Czy Królik To Zwierze Nocne? Czy Królik Hałasuje W Nocy?
Króliki, które są zwierzętami łownymi, na przełomie setek lat zdołały wytworzyć pewne instynkty oraz zachowania, które skutecznie pozwoliły im uchronić się przed najróżniejszymi drapieżnikami.
Króliki są zwierzętami zmierzchowymi. To nie są zwierzęta nocne. Oznacza to, że króliki są najbardziej aktywne około świtu i zmierzchu. Za dnia, króliki najczęściej będą się lenić i spać. Zaś porankami i wieczorami będą bardziej skore do aktywności. Takie zachowanie chroniło króliki zarówno przed nocnymi drapieżnikami, jak i przed dziennymi myśliwymi.
Jeżeli zmagasz się z trudnościami z zaśnięciem w nocy z powodu nadmiernie aktywnego królika, wówczas możesz skorzystać z niektórych wskazówek. Ułatwią one królikowi uspokoić się przed nocnymi aktywnościami.
Należy jednak pamiętać, że króliki mogą mieć przeróżne charaktery. Jedne będą po prostu bardziej aktywne od innych i może okazać się, że nie uda Ci się ich całkowicie uciszyć. W tej sytuacji będziesz musiał wprowadzić pewne zmiany w swoim otoczeniu, które pomogą Ci spać w nocy, podczas gdy Twój króliczy funfel będzie harcował.
naturalne poziomy aktywności Królika
Zanim zaczniesz dokonywać zmian, ważne jest, byś miał podstawowe pojęcie o naturalnych poziomach aktywności królika. Króliki są zwierzętami zmierzchowymi, co oznacza, że są naturalnie aktywne wczesnym rankiem i późnym wieczorem.
Nie będą miały takiego samego rytmu dnia i nocy jak my ludzie i prawie zawsze będą budzić się przed Tobą. Mają też skłonność do krótkich przerw w aktywności co kilka godzin i zwykle nie przesypiają całej nocy.
Oznacza to, że nawet jeśli wprowadzisz pewne zmiany, to i tak będzie on aktywny w niektórych godzinach, kiedy Ty będziesz spał. Nie możesz zmusić swojego królika, by miał dokładnie taki sam harmonogram snu jak Ty.
Dobra wiadomość jest taka, że większość ich zajęć jest stosunkowo cicha, jak np. stukot łapek czy odgłosy jedzenia. Jeśli jednak masz płytki sen lub jesteś bardzo wyczulony na dźwięki, być może będziesz musiał w pewien sposób zatuszować hałasy harcującego królika.
Jeśli mowa o młodych królikach, są one rzecz jasna bardziej aktywne i energiczne niż te starsze. Co znaczy, że będą sobie chciały pobiegać w nocy po swoim wybiegu. Królicze harce tak właściwie to nie należą do głośnych, ale od czasu do czasu może Cię to obudzić.
Możesz poczytać więcej o mowie ciała królika w moim artykule:
„Mowa Ciała Królika Oraz Zachowanie (Praktyczny Poradnik)”
Oczywiście jest parę rzeczy, które możesz zrobić, aby trochę wymęczyć królika przed snem i sprawić, że będzie bardziej spokojny, ale nie da się całkowicie uniknąć ich odgłosów tupania czy chrupania siana.
Jak Długo Śpi Królik?
Króliki przesypiają średnio około ośmiu i pół godziny w ciągu doby. Jednakże królik, który czuje się bardzo bezpiecznie i komfortowo w swoim środowisku domowym, często będzie spał nawet więcej ( nawet do 12 godzin na dobę).
Króliki na ogół ucinają sobie małe drzemki w ciągu dnia. Może od czasu do czasu uda im się też kilka dłuższych drzemek. Ich sen w większej mierze nie jest snem głębokim.
Króliki są w stanie zapaść w sen na bardzo krótkie okresy, co ułatwia im zaspokojenie wystarczającej ilości snu. Podczas tych lekkich drzemek króliki są w stanie bardzo szybko wrócić do rzeczywistości. Mogą stać się świadome i zacząć biec w ciągu zaledwie kilku sekund.
Mało tego, króliki znajdujące się w głębokim śnie są w stanie dość szybko odzyskać przytomność. Okresy głębokiego snu są zazwyczaj dłuższe niż sesje lekkiego snu (chyba że coś je obudzi). Nawet w tym stanie zmysły królika są w stanie przekazywać sygnały do mózgu, więc królik jest w stanie szybko wrócić do aktywności – a na wolności najczęściej była to ucieczka.
Co Zrobić Żeby Królik Nie Hałasował W Nocy?
Najczęściej, gdy ktoś narzeka na głośne zachowanie swojego królika w nocy, ma na myśli jego nawyk terkotania o pręty kojca lub głośnego tupania w środku nocy. Królik może też rzucać swoimi zabawkami, miską z wodą, a czasem nawet kuwetą.
