnie, powinnaś także czyścić miski, zabawki i inne akcesoria. Brudne legowisko i niesprzątana kuweta szybko staną się śmierdzące. Ponadto, nagromadzenie moczu i kup może prowadzić do problemów zdrowotnych i rozwoju bakterii.

Odpowiednia Temperatura Dla Królika Lwiego

Idealna temperatura dla królików lwich to 13-21 stopni Celsjusza. Jest to rasa szczególnie wrażliwa na przegrzanie. Zaleca się by temperatura w domu nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura przekroczy 21 stopni Celsjusza, królik zacznie się męczyć i przegrzewać.

Jeśli masz w domu bardzo ciepło i/lub jest dodatkowo dobrze ocieplony, rozważ umieszczenie wybiegu w najchłodniejszej części domu.

Pielęgnacja i Czesanie Królika Lwiego

Króliki lwie mają mnóstwo sierści. Stąd też wywodzi się ich nazwa. Jedyne co mają wspólnego z prawdziwymi lwami jest ich bujna grzywa dookoła głowy. Mimo, że grzywa nadaje ich wyglądu wspaniałości, wymaga sporo pielęgnacji i czesania.

Grzywę Królika Lwiego Trzeba Czesać Przynajmniej Jeden Raz W Tygodniu.

Królik lwi może mieć pojedynczą lub podwójną grzywę. Jest to uwarunkowanie genetyczne. Pojedynczą grzywa oznacza, że królik lwi będzie miał sierść średniej długości, a z kolei królik lwi z podwójną grzywą, o wiele dłuższą sierść. Szacuje się, że ich sierść jest o 50% dłuższa od tych królików z pojedynczą grzywą.

Oczywistym jest, że królik z podwójną grzywą będzie wymagał o wiele więcej czesania oraz pielęgnacji od tego pierwszego.

Na samym początku, jak króliczek się z Tobą oswoi, warto czesać go po odrobince lecz codziennie. Robimy tak aby królik się nie zraził i szybciej do tego zabiegu przyzwyczaił. Jest sporo specjalnych szczotek lub rękawic do czesania dostępnych w sklepach.

By uczesać królika lwiego, przytrzymaj go jedna ręką, podczas gdy drugą będziesz delikatnie czesać sierść ruchami z góry do dołu.

Króliki z natury są czystymi zwierzętami więc podczas swojego pielęgnowania, będą się także zajmować nadmiarem sierści. Jest to całkiem normalna sprawa, że królik zjada część swojej sierści podczas mycia się ale gdy jest okres linienia może dojść do ich nadmiernego nagromadzenia i zatkania przewodu pokarmowego. Takie zatkanie włosami może się skończyć fatalnie. Można tego uniknąć tylko dzięki częstszemu czesaniu.

A co najważniejsze, dzięki regularnemu czesaniu nie będziesz znajdował tyle króliczej sierści w mieszkaniu. Ponadto, królik nie będzie narażony na zaczepienie sierścią o mebel czy inny przedmiot.

Wskazówki Dotyczące Pielęgnacji:

Prawidłowa pielęgnacja królika lwiego może być czasochłonna ale na szczęście można sobie to ułatwić nabywając odpowiednie narzędzia:

 • Szczotka pudlówka – Jest to świetne narzędzie do utrzymywania gładkiej sierści królika. Tylko wybierz szczotkę przeznaczoną dla królików lub małych zwierząt, ponieważ większe szczotki mogą wywierać zbyt duży nacisk.
 • Gumowe zgrzebło/szczotka – Są one dobre do usuwania włosów, które już zaczęły się zrzucać, ale które jeszcze nie odpadły.
 • Małe nożyczki i grzebień – Zadbany królik nie powinien mieć splątanej sierści czy kołtunów ale dobrze jest jednak być przygotowanym. Nożyczki czy grzebień do ogarnięcia splątanych włosów na pewno się przyda nie jeden raz. Zawsze tnij tak daleko od skóry, jak to tylko możliwe, by uniknąć skaleczenia.

Czy Królik Lwi Się Leni?

Wszystkie króliki gubią sierść. Królik lwi nie stanowi wyjątku. Jako rasa z największą ilością sierści – ma jej najwięcej do zrzucenia. W okresie zimowym wykształcają grubą, zimową sierść, a na wiosnę zaczynają linieć. W tedy powinno się je czesać nawet i trzy razy w tygodniu. Z biegiem czasu ich sierść może stać się nieco rzadsza ale na szczęście nie zniknie całkowicie.

Nigdy nie powinnaś kąpać królika lwiego

Króliki nie dość, że nie znoszą wody, to jeszcze mogą doznać szoku, jeśli zostaną w niej zanurzone. Dzięki swoim naturalnym zdolnościom pielęgnacyjnym i dodatkowemu szczotkowaniu, Twój królik lwiogłowy będzie tak czysty, jak to tylko konieczne.