Wyznacz królikowi stały rytm dnia
Stała rytm dnia, zwłaszcza o poranku, jest najważniejszą częścią tego by Twój królik był spokojny w nocy. Dzięki spójnemu harmonogramowi królik będzie wiedział dokładnie, kiedy spodziewać się porannego karmienia, kiedy będzie miał czas i miejsce na zabawę. Dodatkowo wyrobi sobie nawyk odpoczywania w nocy, bo stanie się to częścią jego rutyny.
Jeśli wyrobisz poranny „rytuał” wstawania o 7 rano i natychmiastowego karmienia królika, to z czasem Twój mały pupil zacznie tego wyczekiwać. Zamiast wpadać w popłoch lub nadmierną ekscytację w środku nocy, będzie czekał z aktywnością do 7 rano. Będzie wiedział, że to właśnie wtedy jest czas na jego śniadanie.
Naucz się rozpoznawać, kiedy królik hałasuje zabiegając o Twoją uwagę
Czasami króliki są hałaśliwe, bo zaczynają tupać głośno tylnymi łapami w samym środku nocy. Jest to najgłośniejszy dźwięk, jaki króliki są w stanie wydać i może być on dość uciążliwy. Czasem króliki zaczynają tupać, bo się przestraszą. Niestety, będziesz musiał go uspokoić, nawet jeśli będzie to oznaczało nocne wstawanie.
Jeśli jest szansa, że króliczek nie jest w pełni oswojony, z pomocą Ci przyjdzie mój artykuł:
„Jak oswoić królika? 15 Sprawdzonych Sposobów Na Zaprzyjaźnienie Się”
oraz
„Pierwsze Dni Z Królikiem (Oswajanie Królika W Nowym Domu)
Czasem jednak króliczek się nauczy, że może zacząć głośno trajkotać, by zwrócić na siebie uwagę – tym sposobem zmuszając Ciebie do wstania. Jeśli będziesz wstawał za każdym razem, kiedy Twój królik zacznie głośno tupać, nauczysz go, że głośnym tupaniem zdobędzie to, czego chce. Jedynym sposobem na to, by królik przestał się dąsać jest nie poświęcenie mu uwagi, podczas jego małych napadów złości.
Musisz nauczyć się rozróżniać, kiedy Twój królik hałasuje ze strachu, a kiedy z chęci zwrócenia na siebie uwagi:
Króliki Gdy tupią ze strachu:
- Mają szeroko otwarte oczy
- Mają uszy do przodu i są czujne
- Mają czujną postawę ciała (stoją na palcach, gotowe do ucieczki)
- Będą cię ignorować, biegając miejsca na miejsce, starając się namierzyć zagrożenie.
- Będą cały czas tupać i nie przestaną nawet jak się zbliżysz
Króliki Gdy tupią aby zwrócić na siebie uwagę:
- Mają uszy skierowane do tyłu pod kątem lub do góry
- Mają pewną siebie postawę ciała
- Zatupią głośno tylko raz, żeby sprawdzić, czy zareagujesz, a potem zatupią ponownie, jeśli nie zareagujesz od razu
- Przestają uderzać, kiedy dostaną to, czego chcą (np. smakołyk lub pieszczoty)
Zapewnij swojemu królikowi dużo przestrzeni
Króliki trzymane w zbyt małej klatce są bardziej skłonne do złości i głośnego zachowania w nocy. Mogą zacząć terkotać o pręty lub próbować kopać w dnie klatki. Niestety jest to powszechny problem wśród królików domowych, ponieważ klatki, które są dla nich sprzedawane, są zazwyczaj o wiele za małe.
Wybieg powinien być minimum 3-4 razy dłuższe od całkowitej długości Twojego królika i 1-2 razy dłuższe od jego szerokości. Wielkość wybiegu może się bardzo różnić w zależności od wielkości Twojego królika, ale zazwyczaj powinno być minimum 60cm na 120cm.
Jeśli Twój obecny wybieg spełnia te minimalne wymagania, spróbuj go powiększyć. Króliki są bardzo aktywnymi zwierzętami i potrzebują przestrzeni do skakania dookoła. Bez dostatecznej przestrzeni mogą czuć się rozdrażnione i znudzone, co zwiększa prawdopodobieństwo, że będą hałasować w nocy próbując się wydostać.
Dlatego szczerze polecam kupno dużego, składanego kojca i używanie go jako klatko-wybiegu. Są one znacznie większe niż typowe „klatki dla królików” i zazwyczaj wychodzą znacznie taniej. Jeśli kupiłeś już mniejszą klatkę dla swojego królika niż powinieneś mieć, możesz kupić jeden z takich kojców i przymocować go wokół klatki. Znacznie to powiększy ich przestrzeń i pomoże im sie bardziej wybiegać w dzień.