Czym Króliki Lwie Lubią Się Bawić?

Króliki lwie są bystrymi zwierzętami, więc potrzebują wzbogaconego i interesującego środowiska. Będą czerpać przyjemność z różnorakich zabawek, takich jak:

 • Tunele – Możesz kupić królicze tunele w sklepie lub zrobić je samemu (np. przerabiając jakieś stare rury).
 • Rolka papieru toaletowego – Króliki lubią bawić się rolkami papieru toaletowego, zwłaszcza jeśli są one wypchane sianem lub świeżymi ziołami.
 • Nieimpregnowane drewno – Może być użyte do zrobienia ramp czy podestów w środku wybiegu. Króliki uwielbiają odkrywać swoje otoczenie, więc możesz spróbować od czasu do czasu taką rampę przestawić w inne miejsce..
 • Zabawki dla dzieci wykonane z twardego plastiku – Zabawki dla niemowląt są idealne dla królików, ponieważ przeszły wszelakie testy na zadławienie. Więc nawet jeśli królik będzie ostro ją gryzł, nie powinna one stanowić zagrożenia.
 • Odkrywanie ogrodu – Większość królików uwielbia eksplorację oraz odkrywanie najbliższego otoczenia.
 • Zabawa z innym królikiem – Króliki doskonale czują się w towarzystwie innych, więc najmilszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego królika, jest zapewnienie mu partnera do zabawy. Upewnij się tylko, że będą wykastrowane/wysterylizowane. A także nadzoruj ich pierwsze kontakty i zaprzyjaźnianie się.

Królik Lwi – Możliwe Problemy Zdrowotne

Króliki lwie należą do odmiany posiadającej cechy brachycefaliczne, przez które mogą być narażone pewne problemy zdrowotne. Niektórymi z tych dolegliwości są:

 • Problemy z uzębieniem – Im bardziej płaski pysk królika, tym mniej miejsca w jamie ustnej na wzrost zębów. Oznacza to, że zęby mogą być stłoczone i może dojść do powstania ropni.
 • Problemy z oddychaniem – im bardziej płaski pysk, tym większe ryzyko występowania problemów z oddychaniem. Jest to spowodowane tym, że zęby znajdują się bardzo blisko dna nosa; w miarę wzrostu zębów może dojść do zapalenia zatok, co może prowadzić do duszności.
 • Problemy z kanalikami łzowymi – Jeśli pysk królika jest bardzo płaski, łzy mogą nie spływać normalnie. Może to prowadzić do infekcji oczu.
 • Problemy żołądkowo-jelitowe – Wszystkie króliki mają wrażliwy układ trawienny i mogą być podatne na problemy żołądkowo-jelitowe. Jednakże króliki lwie są na to szczególnie narażone z powodu wyższego wskaźnika zachorowalności na tle dentystycznym.

Dobra rada: Gdy będziesz u hodowcy wybierał królika, poproś o obejrzenie jego rodziców. Dzięki temu będziesz mniej więcej wiedział czego możesz się spodziewać, gdy królik już dorośnie. Czy jego lub jej pyszczek będzie bardziej lub mniej płaski niż normalnie.

Lista Kontrolna & Podsumowanie

Króliki lwie są szczególnymi i wyjątkowymi zwierzętami, pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. W artykule postarałem się omówić najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć zanim przygarniesz króliczka do swojego domu.

Pozwól, że podsumuję najważniejsze punkty:

 • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca dla 2 królików.
 • Szczotkuj grzywę królika co 1-3 dni.
 • Może być konieczne przycinanie włosów w okolicach tylnej części ciała królika (zwłaszcza jeśli masz królika z podwójną grzywą). W razie niepewności, porozmawiaj z króliczym weterynarzem o poradę.
 • Nie wystawiaj królika na temperaturę wyższą jak 21 stopni Celsjusza – będzie narażony na przegrzanie się.
 • Nie dawaj królikowi żadnych słodkich przysmaków (w tym owoców). Ma to na celu uniknięcie problemów z zębami.
 • Nie pozwól, by Twój królik się nudził. Zapewnij mu mnóstwo zabawek oraz bezpieczną przestrzeń, w której będzie mógł swobodnie kicać i szaleć.
 • Jeśli Twój królik ma dość płaski pysk i/lub nos, monitoruj jego oddech co jakiś czas. Gdy tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki choroby układu oddechowego, senności lub problemy żołądkowo-jelitowe, skontaktuj się z weterynarzem.
 • Spraw by królik czuł się bezpiecznie. Króliki lwie są zwierzętami płochliwymi i ostrożnymi. Potrzebują miejsca, w którym mogą czuć się bezpiecznie. Jeśli uda Ci się to zapewnić, zbudujesz głęboką i satysfakcjonującą więź ze swoim królikiem.